Προς το περιεχόμενο

ποια νεα TV στα €500?


cabdik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια, θελω τη βοηθεια σας.

 

η παλια TV μου, μια CRT THOMSON 32" WIDE 100ΗΖ, αρχιζει και κανει νουμερα. κλεινει μονη της αλλαζει καναλια κλπ! επειδη την εφτιαξα ηδη μια φορα, δεν θελω να ξαναμπλεχτω με επισκευη της.

παμε λοιπον για καινουρια.

 

το μπατζετ ειναι στο 500αρικο.

αποσταση θεασης 2-2,5μ.

υλικο θεασης, TV, ταινιες, ποδοσφαιρο, ελαχιστο gaming.

απαραιτητα προσοντα, Full HD, καλα χρωματα, ομαλη κινηση (100+HZ).

δεν με ενδιαφερει και τοσο ο Media player, καθως θα συνδεθει με το HTPC μεσω HDMI.

το 3D δεν με καιει, αλλα ουτε και με χαλαει κιολας!!

 

η μια προταση που εχω ηδη στο τραπεζι ειναι η Panasonic P42U30E, ακουω αλλες προτασεις.

δεν εχω προβλημα με Plasma-LCD-LED, αρκει να τηρει τις προυποθεσεις!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπερβαίνει σημαντικά για 'σένα το budget αλλά, προσωπικά, πάντα «γλυκοκοίταζα» αυτήν εδώ:

 

http://www.skroutz.gr/s/330989/LG-50PV350-50.html

 

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου τον πλέον «ειδικό», τη θεωρώ πολύ καλή επιλογή σα σχέση μεγέθους/κόστους/απόδοσης. Στα δικά μου μάτια αν μη τι άλλο, η εικόνα της αξιολογείται ως πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο. ειδα και αυτη που λες, οπως και την Samsung PS51D530 που ειναι κοντα σε τιμη!! κοιταω σε καποια φορουμ για AV να δω τι λενε οι κατοχοι τους. λενε πως η Samsung εχει καλυτερη αποδοση σε τηλεοπτικο σημα απο την LG που πιξελιαζει λιγο παραπανω.

 

δεν θα με χαλαγε μια 50+".....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχεις αδικο. ειδα και αυτη που λες, οπως και την Samsung PS51D530 που ειναι κοντα σε τιμη!! κοιταω σε καποια φορουμ για AV να δω τι λενε οι κατοχοι τους. λενε πως η Samsung εχει καλυτερη αποδοση σε τηλεοπτικο σημα απο την LG που πιξελιαζει λιγο παραπανω.

 

δεν θα με χαλαγε μια 50+".....!!!!

Αυτό που λες για το «πιξέλιασμα» σε τηλεοπτικό σήμα, ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Ίσως διότι, προσωπικά, η απόδοση σε τηλεοπτικό σήμα δε με απασχόλησε ποτέ (και καθόλου δέκτη να μην έχει, δεν τρέχει μία για 'μένα, αφού μόνο σαν οθόνη για τις ταινίες μου την αξιοποιώ.) Μη φανταστείς ότι το έχω ψάξει πολύ το θέμα «τηλεόραση». Τη συγκεκριμένη απλώς την είδα σε λειτουργία, τόσο σε κατάστημα όσο και σε σπίτι φίλου, η εικόνα της μου «έκατσε» καλά και προσφάτως την «τσίμπησα». Το κριτήριό μου σαφώς επηρεάστηκε - σημαντικά... - και από το value for money αλλά, ακόμα και ...€100,00 αν κόστιζε μια τηλεόραση, από τη στιγμή που η εικόνα της δε θα μου άρεσε, δε θα την αγόραζα.

 

Όσο για την επιλογή μεγέθους, θα ακούσεις πολλά. Εγώ την έχω στο υπνοδωμάτιο, σε απόσταση ελάχιστα μεγαλύτερη από αυτή που λες κι εσύ, για την ακρίβεια στα 2,90 μέτρα (απόσταση από το προσκέφαλο του κρεβατιού μέχρι τον τοίχο όπου την έχω τοποθετήσει) και δε μπορώ να πω ότι θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη. Άλλοι λένε ότι συνηθίζεις γρήγορα στο μέγεθος που έχεις και, μετά από λίγο καιρό σου φαίνεται μικρό. Δεν ξέρω...

 

Υ.Γ. : Ένα αρνητικό της, είναι ότι όσο αφορά την αντί-ανακλαστική επίστρωση της οθόνης, δεν είναι και ότι καλύτερο. Απλώς εμένα δε με ενοχλεί καθόλου, μιας και τις ταινίες μου τις βλέπω πάντα σε απόλυτο σκοτάδι (εντάξει, η κάφτρα του τσιγάρου μπορεί να «καθρεφτίζεται», αλλά το ξεπερνάω!...Τι;;; Καπνίζω μέσα στο υπνοδωμάτιο και το λέω χωρίς να ντρέπομαι; Ω, ναι, ο άχρηστος!!!)

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας, διαβασα καλα λογια και για την SONY KDL-40EX720. καλη τιμη για LED-3D 100HZ..!!

Δε την ξέρω αλλά, βασιζόμενος σε αυτά σου τα λόγια: «υλικο θεασης, TV, ταινιες, ποδοσφαιρο, ελαχιστο gaming.», συνεχίζω να σου προτείνω plasma και όχι lcd. Αποδίδουν πολύ πιο «αληθινά» χρώματα, πράγμα το οποίο, ιδιαιτέρως στις ταινίες, είναι πολύ σημαντικό. Όσο για την τιμή...στα ίδια λεφτά παίρνεις plasma 50άρα! Εκτός κι αν σ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα το 3D, δε βλέπω το λόγο να την προτιμήσεις. Υποκειμενικά πάντα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κάθε περίπτωση, κάνε μια βόλτα απο κάποιο μαγαζί και δες τις τηλεοράσεις που έχεις βάλει στο μάτι να παίζουν, πριν προβείς σε κάποια αγορά. Θα μου πεις ότι λέω πράγματα αυτονόητα ε;

Η συγκεκριμένη sony πάντως δεν είναι κακή επιλογή.

Επεξ/σία από kostas_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βολτα σιγουρα θα κανω. Απλα στην περιοχη μου (Αμαλιαδα) ειναι δυσκολο να πετυχω ολα τα μοντελα που ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάνε, όσο μπορείς βέβαια, μια προσπάθεια να δεις εσύ ο ίδιος την ποιότητα της εικόνας.

Μπορεί μια τηλεόραση να έχει καλές κριτικές αλλά εσένα προσωπικά να μην σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να δεις εσύ ο ίδιος την ποιότητα της εικόνας.

Ίσως η πιο σωστή οδηγία. Όσα reviews και όσες κριτικές κι αν διαβάσεις, ο τελικός κριτής - πρέπει να - είναι το δικό σου μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, πηγα μια βολτα μεχρι τον τοπικο Κωτσοβολο, ωστε να δω οσα μοντελα ειχε στο καταστημα.

 

ειδα λοιπον,

Panasonic

P46ST30

P42U30

TX L42E3

LG

42PT353

Samsung

UE40D5003

UE40D5500

Sony

KDL 40EX510

KDL 40EX710

PHILIPS

42PFL3506

40PFL5*** (δεν θυμαμαι ακριβως σειρα)

 

ειχε και πιο μεγαλες σειρες samsung D7000-8000, LG infinia 9**, κλπ, που πανε ψηλα σε μπατζετ...!!!

 

απο ολες, την πιο ωραια, μακραν, εικονα την ειχε (κατα τη γνωμη μου σαφως...!!!) η πρωτη στη λιστα, PX46ST30. πολυ καθαρη εικονα με ζωντανα αλλα οχι κορεσμενα (αλα Samsung) χρωματα, γρηγορη κινηση, και νομιζω εχει και αντιανακλαστικη επιστρωση, γιατι διπλα ακριβως ηταν η 42U30 και αντανακλουσε περισσοτερο!!

H TX L42E3 επισης δεν ηταν κακη..!!

 

η 42U30 με απογοητευσε, γιατι οπως και η LG PT353, ειχαν πολυ πιο "μουντη" εικονα απο οτι περιμενα, σε σχεση με οτι ειχα διαβασει!! επισης το "μαυρο" τους δεν ηταν ΜΑΥΡΟ..!! και δοκιμασα και αλλες ρυθμισεις εικονας...!!

 

επισης η επομενη που μου αρεσε σε εικονα, ηταν η SONY EX710...!! ηταν στημενη αναμεσα σε UE40D5500 και UE40D5003. οι 2 sammy σαφως πιο κορεσμενα-εντονα χρωματα, ενω η sony πιο απαλα, αλλα φωτεινα χρωματα..!! μου αρεσε.

 

οι Philips δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα!! ισως και να ειναι ψυχολογικο, απεναντι στην μαρκα....!!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα st30 της Panasonic πραγματικα δεν εχει αντιπαλο στα χρηματα που ζηταει...

 

Ειδικα σε ταινιες/αθλητικα ειναι πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο.

Αν μαλιστα στον Κωτσοβολο εβαζε να παιξει καμμια σκοτεινη ταινια και ηταν και σχετικα σκοτεινο δωματιο(ωστε να προσωμοιωνει τον χωρο που θα βλεπεις ταινιες το βραδυ σπιτι σου), τοτε θα εβλεπες ποσο μακραν καλυτερη ειονα και μεγαλυτερο contrast εχει απο τις ξεθωριασμενες led lcd παρομοιων χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιστευω οτι οταν βλεπεις τις τηλεορασεις στον ιδιο χωρο (μαγαζι) και παιζουν το ιδιο υλικο, μπορεις να βγαλεις τα συμπερασματα σου κι εκει!!!

 

αλλα επειδη η συγκεκριμενη ειναι εκτος μπατζετ, και η P42U30 δεν μου γεμισε το ματι -παρολα οσα λενε οι κατοχοι της-, βλεπω να καταληγω σε 2 μοντελα,

 

1 SONY KDL40EX720 και

2 Samsung UE40D6000

 

κι αυτο επειδη στο δωματιο που θα μπει, απεναντι ακριβως ειναι παραθυρο, θα αποφυγω τις αντανακλασεις!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Sony 720 και D6000 ρυθμιστούν σωστα, μια χαρα θα σε καλύψουν (για τις απαιτησεις που αναφερεις) Για εμενα η ST 30 δεν αντιπροσωπεύει τις πλάσμα που εχω σε υπόληψη. Οποτε οτι και εαν προσαψουμε υπερ της, δεν θα αποτελει χασμα μεταξυ των επιλογων σου. Εκτος απο την κινηση της οπου τα παει πολυ καλα, κοντραρει (και χανει) απο 800 αρες led πολλαπλασιας αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...