Προς το περιεχόμενο

Gaming pc fraps,και video editing 1200-1600 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι αρχίκα συγχαρητήρια για την άψογη δουλεία που κάνετε εδώ στο φόρουμ.

 

Στο θέμα μας τώρα

 

Θέλω να μου προτείνετε σύνθεση για ένα gaming pc που θα το χρησιμοποιώ και για recording με fraps αλλά και video editing με sony vegas.Ουσιαστικά θέλω να παίζω και να γράφω FULL HD χωρίς κολήματα.Παιχνίδια που παίζω είναι κυρίως

 

Battlefield 3 και οτιδήποτε fps βγαίνει...

 

Τώρα τα χρήματα μου διαθέτω δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 1600 αν νομίζετε όμως ότι πρέπει να είναι παραπάνω προτείνετε και θα προσπαθήσω να τα μαζέψω,από την άλλη αν είναι λιγότερα ακόμη καλύτερα.

 

Τοποθεσία:Αθήνα

 

Ακόμη έχω έναν SSD Crucial M4 128 GB που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Οθόνη έχω μια 23άρα Phillips 1920x1080

 

Ποντίκι,Πληκτρολόγιο,Ηχεία δεν χρειάζομε,επίσης HDD έχω 1 TB Seagate Barracuda (που είναι εξωτερικός και μπορώ να τον ανοίξω να τον κάνω εσωτερικό).Αν θεωρείται οτί χρειάζετε καλύτερος για fraps προτείνετε ελεύθερα.

 

Σημείωση: δεν προτιμώ AMD ή ATI μην προσπαθήσετε να μου αλλάξετε γνώμη :)

 

Και κάτι τελευταίο το παλίο μου το pc μάλον θα το πουλήσω για να εξοικονομήσω κάποια χρήματα,μπορείτε να κάνετε κάποια εκτίμηση για την τιμή θα βρεθούν αγοραστές λέτε είναι 3 χρόνων.

 

Παλίο Σύστημα προδιαγραφές:

 

Intel Q6600 2.4 GHZ

2X2 GB ram = 4

ASUS P5Q-VM

GTS 450 PALIT

MODU +82 525 WATT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα. Πρόταση:

 

190

 

Μου αρέσει η σύνθεση σου αλλά γιατί 16 GB ram,και ο επεξεργαστής επιδέχεται χρονισμό εύκολα; (πως τα μιλάω έτσι τα Ελληνικά :P)

 

Edit:Απο ποιο κατάστημα είναι η σύνθεση σου,μπορώ να τα πάρω ξεχωριστά αλλά θα ήταν καλύτερο αν τα έπαιρνα από ένα κατάστημα με δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η σύνθεση σου αλλά γιατί 16 GB ram γιατί είναι φτηνά, για κανέναν άλλο λόγο,και ο επεξεργαστής επιδέχεται χρονισμό εύκολα; ναι αλλα δεν χρειάζεται επουδενί (πως τα μιλάω έτσι τα Ελληνικά :P)

 

Edit:Απο ποιο κατάστημα είναι η σύνθεση σου,μπορώ να τα πάρω ξεχωριστά αλλά θα ήταν καλύτερο αν τα έπαιρνα από ένα κατάστημα με δόσεις. msystems.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα καταλήξω στην αγορά,απλά είναι εύκολο να κολλήσω τον επεξεργαστή με την θερμοαγώγιμη πάστα;

 

έχω ξαναφτιάξει σύστημα αλλά αυτή την διαδικασία την φοβάμαι πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα καταλήξω στην αγορά,απλά είναι εύκολο να κολλήσω τον επεξεργαστή με την θερμοαγώγιμη πάστα;

 

έχω ξαναφτιάξει σύστημα αλλά αυτή την διαδικασία την φοβάμαι πολύ.

 

απλα βάζεις μια κουκίδα χοντρούλα στο κέντρο του επεξεργαστη και το αφήνεις να απλώσει μόνο του με το που θα μπεί η ψυχτρα.

Με την ψύχτρα λίγο προσοχή μόνο στην τοποθέτηση η θερμοαγώγιμη δεν ειναι τιποτα μην την φοβάσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κατά την γνώμη μου απόλυτη σύνθεση που έκανα χτες .. μήπως πάρεις καμιά ιδέα ακόμα..

 

http://www.insomnia.gr/topic/446030-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-gaming-pc/page__view__findpost__p__4739747

 

Βγάλε τον SSD που έχεις και βάλε ένα Corsair από την σειρά R κουτί που σ'αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κατά την γνώμη μου απόλυτη σύνθεση που έκανα χτες .. μήπως πάρεις καμιά ιδέα ακόμα..

 

http://www.insomnia.gr/topic/446030-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%b5%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-gaming-pc/page__view__findpost__p__4739747

 

Βγάλε τον SSD που έχεις και βάλε ένα Corsair από την σειρά R κουτί που σ'αρεσει.

 

Movie μου εξηγείς σε παρακαλώ τις διαφορές που έχει η σύνθεσή σου με τη δικιά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο gpu,psu.. ;)

 

Α) Δες λιγο τις διαφορές 670 και 680. Και απόλυτα αλλά και σε σχέση με την ανάλυση της οθόνης.

Β) Είσαι σίγουρος για το psu? Για κοιτα λίγο καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πολύ σπουδαίες αλλά την είχα έτοιμη και μπορεί να πάρει και καμιά ιδέα παραπάνω η να μην βρει το ένα κ να βρει το άλλο.

 

http://www.hwcompare.com/12501/geforce-gtx-670-vs-geforce-gtx-680/

 

Motherboard με περισσότερους controller κ πλούσια χαρακτηριστικά

Ψήκτρα, λιγότερη μνήμη και είναι πιο ακριβό αλλά μέσα στο ποσόν.

Στην πράξη τώρα, μπορείς να έχεις raid και ahci για τον SSD συγχρόνως πράγμα που στο επαγγελματικό editing είναι must.

H 680 εκτός από απόλυτες επιδόσεις έχει μεγαλύτερο βάθος χρόνου και είναι μοντέλο o/c πράγμα που σημαίνει και καλύτερη υλοποίηση (ψύξη + θόρυβο)

Καλό είναι να έχει μια ψήκτρα αφού αγοράζει ξεκλείδωτο επεξεργαστή.

 

Αλλά δεν έχω καταλάβει το άλλο εδώ είμαστε για να συγκρίνουμε τις δικές μας προτάσεις η να δίνουμε πιο πολλές επιλογές ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)μπορείς να έχεις raid και ahci για τον SSD συγχρόνως πράγμα που στο επαγγελματικό editing είναι must.

β)Αλλά δεν έχω καταλάβει το άλλο εδώ είμαστε για να συγκρίνουμε τις δικές μας προτάσεις η να δίνουμε πιο πολλές επιλογές ??

 

α) Έχει βγάλει η Intel ahci drivers που υποστηρίζουν TRIM;

β) Φυσικά για να συγκρίνουμε ποιός την έχει πιο μεγάλη,γιατί στο τέλος της χρονιάς το insomnia δίνει τρεις δίμετρες για τρελό... o/c..

 

Υ.Γ gianakakis αν τυχόν πουλήσεις τον παλιό υπολογιστή σε κομμάτια(στο προτείνω για να πιάσεις καλύτερη τιμή) το τροφοδοτικό κράτησέ το ,μια χαρά θα την παλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δες λιγο τις διαφορές 670 και 680. Και απόλυτα αλλά και σε σχέση με την ανάλυση της οθόνης.

Β) Είσαι σίγουρος για το psu? Για κοιτα λίγο καλύτερα...

 

Από ότι είδα οι διαφορές είναι μικρές και δεν νομίζω να είναι εμφανείς σε επίπεδο gaming ή κάνω λάθος; τώρα σαν τιμή διαφέρουν γύρω στα 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δες λιγο τις διαφορές 670 και 680. Και απόλυτα αλλά και σε σχέση με την ανάλυση της οθόνης.

Β) Είσαι σίγουρος για το psu? Για κοιτα λίγο καλύτερα...

 

εγω τις ξερω τις διαφορες....

περισσοτερα watt... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Έχει βγάλει η Intel ahci drivers που υποστηρίζουν TRIM;β) Φυσικά για να συγκρίνουμε ποιός την έχει πιο μεγάλη,γιατί στο τέλος της χρονιάς το insomnia δίνει τρεις δίμετρες για τρελό... o/c..Υ.Γ gianakakis αν τυχόν πουλήσεις τον παλιό υπολογιστή σε κομμάτια(στο προτείνω για να πιάσεις καλύτερη τιμή) το τροφοδοτικό κράτησέ το ,μια χαρά θα την παλέψει.

α) δεν με κατάλαβες μάλλον εγώ δεν μίλησα καν για Trim εγώ είπα ότι επειδή υπάρχουν 2 διαφορετικοί controler τον έναν μπορείς να τον έχεις σε Ahci mode για τον SSD η οτιδήποτε άλλο,και τον άλλον σε raid mode.

β) Με όποιον και να τα έχεις μην το αποδομεις και εσύ δεν υπάρχει κανένας λόγος να θρέφουμε το τέρας..

 

Από ότι είδα οι διαφορές είναι μικρές και δεν νομίζω να είναι εμφανείς σε επίπεδο gaming ή κάνω λάθος; τώρα σαν τιμή διαφέρουν γύρω στα 50 ευρώ.

Έτσι είναι όπως τα λες σε αυτή την περίπτωση λοιπόν μπορείς να πέσεις σε μια πολύ πιο οικονομική κάρτα και μόλις γίνει συμφέρουσα αγορά η 690 την χτυπάς που θα είναι κ τεράστια η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...