Προς το περιεχόμενο

Μισό εκατομμύριο υπολογιστές Mac «μολυσμένοι με κακόβουλο λογισμικό»


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εχω να εγκαταστησω antivirus/firewall στον υπολογιστη μου πανω απο 2 χρονια.

Δεν εχω δει ουτε 1 μηνυμα απο ιο, ουτε μια περιεργη συμπεριφορα, ουτε ενα κολλημα, ουτε αυξημενη χρηση επεξεργαστη, ουτε ενα κρασαρισμα λογω ιου.

Τωρα για ποια κουραση και καθημερινοτητα λετε, δεν μπορω να καταλαβω. Τωρα αν η εγκατασταση ενος anti-spyware καθε 4-5 μηνες θεωρειται κουραση τι να πω... Η ανανεωση των drivers καθε τοσο παιρνει περισσοτερο χρονο παντως :P

 

Δεν ζουμε στο 2002 οπου εκλεινες το "firewall" των XP και σε 2 λεπτα σου εβγαινε μηνυμα shutdown λογω ιου. Πανε αυτα, ξεκολληστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω να εγκαταστησω antivirus/firewall στον υπολογιστη μου πανω απο 2 χρονια.

Δεν εχω δει ουτε 1 μηνυμα απο ιο, ουτε μια περιεργη συμπεριφορα, ουτε ενα κολλημα, ουτε αυξημενη χρηση επεξεργαστη, ουτε ενα κρασαρισμα λογω ιου.

Τωρα για ποια κουραση και καθημερινοτητα λετε, δεν μπορω να καταλαβω. Τωρα αν η εγκατασταση ενος anti-spyware καθε 4-5 μηνες θεωρειται κουραση τι να πω... Η ανανεωση των drivers καθε τοσο παιρνει περισσοτερο χρονο παντως :P

 

Αν πραγματικά πιστεύεις ότι δεν αποτελείς εξαίρεση ή τουλάχιστον μειονότητα, τότε δεν ξέρω.

 

Πάντως το ότι εσύ (+ κάποιες χιλιάδες ''εξοικειωμένοι χρήστες'' ανά την επικτράτεια) είσαι ορθολογικός, γνωρίζεις και δεν αντιμετοπίζεις τιούτα προβλήματα δεν μου λέει κάτι. Το να σου πω ότι είμαι στην ίδια κατάσταση, χειρότερα ή καλύτερα και γενικότερα οποιοδήποτε προσωπικό παράδειγμα χρησιμοποοήσω/εις δε πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει το γενικό σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά πιστεύεις ότι δεν αποτελείς εξαίρεση ή τουλάχιστον μειονότητα, τότε δεν ξέρω.

 

Πάντως το ότι εσύ (+ κάποιες χιλιάδες ''εξοικειωμένοι χρήστες'' ανά την επικτράτεια) είσαι ορθολογικός, γνωρίζεις και δεν αντιμετοπίζεις τιούτα προβλήματα δεν μου λέει κάτι. Το να σου πω ότι είμαι στην ίδια κατάσταση, χειρότερα ή καλύτερα και γενικότερα οποιοδήποτε προσωπικό παράδειγμα χρησιμοποοήσω/εις δε πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει το γενικό σύνολο.

Αν πιστευεις οτι αποτελω κ εγω,εξερεση με 3 hp,1 toshiba laptops & 1 desktop,ολα με τα 7αρια και να ισχυουν σε ολα αυτα που προαναφερα,τοτε τι να πω για την κ@λ@φαρδια μου! :devil:

Και με το toshiba,ειχε μια περιοδο που βαριομουν να εγκαταστησω antivirus,και το αφησα κανενα 6μηνο χωρις και οταν του εκανα σκαν,δε βρηκε,ουτε σε μενα κανενα ιο!

Τελος παντων,προτιμω ολες τις δυνατοτητες των windows με ενα καλο free antivirus,παρα ενα λογισμικο που να με περιοριζει και ας μη χρειαζομε κανενα antivirus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως το ότι εσύ (+ κάποιες χιλιάδες ''εξοικειωμένοι χρήστες'' ανά την επικτράτεια) είσαι ορθολογικός, γνωρίζεις και δεν αντιμετοπίζεις τιούτα προβλήματα δεν μου λέει κάτι.

 

Θα επρεπε να σου λεει οτι το μεγαλυτερο προβλημα στα windows βρισκεται μεταξυ του πληκτρολογιου και της καρεκλας.

 

Στην τελικη, στο χερι του καθενος ειναι. Σιγουρα η MS εχει μεγαλο μερος της ευθυνης που γαλουχησε τοσα χρονια τους χρηστες σε μια λανθασμενη νοοτροπια σχετικα με την ασφαλεια, η οποια ακομα υπερισχυει (Ποσοι "εμπειροι" χρηστες ακομα και σημερα απενεργοποιουν τελειως το UAC?). Αλλα και οι δικαιολογιες εχουν ενα οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει η Apple για την Java της Oracle; Και γενικά η Apple δεν έχει καμιά δουλειά με την Java. Η Java είναι προαιρετική εγκατάσταση. Προσωπικά δεν την έχω εγκαταστήσει γιατί δεν την χρειάζομαι.

 

Φυσικά είναι λάθος της Apple να διαχειρίζεται, η ίδια την Java. Appla δεν είναι η δουλειά της. Το mac OSX είναι μακρά ασφαλέστερο και πιο σταθερό των Windows. Δύο χρόνια δουλεύω με intel mac και απορώ πως τόσα χρόνια καθυστέρησα να περάσω στους Mac intel.

 

Με τους motorolla mac πολύ παλαιότερα είχα σταθερότητα, ταχύτητα αλλά δυσβάσταχτους περιορισμούς στο software σε σύγκριση με τα windows. Έτσι τους σιχτίρισα. Τώρα με τους intel επεξεργαστές η ψαλίδα έχει μειωθεί τρομερά.

 

Οι Mac για όσους δεν πάνε γυρεύοντας είναι πολύ ασφαλείς. Και αν φαινομενικά τα πιο φθηνά μοντέλα mac είναι ακριβότερα από αντίστοιχων επιδόσεων windows, στην τελική μετά τα κρασαρίσμα, κωλύματα, συχνά reboot, ασταθή προγράμματα κ.τ.λ , οι mac είναι γρηγορότεροι και πιο ξεκούραστοι.

Παίζει να μην ισχύει τίποτα απολύτως απο τα παραπάνω,πραγματικά λίγα posts θα βρεις να πετυχαίνουν 0 στα 100,ούτε καν 1.

Κανένα OS ακόμη δεν χωλαίνει με 4GB RAM εκτός του Lion.

 

Φίλε μου προφανώς δεν γνωρίζεις σε ποιες περιπτώσεις μπορείς να προτιμήσεις (πρέπει θα έλεγα) mac και ποιο μοντέλο (για να γλυτώσεις την αναλογία των 2 pc στην τιμή) για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Αλλά αυτό είναι offtopic, αν καίγεσαι να μάθεις, στείλε ένα pm ή άνοιξε ένα topic, μπορώ να εξηγηθώ πιο αναλυτικά.

Η μόνη περίπτωση είναι να θες λογισμικό Mac OS only,καμία άλλη!

Μετά την μετάβαση σε Intel δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα,είναι ένα απλό pc με χαμηλά specs και 2πλάσιο κόστος + τρέχει ένα λειτουργικό πιο αργό απο τον ανταγωνιστή του,στα πάντα.

 

*Πρόσθεσε κι εμένα στους κ@λόφαρδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξανασκεψου το

http://nakedsecurity...-short-history/

 

τι να ξανασκεφτώ ;

 

αν οι τύποι που το ανακοινώνουν, "όλως τυχαίως" θα πουλήσουν και τη λύση αύριο μεθαύριο ;

 

Και τι σχέση έχει αυτό με το αν τα Mac είναι επιρρεπή σε προσβολές από malware κλπ. ;

Εσύ μήπως ξέρεις κάποια πλατφόρμα που να μην είναι (εκτός από αυτές που είναι τυπωμένες σε eprom ή σίδερο και δεν επιδέχονται παρεμβάσεις στον πυρήνα) ;

 

Δεν υπάρχουν κρυφά νοήματα σε κάθε ποστ, μην τρελαίνεσαι.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επρεπε να σου λεει οτι το μεγαλυτερο προβλημα στα windows βρισκεται μεταξυ του πληκτρολογιου και της καρεκλας.

 

Στην τελικη, στο χερι του καθενος ειναι. Σιγουρα η MS εχει μεγαλο μερος της ευθυνης που γαλουχησε τοσα χρονια τους χρηστες σε μια λανθασμενη νοοτροπια σχετικα με την ασφαλεια, η οποια ακομα υπερισχυει (Ποσοι "εμπειροι" χρηστες ακομα και σημερα απενεργοποιουν τελειως το UAC?). Αλλα και οι δικαιολογιες εχουν ενα οριο.

 

Μα συγγνώμη φίλε μου το θέμα σε ένα λειτουργικό δεν είναι να γεφυρώσει αυτό το χάσμα πληκτρολογίου και καρέκλας όσο γίνεται περισσότερο για να βοηθήσει κυρίως τους αρχάριους χρήστες??? Τι να το κάνω αν τα windows 7 δεν είναι τρύπια πλέον? Μετά από πληθώρα fails και πειραμάτων ω ναι (!) κατάφεραν το αυτονόητο, είναι στοιχειοδώς ασφαλή.

Παιδιά είτε το θέλετε είτε όχι το OS είναι πολύ πιο user protective και γι αυτό όταν υπάρχει κάποια παραβίαση, τα πλήθη κράζουν. Για να πέσει θύμα μόλυνσης ένα μηχάνημα OS, ο χρήστης θέλει πραγματικά ταλέντο για να το καταφερει. Αλλά τι να κάνουμε γι αυτό??? Να αρκεστούμε στην άποψη ''καρέκλα-πληκτρολόγιο'' οκ συνεχίζουμε?? Ελεος δλδ..

 

Η μόνη περίπτωση είναι να θες λογισμικό Mac OS only,καμία άλλη!

Μετά την μετάβαση σε Intel δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα,είναι ένα απλό pc με χαμηλά specs και 2πλάσιο κόστος + τρέχει ένα λειτουργικό πιο αργό απο τον ανταγωνιστή του,στα πάντα.

 

*Πρόσθεσε κι εμένα στους κ@λόφαρδους

 

Α ναι ε?? sorry κιόλας που το low spec 13αρι μου έχει περίπου 70-80% της απόκρισης του phenomII x4 desktop, απλά κουμπώνοντας πάνω έναν ssd.. Επίσης, καταναλώνοντας τα 2/3 σε μπαταρία σε σχέση με κάτι τουμπάνια στα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ε?? sorry κιόλας που το low spec 13αρι μου έχει περίπου 70-80% της απόκρισης του phenomII x4 desktop, απλά κουμπώνοντας πάνω έναν ssd.. Επίσης, καταναλώνοντας τα 2/3 σε μπαταρία σε σχέση με κάτι τουμπάνια στα λεφτά του.

 

 

Άν στο desktop σου δεν έχεις ssd και παρόλα αυτά τα συγκρίνεις απλά epic ultra facepalm..Ο υπολογισμός απόκρισης έγινε με το μάτι;τζίζους κράιστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγγνώμη φίλε μου το θέμα σε ένα λειτουργικό δεν είναι να γεφυρώσει αυτό το χάσμα πληκτρολογίου και καρέκλας όσο γίνεται περισσότερο για να βοηθήσει κυρίως τους αρχάριους χρήστες???

 

χμμμ καποιες "βοήθειες" για τους αρχαριους... παραείναι κουραστικές έως και περιοριστικες στους υπόλοιπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν στο desktop σου δεν έχεις ssd και παρόλα αυτά τα συγκρίνεις απλά epic ultra facepalm..Ο υπολογισμός απόκρισης έγινε με το μάτι;τζίζους κράιστ...

Υπάρχει ssd απλά δεν είχα στο laptop και πρόσθεσα έναν πρόσφατα. Επίσης, έδωσα μεγάλο εύρος στο ποσοστό για να καλύψω αυτή την όποια απώλεια στον πρόχειρο υπολογισμό μου και να αποφευχθεί αυτή ακριβώς η αντίδραση, πράγμα το οποίο φαίνεται ότι δεν κατάφερα.

Κοίτα, εντάξει όμως δε θα κάτσω να τρέχω και benchmarks για ένα thread που θέλω να δείξω ότι γίνεται περισσότερος ντόρος απ' ότι θαπρεπε, σε διαφορετική είδηση.

 

Η αποψή μου επί του θέματος έχει διατυπωθεί οπότε θα σταματήσω εδώ. Το ότι καταλήγουμε σε συγκρίσεις hardware είναι λίγο ανούσιο στην παρούσα φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγγνώμη φίλε μου το θέμα σε ένα λειτουργικό δεν είναι να γεφυρώσει αυτό το χάσμα πληκτρολογίου και καρέκλας όσο γίνεται περισσότερο για να βοηθήσει κυρίως τους αρχάριους χρήστες??? Τι να το κάνω αν τα windows 7 δεν είναι τρύπια πλέον? Μετά από πληθώρα fails και πειραμάτων ω ναι (!) κατάφεραν το αυτονόητο, είναι στοιχειοδώς ασφαλή.

Παιδιά είτε το θέλετε είτε όχι το OS είναι πολύ πιο user protective και γι αυτό όταν υπάρχει κάποια παραβίαση, τα πλήθη κράζουν. Για να πέσει θύμα μόλυνσης ένα μηχάνημα OS, ο χρήστης θέλει πραγματικά ταλέντο για να το καταφερει. Αλλά τι να κάνουμε γι αυτό??? Να αρκεστούμε στην άποψη ''καρέκλα-πληκτρολόγιο'' οκ συνεχίζουμε?? Ελεος δλδ..

 

 

Α ναι ε?? sorry κιόλας που το low spec 13αρι μου έχει περίπου 70-80% της απόκρισης του phenomII x4 desktop, απλά κουμπώνοντας πάνω έναν ssd.. Επίσης, καταναλώνοντας τα 2/3 σε μπαταρία σε σχέση με κάτι τουμπάνια στα λεφτά του.

Αυτό το "χάσμα" γεφυρώθηκε το 2006 που βγήκαν τα Vista.Οι εποχές Windows XP έχουν περάσει,όσο και αν θέλουν οι Mac χρήστες να το αρνούνται

Η μόλυνση ενός μηχανήματος χωρίς παρέμβαση χρήστη είναι απο μηδαμινή εώς αδύνατη,γι αυτό και υπάρχουν διαγωνισμοί σαν το Pwn2Own που δίνουν 10.000 και 15.000 βραβεία σε όποιον τα καταφέρει.Και μάντεψε,το Mac OS κάθε χρόνο πατώνει.

Για πολλοστή φορά σε τέτοιο θέμα θα πω να διαβάσει κάποιος απόψεις απο γκουρού όπως ο Miller που εξηγεί γιατί η ασφάλεια του Mac OS είναι χειρότερη απο αυτή των ανταγωνιστών του.

 

Αυτή η άρνηση για πράγματα δεδομένα πραγματικά δεν ξέρω που οφείλεται,διαβάζω στο milaraki λοιπόν ότι:

Το Trojan αυτό, δεν μας νοιάζει τι κάνει στον υπολογιστή μας (σε αυτό το ποστ δεν μας νοιάζει) αυτό που μας ενδιαφέρει και πρέπει να προσέξετε είναι ότι για να είναι επιτυχής η εγκατάσταση του trojan αυτού (και κάθε malware) θα πρέπει να δώσουμε username και password από έναν λογαριασμό που έχει δικαιώματα administrator.

 

Με λίγα λογια αυτό που θέλω να πω είναι ότι το λειτουργικό όπως και κάθε λειτουργικό έχει πάντα κάποια τρύπα που θα προσπαθήσουν να την εκμεταλλευτούν για να κερδίσουν πρόσβαση στον υπολογιστή σας. Το θέμα είναι ποσο εύκολα μπορεί να γινει αυτό.

 

Στο Os X λοιπόν αυτό δεν είναι εύκολο, θα πρέπει πρώτα να κοροϊδέψουν εσάς ώστε να δώσετε το password σας. Εσείς λοιπόν δίνετε άδεια να γίνει η εγκατάσταση.

http://milaraki.com/blog/2012/04/about-trojan-flashback-and-general/

πράγμα που φυσικά όπως μας λέει το ArsTechnica ΔΕΝ ισχύει

Is it a trojan or is it an exploit?

 

Earlier this week, researchers discovered a Flashback variant that exploited a critical Java vulnerability to install the Mac backdoor even when end users didn't enter an administrator password typically required to make important changes to their machines.

http://arstechnica.com/apple/news/2012/04/new-analysis-backs-half-million-mac-infection-estimate.ars

εγώ το λέω άρνηση πραγματικότητας.

 

Όσο για την αποκρισημότητα,δεν μιλάω στον αέρα,κι εγώ MacBook έχω με Lion 10.7.3 dual boot με Vista SP2.

Το Lion δεν τραβάει με 4GB RAM,τα θέματα εδώ αλλά και σε άλλα tech sites το αποδεικνύουν,το OS είναι το χείριστο σε κατανάλωση πόρων,χειρότερο και απο τα Vista(μετά το SP1),χωρίς SP1 είναι ντέρμπι.

Έχουμε 10δες θέματα στο forum που γίνεται σύκγριση με benchmarks και άλλα μεταξύ Win+Mac OS,αν θες διάβασέ τα,πέρα απο το feeling και το magically όπως λες κι εσύ εδώ, δεν έχει κανείς να προσθέσει τίποτα υπέρ του Mac OS,ούτε ένα benchmark,ας μην επαναλαμβανόμαστε λοιπόν κάθε φορά.

Για την μπαταρία το ανέφερα κι εγώ,βέβαια συγκρίνεις με το Bootcamp και τους τρισάθλιους drivers που δίνει για Windows,γιατί αλλιώς θα μπορούσα να σου φέρω παραδείγματα laptop με μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και καμιά 300-400 ευρώ φθηνότερα απο το MacBook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα μια ζωή Windows χρησιμοποιουσα, δεν φόρτωνα ποτέ πάνω απο τα βασικά προγράμματα που χρειαζόμουν ουτε toolbars και δεν συμαζεύεται.Μου κάναν δώρο τον Mac to 2010.Όχι μόνο έχει τα διπλάσια προγράμματα απ'οτι είχα στα Windows, τρέχω Lion me 2GB και φορτώνω Aperture χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν ξέρω τι τα θέλετε όλοι τα 20 GB για να τρέξετε ενα λειτουργικό.Ενώ το Boot των Windows μετά απο πολλα defrag γινόταν όλο και πιο αργό και όσο μείωνα τα προγράμματα στην εκκίνηση τόσο πιο πολύ ήθελε format.

Τα αρνητικά τα έχει δεν λεεί κανείς.Ειδικα το Lion σε σχέση με το Snow Leopard εχει πιο πολλά bugs, στην αρχή (πριν πλακώσουν τα Updates) κολλούσε όπως δεν έχω ξαναδεί σε άλλο OS X.

Παντως όσον αναφορά τον ιιό ούτε εγώ τον κόλλησα, προσωπικά νομίζω δεν θα καταλάβαινα την διαφορά του Installer όπως μερικοί έξυπνοι είπαν, ούτε θυμάμαι τα χρώματα του καθε Installer ουτε αν είναι τσεκαρισμένα τα Agreements.

Just for the record, το Installer αυτοματα κάνει Pop-Up στο Lion όπως και στα Windows άλλωστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τελικα υπαρχει κανενας που να εχει μολυσμενο mac???

 

δεν εχω δει σε κανενα ελληνικο φορουμ να εχει καποιος τον ιο που λεει το αρθρο ....

B) :cool:

 

 

εγω παντως δυο mac και ειναι καθαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα μια ζωή Windows χρησιμοποιουσα' date=' δεν φόρτωνα ποτέ πάνω απο τα βασικά προγράμματα που χρειαζόμουν ουτε toolbars και δεν συμαζεύεται.Μου κάναν δώρο τον Mac to 2010.Όχι μόνο έχει τα διπλάσια προγράμματα απ'οτι είχα στα Windows, τρέχω Lion me 2GB και φορτώνω Aperture χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν ξέρω τι τα θέλετε όλοι τα 20 GB για να τρέξετε ενα λειτουργικό.Ενώ το Boot των Windows μετά απο πολλα defrag γινόταν όλο και πιο αργό και όσο μείωνα τα προγράμματα στην εκκίνηση τόσο πιο πολύ ήθελε format.

 

Τα αρνητικά τα έχει δεν λεεί κανείς.Ειδικα το Lion σε σχέση με το Snow Leopard εχει πιο πολλά bugs, στην αρχή (πριν πλακώσουν τα Updates) κολλούσε όπως δεν έχω ξαναδεί σε άλλο OS X.

 

Παντως όσον αναφορά τον ιιό ούτε εγώ τον κόλλησα, προσωπικά νομίζω δεν θα καταλάβαινα την διαφορά του Installer όπως μερικοί έξυπνοι είπαν, ούτε θυμάμαι τα χρώματα του καθε Installer ουτε αν είναι τσεκαρισμένα τα Agreements.

 

Just for the record, το Installer αυτοματα κάνει Pop-Up στο Lion όπως και στα Windows άλλωστε..[/quote']

 

1000000 agree!!!!

Με γλυτωσες απο πολυ γραψιμο!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...