Προς το περιεχόμενο

Μισό εκατομμύριο υπολογιστές Mac «μολυσμένοι με κακόβουλο λογισμικό»


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πλάκα θα είναι να μάθουμε ότι μπορεί να μολύνει και αιφονάκια...

 

Καλά αυτο έχει πολύ καιρό που το άκουσα ρε παιδιά! Τώρα το βγάλατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ψάξεις λίγο καλύτερα θα δεις ότι δεν είναι το ίδιο...

Είναι βελτιωμένο, και δεν χρειάζεται "admin rights" για να κάνει την δουλειά ;)

 

Διαβάζωντας πιο προσεκτικά το κείμενο της f-secure καταλαβαίνω οτι αν δεν γράψεις τον admin password τότε κάνει inject το binary 2, το οποίο δε μπορεί να δράσει απο μόνο του αν δεν εγκατασταθεί το binary 1(που είναι ουσιαστικά το malware).

 

Binary2 is basically a filter component that will load binary1 only into a targeted process. This is to avoid crashing incompatible applications and raising the user's suspicions. In the sample that we analyzed, it targets the Safari web browser.

 

Άρα ουσιαστικά δε μπορεί να λειτουργήσει το malware αν δεν του δώσουμε τον admin password...

 

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...Ας μας πει τη γνώμη του και κανείς πιο ειδικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Oracle διέθεσε αναβάθμιση ασφαλείας για το συγκεκριμένο θέμα στις 14 Φεβρουαρίου, όμως η αναβάθμιση δε λειτούργησε στα Macintosh, καθώς η Apple είναι αυτή που διαχειρίζεται τις αναβαθμίζεις Java στους υπολογιστές της.

 

 

 

Η Apple διέθεσε τη δική της «αναβάθμιση ασφαλείας» την Τετάρτη, με καθυστέρηση οκτώ και πλέον εβδομάδων. Ενεργοποιείται μέσω του εικονιδίου αναβάθμισης, στο system preferences του υπολογιστή.

 

 

Δηλαδή η Oracle έβγαλε την αναβάθμιση σε 18 εβδομάδες (από τον περασμένο Σεπτέμβρη) και η Apple σε 8 εβδομάδες (από τις 14 Φεβρουαρίου). Σίγουρα κάποιος άργησε, αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιός... -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει η Apple για την Java της Oracle; Και γενικά η Apple δεν έχει καμιά δουλειά με την Java. Η Java είναι προαιρετική εγκατάσταση. Προσωπικά δεν την έχω εγκαταστήσει γιατί δεν την χρειάζομαι.

 

Φυσικά είναι λάθος της Apple να διαχειρίζεται, η ίδια την Java. Appla δεν είναι η δουλειά της. Το mac OSX είναι μακρά ασφαλέστερο και πιο σταθερό των Windows. Δύο χρόνια δουλεύω με intel mac και απορώ πως τόσα χρόνια καθυστέρησα να περάσω στους Mac intel.

 

Με τους motorolla mac πολύ παλαιότερα είχα σταθερότητα, ταχύτητα αλλά δυσβάσταχτους περιορισμούς στο software σε σύγκριση με τα windows. Έτσι τους σιχτίρισα. Τώρα με τους intel επεξεργαστές η ψαλίδα έχει μειωθεί τρομερά.

 

Οι Mac για όσους δεν πάνε γυρεύοντας είναι πολύ ασφαλείς. Και αν φαινομενικά τα πιο φθηνά μοντέλα mac είναι ακριβότερα από αντίστοιχων επιδόσεων windows, στην τελική μετά τα κρασαρίσμα, κωλύματα, συχνά reboot, ασταθή προγράμματα κ.τ.λ , οι mac είναι γρηγορότεροι και πιο ξεκούραστοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mac για όσους δεν πάνε γυρεύοντας είναι πολύ ασφαλείς. Και αν φαινομενικά τα πιο φθηνά μοντέλα mac είναι ακριβότερα από αντίστοιχων επιδόσεων windows, στην τελική μετά τα κρασαρίσμα, κωλύματα, συχνά reboot, ασταθή προγράμματα κ.τ.λ , οι mac είναι γρηγορότεροι και πιο ξεκούραστοι.

 

Δηλαδη να πληρωσω ενα mac οσο 2 pc γιατι μπορει να εχω προβληματα ?

 

Αν εχω mac και θελει καποιος να με "παγιδεψει" δεν μπορει ? Εχει σημασια ο τροπος ή το αποτελεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mac για όσους δεν πάνε γυρεύοντας είναι πολύ ασφαλείς. Και αν φαινομενικά τα πιο φθηνά μοντέλα mac είναι ακριβότερα από αντίστοιχων επιδόσεων windows, στην τελική μετά τα κρασαρίσμα, κωλύματα, συχνά reboot, ασταθή προγράμματα κ.τ.λ , οι mac είναι γρηγορότεροι και πιο ξεκούραστοι.

Πως νιωθεις,οτι οι περισσοτεροι απο μας,εχουμε δωσει το ενα τριτο κ εχουμε ενα πολυ σταθερο κ πολυ γρηγορο μηχανημα,χωρις συχνα reboots,χωρις κολημματα/κρασαρισματα και πολυ σταθερα προγραμματα?

Και οσο για το ξεκουραστο,δε νομιζω οτι τα 7αρια εχουν κατι που σε κουραζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά αυτό δεν αναιρεί τη λάθος πολιτική της apple να καθυστερήσει την αναβάθμιση του μπαλόματος εκθέτοντας κόσμο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Παρ' όλα αυτά όμως μου κάνει εντύπωση ότι η παραβίαση συστημάτων apple από 1 malware κάθε 2-3 χρόνια, κάτω υπό προϋποθέσεις και με μερική ευθύνη της μαμάς εταιρίας --> ω ναι αποτελεί κοσμογονικό γενογός: αναρτάται ως είδηση, αποκτά διαστάσεις, γενικά γίνεται άπειρος ντόρος.. (υπάρχει και η άποψη ότι γίνεται σκόπιμα βέβαια την οποία δεν ασπάζομαι προς το παρόν). Επίσης, αποτελεί έναυσμα για πολύ πολύ κράξιμο από πληθώρα users (haters gonna hate?!)

 

Η γνώμη μου στο θέμα?? Πολύς ντόρος για το τπτ..

 

 

Όλο αυτό βέβαια με κάνει να σκέφτομαι ότι η μόλυνση ενός συστήματος με windows, φυσικά οχυρωμένο με πανίσχυρο antivirus, η οποία συμβαίνει σε καθημερινή βάση και σε πολλαπλάσιο αριθμό μηχανημάτων-θύματα (και plz μη μου ζητήσετε πηγή είναι γεγονός) αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας, μια συνηθισμένη διαδικασία βρε αδερφέ ---> κάνεις ένα formatακι στα γρήγορα και τελείωσε, κομπλεδούρα!! Είναι κάτι για το οποίο υπάρχει γενικευμένη ανοχή (δυστυχώς..)

 

Δηλαδη να πληρωσω ενα mac οσο 2 pc γιατι μπορει να εχω προβληματα ?

 

Αν εχω mac και θελει καποιος να με "παγιδεψει" δεν μπορει ? Εχει σημασια ο τροπος ή το αποτελεσμα ?

 

Φίλε μου προφανώς δεν γνωρίζεις σε ποιες περιπτώσεις μπορείς να προτιμήσεις (πρέπει θα έλεγα) mac και ποιο μοντέλο (για να γλυτώσεις την αναλογία των 2 pc στην τιμή) για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Αλλά αυτό είναι offtopic, αν καίγεσαι να μάθεις, στείλε ένα pm ή άνοιξε ένα topic, μπορώ να εξηγηθώ πιο αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου προφανώς δεν γνωρίζεις σε ποιες περιπτώσεις μπορείς να προτιμήσεις (πρέπει θα έλεγα) mac και ποιο μοντέλο (για να γλυτώσεις την αναλογία των 2 pc στην τιμή) για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Αλλά αυτό είναι offtopic, αν καίγεσαι να μάθεις, στείλε ένα pm ή άνοιξε ένα topic, μπορώ να εξηγηθώ πιο αναλυτικά.

 

Η μονη περιπτωση που "πρεπει" να αγορασεις ενα mac ειναι για να χρησιμοποιησεις συγκεκριμενο προγραμμα/συσκευη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Πρέπει'' = σοφότερη επιλογή μεταξύ άλλων, όχι να είσαι υποχρεωμένος λόγω συμβατότητας.

Ναι είναι και αυτή η περίπτωση μαζί με πολλές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...