Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρασαν τον γκέι γάμο κ τα παλιογαλλάκια σήμερα.Μπράβο τους.Μένει η Senate κ η υπογραφή του προέδρου πριν γίνει νόμος λογικά μέχρι το καλοκαίρι.

 

Κ όπως πάντα σε θέματα κοινωνικού προοδευτισμού κ ίματζ θα κονταροχτυπηθούμε μέχρις εσχάτων με τα γαλλάκια για το ποιός θα το περάσει πρώτος.Ήδη μετά την είδηση ότι κ η Γαλλία πέρασε το σημαντικότερο βήμα στα καπάκια από το γραφείο του Κάμερον ως δια μαγείας το Marriage (Same-sex Couples) Bill ανακοινώθηκε πως ''αναμένεται να γίνει νόμος του κράτους μέχρι το καλοκαίρι''.

 

Είναι μια άτυπη μάχη μεταξύ μας με τα γαλλάκια.Επιβάλλεται να νικήσουμε στη στροφή τώρα κ να το περάσουμε γρηγορότερα.Μη χέσω που θα χάσουμε από τους κρασοτυράδες να πούμε.

 

 

http://www.newser.com/story/162699/french-house-oks-gay-marriage-1-step-remains.html

 

French House OKs Gay Marriage; 1 Step Remains

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον survey σε συνάρτηση με τις αντιλήψεις και προσδοκίες των νέων γκέι ανδρών και λεσβιών γυναικών στην Αμερική σε ότι αφορά το γκέι γάμο καθώς αυτός παλεύει να περάσει στο κοινωνικό mainstream.

 

http://www.huffingtonpost.com/2013/02/12/lgbt-state-of-the-date-dating-romance-onegoodlove_n_2670215.html?utm_hp_ref=gay-voices

 

Παρακάτω το απόσπασμα συγκεκριμένα σε ότι αφορά τον  γκέι γάμο.

 

 

Sixty-five percent of gay and lesbian singles report that as states pass laws providing same-sex marriage rights, they find themselves more likely to consider marriage as their long-term dating goal.  Gay men (68%) were more likely than lesbians (58%) to say this.

 

Somewhat contradictory, when oneGoodLove.com members are asked directly by other members about their relationship goal, only 8% claim “I am looking for marriage.”  LGBT singles, like their hetersexual counterparts, may not want to scare away prospective romantic partners by making marriage the topic of first date conversations

 

 

Αν δε κάνω λάθος αυτό είναι από τα ελάχιστα τόσο μεγάλα surveys παγκοσμίως που εστιάζει στη μακροπρόθεσμη προοπτική μιας ομόφυλης σχέσης.Νομίζω ότι οι απαντήσεις ειδικά των γκέι ανδρών στην Αμερική κοντεύουν να φτάσουν το ποσοστό των στρέητ ανδρών σε ότι αφορά  τη προοπτική γάμου.Υποθέτω  ότι οι απαντήσεις των λεσβιών γυναικών επηρρεάζοντε έμμεσα από το γεγονός ότι ακόμα και σε αυτό το ζήτημα η ορατότητα τους έρχεται σχεδόν πάντα σε δεύτερο πλάνο σε σχέση με την ορατότητα των γκέι ανδρών (άτιμη ανδροκρατούμενη κοινωνία ακόμα και στα γκέι ζητήματα). Σε ότι αφορά τη Βρετανία πάντως δεν έχω βρει τα ανάλογα ποσοστά για τον γκέι πληθυσμό.

 

Είναι εντυπωσιακό πως ο έντονος κοινωνικός διάλογος που συντελείτε σήμερα στην Αμερική για το ζήτημα της νομικής εξίσωσης των ομόφυλων σχέσεων έχει προκαλέσει την πλειοψηφία τόσο των γκέι ανδρών όσο και των λεσβιών γυναικών να εξετάζουν ή ακόμα και να επιθυμούν τον γάμο μακροπρόθεσμα.Πραγματικά αμφιβάλω ότι αυτή ήταν η τάση στην Αμερική πριν αρχίσει ο έντονος  κ πολλές φορές πολομένος κοινωνικός διάλογος.

 

Ποιά θα ήταν άραγε τα ανάλογα ποσοστά  του γκέι πληθυσμού στη συγκεκριμένη ερώτηση στην  Ελλάδα?Κάτι μου λέει ότι είναι εντελώς άκυρο να γίνει μια τέτοια ερώτηση στην Ελλάδα από τη στιγμή που το θέμα είναι μούγκα στη στρούγκα χωρίς καν κοινωνικό διάλογο, θα ήταν όμως πραγματικά ενδιαφέρον να βλέπαμε πως ο γκέι πληθυσμός στην Ελλάδα αντιλαμβάνεται τις διεθνείς εξελίξεις,αν τον έχουν επηρρεάσει και εαν μακροπρόθεσμα συμμερίζεται αυτή τη διάχυτη αισιοδοξία των Αμερικάνων.Υποψιάζομαι ότι δυστηχώς η πολύ κακή ενημέρωση,ο ωχαδερφισμός και η έντονη self defeating εσωτερικευμένη ομοφοβία μιας καλής μερίδας των Ελλήνων γκέι θα αντικατροπτίζεται σε ένα ανάλογο survey.

 

Όποιος ψήνεται για να δει όλα τα αποτελέσματα για την super αισιοδοξία των γκέι Αμερικανών σε ότι αφορά τη προσωπική τους ζωή μέσα στο 2013 πάει παρακάτω.Φυσικά μην ξεχνάμε ότι το σαιτ που έκανε το survey προσφέρει υπηρεσίες που στοχεύουν ιδανικά σε μακροχρόνιες γκέι σχέσεις άρα κ το γκέι κοινό που θα το επιλέγει ίσως είναι πιο relationship-orientated.

 

http://blog.onegoodlove.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πηγαίνεις κόντρα στην φύση με οποιοδήποτε τρόπο είναι προβλητικό. με οποιονδήποτε τρόπο.

 

φαντάζομαι εσύ δεν έχεις κάνει ούτε ένα εμβόλιο και ζεις γιατί είσαι ο He-Man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πηγαίνεις κόντρα στην φύση με οποιοδήποτε τρόπο είναι προβλητικό. με οποιονδήποτε τρόπο.

 

φαντάζομαι εσύ δεν έχεις κάνει ούτε ένα εμβόλιο και ζεις γιατί είσαι ο He-Man

Μαλλον ξεχασα το σημειο που εβγαλα τους ομοφυλοφιλους ανθρωπους προσβλητικους κατα της φυσης. Θα μπορουσες να μου το δειξεις? Ετσι θα μπορει να σταθει αυτο που ειπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ξεχασα το σημειο που εβγαλα τους ομοφυλοφιλους ανθρωπους προσβλητικους κατα της φυσης. Θα μπορουσες να μου το δειξεις? Ετσι θα μπορει να σταθει αυτο που ειπες.

 

για εμβόλια μίλησες, για εμβόλια σου απάντησα. κι επειδή μίλησες προσωπικά,προσωπικά απαντάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαστορα, εσυ ειπες οτι πανε εναντια στην φυση. Και με το να παει καποιος εναντια στην φυση ειναι προσβλητικο. Ε παω με τα νερα σου και σου λεω βγαλε την σκουφια σου και βαρα τους. Επειδη το οτι δεν εχεις πεθανει απο ευλογια και πανουκλα ειναι επειδη πηγες εναντια στην φυση

Γιατι προφανως και ειναι μερος της φυσης για να γινεται σε αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγαπητέ, από τότε που βγήκε το Wiki όλοι αποκτήσαμε άποψη (και με το copy paste πλέον)

 

μίλησα πουθενά για βία? όχι

είπα να πας με τα νερά μου? όχι

είπα την άποψή μου? ναι

πρέπει να γίνει σεβαστή η άποψη του καθενός? ναι

ασχολήθηκα με την άποψη άλλου? οχι, απλά αναγκάζομαι να απαντήσω στις "κριτικές"

 

ΥΓ. το να επιβιώσεις ΔΕΝ είναι ενάντια στην φύση, ήμαρτον τι άλλο θα ακούσουμε, ισοσκελίζουμε ζητήματα επιβίωσης, δηλαδή βασικών ένστικτων, με την ομοφυλοφυλία...

μην πιείς νερό βρύσης δεν είναι της φύσης,αλλά ανθρώπινα επεξεργασμένο άρα πας κόντρα , αλλά από την θάλασσα όπως είναι... :mellow:  (ΛΟΛ), εμ πρέπει να τα τσουβαλιάσουμε όλα μαζί, πολύ απλά για να έχουμε να λέμε..

 

edit : Καλή συνέχεια στο τόπικ, προφανώς τα πρότυπα της λογοκρισίας καλά κρατούν (δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση με τα μυαλά που υπάρχουν)

Επεξ/σία από PsyGreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C9o39ZZ.jpg

 

 

 

λαλαλαλα μπαινει ο αλλος να πει αυτο που νομιζε σαν σωστο

ε καταλαβαινει οτι εχει αδικο με ενα πολυ απλο επιχειρημα

μηπως παει να αλλαξει το θεμα απατωντας λαθος?

ooh it's not effective

ναααα πρεπει να γινει σεβαστη η αποψη μου, αααα λογοκρισια

κυριε μου οχ  δεν θα γινει σεβαστη η αποψη σου, επειδη ειναι αποψη σου, δεν ειναι στο απυροβλητο

υυυυ αποχωρω

φρρρροοουπ εφυγε

ελα ο επομενος με την ανοησια

ισως καποιοι καταλαβουν οτι δεν τους αφορα το τι κανει ο αλλος/αλλη εν συναινεση

Σωπα, no tears now, ειδικα οταν διαβασεις το πρωτο γραμμα απο καθε προταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...