Προς το περιεχόμενο

επιλογη tablet!!!!


alpinistis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεεινό το Archos... τα δε κινέζικα... καλύτερα κάνε τα λεφτά σου γιάχμα απο το παραθυρο... ποιο κερδισμένος θα βγεις. Δεν σχολιαζω καν τα εξωτερικα 3g stick σε ταμπλετα γιατί θα βάλω τα κλάματα.... Βρε ταμπλετίστα με το ονομα... απο σένα περιμένω ποιο ρεαλιστική προσεγγιση στο ζήτημα :-p

 

Η προσέγγιση μου είναι αυτή που έχω από την εμπειρία μου με τα tablets που είχα από την στιγμή που κόλλησα ταμπλετίτιδα :rolleyes: και κάποια άλλα που δεν αγόρασα αλλά έπαιξα αρκετά μαζί τους.

 

Στην αρχή όντως η υποστήριξη 3G στικακίων ήταν για τα πανηγύρια. Τώρα όμως που τα περισσότερα tablets φοράνε ICS και τις περισσότερες φορές είναι custom, το θέμα έχει βελτιωθεί πάρα πολύ.

 

Σε ότι αφορά τα κινέζικα στα οποία αναφέρεσαι δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Καλώς ή κακώς τα κινέζικα έχουν εξελιχθεί παρά πολύ σε όλα τα επίπεδα και πλέον αποτελούν μία πολύ καλή εναλλακτική επιλογή από πλευράς τιμής, προσφέροντας τα ίδια και σε πάμπολλες περιπτώσεις πολύ περισσότερα στον μέσο χρήστη-αγοραστή από τα γνωστά και ακριβότερα tablets.

 

Το Quicksilver C7(που αναφέρθηκε κάπου) είναι εξαιρετικό, υπάρχουν όμως και καλύτερες επιλογές πλέον. Το NovaPad της Crypto που είναι εντελώς Κινέζικο(όπως και όλα τα tablets ανεξαιρέτως ονόματος) είναι απλά οκ. Έχει 4 μεγάλα μειονεκτήματα κατά την γνώμη μου. Έχει 512ΜΒ RAM και 4GB ROM με το στάνταρ να είναι πλέον το 1GB και τα 8GB. Δεν έχει full usb και φοράει ακόμα 2.3 την στιγμή που οι επεξεργαστές της Telechips, παρόλο που είναι πολύ καλοί, δεν είναι καθόλου διαδεδομένοι με συνέπεια να μην υπάρχει development από την διεθνή κοινότητα ενώ και η ίδια η Telechips φαίνεται να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου αναφορικά με το ICS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω φιλε ισχυει το ρητο 'οτι δινεις παιρνεις'το apple ειναι apple αλλα για να το παρεις θες πανω απο 500-600€ εγω εξαλου ψαχνω ενα μεσο ταμπλετ για απλα πραγματα οχι τιποτα σπουδαια.Oσο για την crypto ειναι ελληνικη εταιρια ομως τα προιοντα της κατασκευαζονται στο δικο της εργοστασιο στην κινα για τους γνωστους λογους

κανενα ταμπλετ με ICS εχεις να προτηνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω φιλε ισχυει το ρητο 'οτι δινεις παιρνεις'το apple ειναι apple αλλα για να το παρεις θες πανω απο 500-600€ εγω εξαλου ψαχνω ενα μεσο ταμπλετ για απλα πραγματα οχι τιποτα σπουδαια.Oσο για την crypto ειναι ελληνικη εταιρια ομως τα προιοντα της κατασκευαζονται στο δικο της εργοστασιο στην κινα για τους γνωστους λογους

κανενα ταμπλετ με ICS εχεις να προτηνεις?

 

Τablets 9.7 & 10.1 με ICS που είχα αγοράσει ή έχω δοκιμάσει είναι το Aoson M19, Zenithink C91 και Cube U9GT2.

 

Το Μ19 είναι με διαφορά το ομορφότερο και ελαφρύτερο. Μειονεκτήματα του η έλλειψη bluetooth και η μπροστά κάμερα του που είναι επάνω δεξιά(υποκειμενική άποψη πάντα). Το Zenithink C91 πλεονεκτεί στην τιμή, την υποστήριξη bluetooth με usb dongle αλλά έχει λιγότερη μνήμη(8GB) και είναι πιο παχύ, βαρύτερο και πλαστικό. Το Cube δεν το συζυτάω καν. Δουλεύει μια χαρά αλλά σε δεν μου άρεσε ούτε οπτικά ούτε από συνδεσιμότητα.

 

Προσωπικά έχω παραγγείλει το Sanei N90 το οποίο αν και πλαστικό και πιο παχύ από το Μ19, έχει την μπροστά κάμερα στο κέντρο(οπότε δεν σου σπάνε τα νεύρα στο skype) και έχει και bluetooth(πολύ σημαντικό για μένα γιατί θέλω να το κάνω και GPS).

 

Πάντως για αυτά που θέλεις να κάνεις, νομίζω ότι το Zenithink C91 είναι η καλύτερη και οικονομικότερη περίπτωση, η υποστήριξη σε θέμα αναβαθμίσεων κορυφαία, ενώ είναι και πιο επώνυμο από τα άλλα. Στην Αμερική σε έρευνα ικανοποίησης καταναλωτών-αγοραστών tablet, η Apple είναι πρώτη με 8.8, η Zenithink δεύτερη με 8.75 και τρίτη η Samsung με 8.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό Κίνα merimobiles, από Ελλάδα e-tablet.

 

3G ενσωματωμένο δεν έχει, αλλά κάποιο από τα διαθέσιμα στην Ελλάδα 3G usb στικάκια θα το υποστηρίζει λογικά. GPS επίσης δεν έχει, αλλά με ένα USB Bluetooth dongle και εξωτερικό bluetooth gps δέκτη γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο το βρηκα στα 350 αξιζει η αγορα του?

 

Είναι ότι καλύτερο σήμερα στην αγορά σε σχέση με την τιμή του, κατά τη γνώμη μου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...