Προς το περιεχόμενο

Το ICS 4.0 σε μόλις 1,6% των Android συσκευών ενώ το iOS 5.1 χρησιμοποιείται απο 61% των χρηστών συσκευών της Apple


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως αυτο. Οσοι ειμαστε με 2πυρηνα κινητα σιγουρα πηραμε ή θα παρουμε συντομα ICS, period. Απο εκει και περα λετε για την συνεπεια της apple. Γιατι; ξερετε ποσο καιρο σχεδιαζοντα το ios 5 πριν βγει; ξερετε αν ειχε καθυστερισεις; Εχει ανακοινωσει η apple update circle ποτε; Ξερετε ποτε θα βγει το iOS 6; Δεν ξερει κανεις τιποτα, για αυτο και δεν γκρινιαζει. Ολοι οσοι φωναζεται. Εχετε προβλημα με το GB; Υπαρχει κατι που δεν τρεχετε; Υπαρχουν bugs και τρυπες ασφαλειας που να ειναι γνωστες και να εχουν διορθωθει στο ICS;

 

Το τραγικο ειναι οτι ολοι οσοι εχουμε android δεν γκρινιαζουμε ιδιαιτερα και φωναζουν ολοι οσοι ειναι σε iphone και wp που δεν πειραμε εμεις ICS. Κουραστηκα να ακουω το ιδιο παραμυθι για fragmentation και για αργα updates κτλ κτλ κτλ. Για να τελειωνουμε επειδη ολοι λειτουργειτε με νοοωτοπια windows. Το android ειναι λινουξ, κατανοητο; Οταν ο κατασκευαστης παρει το λειτουργικο θα πρεπει να περασει modules στον πυρηνα (drivers) για να λειτουργουν τα περιφεριακα (οσο και αν σας φαινεται δυσκολο τα smartphones δε διαφερουν σε τιποτα απο εναν υπολογιστη) Οταν υπαρχει major update στο λειτουργικο οπως αυτη οι κατασκευαστες πρεπει να ξαναγραψουν drivers, να ξαναχτησουν τον πυρηνα του λειτουργικου, να περασουν τα extra τους που θεωρουν οτι πρεπει να εχουν οι συσκευες τους, να γινει beta testing σε ολα για καποιο καιρο κτλ κτλ κτλ. Αυτο για να εχετε εσεις smartphone στα 100 ευρω απο εκει που επρεπε να σκασετε 700. Γκρινιαζετε για τις πολλες συσκευες. Ναι καλα κανουν για να μπορειτε να το αγοραζετε και να εχετε φθηνες συσκευες που κανουν τα παντα. Αλλα απο εκει και περα χρειαζεται δουλεια για ενα update. Γιατι το android δεν ειναι 300ΜΒ λειτουργικο οταν βγαινει απο την google. Ειναι αρκετα GB με με το customizing της καθε εταιριας φτανει στα 200-300 και ειναι τοσο ελαφρυ ωστε να τρεχει ανετα στα κινητα σας. Για φανταστειτε ενα κινητο που θα φορτωνε στο boot modules που ειναι για ολα τα smartphones. Εκει θα επρεπε να φωναζετε.

 

 

Eχουμε ηδη ενα gingerbread ultra stable που κανει τα παντα. Οταν θα βγει και η 4 και ειναι σε ultra stable κατασταση θα την παρουν οσοι εχουν τις συσκευες. Απλα τα πραγματα. Οποιος βιαζεται ας περασει καμια ROM, τοσες κυκλοφορουν και ειναι πολυ stable πια. Kαι μην αρχισετε με την εγγυηση. Εδω στα iphone χανουν την εγγυηση για να μπορεσουν να στειλουν αρχεια με BT οχι γιατι βιαζονται για το επομενο release.

 

Γενικά δεν έχεις άδικο. Όμως ξεχνάς 2 βασικά πράγματα:

1. Όοοοολα αυτά που λες ΔΕΝ ενδιαφέρουν και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ενδιαφέρουν τον τελικό, μέσο χρήστη.

2. Δεν είναι όλες οι συσκευές των 100 ευρώ, υπάρχουν και των 600.

 

 

Ακριβως αυτο. Αλλα οταν καποιοι damastes και λοιποι με πινγκουινικα avatar σου λενε οτι τα updates δεν ειναι και τοσο σοβαρο μειονεκτημα της πλατφορμας, και αμα τους πεις οτι ειναι σε αποκαλουν εγκαθετο, να μην τους πεις κατι;. Ειναι σαν ενας χρηστης/fan iOS να μην παραδεχεται τα κλειδωματα και περιορισμους της πλατφορμας του. Και ναι, υπαρχουν τετοιοι (macalope.com) αλλα τουλαχιστον δεν ορμαμε στα διαφορα φορουμς σαν καμικαζι, αποκαλωντας τους αλλους εγκαθετους που δεν ενδιαφερονται να αγορασουν συσκευες με το λειτουργικο ουτως ή αλλως, damastes-style.

 

Οσον αφορα το iOS vs Android, υπαρχει και το Windows Phone παιδες. Ξερετε, αυτο που συνδυαζει γρηγορα updates, πολυ λιγοτερους περιορισμους απο το iOS και με το νεο kernel στα WP8 θα υποστηριζει και dual core και ολα τα καλουδια. Α, και δεν ρουφαει την μπαταρια χαρη σε αυστηροτερο multitasking.

 

Και οταν το Windows Phone παρει τα ηνια (οπως τα Windows πηραν τα ηνια απο Mac OS και Unix στο παρελθον), οι linuxαδες θα αρχισουν να πλεκουν ξανα σεναρια συνομωσιας, και οταν τους λες για προβληματα στα updates και με υπαρχουσες εφαρμογες που δεν παιζουν στις καινουριες εκδοσεις θα σε αποκαλουν και παλι paid shill

 

Καλά, κι εσύ επιτρεψέ μου να πω ότι δεν... στάζεις αντικειμενικότητα...

Το καταλάβαμε, είσαι Open Source hater. Πάμε παρακάτω, όμως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά, κι εσύ επιτρεψέ μου να πω ότι δεν... στάζεις αντικειμενικότητα... Το καταλάβαμε, είσαι Open Source hater. Πάμε παρακάτω, όμως...

 

PaidShillz!!!! We are surrounded by PaidMicrosoftShills!! ( http://tmrepository.com/trademarks/paidmicrosoftshill/) Το οτι πιστεψα στο Android και εσκασα ενα σωρο λεφτα για καλη Android συσκευη δεν σου λεει κατι;

 

ΥΓ: Κατα αυτων που δεν κανουν αντικειμενικη κριτικη σε open source προϊοντα (ή σε proprietary σε αλλες περιπτωσεις) επειδη το απαγορευει η... θρησκεια τους ειμαι. Αλλα παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@euklidis Δηλαδη εγω και ο αλλος με το galaxy s που διαμαρτυρομαστε δεν ειμαστρ χρηστες android;

 

Αλλα εχεις δικιο, το Android ειναι Linux... και τα Windows Phone ειναι Windows. Κατσε να δεις πλακες με το περιφημο market share που εχουν να γινουν. Οπως λες και συ, τα smartphones δεν διαφερουν τοσο απο τους υπολογιστες.

 

Γιατι πολυ μας τα τουμπανιασε το Android με τα linuxοειδη προβληματα του (updates, εφαρμογες που δεν παιζουν σε καιμουριες εκδοσεις, μπαταρια). Η υπομονη με το limux εχει καποια ορια, και οταν εξαντληθει παμε στην κακια microsoft

 

@oldnew

 

Οι αναβαθμισεις στο WP7 ειναι ταχυτατες. Ενας μηνας και πολυ λεω. Και γω δεν πιστετα οτι θα γινει στην αρχη (και πηρα android) αλλα μετα το ειδα και το πιστεψα. Συνδιασμος καλα ελεγχομενου hardware και μαντρωμα τον κατασκευαστων με συμβολαιο βλεπεις.

 

Για αρχη εσυ που ειδες ασυμβατοτητα απο GB σε ICS και το αναποδο. Μονο μια ειναι και ειναι ο chrome. Για τα WP ειναι λογικο γιατι εχουν το ιδιο HW και αλλαζει μονο το cpu η ram και η camera. Επισης δεν ειναι πολλα τα μοντελα. Οταν και εαν μπουν στο χωρο περισσοτερες συσκευες τοτε θα το δουμε. Για την μπαταρια δεν μπορεις να λες γιατι ειδαμε και το Lumnia ποσο καλη μπαταρια ειχε, να δουμε αν θα φτιαξει οντως με το τελευταιο update. Tουλαχιστον το android σε αντιθεση με τα WP ειναι πληρως λειτουργικα και ακομα και με 2.2 να εχεις μεινει κανεις τα παντα οπως τα κανεις και με την 4. Δεν εχει κλειδωματα, δεν εχει περιορισμους και εχει ολες τις βασικες λειτουργιες που εχουν τα κινητα τηλεφωνα smartphone και μη απο το 2000 και μετα. Το λαθος της google ηταν να ανακοινωσει το ICS τοσο νωρις ενω δεν ηταν ακομα ετοιμο για να χτυπησει το iphone 4S και τιποτα παραπανω. Γιατι αν δεν ξερεις οτι ερχεται κατι δεν το περιμενεις και δεν αρχιζεις να γκρινιαζεις. Θα μπορουσε να βγαζει 2.5 android με minor fixes και να τα περνουν ολοι εν ριπη οφθαλμου. Εκανε το λαθος να κανει major update και να το ανακοινωσει πολυ νωρις, γιατι δεν μιλαμε για ενα update που παιρνεις το 2.2 ή το 2.3 και κανεις ενα update στον κερνελ και τελειωσε. Μιλαμε για ολοκληρωτικη αλλαγη σε πολυ μεγαλο τμημα του λειτουργικου.

 

Ολες οι εταιριες εχουν δωσει στο περιπου ημερομηνιες των update τους αλλα καποιοι επιμενουν να γκρινιαζουν που δεν πηραν τα updates πριν απο τις ημερομηνιες αυτες.

 

@οldnew εχεις rom βασισμενη στην official απο οσο ξερω. Βαλε το στα ελληνικα και θα δεις οτι θελει ακομα λιγη δουλεια. Αυτες της μερες οπως και να εχει περιμενουμε την ελληνικη ROM οπως και να εχει. Για οσους εχουν SE τον απριλιο θα φυγει η πρωτη σειρα update σε πολυ μεγαλο ποσοστο συσκευων και 1-2 μηνες μετα θα παρουν και ολα τα αλλα που ειναι προς αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολληστε λιγο με τις συγκρισεις iphone, wp. Εγω δεν ανεφερα τιποτε απο αυτα. Εγω android εχω και εχω μιλησει μονο για το θεμα θορυβου των χρηστων των google phones μονο. Δεν ειπα κατι περισσοτερο. Τωρα αν καποιοι δε μπορειτε να καταλαβετε τι λεμε σαν καταναλωτες, οκ, δε μπορω να το κανω πιο λιανα. Το fragmentation του android υπαρχει αλλα τωρα εχει αρχισει να εμφανιζεται σαν εμποδιο που μειωνει την εξελιξη του. 2 ατομα ξερω που ασχολουνται σοβαρα με android development μονο αφηνωντας στην ακρη το ios γιατι χρησιμοποιουν οι ιδιοι android πλεον και τα θεματα που αντιμετωπιζουν ειναι τεραστια. Απλα δε θα ασχοληθουν να φτιαξουν app ή συμβατοτητα υπαρχοντος με 4. Τοσο απλα. Η διαδικασια ομως τους εχει κουρασει, γιατι περα απο το γραφικο θεμα που δεν εχουν εργαλεια τοσο "καλα" να το πω οσον των αλλων λειτουργικων. Εχουν και το θεμα οτι τελικα δε ξερουν στην ιδεα τους αν αξιζει να αφιερωσουν χρονο να την γραψουν/βελτιωσουν για αυτο που επικρατει ή εχει αρχισει να επικρατει. Το αν το galaxy s2 θα παρει το 4 και θα τρεχει σε λειτουργια συμβατοτητας τις εφαρμογες (λεμε τωρα) ή μετα θα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια γιατι πολυ απλα δε θα ειναι optimized μαλλον ειναι κατι που το μεγαλυτερο ποσοστο των χρηστων android δεν τους νοιαζει να φανταστω?

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει προβλημα και απο την εταιρια και απο τους κατασκευαστες. Αλλα η google που εχει ορισει τι θα γινεται απο την αρχη (2 updates το χρονο) πλεον δεν μπορει να ελεγξει τη κατασταση οπως διαμορφωνεται. Ενημερωτικα, στο nexus s εκανα χειροκινητα την αναβαθμιση της εταιριας στο 4 γιατι οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ δε προλαβα μεχρι να την κοψουν απο τους servers. Επειδη τα bugs με ενοχλησαν και επειδη ημουν στην αναμονη για το διορθωμενο update εβαλα παλι χειροκινητα την gb που ειχα πριν το update. Αλλα καθυστερησε υπερβολικα πολυ και πλεον εχει διαμορφωθει μια δυσμενης κοινοτητα χρηστων (μονο nexus s και galaxy nexus) που διαμαρτυρωνται. Αν σε καποιους φαινεται ενοχλητικο αυτο, οκ μαζι σας, αλλα αυτοι οι καταναλωτες περιμενουν το νεο λειτουργικο απο τοτε που εγινε η παρουσιαση και μερικοι (nexus s) δεν το εχουν ακομα.

 

Οπως λεει και ο φιλος πιο πανω θα βγει για το galaxy s2 ics αλλα δε γνωριζω συγκεκριμενα για αυτο. Εγω εχω μεινει στο οτι δεν ειναι ακομα κοντα για το τελικο release: http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/samsung-still-testing-galaxy-s2-ice-cream-sandwich-update-1073793

Μακαρι να κανω λαθος, δεν ξερω και δεν ασχολουμαι. Σημερινο το νεο παντως. Αλλα ειχα galaxys, ειδα την υποστηριξη της εταιριας, βλεπω και την οντως βελτιωση στην υποστηριξη του sgs2 αλλα δε βλεπω κατι να αλλαζει ουσιαστικα. Φοβαμαι οτι πολλοι μπορει να στεναχωρηθουν με το πρωτο update της samsung για το sgs2. Μακαρι και εδω να βγω λαθος ειλικρινα.

 

Το προβλημα δεν ειναι μονο αυτο, ειναι οτι το ενα θα παρει την διορθωμενη απο bugs 4.0.5 και το sgs2 πιθανως μια βασιζομενη σε 4.0.3, που ειναι αυτη που εργαζεται η samsung. Στην καλυτερη γιατι μπορει να εργαζεται και στην 4.0.1. Ακομα δεν εχει δωσει η google την 4.0.5, γιατι δεν την εχει φτιαξει για την ιδια, αρα δε μπορει να την εχουν οι κατασκευαστες. δε ξερω πως καταφερε η samsung να διορθωσει τα native bugs της google στο 4.0.3. Οσο ειχα galaxy s το ειχα λιωσει σε custom roms και κυριως σε roms επισημες της εταιριας που δεν ειδαν το φως το αληθινο, αλλα εμειναν beta ρομς και δυστυχως ηταν πολυ ανωτερες απο τις official που ειχαν διατεθει στην αγορα. Το προβλημα ειναι συνθετο. Η google βγαζει νεο build για να διορθωσει τα κενα και τα bugs αλλα οι κατασκευαστες ακομα εργαζονται στο παλιο. Δεν ειπα οτι το 4.0.3 αν παρει το galaxy s2 ή αλλη συσκευη δε θα ειναι λειτουργικο απλως δε θα ειναι πληρως λειτουργικο και θα εχει θεματα. Αμφιβαλλω γενικα αν η καθε εταιρια (samsung, htc, lg, κλπ) ασχοληθει μετα να τα διορθωσει τα native θεματα. Θα τα διορθωσουν σε επομενο update αν το δωσουν(με βαση οτι επικρατει τωρα).

 

Το προβλημα ειναι η μικρη διεισδυση στην αγορα του 4 και το γεγονος οτι δε προκειται να βελτιωθει αμεσα. Μαλιστα οι περισσοτεροι devs εχουν να αντιμετωπισουν αλλα θεματα οπως λεω παραπανω. Επειδη ομως ερχεται και η google και δινει λειτουργιες μονο για android 4, για να βελτιωσει τα ποσοστα, εκει ειναι που ξεκιναει το προβλημα με τους υπολοιπους που δεν εχουν, δεν προκειται να παρουν ή κανενας δε γνωριζει αν θα παρουν ή ποτε. Στη τελικη εγω απο οτι βλεπω να γινεται πλεον, θα καθυστερει η google τις παρουσιασεις των νεων main updates γιατι πολυ απλα δε μπορει να ακολουθησει ολη η κατασταση. Η εξελιξη πλεον δηλαδη θα ειναι με μικροτερα βηματα. Ηδη μετατοπισε το jelly bean για αργοτερα. Επισης ειπα οτι αν οι καταναλωτες εχουν αλλη βελτιωμενη πλατφορμα να κινηθουν θα το κανουν και θα ειναι μαζικη η μεταφορα (δεν αναφερομαι ντε και καλα στα ερχομενα windows8 που ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ). Υπαρχει μεγαλη κοινοτητα χρηστων android που εχουν δυσαρεστηθει απο αυτη τη κατασταση. Ακριβως επειδη μερικοι ειναι κατοχοι pure android phones και hardcore χρηστες (βαζω και τους devs μεσα) της πλατφορμας αν τους χασει η google δε θα ξαναγυρισουν. Για αυτο γινεται και ολη αυτη η φασαρια αυτες τις μερες. Πρεπει πλεον να αποφασισει η google τη συνεχια θα δωσει σε αυτο που επικρατει τωρα. Αλλοι το λενε φυσιολογικο, αλλοι fragmentation, αλλοι μπαχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις, μια σε αυτούς που λένε "δεν τρέχει κάτι το GB και θέλετε ICS;" και μια για αυτούς που λένε για ICS custom roms.

 

1. Υπάρχει περίπτωση ο developer για να κάνει την εφαρμογή του να τρέχει στο GB να μην χρησιμοποιεί χρήσιμα features της ICS; Δηλαδή ναι μεν μπορείς να τρέξεις τα πάντα στην 2.3.x αλλά χάνεις σε features;

2. Στις custom ICS roms έχει ξεκλειδωθεί το gpu acceleration; Δηλαδή όσοι έχετε καιρό ICS rom όπως λέτε έχετε smooth scroll και όλα τα άλλα καλά της ICS ή απλά βλέπετε άλλο νούμερο στην έκδοση λειτουργικού στην ουσία;

 

Απορίες είναι όχι κριτική, ας απαντήσει όποιος ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις, μια σε αυτούς που λένε "δεν τρέχει κάτι το GB και θέλετε ICS;" και μια για αυτούς που λένε για ICS custom roms.

 

1. Υπάρχει περίπτωση ο developer για να κάνει την εφαρμογή του να τρέχει στο GB να μην χρησιμοποιεί χρήσιμα features της ICS; Δηλαδή ναι μεν μπορείς να τρέξεις τα πάντα στην 2.3.x αλλά χάνεις σε features;

2. Στις custom ICS roms έχει ξεκλειδωθεί το gpu acceleration; Δηλαδή όσοι έχετε καιρό ICS rom όπως λέτε έχετε smooth scroll και όλα τα άλλα καλά της ICS ή απλά βλέπετε άλλο νούμερο στην έκδοση λειτουργικού στην ουσία;

 

Απορίες είναι όχι κριτική, ας απαντήσει όποιος ξέρει.

 

Δε ξερω απολυτα 100% δυστυχως. Θα σου πω αυτα που γνωριζω και αν μερικως σε καλυψω εχει καλως.

 

1. Συνοπτικα ναι προφανως. Αν καταλαβαινω τι ρωτας, δε μπορεις να γραψεις κατι σε ics και να περιμενεις να το τρεξει απολυτα ο αλλος με gb. Εχει αναβαθμιστει το περιβαλλον σχεδιασμου σε ics. Μερικα στοιχεια δε προκειται να τα χρησιμοποιησει αν δε προκειται να τρεξει σε περιβαλλον ics. Παλιοτερα στην gb υπηρχε λειτουργια συμβατοτητας και επρεπε να φτιαξεις/αλλαξεις απο το εργαλειο αναπτυξης μερικα σημεια για να εξασφαλισεις οτι θα λειτουργουσε καλα το app και δε θα τερματιζε απροσμενα. Στην ics εκαναν παλι αλλαγες και πρεπει παλι συνεπως αναγκαστικα να ξανααλλαξεις μερος του κωδικα του app για να λειτουργει στο ics. Αυτο που δε γνωριζω και συνεπως δε μπορω να σου απολυτα ειναι οτι κατι αλλαξε με το συστημα συμβατοτητας απο παλιοτερες εκδοσεις που υπηρχε σε 2.1, 2.2 και 2.3 gb στο ics. Εκει δε γνωριζω τι ακριβως παιζει και συνεπως ποσο κομματι πρεπει να ξαναγραψεις για να ειναι συμβατη η εφαρμογη σου παλι και να λειτουργει απροβληματιστα.

 

2. Νομιζω οτι δεν ειναι σε ολες τις ics ρομ ενεργοποιημενο αυτο απο την αρχη. Ειδικα αν μιλας για custom roms εκει παει περιπατο το θεμα. Το gpu accelaration ειναι θεμα που γενικα ειναι ξεκλειδωτο/φτιαγμενο στο ics, ανεξαρτητως συσκευης. Αλλα υπαρχει θεμα μετα. Ο κωδικας για να λειτουργησει υπαρχει, το θεμα ειναι αν θα το αξιοποιησουν καποιοι. Σε custom roms μπορουσες να το βαλεις και σε gb αν ειχαν διατεθει τα drivers της gpu και υπηρχαν συσκευες φθηνες που το εκαναν καλα αυτο απο android 2.2. Απλως τωρα στην ics αυτο θα γινεται πιο optimized σα μερος του λειτουργικου. Το προβλημα ειναι οτι καποιοι drivers δεν ειναι ανοιχτοι στη κοινοτητα για να τα παρουν και να το φτιαξουν να γινεται σε ολες τις συσκευες, συνεπως εκει υπαρχει το προβλημα με τις custom. Ειχε μεγαλη διαφορα και στο nexus s απο οτι στις προηγουμενες ρομς που ηταν βασισμενες σε gb. Το προβλημα ειναι οτι δε πανε ολα smooth και υπαρχουν μερικες φορες κολληματα που οφειλονται σε αυτο αλλα δεν γνωριζω σε τετοιο σημειο να σου πω αν φταιει η εφαρμογη που χρησιμοποιεις εκεινη τι στιγμη. Official φανταζομαι ολοι θα το βγαλουν να γινεται σε σοβαρες συσκευες. Δε ξερω ποσο καλα θα το αξιοποιησουν οσες εχουν κλειστα drivers και δε τα δωσουν οι εταιριες μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φανώ σαν apple fanboy άθελά μου, αλλά μετά από ένα μήνα περίπου συμβίωσης με το android έχω να πω οτι είναι ένα ανέκδοτο γενικά, και καταλαβαίνω γιατί το iphone έχει τις πωλήσεις που έχει.

Οι κατασκευαστές βάζουν τα δικά τους interface, τα οποία οι περισσότεροι τα αλλάζουν με διάφορους launchers.

Υπάρχουν bug όπως αυτό με το wifi, κάνοντας τις συσκευές δύσχρηστες στο να συνδεθούν με ασύρματα δίκτυα (ειδικά για τα tablets είναι μεγάλο πρόβλημα)

παρατήρησα εφαρμογές που λένε οτι δεν είναι συμβατές με το τηλέφωνό μου, να παίζουν μια χαρά αν κατεβάσω το apk από αλλού, και κάνω install απο τη κάρτα (nba jam για παράδειγμα).

Αν το jailbreak είναι δύσκολη υπόθεση για μερικούς, τότε το να rootαρουν το android τους είναι αδύνατον

το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι με τις εφαρμογές που δε μπορούν να μετακινηθούν από τη μνήμη του τηλεφώνου στη κάρτα.

 

το μόνο καλό που έχει είναι το οτι μπορείς να αλλάξεις το interface του και να το κάνεις πιο "δικό σου", αν και θέλει μεγάλη προσπάθεια απότι βλέπω, μιας και σε θέματα που έχει πέσει το μάτι μου με χρήστες που βάζουν screenshots από τις οθόνες τους, η κακογουστιά με τα χοντροκομμένα widgets πάει σύννεφο.

Τέλος δε ξέρω πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να έχει το android ίδια ποιότητα εφαρμογών με αυτές του ios

 

μετά απο όλη αυτή τη γκρίνια να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο το τηλέφωνό μου, μιας και έδωσα 150e για να το πάρω. Αν τα έσκαγα για να πάρω το galaxy s2 που έχει ο ξάδερφος μου και έχω παίξει μαζί του, θα έκλαιγα τα λεφτά μου. Ισχύει και εδώ το οτι πληρώσεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φανώ σαν apple fanboy άθελά μου, αλλά μετά από ένα μήνα περίπου συμβίωσης με το android έχω να πω οτι είναι ένα ανέκδοτο γενικά, και καταλαβαίνω γιατί το iphone έχει τις πωλήσεις που έχει.

Οι κατασκευαστές βάζουν τα δικά τους interface, τα οποία οι περισσότεροι τα αλλάζουν με διάφορους launchers.

Υπάρχουν bug όπως αυτό με το wifi, κάνοντας τις συσκευές δύσχρηστες στο να συνδεθούν με ασύρματα δίκτυα (ειδικά για τα tablets είναι μεγάλο πρόβλημα)

παρατήρησα εφαρμογές που λένε οτι δεν είναι συμβατές με το τηλέφωνό μου, να παίζουν μια χαρά αν κατεβάσω το apk από αλλού, και κάνω install απο τη κάρτα (nba jam για παράδειγμα).

Αν το jailbreak είναι δύσκολη υπόθεση για μερικούς, τότε το να rootαρουν το android τους είναι αδύνατον

το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι με τις εφαρμογές που δε μπορούν να μετακινηθούν από τη μνήμη του τηλεφώνου στη κάρτα.

 

το μόνο καλό που έχει είναι το οτι μπορείς να αλλάξεις το interface του και να το κάνεις πιο "δικό σου", αν και θέλει μεγάλη προσπάθεια απότι βλέπω, μιας και σε θέματα που έχει πέσει το μάτι μου με χρήστες που βάζουν screenshots από τις οθόνες τους, η κακογουστιά με τα χοντροκομμένα widgets πάει σύννεφο.

Τέλος δε ξέρω πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να έχει το android ίδια ποιότητα εφαρμογών με αυτές του ios

 

μετά απο όλη αυτή τη γκρίνια να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο το τηλέφωνό μου, μιας και έδωσα 150e για να το πάρω. Αν τα έσκαγα για να πάρω το galaxy s2 που έχει ο ξάδερφος μου και έχω παίξει μαζί του, θα έκλαιγα τα λεφτά μου. Ισχύει και εδώ το οτι πληρώσεις παίρνεις.

 

Πολύ απλά η τελευταία σου φράση είναι η αιτία όλων ή τουλάχιστον των περισσότερων προβλημάτων σου.

Με 150ε κινητό δε βλέπεις αληθινό android. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις δεν υπάρχουν απλά στις συσκευές των 400+ ευρώ.

Τέλος δε μου φαίνεσαι να χεις και μεγάλη σχέση με το λογισμικό γενικά..

Το root παίρνει ακριβώς 30secs. Το ότι κάποιοι παρεμετροποιούν άσχημα κατά τη γνώμη σου το τηλέφωνο τους δεν είναι θέμα του android. Τέλος το ότι μπορείς να βάλεις στο κινητό σου launcher της επιλογής σου πρέπει να σαι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο για τον οποίο είναι μειονέκτημα.

Δεν ξέρω βασικά για ποιο λόγο πήρες android κινητό και κυρίως και είναι σίγουρο αυτό, δε ξέρεις εσύ για ποιο λόγο το έκανες..

Συνοψίζοντας δεν είναι κακό να φανείς σαν apple fanboy, όταν είσαι apple fanboy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο τον τομεα δεν παιζεται η apple, οχι μονο γιατι θα παρεις αμεσα το νεο update, αλλα για την ανεση που δεν θες ουτε εργαλεια, ουτε γνωσεις για να κανεις το update.

 

Τωρα για το android τα πραγματα μπλεκουν πολυ, πρωτα πολλα δεν το πουλαει το λειτουργικο η google, ουτε την συσκευη, οποια βγαινει με το brand της παιρνει τα καλα updates και αμεσα, οποτε παρτε αυτη, αν ηστε rom freaks. Απο εκει και περα δεν εχει την ευθυνη για τα updates του καθε κατασκευαστη, ο οποιος τσαμπα θα παρει την ics και θα την προσαρμοσει στο καθε κινητο που εχει πουλησει και θα δωσει το update καποια στιγμη, αλλα αυτο αν το θελει φυσικα.

Το οτι ειναι πιο βαρια η ics δεν το ξερουμε, παντως σιγουρα οτι δυπυρηνο υπαρχει θα παρει update και σιγουρα μονοπυρηνα με scorpio cpu, μιας και η SE εχει ανακοινωσει updates για τα μονοπυρηνα της με qualcomm SoC. Τωρα τα μονοπυρηνα με τον παλιο A8 (samsung galaxy s) και qualcomm πρωτης γενιας (SE X10) ισως να μην την σηκωνουν ειναι η αληθεια, οπως δεν σηκωνει και ιδιατερα καλα το ios 4 και 5 το 3GS με τον χαμηλα χρονισμενο cortex A8 και την λιγη ram του.

 

Αλλα ενταξει δεν μπορεις να πεις σαν κατοχος galaxy S και xperia X10 δεν πηρες updates στα 2 χρονια που υπαρχουν αυτες η συσκευες. Που ηταν και που φτασανε. Το iphone 4 ηρθε με την 4 και πηρε ενα μεγαλο update στην 5, το xperia x10 ηρθε με την 1.6(!) και εφτασε στην 2.3 και το galaxy s ηρθε με την 2.1 και εφτασε στην 2.3 επισης. Και η εξελιξη απο την 1.6 στην 2.3 ειναι τεραστια καμια σχεση με διαφορα iOS 4 με 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος δε ξέρω πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να έχει το android ίδια ποιότητα εφαρμογών με αυτές του ios

 

Δε ισχυει αυτο. Ηδη η ποιοτητα των εφαρμογων ειναι ιδια αν συγκρινεις ομοιες εφαρμογες που τρεχουν native και στις 2 συσκευες. Το θεμα της ποιοτητας ειναι ποσο καλα εχει χρησιμοποιησει ο δημιουργος τα εργαλεια που ειχε στη διαθεση του και ποσο χρονο εχει αφιερωσει να κανει δοκιμες. Σκεψου μονο οτι υπαρχουν free εφαρμογες ιδιας ποιοτητας που στο iphone τις πληρωνεις αναγκαστικα.

 

Υπαρχουν προβληματα στο android αλλα ειναι και περισσοτερες οι συσκευες που το τρεχουν και με τελειως διαφορετικο hardware μεταξυ τους, οπως λενε οι υπολοιποι παραπανω. Το να συγκρινεις συσκευη των 150 ευρω με συσκευη των 500 ευρω πιστευω οτι καταλαβαινεις μονος σου οτι δεν ειναι αντικειμενικη συγκριση. Ξερω παρα πολλα ατομα που ειχαν iphone 4/4s και αλλαξαν ολοκληρωτικα πλατφορμα και ειναι απολυτα ευχαριστημενοι με το galaxy s2, σε σημειο που δε συζηταν να ξαναγυρισουν σε ios. Και εγω ειχα iphone και πολυ απλα το android κανει πραγματα που το iphone ονειρευεται και το θεμα ειναι οτι τα κανει και καλυτερα. Δεν ειναι οτι ειμαι μονο εγω και ο Wozniak που εχουμε αυτη την ιδεα, αλλα εκατομμυρια πλεον χρηστες android. Επισης δεν ειναι οτι πουλαει μονο φθηνες συσκευες γιατι τοτε κανενας δε θα αγοραζε τα sgs2, htc των 500ευρω, galaxy nexus κλπ. που εχουν μεγαλες πωλησεις.

 

Το θεμα μας ειναι πως θα αντιμετωπισει η google το θεμα των αναβαθμισεων που ουτε η ιδια πιστευε οτι θα παρει τετοια τροπη. Αυτο ειναι το μοναδικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω πως είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα που υπάρχει...Όσο και εάν θέλουν μερικοί να μην το βλέπουν...

Προσωπικά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ iOS,λόγο όμως αυτής της κλεισούρας του,αλλά και της αγάπης μου για το Open Source σκέφτομαι σοβαρά να περάσω σε Android.

Το μόνο πράγμα που με κρατάει(φυσικά εκτός από τα λεφτά αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή)είναι όλο αυτό το fragmentation.

Γενικότερα εν αντιθέσει με το Desktop θεωρώ πως το να έχεις unstable κινητό είναι κάτι σαν κόλαση(Εννοώντας τις Custom Roms)!

Είναι αδιανόητο,όχι τόσο για την google,αλλά για την κάθε εταιρία που της σκάς τα λεφτά σου να μην σου δίνει της αναβαθμίσεις και μετά από μόλις λίγα χρόνια να σε ξεχνάει...

Οι λόγοι που γίνεται αυτό φαίνονται να είναι πολλοί,είναι η φύση του Open Source;Είναι η αδιαφορία της google;Είναι οι παρά πολλές διαφορετικές συσκευές και κατασκευαστές;Σαν καταναλωτής δεν νομίζω ότι ενδιαφέρομαι πιο από αυτά είναι,με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα!Σκας τα λεφτά σου και δεν ξέρεις τι σε περιμένει αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια Fan Boys που προσπαθούν να δικαιλογίσουν το Android και αρχίζουν να κατιγουρουν την Apple, φένετε πόσο μη αντικοιμενική είναι.

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν είναι καλό λογισμικό. Κατακρίνουμε τον τρόπο που το δουλέυουν η εταιρίες και το εκμεταλευονται.(HTC, SAMSUNG κλπ.)

Δεν θα κάτσω να μαλώσω με κανέναν για αυτό το θέμα, απλά πιστέυω πως τα 3 πράγματα που ανέφερα πρην, εξηγούν καλά για πιό λόγο ΔΕΝ θέλω να πάρω ANDROID συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια Fan Boys που προσπαθούν να δικαιλογίσουν το Android και αρχίζουν να κατιγουρουν την Apple, φένετε πόσο μη αντικοιμενική είναι.

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν είναι καλό λογισμικό. Κατακρίνουμε τον τρόπο που το δουλέυουν η εταιρίες και το εκμεταλευονται.(HTC, SAMSUNG κλπ.)

Δεν θα κάτσω να μαλώσω με κανέναν για αυτό το θέμα, απλά πιστέυω πως τα 3 πράγματα που ανέφερα πρην, εξηγούν καλά για πιό λόγο ΔΕΝ θέλω να πάρω ANDROID συσκευή.

 

Ούτε και κάποιος άλλος είπε πως το ios δεν είναι καλό λογισμικό.

Αν είδες κάτι τέτοιο μπορείς να μας το παραθέσεις να το δούμε κι εμείς.

Αντιθέτως είδα πιο πριν τον oldnew να λέει ξεκάθαρα ότι το κάθε λογισμικό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Το πρόβλημα είναι όταν δεν ξέρεις ποια μειονεκτήματα έχει το λογισμικό του κινητού που αγοράζεις και κάθεσαι και κλαίγεσαι και ζαλίζεις τον κόσμο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OnTour

 

φίλε μου το κινητό κάνει καινούριο 250e εγώ το πήρα 150 μεταχειρισμένο. Αν θέλανε να δούμε το πραγματικό android και να μην είχαμε παράπονο τότε ας έβγαζαν συσκευές των 400e+ μόνο.

το πρόβλημα με το wifi αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις οτι δεν είναι πρόβλημα του φθηνού μου κινητού, αλλά του λειτουργικού.

σε ακριβές συσκευές περνάνε ΟΛΕΣ η εφαρμογές στη κάρτα;

Το root από mac δε παίρνει σίγουρα 30 sec :) ούτε κατεβάζεις το sdk σε 30 sec.

αυτά για τα χοντροκομμένα widgets φυσικά είναι υποκειμενικά για τον καθένα, απλά είναι δικές μου παρατηρήσεις. sorry που τις ανέφερα κιόλας ε; :P

Η φράση στο τέλος είναι συμπέρασμα της εμπειρίας μου απο τα 2 λειτουργικά μέχρι τώρα. Τι να κάνουμε. άλλοι βλέπουν πλεονεκτήματα στο ένα και άλλοι στο άλλο

 

@hyperlost

 

δε λέω για τις εφαρμογές που έχουν και οι δυο πλατφόρμες, px angry birds κλπ , αλλά για αυτές που δε κυκλοφορούν και στις δύο. πχ η αντίστοιχη εφαρμογή του dj app για android, η αντίστοιχη του nano studio, η αντίστοιχη του tuch viz είναι πολύ κατώτερες στο android (όσες υπάρχουν γιατί αντίστοιχη του nanostudio δε βρίκα καν)

 

τεσπα δε θέλω να κάνω ανούσιες αντιπαραθέσεις με κάποιους, ούτε απο τη google ουτε απο την apple παίρνω λεφτά. την εμπειρία μου απο το λειτουργικό παρέθεσα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...