Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μπείτε όλοι μέσα στη χρονομηχανή.

 

Πρώτη στάση στο 1970 να τους πούμε ότι κακώς σταμάτησαν να παιδεύουν τους μαύρους που τόλμησαν να κοιτάξουν τη γυναίκα του λευκού (δεν το συζητώ για να την ακουμπήσουν κιόλας). Ήταν αηδιαστικό και καλά έκαναν.

 

Στάση στο 1960 να ξεκαθαρίσουμε ότι οι αριστερόχειρες θα πρέπει να υποχρεώνονται να μάθουν να λειτουργούν με το δεξί. Αν χρειαστεί να φάνε και ξύλο. Είναι αηδιαστικό να δουλεύει κανείς με το αριστερό (αυτό το σκηνικό είναι τόσο γελοίο που είναι πραγματικά το αγαπημένο μου).

 

Επόμενη στάση στο 1950 που άφησαν τις γυναίκες να ψηφίζουν, να εργάζονται και γενικά να μπορούν να ζήσουν χωρίς κανένα νταβατζή πάνω απ' το κεφάλι τους. Προσωπικά αηδιάζω στην ιδέα του να είναι ανεξάρτητες.

 

Η κατάργηση της δουλείας είναι άλλες 153 στάσεις πιο πίσω, αλλά κάποια στιγμή θα το διορθώσουμε κι αυτό.

 

Με άλλα λόγια, το να είσαι λευκός, άντρας, straight και οικονομικά ανεξάρτητος και να λες "όλα καλά είναι παιδιά κανένα πρόβλημα" είναι από μόνο του πρόβλημα.

 

Αν με ρωτάτε και θέλετε ειλικρινή απάντηση?
Ούτε εμένα μ'αρέσει! Και είμαι gay και το λέω.
Για άλλους είναι "επανάσταση", για μένα... αν ήταν ένα gay friendly party ή ένας "μεικτός χώρος", που όσοι πάνε εκεί μέσα, ξέρουν τι τους περιμένει, θα το έκανα. Αλλά σε str8 χώρο? Απλά δεν μου ταιριάζει εμένα αυτό το ρούχο..

 

Σαφώς και είναι σοφή και πρακτικά προτιμότερη η επιλογή να μην προκαλέσεις αν μπορείς να το αποφύγεις. Αλλά φιλοσοφικά αποδέχεσαι αυτή την κατάσταση; Γιατί δεν απέχει πολύ από το αμέσως προηγούμενο "και μόνο που ξέρω ότι είσαι γκέι προκαλείς" το οποίο μάλλον δε σε καλύπτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό είναι ένα θέμα στο οποίο ποικίλουν οι απόψεις...

Θα πω απλά πως όχι επειδή κάνω κάτι αναγουλιαστικό για κάποιους (το να φιλάω άντρα μέσα σε έναν χώρο που συχνάζουν str8), αλλά επειδή "διαφοροποιούμαι" και πάλι απ'το σύνολο, δεν θα κάνει εμένα να αισθάνομαι άνετα. Ξέρω πως θα γυρίσουν να με κοιτάξουν, κι αυτό από μόνο του (χωρίς να μου "τη πούνε"), θα με φέρει σε δύσκολη θέση! Τώρα θα μου πείτε "διαπράττω έγκλημα και πρέπει να αισθάνομαι άσχημα"? Όχι... δεν διαπράττω έγκλημα. Ακόμη κι αν οι άλλοι έχουν το πρόβλημα, ενώ θα μπορούσα να αποφύγω παρεξηγήσεις, παρόλα αυτά δεν το'κανα όμως. Άρα κάπου είμαστε (και πάλι) και οι δύο πλευρές λάθος!

 

Μην το πάρετε κάποιοι ως οπισθοδρομική ιδέα... θα φέρω κι ένα παράδειγμα και θα καταλάβετε.

Αν κάποιος σε ένα ρεμπετάδικο ξαφνικά βάλει δυνατή ηλεκτρονική ή metal μουσική, δεν θα προκαλέσει αντιδράσεις? Σαφώς και θα το κάνει! Ακριβώς το ίδιο θα κάνει κι ένας gay.

Παντως για συνδικαλιστης των ομοφυλοφιλων δεν κάνεις. Εαν σε ακουγε καποιος που δεν σε ξερει θα ελεγε το βαλαμε τον λυκο να φυλαει τα προβατα. Οτι κάνεις τον ομοφυλοφιλο για να περασεις ιδεες τον ομοφοβικων.

 

Συμφωνω παντως και διαφωνω ταυτοχρονα με αυτα που λες. Βασικα ειμαι μπερδεμενος εαν πρεπει ή οχι να μπορειτε να εκφραζετε τα συναισθηματα σας με τον τροπο του φιλιου, του "χαϊδεματος"/κοντινης επαφης, κλπ σε δημοσιο χωρο οπως μπορουν να κανουν ηθικως ελευθερα(και νομικως?) οι ετεροφυλοφιλοι.

Μαλλον τεινω να υποστηριξω οτι αν προκαλει απεχθεια αυτη τους η συμπεριφορα στην πλειοψηφεια(ετεροφυλοφιλοι)τοτε δεν πρεπει να επιτρεπεται στους ομοφυλοφιλους να το κανουν αυτο.

 

 

 

Κανείς δεν ενδιαφέρεται για το τι αηδιάζει εμένα ή εσένα. Κι εμένα μπορεί να με αηδιάζει η συμπεριφορά σου, για παράδειγμα (μην το πάρεις προσωπικά), πρέπει να βγει νόμος που να σε απαγορεύει;

Μα δεν μιλαω για το οτι η συμπεριφορα μου και οι προτιμησεις μου πρεπει να ειναι το κριτηριο με το οποιο θα θεσπιστουν οι νόμοι.

Αλλά λεω οτι εαν η δικη μου αποψη ειναι σε συμφωνια με τις προτιμησεις την γνωμη της πλειοψηφιας, τοτε ο νόμος πρεπει να εχει αυτη την κατευθυνση να προστατευσει τους περισσοτερους, την πλειοψηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχα Όχι φίλε μου PostHelper, δεν κάνω για συνδικαλιστής. Εμένα μου αρκεί η ηρεμία μου, κι αυτό είναι που ζητάω. Θα γίνω ΘΗΡΙΟ αν ο άλλος με προσβάλει κατάμουτρα ή αντιληφθώ πως γελάει μαζί μου ενώ στέκομαι μ'ένα ποτό στο χέρι, απλά επειδή ξέρει πως είμαι gay! Kι έχει τύχει να πλακωθώ στο ξύλο με κάποιον και στο τέλος γελούσε το μαγαζί μαζί του (κι όχι μαζί μου) με την αθάνατη φράση "πήγαινε τώρα και πες στα φιλαράκια σου πως σ'έδειρε ο πούστης, να δούμε με ποιον θα γελάσουν"!!

Την επανάσταση όμως... την αφήνω σε άλλους. Δεν τους κατηγορώ, αλλά κι ως εκεί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλαω για το οτι η συμπεριφορα μου και οι προτιμησεις μου πρεπει να ειναι το κριτηριο με το οποιο θα θεσπιστουν οι νόμοι.

Αλλά λεω οτι εαν η δικη μου αποψη ειναι σε συμφωνια με τις προτιμησεις την γνωμη της πλειοψηφιας, τοτε ο νόμος πρεπει να εχει αυτη την κατευθυνση να προστατευσει τους περισσοτερους, την πλειοψηφια.

 

Όχι. Την μειοψηφία πρέπει να προστατεύει. Ή για να στο πω καλύτερα, τον πιο αδύναμο. Αυτόν του οποίου τα δικαιώματα θέλεις να καταπατήσεις, επειδή αηδιάζεις. Όπου εσύ βάλε μια πλειοψηφία σε οποιοδήποτε θέμα. Τα ίσα δικαιώματα είναι πολύ πιο σημαντικά από την αηδία οποιασδήποτε πλειοψηφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μπείτε όλοι μέσα στη χρονομηχανή.

 

Πρώτη στάση στο 1970 να τους πούμε ότι κακώς σταμάτησαν να παιδεύουν τους μαύρους που τόλμησαν να κοιτάξουν τη γυναίκα του λευκού (δεν το συζητώ για να την ακουμπήσουν κιόλας). Ήταν αηδιαστικό και καλά έκαναν.

 

Στάση στο 1960 να ξεκαθαρίσουμε ότι οι αριστερόχειρες θα πρέπει να υποχρεώνονται να μάθουν να λειτουργούν με το δεξί. Αν χρειαστεί να φάνε και ξύλο. Είναι αηδιαστικό να δουλεύει κανείς με το αριστερό (αυτό το σκηνικό είναι τόσο γελοίο που είναι πραγματικά το αγαπημένο μου).

 

Επόμενη στάση στο 1950 που άφησαν τις γυναίκες να ψηφίζουν, να εργάζονται και γενικά να μπορούν να ζήσουν χωρίς κανένα νταβατζή πάνω απ' το κεφάλι τους. Προσωπικά αηδιάζω στην ιδέα του να είναι ανεξάρτητες.

 

Η κατάργηση της δουλείας είναι άλλες 153 στάσεις πιο πίσω, αλλά κάποια στιγμή θα το διορθώσουμε κι αυτό.

Τελειως ακυρα παραδειγματα γιατι μιλαμε για δουλεία, για σεξισμο και ρατσισμο δηλαδη να εχεις την πεποιθηση οτι καποια κατηγορια ανθρωπων ειναι ανωτερη μιας αλλης. Και αρα πρεπει να εχει,- ως αποτελεσμα της προηγουμενης υποθεσης-, λιγοτερα προνομια, δικαιωματα κλπ. Πραγμα που φυσικα ειναι τραγικο να τιθεται ως σκεψη.

 

Καμια σχεση με αυτο που λεμε δηλαδη. Κανείς δεν λεει οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι κατωτερα οντα. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι οι δημοσιες ΠΡΑΞΕΙΣ τους, εφοσον βλαπτουν με ειλικρινη και λογικο τροπο της πλειοψηφεια της κοινωνιας, δεν πρεπει να τους επιτρεπονται να τις πραττουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με αυτο που λεμε δηλαδη. Κανείς δεν λεει οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι κατωτερα οντα. Αυτο που λεω εγω ειναι οτι οι δημοσιες ΠΡΑΞΕΙΣ τους, εφοσον βλαπτουν με ειλικρινη και λογικο τροπο της πλειοψηφεια της κοινωνιας, δεν πρεπει να τους επιτρεπονται να τις πραττουν.

 

Όπως και κανείς δεν έλεγε πως οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα. Ούτε πως οι αριστερόχειρες είναι. Απλά οι δημόσιες πράξεις τους έπρεπε να συμμορφωθούν με την ιδέα που εμείς οι δεξιόχειρες άντρες της πλειοψηφίας έχουμε για το τι τους επιτρέπεται να πράττουν.

 

Σοβαρά τώρα χρειαζόταν να το γράψω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε και οι δύο δίκιο σ'αυτό που λέτε, απλά χρησιμοποιείτε ενδεχομένως... λάθος παραδείγματα? Λίγο "καυστικά" σχόλια? Δεν είναι κακό το δεύτερο, επειδή πλησιάζει περισσότερο στη πραγματικότητα για όσα λέγονται για μας εκεί έξω. Πολύ πιο πικρά λόγια, είτε δώσεις δικαίωμα, είτε όχι!

Πάμε πάλι στο ίδιο παράδειγμα:
Kάποιος ανεβαίνει με μπλούζα του Ολυμπιακού στην Τούμπα στη Θεσσαλονίκη και μπαίνει μέσα στη θύρα 4!
ή
Κάποιος μπαίνει με μπλούζα του ΠΑΟΚ στον Πειραιά στη θύρα 7!

Και στις δύο περιπτώσεις αυτός ο κάποιος θα'ναι τυχερός, αν δεν βγει με (τουλάχιστον) σπασμένη μύτη (πόδι... χέρι) από'κει μέσα.
Ποιος φταίει?

Οι "μεν" θα πούνε: Αυτός!! Τι ήθελε εκεί μέσα!!!!
Οι δε" θα πούνε: O φίλαθλοι της εκάστοτε ομάδας... δεν μπορεί να'ναι ο εαυτός του δηλαδή?

Μήπως και οι δύο? ;-)
Μήπως δεν υπάρχει καν λογική απάντηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και κανείς δεν έλεγε πως οι γυναίκες είναι κατώτερα όντα. Ούτε πως οι αριστερόχειρες είναι. Απλά οι δημόσιες πράξεις τους έπρεπε να συμμορφωθούν με την ιδέα που εμείς οι δεξιόχειρες άντρες της πλειοψηφίας έχουμε για το τι τους επιτρέπεται να πράττουν.

 

Μα τι λες? Εννοειται πως πιστευαν οτι οι γυναικες δεν πρεπει εξ ορισμου να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ανδρες period. Ο σεξισμος φυλου ειναι ακριβως αυτο. ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ και κατατασσει τους ανθρωπους(στην προκειμενη περιπτωση ανδρες-γυναικες) σε κατηγοριες με διαφορετικη βαρυτητα.

 

Για τους αριστεροχειρες, επισης αυτο που ειπες περι "Είναι αηδιαστικό να δουλεύει κανείς με το αριστερό" και παλι δεν μιλαμε για κατι τετοιο γιατι μιλαμε για ειλικρινη και με λογικο τροπο αηδια/απεχθεια/βλαπτικη ενεργεια. Το να γραφει καποιος με το αριστερο και να επικαλεστει καποιος αηδια και οτι τον βλαπτει αυτη η ενεργεια, δεν ειναι καθολου μα καθολου λογικο.

 

Καμια σχεση λοιπον με αυτο που λεμε για τους ομοφυλοφιλους.

Που ουτως ή αλλως βεβαια εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος φταίει?

 

Αν εννοείς "ποιανού οι πράξεις οδήγησαν στο να πέσει ξύλο" τότε η απάντηση είναι εμφανώς "και των 2".

 

Αν πάλι εννοείς "ποιός έχει ηθικά άδικο στην υπόθεση" τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

 

Εγώ μιλάω έχοντας υπόψη τη δεύτερη έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ουτως ή αλλως βεβαια εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

Πόσους γάμους σε δημαρχεία ή σύμφωνα ελεύθερης συμβίωσης έχεις δει από ομοφυλόφιλα ζευγάρια στη χώρα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους αριστεροχειρες, επισης αυτο που ειπες περι "Είναι αηδιαστικό να δουλεύει κανείς με το αριστερό" και παλι δεν μιλαμε για κατι τετοιο γιατι μιλαμε για ειλικρινη και με λογικο τροπο αηδια/απεχθεια/βλαπτικη ενεργεια. Το να γραφει καποιος με το αριστερο και να επικαλεστει καποιος αηδια και οτι τον βλαπτει αυτη η ενεργεια, δεν ειναι καθολου μα καθολου λογικο.

 

Το ξέρεις ότι στην Ελλάδα πριν δεκαετίες συνέβαινε ακριβώς αυτό έτσι; Έτρωγαν ξύλο στο σπίτι και στο σχολείο για να μάθουν να είναι δεξιόχειρες. Γιατί; Επειδή αν έγραφαν πολύ με το αριστερό θα ερχόταν ο σατανάς να μας πάρει όλους μαζί στην κόλαση;

 

Το γεγονός ότι αυτό συνέβαινε παρόλο που τώρα εσύ λες ότι φανερά δεν είναι λογικό δε σε προβληματίζει; Το γεγονός ότι η απαράδεκτη και τελείως αναίτια καταπίεσή τους ήταν κοινωνικά αποδεκτή δεν καταλαβαίνεις πως έχει άμεσο παραλληλισμό με τη σημερινή στάση κάποιων απέναντι στους γκέι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα και επισης οι bisexual ειναι αυτοι που μετεφεραν τα σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα απο τους gay στους straight.

 

Το ανατριχιαστικό είναι ποιοι μετέδωσαν το AIDS από τους γορίλες στους ανθρώπους  :shock:  :shock:  :shock:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους γάμους σε δημαρχεία ή σύμφωνα ελεύθερης συμβίωσης έχεις δει από ομοφυλόφιλα ζευγάρια στη χώρα μας;

 

Μα τι λες?

Εγω ειπα οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

 

Ναι γαμο 2 ατομων ιδιου φυλλου δεν επιτρεπουν στην Ελλαδα.

Αρα ενας αντρας(ή γυναικα) που ειναι ομοφυλοφιλος δεν μπορει να παντρευτει εναν αλλο αντρα(ή γυναικα αντιστοιχα).

Ομως και ενας αντρας(ή γυναικα) που ειναι ετεροφυλοφιλος δεν μπορει να παντρευτει εναν αλλο αντρα(ή γυναικα αντιστοιχα).

ΙΣΟΝΟΜΙΑ!

 

Επισης ενας αντρας ομοφυλοφιλος μπορει(οπως και ενας αντρας ετεροφυλοφιλος) να παντρευτει μια γυναικα.

ΙΣΟΝΟΜΙΑ!

 

Στα άλλα δικαιωματα, πχ ΙΚΑ, Κωδικας Οδικης Κυκλοφοριας, νόμοι για κλοπες, κλπ κλπ εχουν επισης ισα δικαιωματα.

ΑΡΑ?

Αρα ισχυει αυτο που ειπα οτι:

Οι ομοφυλοφιλοι εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

 

Το ξέρεις ότι στην Ελλάδα πριν δεκαετίες συνέβαινε ακριβώς αυτό έτσι; Έτρωγαν ξύλο στο σπίτι και στο σχολείο για να μάθουν να είναι δεξιόχειρες. Γιατί; Επειδή αν έγραφαν πολύ με το αριστερό θα ερχόταν ο σατανάς να μας πάρει όλους μαζί στην κόλαση;

Ε και ποιος σου ειπε οτι συμφωνω με αυτο?

Αυτο ηταν τραγικη συμπεριφορα.

 

Το γεγονός ότι αυτό συνέβαινε παρόλο που τώρα εσύ λες ότι φανερά δεν είναι λογικό δε σε προβληματίζει; Το γεγονός ότι η απαράδεκτη και τελείως αναίτια καταπίεσή τους ήταν κοινωνικά αποδεκτή δεν καταλαβαίνεις πως έχει άμεσο παραλληλισμό με τη σημερινή στάση κάποιων απέναντι στους γκέι;

Αλλο ο παραλληλισμος και αλλο οτι ειναι το ιδιο.

Γιατι δεν ειναι το ιδιο.

Και η καταπιεση υπαρχει διοτι ζουμε σε μια συντηρητικη κοινωνια.

 

Αλλά αλλο αυτο με το να φιλιουνται σε δημοσιους χωρους και αν αυτο πρεπει να επιτρεπεται ή οχι.

Ειπα την γνωμη μου οτι εαν αυτο βλαπτει με ειλικρινη και λογικο τροπο(οπως πχ βλαπτει εμενα που αναγουλιαζω και μου χαλαει τη διαθεση κυριολεκτικα να το βλεπω) την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, τοτε δεν πρεπει να επιτρεπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λες?

Εγω ειπα οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

 

Ναι γαμο 2 ατομων ιδιου φυλλου δεν επιτρεπουν στην Ελλαδα.

Αρα ενας αντρας(ή γυναικα) που ειναι ομοφυλοφιλος δεν μπορει να παντρευτει εναν αλλο αντρα(ή γυναικα αντιστοιχα).

Ομως και ενας αντρας(ή γυναικα) που ειναι ετεροφυλοφιλος δεν μπορει να παντρευτει εναν αλλο αντρα(ή γυναικα αντιστοιχα).

ΙΣΟΝΟΜΙΑ!

 

Επισης ενας αντρας ομοφυλοφιλος μπορει(οπως και ενας αντρας ετεροφυλοφιλος) να παντρευτει μια γυναικα.

ΙΣΟΝΟΜΙΑ!

 

Στα άλλα δικαιωματα, πχ ΙΚΑ, Κωδικας Οδικης Κυκλοφοριας, νόμοι για κλοπες, κλπ κλπ εχουν επισης ισα δικαιωματα.

ΑΡΑ?

Αρα ισχυει αυτο που ειπα οτι:

Οι ομοφυλοφιλοι εχουν τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους.

Καταλαβαίνεις πόσο γελοίο είναι αυτό που μόλις έγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PostHelper με κάλυψες πλήρως μ' αυτά που λες στο τελευταίο post σου, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

 

Αφού η αναγούλα είναι γεγονός που "σε βλάπτει με ειλικρινή και λογικό τρόπο" πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...