Προς το περιεχόμενο

Το ICS 4.0 σε μόλις 1,6% των Android συσκευών ενώ το iOS 5.1 χρησιμοποιείται απο 61% των χρηστών συσκευών της Apple


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι μεγάλη διάφορα και δείχνει πόσο πίσω είναι το λειτουργικο...

 

Δε μπαίνω καν στον κόπο να σου παραθέσω ποσοστό πωλήσεων των λειτουργικών στην αγορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπίζω να το λες για αστείο αυτό για το bt.

Ξέρεις και ξέρω ότι δε θα μπει ποτέ και έτσι δίνεις τσάμπα χαρά σε πολύ κόσμο :P

 

Kαλα το ξερουμε αυτο ουτε το wifi direct που εχει μπει ηδη σε high end android συσκευες. Πραγματικα στο στρατο ηταν η χαρα των android users. μοιραζομασταν ολοι τις φωτος και τα βιντεο που τραβουσαμε εκτος απο τους iphone users. Και τοτε δεν ηταν κανεις διαθετιμενος μετα απο υπηρεσια να παει σπιτι του να ανεβασει 200ΜΒ αρχειο βιντεο καπου ή να το στειλει αν τα καταφερει χωρις disconnect απο το msn. Aυτο ειναι το android ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι. Ελευθερια να κανεις οτι θες με τη συσκευη που μοσχοπληρωσες. Να στειλεις οτι θες οπου θες, να περασεις οτι θες απο το play store ή και απο εκτος ΧΩΡΙΣ root. Να το ρουταρεις, να αλλαξεις εκδοση λειτουργικου, να το λιωσεις. Αυτο δεν το αλλαζω με τιποτα και προσωπικα θεωρω απαραδεκτο να μου ζητανε 700 ευρω για οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη και να μην μπορω να κανω πραγματα μαζι της ενω απο θεμα HW εχει την δυνατοτητα να τα κανει. Τωρα για οσους κλαιγονται για το οτι η συσκευη που πηραν πριν 2 χρονια 150 ευρω δεν θα παρει ICS τι να πω; Θα παρει αν το θελουν με καποια αλλη ROM. σου δινει αυτη τη δυνατοτητα το android. Aλλα το να φωναζουν για αυτο ειναι σα να μου γκρινιαζουν γιατι ο Pentium 4 με 512 RAM που πηραν πριν 3 χρονια 100 ευρω απο αγγελια δεν σηκωνει win7. Οταν αλλαζει εντελως μια εκδοση λειρουργικου συνηθως εχει και απαιτησεις σε HW ειτε αυτο ειναι CPU ειτε αυτο ειναι storage. Δεν μπορεις να βαλεις winxp σε 2GB δισκο oπως δεν μπορεις να βαλεις ICS στο desire για παραδειγμα γιατι απλα δεν χωραει. Μπορει μεν να σου δωσει γυμνη την ROM αλλα μετα θα χασει αυτο που την διαφοροποιει απο την Samsung και θα κλαινε και θα φωναζουν παλι καποιοι γιατι δεν θα εχει sense και τις HTC apps. Προφανως και οταν πηρα το Desire μου δεν περιμενα support 2 χρονια μετα για αυτο και το αλλαξα και πηγα σε GS2.

 

Tωρα στο iOS που παιρνει τα updates αμεσως για αρχη το 3G σταματησε να τα παιρνει εδω και μια εκδοση γιατι πολυ απλα δεν το σηκωνει. Οι αλλαγες επισης δεν ειναι τοσο μεγαλες απο οτι στην ICS σε σχεση με παλαιοτερες εκδοσεις. Μπορει να παρει το Galaxy S ICS; Σαφως και μπορει αλλα υπαρχει κινδυνος να σερνεται και να συχτιριζουν την Samsung παλι. Για αυτο βγηκαν και ειπαν πως οσες συσκευες μπορουν να το σηκωσουν και να τρεχουν αξιοπρεπως θα το παρουν. Οπως και να εχει το update θα ερθει, οπως ειπα παλι το λαθος της google ηταν που το ανακοινωσε πολυ νωρις για να χτυπησει το 4S και πηγε στην παρουσιαση με ενα nexus prime με bugs. Αυτο που δεν βλεπουμε ομως ειναι οτι με το ICS ενοποιησε το android για tablets με το android για κινητα. Θα εχουμε πληρη συμβατοτητα στις εφαρμοφες ειτε ειναι για tablet ειτε για κινητο.Πραγμα το οποιο δεν ισχυει στην apple ακομα. Τα smartphones ειναι μια καλπαζουσα τεχνολογια και ειναι λογικο καποιες συσκευες να μενουν πισω. Η apple προτιμησε να κρατησει τις συσκευες της σε 2core το 2012 και χωρις ουσιαστικες αλλαγες στο iOS. Το να φταχνεις επιτελουσ φακελους και το siri, και ακομα η notification bar δεν ειναι σοβαρα updates. Tα εχει το android απο το android 1 beta και τρεχουν ακομα και στο 3G. Το να εχεις real multitasking, σωστο notification system, multicore support, υποστηριξη HDMI, συστηματα μεταφορας αρχειων, LTE εδω και 1+ χρονο ειναι Ιnnovation και αυτα ειναι updates. Περα απο το multitasking που μπηκε στο iOS 4 τι ουσιαστικες αλλαγες ειχαμε μεχρι σημερα απο το iOS 3; Και μην μου πειτε οτι ουσιαστικη αλλαγη ειναι το οτι πλεον μπορειτε να αλλαξετε Wallpaper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@razor μου λές να πουλήσω το mac και να πάρω pc και περιμένεις να σε πάρω σοβαρά; Γιαυτό τόσο καιρό αποφεύγω να παίρνω μέρος σε συζητήσεις που αφορούν λειτουργικά γιατί κάποιος κολλημένος θα πεταχτεί και θα δώσει τέτοιες συμβουλές. Λες και όλοι ανακαλύψαμε τα mac και την apple απο το iphone … Δε θα ασχοληθώ άλλο δε παίρνω μέρος σε τέτοιου είδους flame.

 

@OnTour το λέω για τρίτη φορά οτι είμαι ευχαριστημένος απο το τηλέφωνό μου!

Στο πρώτο μου post είπα οτι άν τα έσκαγα για το galaxys2 (συσκευή 400e), με αυτά που έχω δεί θα έκλαιγα τα λεφτά μου. Δε θα ήμουν ικανοποιημένος για αυτά που μου προσφέρει. Ναι όσο παράξενο αν σου ακούγεται το 3gs με τα app του με κάλυπτε πολύ περισσότερο απο το s2 τι να κάνουμε τώρα. Απο την άλλη το είχα χρόνια, το βαρέθηκα και ήθελα ένα κινητό μικρό σε μέγεθος και με καλύτερη κάμερα και κατέληξα στο xperia :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, εκεί δεν υπάρχει καμία επίσημη αναβαθμηση και δεν ασχολησαι με τέτοια θέματα.. :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Θα ήθελα να πω οτι πριν πάρουμε θέση σε μερικά θέματα να το ψάχνουμε λιγάκι.

Το HD2 υποστηρίζει άψογα τα WP7.5 + Updates

καθώς και android...

 

επίσης θα ήθελα να με διορθώσω γιατί δεν έιδα το επίσημη..... sorry!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour το λέω για τρίτη φορά οτι είμαι ευχαριστημένος απο το τηλέφωνό μου!

Στο πρώτο μου post είπα οτι άν τα έσκαγα για το galaxys2 (συσκευή 400e), με αυτά που έχω δεί θα έκλαιγα τα λεφτά μου. Δε θα ήμουν ικανοποιημένος για αυτά που μου προσφέρει. Ναι όσο παράξενο αν σου ακούγεται το 3gs με τα app του με κάλυπτε πολύ περισσότερο απο το s2 τι να κάνουμε τώρα. Απο την άλλη το είχα χρόνια, το βαρέθηκα και ήθελα ένα κινητό μικρό σε μέγεθος και με καλύτερη κάμερα και κατέληξα στο xperia :)

 

Ρε vitamine είσαι και trancas και μ αρέσει αυτό γαμώ την τρέλα μου :P

Μιλάμε για λειτουργικό όχι για συσκευές. Τι έχεις δει στο s2 (ειδικά στο s2..) που θα σ έκανε να κλαις τα λεφτά σου αν το έπαιρνες? Επίσης σε τι σε καλύπτει το 3gs που δε σε καλύπτει το s2?

Δε ρωτάω ούτε επιθετικά ούτε τπτ, συζήτηση κάνουμε.

 

Θα ήθελα να πω οτι πριν πάρουμε θέση σε μερικά θέματα να το ψάχνουμε λιγάκι.

Το HD2 υποστηρίζει άψογα τα WP7.5 + Updates

καθώς και android...

 

επίσης θα ήθελα να με διορθώσω γιατί δεν έιδα το επίσημη..... sorry!!!!

 

Ρωτάς απαντάς μόνος σου, τα πάντα όλα να πούμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και το symbian, ακόμα πιο "μπροστά" αυτό!

 

Ξέρεις καλά ότι δεν είναι το ίδιο.

Παρ όλα αυτά απ τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του android κατα τη γνώμη μου είναι ότι μπαίνει σε συσκευές των 150ε με ότι αυτό συνεπάγεται. Εκτός απ το να κάνει πωλήσεις.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour ε ρε παλικάρι αφού δεν έχω δει στα χέρια μου άλλες συσκευές, για αυτές σου φέρνω παράδειγμα τι να κάνουμε; :P

Τι να με καλύψει αν δε βγαίνουν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο πολύ; :P ή αν τύχει και έχει το πρόβλημα με το wifi; ή αν πρέπει να κοιτάζω αν γεμίζει η εσωτερική μνήμη; Δε λέω οτι θα έχει πρόβλημα οπωσδήποτε, αλλά βλέπω οτι υπάρχει. τι να κάνουμε τώρα. :P

πάντως το wifi δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, έχει να κάνει με το λειτουργικό που μιλάμε τόση ώρα.

trance φίλε. peace love unity respect και τέτοια ναουμε :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε vitamine είσαι και trancas και μ αρέσει αυτό γαμώ την τρέλα μου :P

Μιλάμε για λειτουργικό όχι για συσκευές. Τι έχεις δει στο s2 (ειδικά στο s2..) που θα σ έκανε να κλαις τα λεφτά σου αν το έπαιρνες? Επίσης σε τι σε καλύπτει το 3gs που δε σε καλύπτει το s2?

Δε ρωτάω ούτε επιθετικά ούτε τπτ, συζήτηση κάνουμε.

 

 

 

Ρωτάς απαντάς μόνος σου, τα πάντα όλα να πούμε :P

 

η αλήθεια ειναι οτι πηγα να την πω και την πάτησα χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour ε ρε παλικάρι αφού δεν έχω δει στα χέρια μου άλλες συσκευές, για αυτές σου φέρνω παράδειγμα τι να κάνουμε; :P

Τι να με καλύψει αν δε βγαίνουν οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ πιο πολύ; :P ή αν τύχει και έχει το πρόβλημα με το wifi; ή αν πρέπει να κοιτάζω αν γεμίζει η εσωτερική μνήμη; Δε λέω οτι θα έχει πρόβλημα οπωσδήποτε, αλλά βλέπω οτι υπάρχει. τι να κάνουμε τώρα. :P

πάντως το wifi δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, έχει να κάνει με το λειτουργικό που μιλάμε τόση ώρα.

trance φίλε. peace love unity respect και τέτοια ναουμε :P :D

 

Ε και γω σου λέω ότι το s2 δεν έχει κανένα απ τα προβλήματα που αναφέρεις.

Και το θέμα του wifi δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό, έχει να κάνει με την υλοποίηση του λειτουργικού που κάνει η κάθε εταιρεία.

Τέλος τι εφαρμογές έχει στο 3gs που δε βρίσκεις στο play store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις καλά ότι δεν είναι το ίδιο.

Παρ όλα αυτά απ τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του android κατα τη γνώμη μου είναι ότι μπαίνει σε συσκευές των 150ε με ότι αυτό συνεπάγεται. Εκτός απ το να κάνει πωλήσεις.. :P

 

Κακο δεν ειναι αρκει να μην τα αγοραζει ο καθενας με την ελπιδα οτι το κινητο θα οργωνει. Βλεπεις τις αναγκες σου και αγοραζεις αυτο που σου τεριαζει. Αν θες Games για παραδειγμα δεν θα πας να παρεις vodafone joy γιατι αν το κανεις θα εισαι το λιγοτερο ανοητος. Αν θες απλα ενα κινητο για τηλεφωνα και μια στο τοσο να τσεκαρεις καιτ ο FB σου και κανενα mail τοτε ακομα και το joy ειναι μια χαρα. Οταν απο την αλλη θες ενα high end κινητο και πας και παιρνεις ενα δυνατο κινητο αλλα εν τελη κανει 200 κατω απο ολα τα αλλα high end τοτε προφανως απο καπου θα εχουν κοψει για να το εχεις σε τετοια τιμη. Το 2Χ για παραδειγμα. Aυτη τη στιγμη το βρισκεις κατω απο 300 ευρω. Γιατι; Γιατι εχει μονο 512 ram και καποιες στιγμες θα σου σερνεται σε σχεση με ενα GS2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έφερα παραδείγματα εφαρμογών πριν. Είναι για μουσική κυρίως.

ε δεν είναι με το λειτουργικό αλλά έχει να κάνει με την υλοποίηση του λειτουργικού φίλε μου είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Γιατί δηλαδή σε δυο ίδια μοντέλα, το ένα έχει πρόβλημα και το άλλο όχι αφού φοράνε την ίδια ρομ και είναι απο την ίδια εταιρεία ; Αν ήταν hardware το πρόβλημα τότε το wifi δε θα έπαιζε καν. Τεσπα το σκίσαμε το θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και γω σου λέω ότι το s2 δεν έχει κανένα απ τα προβλήματα που αναφέρεις.

Και το θέμα του wifi δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό, έχει να κάνει με την υλοποίηση του λειτουργικού που κάνει η κάθε εταιρεία.

Τέλος τι εφαρμογές έχει στο 3gs που δε βρίσκεις στο play store?

 

Mαλλον μουσικης ειναι και για DJ γιατι ολοι ξαφνικα γιναμε DJ και οπως ειναι γνωστο ολοι οι καλοι DJ παιζουν και γραφουν μουσικη στο ipad τους και στο iPhone τους. Οπως επισης και ολοι οι ζωγραφοι και γραφιστες εκει δουλευουν και οχι στον υπολογιστη τους με τα 500W ηχεια του και τις 30αρες ips τους. Ετσι γιατι ειναι cool και yo.

 

Α και ξεχασα τον music player του miui (μου διαφευγει το ονομα του) που οταν παιζει το κομματι σου κατεβαζει lyrics και σου κανει highlight το σημειο που βρισκεται το τραγουδι (καραοκε style) και συγχρονως σου κατεβαζει infos απο wikipedia, εξωφυλλο, παιζε webcasts, εχει equalizer και vizualization. Μαλλον δεν ειναι καλος γιατι ειναι σε android και οχι σε iOS. και εκεινη η χαζομαρα που εχει το GS2 να βγαζει 5.1 ηχο. Τι χαζομαρα και αυτο ε;

 

H αλλη μεγαλη χαζομαρα για οσους ακουνε μουσικη ειναι που μπορουν να παιρνουν τραγουδια απο τους φιλους τους με ενα απλο copy/paste χωρις itunes και ολα αυτα τα γαματα software που εχει η apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον μουσικης ειναι και για DJ γιατι ολοι ξαφνικα γιναμε DJ και οπως ειναι γνωστο ολοι οι καλοι DJ παιζουν και γραφουν μουσικη στο ipad τους και στο iPhone τους. Οπως επισης και ολοι οι ζωγραφοι και γραφιστες εκει δουλευουν και οχι στον υπολογιστη τους με τα 500W ηχεια του και τις 30αρες ips τους. Ετσι γιατι ειναι cool και yo.

 

Α και ξεχασα τον music player του miui (μου διαφευγει το ονομα του) που οταν παιζει το κομματι σου κατεβαζει lyrics και σου κανει highlight το σημειο που βρισκεται το τραγουδι (καραοκε style) και συγχρονως σου κατεβαζει infos απο wikipedia, εξωφυλλο, παιζε webcasts, εχει equalizer και vizualization. Μαλλον δεν ειναι καλος γιατι ειναι σε android και οχι σε iOS. και εκεινη η χαζομαρα που εχει το GS2 να βγαζει 5.1 ηχο. Τι χαζομαρα και αυτο ε;

 

H αλλη μεγαλη χαζομαρα για οσους ακουνε μουσικη ειναι που μπορουν να παιρνουν τραγουδια απο τους φιλους τους με ενα απλο copy/paste χωρις itunes και ολα αυτα τα γαματα software που εχει η apple.

μα ετσι,ειναι οι apple fanboys μην δουν μια ειδηση για το ανδροιδ αμεσως να trollaρουν, και να πενεψουν την τελεια συσκευη τους :rolleyes:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι η Google φροντιζει πολυ σωστα πρωτα το παιδι της ( nexus )

αλλα πρεπει για δικο της καλο να φροντισει και για την αναβαθμιση των υπολοιπων high end android κινητων

γιατι αυτο θα της γυρισει μπουμερανγκ καποια στιγμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...