Προς το περιεχόμενο

Newsroom - HBO


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To φινάλε θα λέγεται what kind of day has it been? Ξέρει κανείς γιατί ο Σορκιν έχει εμμονή με αυτόν τον τίτλο; west wing, sports night, studio 60 on the sunset strip, όλα έχουν ένα φινάλε (σαιζον συνήθως) με αυτόν τον τίτλο. Τι ψυχαναγκασμός είναι αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, αγαπώ Σορκιν, βλέπω φανατικά το Νιουζρουμ, αλλά δεν ξέρω έχω πρόβλημα με την φωτογραφία και την σκηνοθεσία σε μερικά σημεία. Δεν αντέχω τα hard zoom, τα τρεμαμενα travelling, τις αλλοπρόσαλλες γωνίες λήψης. Ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο στην δραματική σκηνή μου το χάλασε τελείως, δεν το ευχαριστήθηκα. Το ξαναβλέπω τώρα καθώς γράφω και μέχρι το σημείο πριν αρχίσει η μουσική στο 52.00 έχει ψευδοντοκυμαντερίστικα ζουμ και φλου πλάνα, περίεργες αμόρσες με τρεις κάμερες που γυρνάνε από ηθοποιό σε ηθοποιό και μετά γυρίζει σε συντηρητική σκηνοθεσία, αργή κίνηση και σταθερό καδράρισμα.

Ενοχλείται κανένας άλλος ή γέρασα και παραξενεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ηταν χωρις λογο over the top.

 

 

Αγαπω και γω Σορκιν, εχω λατρεψει το Newsroom περισσοτερο απο τις αλλες δουλειες του που μ'αρεσαν κι'αυτες(sports night, West Wing) αλλα ενα big FU στον Αρον που θανατωσε τον Τσαρλι. Ρε τον Τσαρλι ρε συ? Μακραν ο αγαπημενος μου χαρακτηρας. :cry:Απο τα side stories,  μακραν μου αρεσε πιο πολυ αυτο με τον Γουιλ. Το αλλο με την Σλοαν το βρηκα λιγο αθλιο απο μερια Σορκιν. ΟΚ we get it για τους τηλεθεατες/δημοσιογραφους. Βεβαια προετοιμασε το εδαφος για την προτελευταια σκηνη αλλα θα μπορουσε να ειχε γινει διαφορετικα.

 

Oh well. Charlie is dead and I'm beyond sad.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε μλκ μου...

Το χα διαβάσει εδώ πριν δω το επ ο βλάκας, και ήξερα πως θα τελείωνε, και όταν άρχισε να φωνάζει εκεί στο τέλος ήξερα οτι ερχόταν. Είχα ένα σφύξιμο σε όλη την σκηνή... Φακ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

[]Αγαπω και γω Σορκιν, εχω λατρεψει το Newsroom περισσοτερο απο τις αλλες δουλειες του που μ'αρεσαν κι'αυτες(sports night, West Wing)

Ναι ε; Εγώ περισσότερο από όλες προτιμώ το Studio 60. Νομίζω είχε το καλύτερο καστ και το καλύτερο premise για να βγάζει ο Σορκιν το αχτι του με την κοινωνία, κρατώντας ένα απολαυστικό dramedy. Φυσικά δεν το έβλεπαν πολλοί άλλοι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δει.

 

 

Οι ατακες του Τσαρλι μαζεμενες στο youtube βοηθανε λιγο αλλα it still sucks big time.

 

"I'm a marine, Don! I will beat the shit out of you! I don't care how many protein bars you eat!"  :-D  :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξετρελαθηκα. Βασικα το βρηκα καπως anticlimax για τελος.

 

 

Ολο το επεισοδιο ηταν ενα flashback με διακοπες για να δουμε snippets απο την κηδεια του Τσαρλι και τι θα γινει με τον παπαρο ιδιοκτητη. Δεν περιμενα εντυπωσιακα πραγματα να γινουν και απο την αλλη απο το να τους εβαζε να τσακωνονται ξανα με τον ιδιοκτητη, ηταν προτιμοτερο αυτο που εδειξε αλλα ακομα και ετσι, κατι του ελειπε.

 

 

Αγαπημενη σειρα οπως και να'χει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Newsroom[Season 1]

untitled-1_36.jpg?resize=640%2C380

https://www.imdb.com/title/tt1870479/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1

Θα ξεκινησω με 2 γεγονοτα. 1: Υπαρχουν τα συνδρομητικα καναλια που βγαζουν σειρες και υπαρχει και το HBO. 2: Δεν βλεπω ειδησεις γιατι χειραγωγουν τον κοσμο οπως αυτες θελουν με τα συμφεροντα που εχει το καθε καναλι. Το Newsroom ειναι ακομα ενα διαμαντι του HBO που καταπιανετε με ολα εκεινα τα θεματα που πραγματικα αγγιζουν τον θεατη τον βαζουν μεσα στη σειρα και ολο αυτο το κανει μεσω του ειδησεογραφικου κλαδου που ακουμπαει η σειρα. Απο που να πρωτοξεκινησω? Απο τους χαρακτηρες που ειναι ολοι ενας και ενας με τον δικο του χαρακτηρα? Απο την χημεια που εχουν αρκετοι μεταξυ τους? Επισης Olivia Munn oh my god. Καθε επεισοδιο και ενα μαθημα για ολο αυτο που ονομαζουμε πραγματικη ειδησεογραφια. Ασχολειται με πολλα πραγματικα γεγονοτα ξεκινωντας απο το 2009 και που στιγματισαν την Αμερικη. Ακομα και τα τριτο-τεταρτα θεματα βρισκουν πατηματα μεσα στην κυρια πλοκη της σειρας και την ανεβαζουν στην κορυφη. Επειδη νομιζω οτι αρκετοι οπως εγω την προσπερασατε καντε τον κοπο και δειτε τουλαχιστον την πρωτη σεζον που κλεινει υπεροχα και θα παω αμεσα στην δευτερη. Το HBO δεν ειναι απλα ενα ακομα καναλι που βγαζει σειρες. Σε στιγματιζει με σειρες οπως Wire-Six Feet Under-Chernobyl οπως και Sopranos-Οz που καποια στιγμη πρεπει να δω και τωρα θα βαλω μεσα και το Newsroom. 9.8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Newsroom[Season 2]

newsroom-season-2-poster-cast.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1870479/episodes?season=2&ref_=tt_eps_sn_2

Ακομα μια εξαιρετικη σεζον μας βαζει ακομα περισσοτερο στην ειδησεογραφία στο τι μπορει να παει στραβα το ολο τρεξιμο που υπαρχει και ο αγωνας για να μεταδωθει καποιο σοβαρο γεγονος στην μαζα. Η χημεια των πρωταγωνιστων ανεβαινει επιπεδο απο το ηδη υψηλο της πρωτης βλεποντας την προοδο η μη του καθενος και το τελος μου αρεσε πολυ εκλεισε πολυ ομορφα. Κριμα που η τριτη σεζον εχει μονο 6 επεισοδια υπαρχουν τοσες σαβουροσειρες εκει εξω που παιζονται για πολυ περισσοτερες σεζον απο οτι αυτη που και εξαιρετικους ηθοποιους εχει και ειναι οσο πιο σοβαρη γινεται με την εγγυηση του HBO. 9/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Newsroom[Season 3][SERIES FINALE]

rsz-1dfdfeef.jpg

Μια σεζον που αν και δεν επικεντρωθηκε τοσο στις "ειδησεις" αλλα περισσοτερο στους χαρακτηρες και την αντιμετωπιση προβληματων μας προσφερε ακομα 6 εξαιρετικα επεισοδια με το προτελευταιο να ειναι το καλυτερο της σειρας. Αν και εκλεισε πολυ ομορφα σε πιανει μια μελαγχολια γιατι δεν συνεχισαν αυτην την ομορφη και αληθινη σειρα. Πραγματικα μια σειρα που σε κανει να νοιαζεσαι για τον καθε χαρακτηρα ξεχωριστα και χαιρεσαι η λυπασαι αναλογα την εξελιξη του. Μπραβο HBO μπραβο και στους ηθοποιους για αυτη την ομορφη δημιουργια. 9.5/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...