Προς το περιεχόμενο

Το ICS 4.0 σε μόλις 1,6% των Android συσκευών ενώ το iOS 5.1 χρησιμοποιείται απο 61% των χρηστών συσκευών της Apple


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το προβλημα ειναι οτι καθε κινητο εχει διαφοριτικα specs και κοιτανε στη google πως να τους βολεψουν ολους...πχ η Sony στην ICS θα βαλει δικο της launcher, η HTC το Sense,η Samsung τα δικα της, και εκει μπερδευονται τα πραγματα

 

ναι σε αυτό έχεις ένα δίκιο θα έπρεπε ο κάθε κατασκευαστής να βγάζει και το λειτουργικό του ναι μεν android αλλα βγάλτο για την συσκευή σου όπως θες εσύ ανάποδα σωστά πλαγια με κύκλου με τετράγωνα όπως γουστάρεις.

η apple υποστηρίζει iphone και ipad

η android υποστηρίζει όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το android στηρίζεται στην κοινότητα και αφού η κοινότητα έδωσε ICS από τον Ιανουάριο δεν φτέει κανείς άλλος, παρά μόνο ο χρήστης που ζητάει αυτό που του έχει δωθεί εδώ και καιρό ;)

 

nope... δεν πάει έτσι. Δεν είναι όλοι σε θέσει να περάσουν μόνοι τους rom ή να ρισκάρουν να rootάρουν το κινητό του ή ... ή ... ή...

 

Επειδή το κάνουμε εμείς δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο Ελοπακος , ούτε κανένας δε θα καταφέρει κάτι πολυ καλυτερο σε αυτό το θεμα. Αλλο πραγμα να βγάζει η ιδία εταιρία και το hardware και το software μιας συσκευής, και αλλο στην περίπτωσή android ΚΑΙ wp7.

Αλλο πράγματά να υποστηρίξεις 3-4 hardware , (iphone 2-3-4 κλπ) και αλλο 150 διαφορετικά hardware.

Το ιδιο ειναι 101% βεβαιο ότι θα συμβει και στα wp7 για ακριβώς τους ιδίους λογους. Μη σου πω και χειρότερα.

Βασικα η Google μπορει να επιβαλει ορους στους κατασκευαστες, επειδη κραταει τα κλειδια του Android Market (το οποιο Android Market και η σχετικη εφαρμογη ειναι proprietary). Και τωρα η google δεν δινει το Android Market οπου να ναι, υπάρχουν minimum specs (πολυ χαλαρα ομως). Γενικα, οπως η Microsoft υποχρεωνει με συμβολαιο τους κατασκευαστες να παρεχουν updates για το proprietary προγραμμα της (WP7) με δικα τους εξοδα, το ιδιο θα μπορουσε να κανει και η Google με το proprietary προγραμμα της (Android Market) Απλά δεν το κανουν γιατι να μην χαλασουν τις σχεσεις με τους πολυαγαπημενους τους κατασκευαστες και παροχους. Δεν ξερουν εκει στην google οτι ετσι χανουν πελατες μελλοντικα. Και καλα που το κανανε οταν το Android ήταν μικρος παικτης και επρεπε να γλειψουν και μερικες ποδιες. Τωρα τι αναγκη το εχουν που ειναι στο 50%? Ισα-ισα, τωρα μαλλον χανουν market share με το fragmentation των εκδοσεων.

 

 

Και επειδή κοιμούνταν η Samsung, LG, HTC κλπ... πάει να χαθεί το Android.

Δεν "κοιμούνται", το παιχνιδι τους παιζουν ("αυτο παλιωσε, δεν παιρνει updates πλεον, δες αυτο το καινουριο με 25 megapixel καμερα και quadcore, μονο 400Ε με αναβαθμιση"). Βλεπε Galaxy S (οχι δεν το εχω, αλλα εχω φιλους που το εχουν και ειναι εκνευρισμενοι)

 

 

Ας ελπίζουμε πως με την εξαγορά της Motorola να κάνει κανένα βήμα σοβαρό και να στρώση η κατάσταση.

Απο το στομα σου και στου Dennis Richie (θεου) το αυτι. Αλλα κατι μου λεει οτι δεν. Τοσος χρονος μετα την εξαγορα, και δεν εχει ακουστει ουτε κιχ για τα δηθεν μεγαλα σχεδια της Google για την Motorola. Ειτε ξερουν να κρατανε μυστικα πολυ καλα, ειτε η εξαγορα της Motorola ηταν κινηση πανικου και τωρα δεν ξερουν τι να την κανουν.

 

 

ακομα μια κακη ειδηση για το android :rolleyes:

Επειδη κοσμος και developers εχουν αρχισει να αγανακτουν με το χάλι. Αν το Android δεν ηταν open (που στην πραγματικοτητα δεν ειναι 100% open source αλλα τελος παντων), και ειχε τα προβληματα που εχει τωρα και ειχε το 50% της αγορας οπως εχει τωρα, οι υπερμαχοι του open source θα τρολαραν επι 24ώρου βασεως. Δυστυχως για τους υπερμαχους του open source, οι χρηστες νοιαζονται για αποτελεσματα, και το Android αρχιζει να απογοητευει σε αυτον τον τομεα. Οι περισσοτεροι χρηστες δεν νοιαζομαστε για τον κωδικα, χωνεψτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope... δεν πάει έτσι. Δεν είναι όλοι σε θέσει να περάσουν μόνοι τους rom ή να ρισκάρουν να rootάρουν το κινητό του ή ... ή ... ή...

 

Επειδή το κάνουμε εμείς δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας.

 

Ακριβός όπως τα λες είναι. Να λέμε την αλήθεια, 95 % τον Android συσκευών έχουν αγοραστή επειδή δεν υπάρχουν επιλογές. Από αυτά τα 95% καμιά 10 % ψάχνονται η θέλουν να διαθέσουν χρόνο στα custom Roms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θύμαστε έσεις ποτέ να ανβαθμίζανε ποτέ τα κινητά οι χρήστες?Εδώ έβγαιναν αναβαθμίσεις για τα απλά κινητα ,όχι smartphones και οι περισσότεροι ούτε που ξέρανε οτι υπήρχε έκτος και το πηγαίνανε κατα λάθος στο ΓΕΡΜΑΝΟ.Δεν έχει αλλάξει η νοοτροπία της πλειοψηφείας.Το iPhone έβαλε το κόσμο να ασχοληθεί με τον υπολογιστή του μέσο itunes για αυτό έχει αυτά τα αποτελέσματα.Μόλις αγόρασα ενα neo -v δώρο στην κοπέλα μου και όταν τις είπα να το σετάρο πρώτα με κοίταξε λες και επρόκειτο να της το διαλύσω.Πιστεύω το μεγαλύτερο ποσοστό είναι σαν την κοπέλα μου και τα στατιστικά το επιβεβαιώνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το fragmentation το ακούμε εδώ και χρόνια και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι οτι περισσότερο κλαίγονται για αυτό, αυτοί που δεν έχουν/ δεν επιθυμούν / δεν σκοπεύουν να αγοράσουν ποτέ android.

 

Επίσης γιατί κρίνεται αυθαίρετα και εξ ιδίων λέγοντας να καταργηθούν τα διάφορα skins. Σκεφτήκατε ποτέ οτι στους χρήστες android μπορεί να μην αρέσει το uniformity και όλοι να έχουμε τα ίδια κινητα ή τα ίδια τετραγωνάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "κοιμούνται", το παιχνιδι τους παιζουν ("αυτο παλιωσε, δεν παιρνει updates πλεον, δες αυτο το καινουριο με 25 megapixel καμερα και quadcore, μονο 400Ε με αναβαθμιση"). Βλεπε Galaxy S (οχι δεν το εχω, αλλα εχω φιλους που το εχουν και ειναι εκνευρισμενοι)

 

Μια χαρά κοιμούνται, γιατί ονειρεύονται κόσμο και κοσμάκη να τρέχει και να αγοράζει καινούρια κινητά που δεν χρειάζονται.

 

Αυτά τα 3 πράγματα είναι για μένα τα βασικά μειονεκτήματα για συσκευές Android:

 

 

 

1. Δεν υποστηρίζει τους πελάτες. Ενδιαφέρει να πουλήσει και μετά: Τα ξανά λέμε όταν έρθεις να πάρεις το επόμενο μοντέλο. (αυτό με τα Updates δλδ.)

2. Βγάζει αβέρτα κουβέρτα καινούρια μοντέλα. Ώστε το 1. να γίνετε πιο γρήγορα.

3. Εφαρμογές που έχουν αγοράσει π.χ. για ένα To Galaxy S δεν παίζουν σωστά στο p.x. Nexus η στο LG η στο Galaxy S2 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,για να ανεβάσεις μια εφαρμογή στο google market(ή play ; ) κάνεις τον λογαριασμό σου developer και δίνεις 25€/χρόνο,όπως και για την apple που είναι 80$ νομίζω..

Όπως λέτε,ναι ο τελικός χρήστης, ή αλλιώς χατζηuser-που λέει και ένας καθηγητής μου:-D,τον νοιάζει το αποτέλεσμα..Που θα κάθεται να ψάχνει να χαθεί..Θέλει το τελικό προϊόν..

 

http://techblog.gr/updates/

έχουν γίνει αυτές οι αναβαθμίσεις;

Αλλά μην ξεχνάτε το εύρος συσκευών που έχουν android,από αυτές της apple που είναι καθολικές..Να μου πεις καλό θα ήταν να μπαίνουν όλες οι εκδόσεις πάνω σε όλα τα android,αλλά είναι εφικτό λόγο hardware ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός όπως τα λες είναι. Να λέμε την αλήθεια, 95 % τον Android συσκευών έχουν αγοραστή επειδή δεν υπάρχουν επιλογές. Από αυτά τα 95% καμιά 10 % ψάχνονται η θέλουν να διαθέσουν χρόνο στα custom Roms.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Όντας κάτοχος Galaxy S νιώθω απογοητευμένος που το κινητό μου δε θα πάρει επίσημη ICS. Ξέρω οτι θα βγούν custom roms, αλλά δεν έχω το χρόνο να ψαχτώ πολύ και να πειραματιστώ. Για εμένα είναι πολύ σημαντική η σταθερότητα και γι' αυτό δε θέλω να μπω στη διαδικασία "ψάξε - δοκίμασε - ξαναψάξε - ξαναδοκίμασε" μέχρι να βρω μια σταθερή custom rom.

 

Πίστευα οτι αυτή την ανάγκη θα την κάλυπτε ο κατασκευαστής για ενα εύλογο διάστημα, αλλά βλέπω οτι μόλις 1-1,5 χρόνο μετά την αγορά μένω ξεκρέμαστος από επίσημη υποστήριξη και είναι απλά απογοητευτικό για ενα κινητό που πλήρωσα 500 ευρώ. Και είναι διπλά απογοητευτικό όταν βλέπω το 3GS της γυναίκας μου να λαμβάνει αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του iOS.

Νομίζω οτι η Google πέτυχε το στόχο του market share που επιθυμούσε, τώρα είναι καιρός να επανεξετάσει το όραμά της για το android γιατί πολύ φοβάμαι οτι η παρούσα κατάσταση βολεύει μόνο τους κατασκευαστές ενώ βλάπτει το προϊόν της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google δεν έχει κάποια "δικά της" κινητά; Αυτά δεν αναβαθμίζονται αμέσως;

 

Πολύ πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα αλλά όχι "αμέσως"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με το fragmentation το ακούμε εδώ και χρόνια και το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι οτι περισσότερο κλαίγονται για αυτό, αυτοί που δεν έχουν/ δεν επιθυμούν / δεν σκοπεύουν να αγοράσουν ποτέ android.

 

Κάτι παρόμοιο ισχύει σε κάθε πλατφόρμα. Και για τα προβλήματα/ελλείψεις των WP7/iOS αυτοί που κλαίγονται πιο πολύ είναι αυτοί που δεν έχουν και ούτε έχουν σκοπό να αποκτήσουν τέτοια συσκευή.

 

Tragic, που λέει κι η διαφήμιση. :P

 

 

Η Google δεν έχει κάποια "δικά της" κινητά; Αυτά δεν αναβαθμίζονται αμέσως;

 

Έχει, αλλά έχουν πολύ μικρό μερίδιο αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυστυχως ετσι. Ουτε κλαιγονται αυτοι που δεν εχουν android ουτε δεν ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο ασχετο με τα updates που λετε μερικοι. Τα updates εχουν σημαντικες διαφορες και προσθηκες. Τα μαθαινεις κ αν εισαι ασχετη κοπελα πλεον. Γιατι παιζει να μην μπορεις να παιξεις το παιχνιδι που παιζει η φιλη σου με την ιδια συσκευη...

 

Οτι και να λετε μερικοι ειναι μεγαλο fail της google αυτο με τις αναβαθμισεις. Ουτε η ιδια περιμενε να παρει τετοια κατευθυνση το πραγμα. Γνωριζω ατομα που κατασκευαζουν apps για android και δε προκειται να ασχοληθουν με 4 ακομα γιατι ειναι ανεκδοτο η διεισδυση του. Εμενα προσωπικα το θεμα με τα updates εχει αρχισει να με ενοχλει αφανταστα. Ολο το εγχειρημα τελικα φαινεται beta ακομα. Οι custom roms δεν ειναι λυση για το μεσο καταναλωτη. Στο galaxy s αλλαζα καθε 3 μερες σε μια φαση. Χαοτικες διαφορες και μεταξυ τους σε αποκριση και σταθεροτητα, ενω τα bugs επαιζαν ανεξηγητα (αλλες ρομ βασισμενες στην ιδια εργοστασιακη ανοιγαν η οχι τα apps μεταξυ τους). Εδω δεν εχει αφησει ακομα την αναβαθμιση για τις συσκευες τις η google. Δεν ειχα κανει την αναβαθμιση οταν μου την εβγαλε γιατι ηθελα να κραταγα backup αρχεια (μηνυματα, φωτο κλπ) κ την εχασα κ ακομα τρολαρουν στη google για να δωσουν 4.0.5 τωρα την πηγαν τον μεθεπομενο μηνα...αν ειναι να πηρα nexus s για να περναω παλι custom roms χαρα στο κουραγιο του καθε κατοχου του.

 

Για τραβηξτε σε και φορουμ να δειτε ποσοι γκρινιαζουν με nexus s που δεν εχουν παρει αναβαθμιση ακομα. Να δειτε οσοι την εχουν παρει ποσο γκρινιαζουν για τα bugs... λειτουργικο που με δαφνες παρουσιαζε πριν 4 μηνες η google ακομα δε μπορουν να το φτιαξουν και ρυθμισουν σωστα.

 

Δεν ειναι αδικο που πολλοι γκρινιαζουν. Εχω αλλαξει 3 υποτιθεται high end android (galaxy s, nexus s, evo 3d-ακομα εχω τα 2) γουσταρω το android για τις δυνατοτητες αλλα πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Ετσι οπως παει η κατασταση κανενας δε θα θελει να ασχοληθει. Το τρολαρει η google για τα δικα της θεματα που καθυστερει αλλα το ψοφησαν και οι εταιριες συσκευων. Τα wp εμενα δε μου αρεσουν καθολου κυριως λογου μετρο, αλλα παιζει να τραβιξουν λαοθαλασσα δυσαρεστημενων χρηστων android δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...