Προς το περιεχόμενο

OCZ Vertex Plus 120GB - 73€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλο Vertex 2 όμως κι άλλο Vertex (1) Plus :-)

 

Εχεις καποιο λινκ για να δουμε τις διαφορες οσοι δεν κυνηγαμε πλεον τοσο πολυ την τεχνολογια και τα reviews; Το σκεφτομαι για ενα Lenovo R61 που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ο Vertex 2 είναι με SandForce ενώ ο Vertex Plus με Indilinx controller...

 

http://www.ocztechnology.com/ocz-vertex-2-sata-ii-2-5-ssd.html

http://www.ocztechnology.com/ocz-vertex-plus-series-sata-ii-2-5-ssd.html

 

δες διαφορές στα specs, έχει και καρτέλα με reviews αν και ο Vertex Plus έχει μόνο 1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο Vertex 2 όμως κι άλλο Vertex (1) Plus :-)

 

Eννοείται αυτό ρε σύ. :P

Όπως είπα ποιός μέσος χρήστης θα καταλάβει διαφορά ενός vertex+, vertex 2 ή ακόμα και κάποιου νέου sata3?

Μόνο με bench-προγράμματα βλέποντας τους αριθμούς read/write. Και?

Ένας μηχανικός μικρής χωρητικότητας 2.5" sata κοστίζει πάνω απο 60€ όπου και αν κοίταξα (μέσα/έξω).

Απο έναν μηχανικό hdd είναι πολύ πιο γρήγορος όπως και να έχει και στοιχίζει αν όχι φθηνότερα στα ίδια λεφτά με έναν μηχανικό 120GB/160GB 2.5".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχει χαμηλά IOPS ο Vertex Plus, για παλιό σύστημα δεν είναι κι άσχημος, αλλά για πιο πρόσφατο δεν αξίζει imho...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανένα από τα τρία που πωλούν το δίσκο στα 102€. Ο matrixxx έγραψε απλώς τί γίνεται στη Γερμανία, άρα τί θα επακολουθήσει στην αγορά. Δεν το έγραψε ως προσφορά για εμάς.

Ακριβως.

 

Βασικα για να δειξω οτι οι υπολοιπες τιμες στους ssd στο αμαζον ειναι 10-15-20% πιο πανω απο τα lowest στη Γερμανια, αρα οι τιμες δεν "ειναι χαμηλες στο αμαζον" οπως γραφτηκε. Μην τρεχετε να προλαβετε τις "υπερευκαιριες", ειναι σε βουτια οι τιμες των ssd γενικα - θα δουμε συντομα πολυ καλυτερες, ισως και 80-90€ τον Μ4 (128) σε ενα μηνα το πολυ. Αρκετες φορες το αμαζον χτυπα και χαμηλοτερη τιμη απο την lowest της Γερμανιας οπως συμβαινει τωρα με τον ocz vertex+ 128.

 

[Οι τιμες Γερμανιας στην  Ελλαδα ερχονται συνηθως με 1-2 μηνες καθυστερηση οπως εχω παρατηρησει πολλες φορες στο παρελθον. (Ασε που δεν ερχονται στα επιπεδα εκεινα. Απλα αργουν 1-2 μηνες οι πτωσεις, μονο οι αυξησεις ερχονται αμεσως σε μια δυο μερες!-Γι αυτο εχω σταματησει να ψωνιζω απο τα μπακαλικα)] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 73 ευρώ, για καθημερινή χρήση internet και cad θα δω διαφορά σε σχέση με τον hdd που κάνει 3 με 4 λεπτά να εκκινήσει τα windows ; Πιστεύω οτι είναι αρκετά καλη τιμή για κατόχους συστήματος sata2. Επίσης, αν αναβαθμίσω μπορω να τον βάλω σε laptop ή ακομα και να τον χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κάτοχος του vertex plus 30gb εδώ και 3 μήνες περίπου.... Σε σχέση με τον hdd που είχα πριν εχω δει μεγάλη διαφορά σε χρόνους εκκίνησης όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιώΤα προβλήματα που έχουν αναφερθεί περί corrupted files και checkdisk ισχύουν εφόσον δεν κάνεις update στο τελευταίο 3.55... Τον πρώτο μήνα μου έβαγζε συνέχεια boot errors και διάφορα άλλα και είχα αναγκαστεί να περάσω αρκετές φορές λειτουργικό ξανα και ξανα....

Του πέρασα πριν λίγες μέρες το 3.55 και ηρέμησα ... Θα δείξει αν είναι μόνιμη λύση σύντομα....

Πάντως σε αυτην την τιμή αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη αν θες να αντικαταστήσεις hdd....

 

 

Εγώ με 73 ευρώ, για καθημερινή χρήση internet και cad θα δω διαφορά σε σχέση με τον hdd που κάνει 3 με 4 λεπτά να εκκινήσει τα windows ;

 

Θα δεις τεράστια διαφορά... cad και καθημερινή χρήση ως επι των πλείστων κάνω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

..., για ολους τους υπολοιπους ΑΥΤΕΣ ειναι οι τιμες δεν ειναι στο αμαζον η κατηφορα. Πχ του αλλου θεματος ο Μ4 128GB στη Γερμανια εχει πεσει σε 3 μαγαζια στα 102 ευρω με δωρεαν μεταφορικα ενω μεχρι πριν 4-5 μερες ηταν στα 120€. Και που να δειτε τι θα γινει συντομα...

 

http://www.guenstige...T128M4SSD2.html

 

 

createchartsgt.asp?pid=1609921&country=DE

 

Οριστε σε λιγες ωρες αλλα 8 ευρω κατω - 94 ευρω κατι η νεα τιμη, ωρα Ελλαδος 9 :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε σε λιγες ωρες αλλα 8 ευρω κατω - 94 ευρω κατι η νεα τιμη, ωρα Ελλαδος 9 :mrgreen:

 

 

94 ευρώ ΜΕ μεταφορικά ή + μεταφορικά?

 

δώστε κάποιο link με δωρεάν μεταφορικά..γιατι δεν ξέρω γερμανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

94 ευρώ ΜΕ μεταφορικά ή + μεταφορικά?

Διαβασε αυτο, εγινε ηδη κουβεντα. http://www.insomnia.gr/topic/444501-ocz-vertex-plus-120gb-73e/page__view__findpost__p__4710912

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συγκεκριμενο ναι η τιμη ειναι αρκετα χαμηλη στο αμαζον (πιστευω οπου να 'ναι μπορει και να τσιμπησει στο αμαζον λιγο προς τα πανω, μεχρι την επομενη βουτια ολων), για ολους τους υπολοιπους ΑΥΤΕΣ ειναι οι τιμες δεν ειναι στο αμαζον η κατηφορα. Πχ του αλλου θεματος ο Μ4 128GB στη Γερμανια εχει πεσει σε 3 μαγαζια στα 102 ευρω με δωρεαν μεταφορικα ενω μεχρι πριν 4-5 μερες ηταν στα 120€. Και που να δειτε τι θα γινει συντομα...

 

http://www.guenstige...T128M4SSD2.html

 

 

createchartsgt.asp?pid=1609921&country=DE

 

 

Αναφέρεις για 3 μαγαζιά στα 102 με δωρεάν μεταφορικά...ποια είναι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το amazon γερμανιας απο τιμες ηλεκτρονικων φωτογραφικων ειναι πολυ καλυτερο απο αγγλιας!μονο μειον ειναι ότι αργουν

Το ενα μειον ειναι οτι αργουν λιγο παραπανω, το αλλο οτι εχει μεταφορικα αφου δεν εχει FSS. Το τριτο μειον ειναι οτι οι Γερμανοι εχουν 19% ΦΠΑ αντι 20% των Αγγλων αρα η τιμη ανεβαινει λιγο περισσοτερο.

 

Σε αλλα ειδη ειναι καλυτερο το Γερμανικο, σε αλλα το Αγγλικο σε τιμες παντως. Σε ελαχιστα θα βγει καλυτερη η τιμη απο τους Γερμανους με μεταφορικα κλπ.

 

Αναφέρεις για 3 μαγαζιά στα 102 με δωρεάν μεταφορικά...ποια είναι αυτα?

Εισαι Γερμανια; Διαβασες το #36 που σου εδωσα αμεσως πριν;

 

Αν εισαι, στο λινκ βλεπεις ποια μαγαζια εχουν δωρεαν μεταφορικα (εγιναν 3 τα μαγαζια με δωρεαν μεταφορικα και τιμη 94 ευρω - compuland - vibuonline -  drivecity). Το Γερμανικο skroutz ειναι αυτο που δινω. Δεν ειναι για Ελλαδα τα μεταφορικα. (μην κοιτατε την περιπτωση να παρετε απο εκει - παλια που προσπαθησα  ειχε πολυ γελιο η υποθεση αφου ζητανε απιστευτα μεταφορικα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...