Προς το περιεχόμενο

Dark Souls


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει πολύ το Gravelord. Τόσο το σχεδιό του, όσο και το moveset του. Κυρίως όμως μου αρέσει το πόσο γρήγορα είναι τα combo attacks του. Με χαλάει το πόσο αργό είναι το first attack του όμως. Παρομοίως έχω δει ότι λειτουργεί και το Zweihander.

 

Το Claymore το είχα ανεβάσει +5 και το παράτησα για το drake sword. Μόλις πήρα το Gravelord όμως κατάλαβα τι θα πει ωμή βία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 818
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω αφήσει ενα χαρακτήρα 110 level sorcerer λιγο πριν τελειώσω το ng+.Επειδη καθε τόσο κανω την βόλτα μου στο game αν θέλετε παίζουμε κανα coop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη περίοδο ξεκίνησα  hunter ο οποίος θα έχει βασικά όπλα bow, crossbow και spear. Πάντως τα dark souls είναι απίστευτα παιχνίδια μιας και έχει τεράστια σημασία ο εξοπλισμος που χρησιμοποιεις σε κάθε επίπεδο οταν ο χαρακτηρας σου ειναι σε επιπεδο ng. Παιζει μεγαλο ρολο το βαρος του εξοπλισμου, η εμβελεια των οπλων  τα resistances, και φυσικα το poise. Η φιλοσοφία του fashion souls δεν ισχύει σε low level χαρακτηρες... H χαρα του παιχνιδιου ειναι το cosplay φυσικα!      


θα ψοφάς ξανά και ξανά και θα πορώνεσαι ακόμη πιο πολύ να παίξεις καλύτερα next time, σιγά σιγά μπαίνεις στο τριπάκι όπως κάποτε που παίρναμε σβάρνα τα ουφάδικα και κοντραριζόμασταν πόσο μακριά μπορούσαμε να φτάσουμε ένα game χωρίς continue..

έχω παίξει τα κέρατά μου από rpg απ'τα 80s μέχρι τώρα, πραγματικά τα souls παίζουν σε άλλη κατηγορία απ'τα άλλα arpg, δεν μου έρχεται κάτι σύγχρονο στο μυαλό που να μπορεί να τα κοντράρει συνολικά, η μοναδική περίπτωση να μην αρέσουν σε κάποιον είναι να έχει θέμα με την δυσκολία.

Σε μια δόση δεν κρατήθηκα και έριξα μια ματιά σε έναν οδηγό για το 1, μιας και είχα πήξει στα ερωτηματικά για πολλά σημεία. Ε αυτά που διάβασα ούτε να τα φανταστώ δεν θα μπορούσα, οι τύποι έχουν κάνει απίστευτη δουλειά, με αποκορύφωμα την ιδέα των world και character tendency, και τον τρόπο που ρυθμίζουν-αλλάζουν το gameplay.

Με τα souls αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις τα άλλα arpg, ουσιαστικά τα ξεγυμνώνουν και αποκαλύπτουν πόσο ρηχό gameplay έχουν, και πόσο στηρίζονται στα γραφικά και στο καρότο των loot για να κρατήσουν το ενδιαφέρον.

Μερικες φορες πιστευω οτι τα rpg hack and slash κατάστρεψαν το gaming...Είμαι old school gamer και έχω ματωσει τα δάχτυλα μου στο πληκτρολογιο του pc σε εποχη dos...Απλα τότε δεν είχαμε μηχανικά πληκτρολόγια! Το dark souls ειναι ενα φανταστικο παιχνιδι με απίστευτο σχεδιασμο στις πιστες και με πολυ καλές παραμετρους στη μηχανικη του κοσμου! Τα γραφικα του πρωτου προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο μιας και ειναι πιο dark! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάτωσα χθες τα δαχτυλά μου να ρίξω Manus. Μετά κατάλαβα ο νουμπάς ότι δεν είχα πάρει το silver pendant από Oolacile (τη σιχαίνομαι αυτή την περιοχή, δεύτερη σε σιχαμάρα πίσω από Blighttown και την πήγα τρέχοντας).

 

Μιας και έριξα Manus, αξίζει να ξαναπάω Oolacile για να πάρω το silver pendant? Εννοώ, θα μου χρειαστεί κάπου ή απλά το προσπερνάω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάτωσα χθες τα δαχτυλά μου να ρίξω Manus. Μετά κατάλαβα ο νουμπάς ότι δεν είχα πάρει το silver pendant από Oolacile (τη σιχαίνομαι αυτή την περιοχή, δεύτερη σε σιχαμάρα πίσω από Blighttown και την πήγα τρέχοντας).

 

Μιας και έριξα Manus, αξίζει να ξαναπάω Oolacile για να πάρω το silver pendant? Εννοώ, θα μου χρειαστεί κάπου ή απλά το προσπερνάω?

Αν φας και το manus δεν χρειαζεται γενικα να ξαναπας στην Oolacile εκτως αν εχεις αφησει κανενα item που σου λειπει ή αν δεν εχεις φαει τον δρακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται καπου πλεον.Το κλειδι απο την Oolacile το πηρες?

 

Ναι, το κλειδί το πήρα.

Αν φας και το manus δεν χρειαζεται γενικα να ξαναπας στην Oolacile εκτως αν εχεις αφησει κανενα item που σου λειπει ή αν δεν εχεις φαει τον δρακο.

 

Item που μου χρειάζεται όχι. Το dark orb βλέπω δεν έχω πάρει, αλλά δεν το χρειάζομαι κιόλας, knight παίζω.

 

Τον Kalameet δεν τον έχω ρίξει, αλλά βλέπω είναι σε διαφορετικό μέρος της Oolacile, πάνω από την Arena του Artorias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κατάφερα επιτέλους να το ξεκινήσω!

Δεν έχω να πω κάτι καινούριο για το παιχνίδι.

Έχω κλείσει ενα 20ωρο και ελπίζω να γράψω πολλές ακόμα!

Εδώ ο battlemage μου:

 

 

P60606-200039.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λιωσει το 2 και το 3 ακομα πιο πολυ, και πιστευα στον εαυτο μ οτι ειμαι καλος, επαιξα το 1 και.......  τοσους ψοφους δεν εχω ξαφαει και στα 2 μαζι ως τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,τετοια λέγε μου.

Prepare to die edition λέγεται. Αυτή την περίοδο παίζω το 2 το οποίο θεωρώ αρκούντως δύσκολο, αλλά το 1 δεν το φτάνει. Το 3 δε, είναι μακράν το πιο εύκολο IMHO.

 

Τώρα όμως που έχω καλύτερη εικόνα, θεωρώ το 2 το χειρότερο της σειράς. Κατά σειρά προτίμησης DS1, DS3, DS2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ατομο που να μην θεωρει το Dark Souls 1 το καλυτερο της σειρας(ειδικα αν τα εχει παιξει οταν πρωτοβγηκαν).

 

Μονο και μονο τα ονοματα και οι μαχες αρκετων bosses σου σηκωνεται η τριχα μεχρι και σημερα(μαζι με την μουσικη που τα συνοδευε)οπως Lord Gwyn,Artorias,Manus,Sif,Nito και παει λεγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...