Προς το περιεχόμενο

Νεα τηλεοραση!για πειτε τιποτα


discoboyminimal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ακριβώς. Σε αυτά τα χρήματα οι Plasma είναι σαφώς ανώτερες με μια LCD ίδιου κόστους.

 

Τώρα αν αγοράζεις με κριτήριο αν θα έχεις ενσωματωμένο media player, κάνεις μεγάλο λάθος. Τηλεόραση αγοράζεις, όχι media player. Με πολύ μικρό κόστος παίρνεις ένα mp πολύ πιο χρηστικό, με καλύτερη εικόνα και υποστήριξη DTS ήχου που καμία τηλεόραση δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα,

για να μην ανοίγω νέο post θα ήθελα τις γνώσεις και γνώμες σας για την παρακάτω τηλεόραση

Sony KDL-40NX710

το ξέρω ότι είναι μοντέλο που καταργήθηκε αλλά το βρήκα στοκαρισμένο, στην συσκευασία του (το είδα) και μου το αφήνει στα 400 ευρώ (ήδη εκτός προϋπολογισμού).

 

Την έχω δει να παίζει σε φιλικό σπίτι και μου άρεσε η εικόνα της αυτό που με προβληματίζει είναι λόγω του ότι είναι μοντέλο 2ετίας αν στα ίδια λεφτά υπάρχουν καινούργια μοντέλα με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3D της πάντως είναι 1η γενιάς με ότι αυτό συνεπάγεται... Προσωπικά, δεν θα έδινα λεφτά για να πάρω κάτι που είναι ήδη δύο ετών και με την τεχνολογία να καλπάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν σίγουρος γιαυτό αλλά το 3D είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει, και για να είμαι ειλικρινείς και να μην υπήρχε δεν θα με πείραζε :rolleyes:.

 

αλλά σε αυτά τα λεφτά έχω άλλες επιλογές ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω απλα μεγεθος θελω και ποιοτητα αλλα και να παιζω και κανα παιχνιδι..πραγμα που δεν γινεται σε πλασμα.

Ακριβως επειδη θελεις ποιοτητα, θα πρεπει να πας σε plasma στα 550€ . Οι led lcd σε αυτα τα χρηματα υστερουν πολυ σε ποιοτητα σε σχεση με τις ανωτερες plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Panasonic TX-P42X50E μονο αυτη υπαρχει με full hd(βασικα ειναι full hd ?1024χ768 αναλυση???) και καλο κοστολογιο..το μονο που με φοβιζει ειναι αυτο με τις σκιες να μην γινει καμια μαλακια ...σιγουρα δεν θα παθει κατι απο τις σταθερεσ εικονες του H/Y ?μηπωσ μια τετοια 'φθηνη' plasma ειναι ομως χειροτερη απο μια 'ακριβη' led lcd ?samsung vs panasonic ? εχετε να πειτε κατι?

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το max ειναι 550 οποτε μην ξεφευγουμε πολυ απ αυτο.πλασμα, οχι 3D (γιατι ξεφευγουμε πολυ στη τιμη), με αναλυση 1920x1080 Full HD, περιπου 42', καλο θα ηταν να εχει ethernet.(χεστο :P)

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Με πολύ μικρό κόστος παίρνεις ένα mp πολύ πιο χρηστικό, με καλύτερη εικόνα και υποστήριξη DTS ήχου που καμία τηλεόραση δεν έχει.

 

 

οι Samsung παιζουν τα ΠΑΝΤΑ..!! συμπεριλαμβανομενου και DTS ηχου...!!! μη λεμε ανακριβειες!!!

 

 

discoboyminimal, στη θεση σου θα κοιτουσα εδω http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=870b53ce-8800-4ac3-bfc1-22873770e95c&ref=bestprice.gr

και προσεχε με τους κωδικους των μοντελων...!! κρυβουν μυστικα!

Π.χ. η UE40D5000 με την D5003 ειναι ιδιες, αλλα η δευτερη εχει κλειδωμενο τον media player, ενω η 5000 οχι..!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι Samsung παιζουν τα ΠΑΝΤΑ..!! συμπεριλαμβανομενου και DTS ηχου...!!! μη λεμε ανακριβειες!!

 

Έχεις δίκιο. Τα νέα μοντέλα όντως υποστηρίζουν DTS. Αλλά ίσως να υποστηρίζουν και το Cinavia οπότε πιθανόν να έχεις ένα media player που να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

 

Για αυτό επαναλαμβάνω, το ενσωματωμένο Media player πρέπει να είναι απο τελευταία που θα πρέπει να απασχολεί κάποιον όταν αγοράζει τηλεόραση.

 

Προσωπικά θα πήγαινα σε πλάσμα (πχ Panasonic P42U30) και ένα εξωτερικό media player.

 

Σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει σύγκριση, και ειδικά με τις LED. Αν δεν θες πλάσμα τουλάχιστον πάρε απλή LCD.

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαίντε σε κάποιο απο τα μεγάλα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη κ τσιμπήστε samsung led tv 32 η 40 ανάλογα τον χώρο κ τα λεφτά που δίνετε.έχω 32 κ απόλυτα ικανοποιημένος,ίσως η καλύτερη της αγοράς για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και αναφερθηκε νωριτερα το μοντελο που εχω LG PV350 να πω την εμπειρια μου. δεν παιζει dts οντως αλλα προσωπικα δεν με πειραξε μιας και εχω htpc. ειμαι στα 3 μετρα αποσταση. πριν ειχα 37"αρα. τωρα που τη συνηθισα θελω 60"αρα.

ημουν τυχερος μιας και οταν καηκε η προηγουμενη τηλ. υπηρχε σε προσφορα στα mediamarkt στα 499 (αν σε ενδιαφερει ριξε μια ματια μπορει να υπαρχει τοσο ακομα). διαβασα εδω και πεισθηκα να προχωρησω σε αγορα. επαιξε ρολο και η τιμη μιας και την 37"αρα την ειχα αγορασει 1900 ευρω (το 2006).

δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο πλασμα τηλεορασεις. εγω δεν ειχα και αυτο με φοβησε λιγο. αλλα η τιμη και οσα διαβασα γι αυτο το μοντελο μου εδιωξε οσες φοβιες ειχα.

 

μερικα απ τα μειον για εμενα.

δεν εχει πολλα "features" να το πω. ουτε "pip, pop pap" κλπ. μονο 2 hdmi. και διαφορα ψιλολογια που μπορει να βρεις σε αλλες τηλεορασεις. αλλα σε αυτα τα λεφτα κανεις υποχωρησεις.

Επεξ/σία από npapagri_xtra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Panasonic TX-P42X50E μονο αυτη υπαρχει με full hd(βασικα ειναι full hd ?1024χ768 αναλυση???) και καλο κοστολογιο..το μονο που με φοβιζει ειναι αυτο με τις σκιες να μην γινει καμια μαλακια ...σιγουρα δεν θα παθει κατι απο τις σταθερεσ εικονες του H/Y ?μηπωσ μια τετοια 'φθηνη' plasma ειναι ομως χειροτερη απο μια 'ακριβη' led lcd ?samsung vs panasonic ? εχετε να πειτε κατι?

H Panasonic TX-P42X50E δεν ειναι full hd, πρεπει να εχει αναλυση 1920x1080 για να ειναι full hd.

 

 

Την καλυτερη ποιοτητα εικονας σε αυτα τα χρηματα και σε αυτην την διασταση θα την παρεις απο την panasonic p42u30 με 420€.

 

Δες αν μπορεις να κανεις την υπερβαση και να πας στα 600€ ωστε να παρεις την 50" panasonic p50u30 και να απολαμβανεις εκτος απο ποιοτητα και μεγεθος.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερη συμβουλή: Οι ίντσες συνηθίζονται απίστευτα γρήγορα. Προσωπικά, απο την ίδια απόσταση, ξεκίνησα στις 29'', ακολούθησε 42'', μετά 50'' και πλέον... 106'' :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερη συμβουλή: Οι ίντσες συνηθίζονται απίστευτα γρήγορα. Προσωπικά, απο την ίδια απόσταση, ξεκίνησα στις 29'', ακολούθησε 42'', μετά 50'' και πλέον... 106'' :mrgreen:

Απο την ιδια αποσταση εχεις ξεκινησει απο 29'' και τωρα 106''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...