Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές του νέου iPad στην Ελλάδα και μείωση τιμής στο iPad 2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο ρεπορτάζ είδα κι εγώ και ειλικρινά σκεφτόμουν πόσο πρόβατα είμαστε μερικοί ειδικά σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Όσο για τις δόσεις που ανέφερε κάποιος (εντελώς φιλικα) αν δεν μπορείς να το πάρεις άμεσα πληρώνοντας τοις μετρητοίς μην το πάρεις καθόλου γιατί αν δεν μπορείς να τι αντέξεις τώρα μάλλον δεν θα μπορείς και μετά. Κουμάντο στην τσέπη σου βεβαίως κανείς μόνο εσυ αλλά αν αρχίσεις τις δόσεις (γενικά) δύσκολα ξεμπερδευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο ρεπορτάζ είδα κι εγώ και ειλικρινά σκεφτόμουν πόσο πρόβατα είμαστε μερικοί ειδικά σε τέτοιους δύσκολους καιρούς. Όσο για τις δόσεις που ανέφερε κάποιος (εντελώς φιλικα) αν δεν μπορείς να το πάρεις άμεσα πληρώνοντας τοις μετρητοίς μην το πάρεις καθόλου γιατί αν δεν μπορείς να τι αντέξεις τώρα μάλλον δεν θα μπορείς και μετά. Κουμάντο στην τσέπη σου βεβαίως κανείς μόνο εσυ αλλά αν αρχίσεις τις δόσεις (γενικά) δύσκολα ξεμπερδευεις.

 

Προφανώς είσαι της άποψης: Αν έχω ΟΛΑ τα λεφτά για κάτι να τα διαθέσω τώρα το παίρνω, αλλιώς δεν το παίρνω και περιμένω να τα μαζέψω όλα πρώτα. Σωστά;; Εγώ όμως, θα μου επιτρέψεις, είμαι της άποψης: Αφού στην δουλειά μου δεν μου δίνουν π.χ. 25000 ευρώ το χρόνο όλα μαζί αλλά με το μήνα, έτσι και εγώ κάποια πράγματα που είναι ακριβά τα παίρνω με άτοκες δόσεις. Φυσικά δεν λέω να πάρω 10 πράγματα με δόσεις και να πληρώνω 800-1000 ευρώ τον μήνα σε δόσεις! Γιατί τότε θα ήταν καταστροφή. Μιλάμε για λογικές καταστάσεις. Αλλά γιατί να αφαιρέσω από τον μηνιαίο λογαριασμό μου 800 ευρώ όταν μπορώ να το μοιράσω δια 6 ή δια 12;; Έτσι και δεν θα στερηθώ πολύτιμα λεφτά για τον μήνα μου και δεν θα στριμωχθώ χωρίς λόγο και μοιράζοντας το ποσό δεν θα μου "φανεί" τόσο ακριβή η αγορά όσο να τα έδινα όλα μαζί με τη μία εφόσον τα είχα.

Αν έχεις βέβαια μια άλφα άνεση χρηματική και πληρώνεσαι π.χ. 3000 καθαρά τον μήνα, πας και παίρνεις το iPad 3 64GB με Wifi και 4G για την πλάκα σου. Σχετικά είναι όλα!!

Επειδή όπως εγώ δεν ανήκω δυστυχώς σε τέτοια κατηγορία, όπως πιστεύω και οι περισσότεροι εδώ μέσα, εκτός από λίγους προνομιούχους, για αυτό σκέφτομαι όπως σου περιγράφω παραπάνω.

Αυτά! :)

 

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη που εκφράζεται παραπάνω για τους Έλληνες και Ελληνίδες που έτρεξαν και το πήραν αμέσως! Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά τέτοιους καιρούς. Δείχνουμε όμως δυστυχώς για μια ακόμη φορά ότι δεν είναι και λίγοι οι "βολεμένοι" σε αυτή τη χώρα που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να τρώνε στις πλάτες όλων των άλλων και δεν επηρεάζονται ΚΑΘΟΛΟΥ στην ουσία ούτε από νέα μέτρα, ούτε από χαράτσια, ούτε από περικοπές. Και αποδεικνύουν περίτρανα, για ακόμη μία φορά(!), ότι τους "έχοντες και κατέχοντες" δεν τους αγγίζουν καθόλου αυτά τα νέα γελοία μέτρα της κυβέρνησης που μας επέβαλλε η Τρόϊκα και πάλι εμείς οι μικρομεσαίοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, τα συνηθισμένα "κορόϊδα", θα πληρώσουμε και αυτή την κρίση!! Τι να λέμε...

Πιστεύετε ότι το 24-χρονο κοριτσάκι που δεν πρόλαβε να αγοράσει το iPad 3 από τους πρώτους θα έχει κανένα πρόβλημα και καμία ανησυχία για την κατάσταση που επικρατεί;; Πιστεύετε ότι θα γνωρίζει ότι άλλοι δεν βγάζουν τον μήνα;; Το κοριτσάκι θα πάει και θα το πάρει και τοις μετρητοίς και ούτε που θα του περάσει από το μυαλό για δόσεις, έστω για τους λόγους που το σκέφτομαι εγώ. Δυστυχώς αυτές τις περιπτώσεις βλέπουν οι Γερμανοί και οι ξένοι γενικά και έρχονται εδώ με άγριες διαθέσεις να μας γ****** !

Βέβαια χτυπάνε πάλι εμένα που δεν έχω κλέψει ούτε 1 cent από την εφορία τόσα χρόνια, και να ήθελα δεν θα μπορούσα στις ιδιωτικές εταιρείες που δουλεύω, όπως και όσοι δουλεύουν όλα αυτά τα χρόνια σε ιδιωτικές. Αλλά εμείς την πληρώνουμε γιατί και δεν μπορούμε να κλέψουμε τίποτα (και οι περισσότεροι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν είμαστε και τέτοιοι άνθρωποι μάλλον) και είμαστε οι πιο εύκολοι στόχοι, γιατί εμάς μας βρίσκουν άνετα όποτε θέλουν (τα πάντα είναι ξεκάθαρα και καταχωρημένα για εμάς!) για να πληρώσουμε τα "σπασμένα".

Ας κάνουν επιτέλους πια ΣΩΣΤΑ, αιφνιδιαστικά "πόθεν έσχες", ιδίως σε όσους δηλώνουν πολύ λιγότερα από εμάς και έχουν "σπιταρόνες" και φοβερά αυτοκίνητα κτλ. και τότε θα δούμε πόσοι θα αγοράζουν iPad 3 αμέσως με το που βγαίνουν στα καταστήματα. Να σφίξουν λίγο οι κ**οι σε αυτούς που πρέπει, όχι σε αυτούς που δεν πρέπει!!

 

Αυτά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που ζούμε σήμερα δεν θα αγόραζα πότε και τίποτα με δόσεις (εκτός από σπίτι) αν δεν είχα τα αντίστοιχα μετρητά διαθέσιμα. Ο λόγος είναι απλός και έχει να κάνει και με την εργασιακή ανασφάλεια αλλά και με την ανησυχία για το μέλλον γενικότερα. Ας πούμε λοιπόν οτι το ετήσιο εισόδημα μου είναι 30.000 ευρώ καθαρά. Αυτό σημαίνει πως άνετα μπορώ να πάρω κάτι με δόσεις με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισω να παίρνω αυτα τα χρήματα. Αν όμως αύριο χάσω τη δουλειά μου και μείνω άνεργος για 2-3 μήνες τότε τι κάνω; Μέσα σε όλες τις υποχρεώσεις θα πληρώνω και το iPad το οποίο τελικά μάλλον δεν είχα χρήματα να πάρω. Και πίστεψε με όταν ξεκινήσεις τις δόσεις σε ένα προϊόν δύσκολα σταματάς. Άλλωστε έτσι καταντησαν τα περισσότερα νοικοκυριά υπερχρεωμένα. Και στο λέω από προσωπική πείρα μέσα από τα χρόνια του δούλευα σε τράπεζα.

 

Ο αντίλογος βέβαια είναι πως με την παραπάνω λογικη θα φοβάμαι τα πάντα. Όχι ακριβώς. Απλά είναι καλύτερα να εχω πρώτα τα χρήματα και μετά να προχωρώ στην αγορά ή να επιλέγω τις δόσεις μόνο αν εχω διαθέσιμα τα μετρητα για να τις καλύψω.

 

Φιλικα πάντα και χωρίς παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που ζούμε σήμερα δεν θα αγόραζα πότε και τίποτα με δόσεις (εκτός από σπίτι) αν δεν είχα τα αντίστοιχα μετρητά διαθέσιμα. Ο λόγος είναι απλός και έχει να κάνει και με την εργασιακή ανασφάλεια αλλά και με την ανησυχία για το μέλλον γενικότερα. Ας πούμε λοιπόν οτι το ετήσιο εισόδημα μου είναι 30.000 ευρώ καθαρά. Αυτό σημαίνει πως άνετα μπορώ να πάρω κάτι με δόσεις με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισω να παίρνω αυτα τα χρήματα. Αν όμως αύριο χάσω τη δουλειά μου και μείνω άνεργος για 2-3 μήνες τότε τι κάνω; Μέσα σε όλες τις υποχρεώσεις θα πληρώνω και το iPad το οποίο τελικά μάλλον δεν είχα χρήματα να πάρω. Και πίστεψε με όταν ξεκινήσεις τις δόσεις σε ένα προϊόν δύσκολα σταματάς. Άλλωστε έτσι καταντησαν τα περισσότερα νοικοκυριά υπερχρεωμένα. Και στο λέω από προσωπική πείρα μέσα από τα χρόνια του δούλευα σε τράπεζα.

 

Ο αντίλογος βέβαια είναι πως με την παραπάνω λογικη θα φοβάμαι τα πάντα. Όχι ακριβώς. Απλά είναι καλύτερα να εχω πρώτα τα χρήματα και μετά να προχωρώ στην αγορά ή να επιλέγω τις δόσεις μόνο αν εχω διαθέσιμα τα μετρητα για να τις καλύψω.

 

Φιλικα πάντα και χωρίς παρεξήγηση.

 

Έχεις πολυ δίκιο, με εξαίρεσή το θεμα Σπίτι. Με τόσους φόρους και χαρατσια ειναι το νούμερο ένα που ούτε με σφαίρες δε συμφερει να αγοράσεις. 1000 φορές να νοικιαζεις μια ζωη. Και τα λεφτά σου έχεις στην άκρη, και ένα καρο χαρατσια και τεκμήρια πληρώνει ο μαλάκας ο ιδιόκτητης, και μεταβιβάσεις ξανα ο μαλάκας ο ιδιόκτητης, όπως επίσης ζημίες, βαψίματα κλπ που επίσης πληρώνει παντα το θυμα ο μαλάκας ο ιδιόκτητης. Και αν τα αφήσεις απλήρωτα όλα, πάλι ι μαλάκας πληρώνει τελικά. Και τα ενοίκια έχουν πεσει κάτω του κόστους (αυτή τη στιγμή νοικιαζω σπιτια αποκλειστικα για τα χαρατσια. Το ισοζύγιο ειναι καθαρά αρνητικό, όχι μονο δε βγάζω αλλα μπαίνω και μέσα ). Και φυσικά ούτε να πουλήσεις μπορεις, καθώς θα τα δωσεις στο 1/2-1/3 του κόστους..

Offtopic, αλλα να πω και εγω τον πονο μου.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είδατε χθες στον ΑΝΤ1 το θέμα ότι την Παρασκευή στο κατάστημα της Apple στην Αθήνα πουλήθηκαν αμέσως 3000 Ipad 3. Μου έκανε εντύπωση και το στεναχωρημένο βλέμμα μιας 22-24χρονης που δεν πρόλαβε δυστυχώς και έδωσε προκαταβολή. Γενιά των 400 ευρώ ή τα λεφτά του μπαμπά ?

Νομίζω 3000 πουλήθηκαν σε όλη την Ελλάδα.

 

Επίσης, ζώα;;;;; Ακόμα και σε δύσκολες οικονομικά στιγμές, ο καθένας από εμάς επιλέγει να δώσει κάπου το "υστέρημά του", σε κάτι που τον ευχαριστεί, στο χόμπυ του, ίσως. Εδώ άλλοι δίνουν 1500 έως 2000 ευρώ το χρόνο στο κάπνισμα, πώς πρέπει να αποκαλούνται αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ άλλοι δίνουν 1500 έως 2000 ευρώ το χρόνο στο κάπνισμα, πώς πρέπει να αποκαλούνται αυτοί;

 

ή 150 ευρώ για tshirt ή 200 ευρώ για αεροτομή ή 150 ευρώ για πρώτο τραπέζι στην Πάολα ή ... ή ... ή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας και το σέβομαι απόλυτα. Συμφωνώ εν μέρει ότι όταν έχεις όλο το ποσό στην τράπεζα για κάτι που θέλεις να αγοράσεις (ή έστω το μεγαλύτερο μέρος, όταν πρόκειται για μεγαλύτερες αγορές όπως π.χ. αυτοκίνητο, σπίτι, κτλ.), τότε είναι καλύτερα και είσαι πιο ασφαλής. Αλλά εγώ και σε αυτή την περίπτωση προτιμώ να πάω με δόσεις (άτοκες εννοείται κατά προτίμηση και πραγματικές άτοκες, όχι με ψευτιές του τύπου "σου κάνω άτοκες, αλλά σου το πουλάω 500 ευρώ παραπάνω", οπότε είναι σαν να το πάρεις από πιο ακριβό κατάστημα και με έντοκες δόσεις). Γιατί θέλω να μην φύγει ξαφνικά ένα μεγάλο ποσό από τον λογαριασμό μου, προτιμώ να χρωστάω δηλαδή λίγα λεφτά και να έχω και περισσότερα στην τσέπη μου για οποιαδήποτε περίπτωση ανάγκης, παρά να αδειάσω την τσέπη μου και να μην τα έχω τα λεφτά αν τα χρειαστώ, θέλω να αισθάνομαι μια ασφάλεια. Στην χειρότερη χάνω μερικές δόσεις στην τράπεζα και τα δίνω όταν μπορώ, έστω και με κάποιους τόκους, ή ακόμη χειρότερα δίνω πίσω αυτό που αγόρασα (ΟΚ, τραβηγμένο το τελευταίο, αλλά θα το προτιμούσα από το να δώσω όλα τα λεφτά μου και να μην τα έχω στην τσέπη μου για να πληρώσω σημαντικά πράγματα, αν παρουσιαστεί ανάγκη). Η άλλη λύση βέβαια είναι δεν αγοράζω τίποτα μέχρι να είμαι άνετος και τότε παίρνω ότι μπορώ ή πάω με λίγες δόσεις, ή φυσικά κάποιος μπορεί να μην αγοράζει τίποτα άλλο εκτός από τα απολύτως απαραίτητα! Αν σκεφτόμαστε έτσι όμως δεν κάνουμε τίποτα κατά τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή 150 ευρώ για tshirt ή 200 ευρώ για αεροτομή ή 150 ευρώ για πρώτο τραπέζι στην Πάολα ή ... ή ... ή...

Από τη στιγμή που έχω αναφέρει το πιο ακραίο παράδειγμα πεταμένων χρημάτων, όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα. Βεβαίως, συμφωνώ και με αυτά που αναφέρεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...