Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η τελική έκδοση του XBMC 11.0 Eden


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καλό γιατί ο Internet explorer μου προτείνει να μην το ανοίξω.

Μηπως πατησες xbmc.com αντι xbmc.org

 

Αν πατησες xbmc.org (το σωστο) τοτε εγινε μπερδεμα με τα πιστοποιητικα.

 

Ξερει κανείς αν θα υπάρξει unofficial έκδοση για xbox1 καθώς επίσημα έχει πάψει να υποστηρίζεται ?

http://en.m.wikipedia.org/wiki/XBMC4Xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην ουσια ειναι ενα προγραμμα αναπαραγωγης αρχειων οπως ειναι τα windows media player classic, vlc player κ.τ.λ.

Ή εχει κατι διαφορετικο?

τα προγράμματα σαν κι αυτό είναι περισσότερο για διαχείριση συλλογής, και για να λέμε την αλήθεια το κυριότερο που προσφέρουν ένα ωραίο εφφετζίδικο γραφικό περιβάλλον για να δείχνεις στους φίλους σου και να ψαρώνουν σαν να έβαζες ένα ωραίο theme στο media player ή στα windows

είχα βάλει παλιότερα τα πρώτα που είχαν βγει και ουσιαστικά ο λόγος ήταν αυτός μιας και η αισθητική διαφορά τότε ήταν τεράστια αφού windows/websites/mplayers ήταν ψιλοχάλι και μόνο τα games είχαν animated menu κτλ

το συγκεκριμένο έχει χίλιες δυο λειτουργίες που ψιλουπάρχουν σε windows/mplayers/κ.α. αλλά η μεγαλύτερη διαφορά είναι πως είναι συγκεντρωμένες όλες σε ένα πακέτο και κυρίως είναι πιο ευέλικτες και δίνουν περιθώρια επιλογών στους χρήστες πράγμα που δεν γίνεται σε windows/mplayers τόσο πολύ

αν απλώς θες να δεις μια ταινία που κατέβασες όμως τότε το τελευταίο που σε ενδιαφέρει είναι να χάσεις το χρόνο σου περιηγούμενος σε εφφεντζίδικα menu που δεν σου προσφέρουν κάτι εκτός κι αν κατεβάζεις ταινίες χωρίς να έχεις ήδη τσεκάρει εξώφυλλο/cast/υπότιτιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tv tuner αναγνωρίζει ?

Για tv tuner θα βάλεις mediaportal ... http://www.team-mediaportal.com/ είναι σκάλες ανώτερο, αλλά θέλεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό.

 

Βάζεις και ενα remote hauppage και έχεις το pc από τον καναπέ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, υπάρχει κάποιο graphic equalizer ως plugin, γιατί δεν μου αρέσει ο ήχος, ειδικά των τραγουδιών; Βγάζουν διπλάσιο μπάσο σε σχέση με winamp και vlc.

 

Μπορείς λογικά να το ρυθμίσεις να παίξει με τον external player που θες εσύ.

Σε αρχεία βίντεο τουλάχιστον γίνεται σίγουρα, εγώ το έχω βάλει να τα ανοίγει με kmplayer π.χ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγκατέστησα σε WIN7. Αλλάζοντας την γλώσσα στα Ελληνικά στο κυρίως μενού (οριζόντια επιλογή Μουσική, Video κλπ) εμφανίζει μόνο το ο σε Ο με διαλυτικά η τόνο (δεν Θυμάμαι ακριβώς). Μόνο στο κεντρικό μενού το παρουσιάζει. Το έχει παρατηρήσει κανείς; Υπάρχει κάποια ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς λογικά να το ρυθμίσεις να παίξει με τον external player που θες εσύ.

Σε αρχεία βίντεο τουλάχιστον γίνεται σίγουρα, εγώ το έχω βάλει να τα ανοίγει με kmplayer π.χ .

 

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αυτό πώς ακριβώς γίνεται; Δεν βρίσκω πουθενά τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα βρεις οδηγίες, δε ξέρω αν δούλευουν στην version 11 (ούτε εγω την έχω περάσει ακόμα), πιθανόν να μην έχουν κάνει ακόμη updates.

 

 

Σ' ευχαριστώ. Πάντως, αν είναι να κάνω όλα αυτά, χίλιες φορές VLC. Δεν κατανοώ τη λογική ενός τέτοιου player ή media center, για χρήση σε pc. Μπορεί να κάνω και λάθος. Όπως έχει συνηθίσει κανείς.

 

Αυτό που λέει ο φίλος για τα Ελληνικά το βλέπω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι player, το γεγονός πως ενσωματώνει και player είναι ένα από τα features του, και σίγουρα όχι το δυνατό του σημείο.

Στην ουσία πρόκειται για organizer, οι "βλαμμένοι" του είδους που γεμίσαμε μερικά terabyte ταινίες τους σκληρούς μας, για λόγους αρχειοθέτησης (screenshots - plots - covers) το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα. ;p

 

Από εκεί και πέρα το xbmc έχει υποστηριχθεί τόσο πολύ από την κοινότητά του, που το έχει κάνει ένα πολυεργαλείο με άπειρα features, αφήνοντας έτη φωτός πίσω αντίστοιχα software που συνήθως δεν είναι και freeware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι player, το γεγονός πως ενσωματώνει και player είναι ένα από τα features του, και σίγουρα όχι το δυνατό του σημείο.

Στην ουσία πρόκειται για organizer, οι "βλαμμένοι" του είδους που γεμίσαμε μερικά terabyte ταινίες τους σκληρούς μας, για λόγους αρχειοθέτησης (screenshots - plots - covers) το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα. ;p

 

Από εκεί και πέρα το xbmc έχει υποστηριχθεί τόσο πολύ από την κοινότητά του, που το έχει κάνει ένα πολυεργαλείο με άπειρα features, αφήνοντας έτη φωτός πίσω αντίστοιχα software που συνήθως δεν είναι και freeware.

 

 

Οι διαφορετικές προσεγγίσεις δεν κάνουν τους μεν "βλαμμένους" και τους άλλους έξυπνους. Κάτι που καλύπτει εσένα και την κοινότητα που το υποστηρίζει, δεν σημαίνει ότι πρέπει να καλύπτει κι εμένα. Το ίδιο, βέβαια, λέμε. Άρα, είναι ένα organizer για αρχεία multimedia, για αυτούς που θέλουν να έχουν καλύτερη οργάνωση στα τραγούδια, τις ταινίες και τις φωτογραφίες τους, που τυγχάνει να υποστηρίζει και αναπαραγωγή. ΟΚ. Διαβάζοντας το πρώτο post, το οποίο το περιγράφει ως πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων, μπερδεύτηκα, και περίμενα να δω τον super-wow αντικαταστάτη του τωρινού μου player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω κάτι για αυτούς που έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το XBMC. Ως τώρα χρησιμοποιούσα το media portal για ενα παλιό HTPC που έχω συνδέσει με την τηλεόραση μου. Το οποίο τρέχει XP media center 2005 και είχε και το γνωστό τηλεκοντρόλ της microsoft.

Πρέπει πρώτα να πω ότι με την έκδοση 11 είδα σοβαρή διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με την 10, αν και έχει πολύ καλύτερη απόκριση από το MP γενικά. Το τελευταίο πάντως υποστηρίζει άπειρα plugins που δεν υπάρχουν στο xbmc, εκτός από την πλήρη υποστήριξη TV tuner και άλλα πολλά.

Το xbmc έχει ένα plugin που λέγεται MCERemote, αν θυμάμαι καλά, που αναγνωρίζει και δουλεύει με το τηλεκοντρόλ που ανέφερα. Τι θέλω να μάθω τώρα:

Στο media portal πατώντας το γνωστό πράσινο κουμπί επέστρεφες στην home screen. Στο xbmc πως στο δ.. γίνεται; Έφαγα τα φόρουμ να διαβάζω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει επίσης και κάποιος συνδυασμός στο keyboard που να το κάνει αυτό; Γιατί διαφορετικά πρέπει να το κάνεις με το πλήκτρο back στο remote ή πατώντας ESC στο keyb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^μέχρι εχθές που το χρησιμοποιούσα δεν το βρήκα και υπέθεσα πως δεν υπάρχει αλλά δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω 100% γιατί μπορεί να μην ασχολήθηκα αρκετά

(γενικότερα είδα κάποια βασικά προβλήματα χρηστικότητας και μερικά αδικαιολόγητα bug πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...