Προς το περιεχόμενο

NBA 2K13


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους είδαν το προχθεσινό... ή μήπως χθεσινό; ...Μισό να τα βάλω κάτω. Σήμερα είναι Παρασκευή προς Σάββατο, 3:40 το βράδυ. Άρα είναι Παρασκευή, αφού κανονικά η μέρα δεν αλλάζει στις 12 τα μεσάνυχτα αλλά άπαξ και ξημερώσει. Με τον ίδιο τρόπο που η νέα χρονιά μπαίνει την πρώτη Σεπτεμβρίου και όχι Ιανουαρίου. Άσχετα αν κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο.

 

Το λύσαμε αυτό , πάμε παρακάτω. Όσοι λοιπόν είδαν το χθεσινό (βλ. Πέμπτη) παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Μάλαγα, θα έχουν μια πολύ καλή ιδέα για την αναμέτρηση Λύκων-Γερακιών που μόλις τελείωσε. Το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο επί τρισήμισυ περιόδους, με τον Αγάπη να μένει άσφαιρος στην πρώτη από αυτές. Κάποιες λίγες στιγμές καταφέραμε να πάρουμε ελάχιστο προβάδισμα (πχ. 2-3 πόντους το πολύ) αλλά σε γενικές γραμμές ήμασταν ισοδύναμοι και περνούσε μπροστά μία ο ένας, μία ο άλλος.

 

Χμ, τώρα θυμήθηκα την αξέχαστη αγγελία "μία εσένα, μία το μουλάρι".

 

Ξαναπάμε παρακάτω. Για κάποιο ακατανόητο λόγο, το τεχνικό τιμ των Λύκων αποφάσισε να δοκιμάσει μερικές άμυνες ζώνης. Για την ακρίβεια όλες τις άμυνες ζώνης που διατίθενται στο 2k13 (ήτοι 2-3, 3-2 και 1-3-1). Προσωπικά θα προτιμούσα να παίξω μια παραλλαγή της Ιωαννιδικής  2-1-2 (ή 3-2-3 κατά το μέγα Αλέφαντο), με το λίμπερο μέσα στη ρακέτα, αλλά φαίνεται ότι στο ΝΒΑ δεν τα γουστάρουνε αυτά τα πράγματα.

 

Έχω άσχημα γούστα εγώ, αγόρι μου. Κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά.

 

Συγγνώμη για αυτή την ανεξέλεγκτη παρέμβαση του υποσυνείδητου. Φταίει η ώρα, ο εγκέφαλος έχει αφηνιάσει και κάνει τα δικά του. Δεν θα επαναληφθεί. Ξαναπάμε ξαναπαρακάτω. Οι ζώνες πήγαν περίπατο στην τρίτη περίοδο, οπότε και ο Μάρβιν Γουίλιαμς των Hawks έκανε πάρτι με 10 ολάκερους πόντους. Παράλληλα φάγαμε δυο τρίποντα απ' τον Κόρβερ, μερικά σουτ μέσης απόστασης απ' τον Τζος Σμιθ, ε δεν ήθελε και πολύ να χάσουμε τη μικρή διαφορά και να βρεθούμε πίσω στο σκορ με 42-46.

 

Ο γνωστός κρύος ιδρώτας άρχισε να μας λούζει και τα μηνίγγια μας να χτυπάνε. Το μοναδικό τρίποντο του Αγάπη στο παιχνίδι μείωσε σε 47-48 πριν εμπλακούμε σε επικίνδυνες ατραπούς (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό). Μέχρι το τέλος της περιόδου καταφέραμε να πάρουμε κεφάλι ενός ολόκληρου πόντου, επιδεικνύοντας τοις πάσι το σφυρηλατημένο χαρακτήρα της ομάδος.

 

Ταυτόχρονα πρέπει να σπάσαμε και κάθε προηγούμενο ρεκόρ λυρισμού εντός Μινεσότας και περιχώρων.

 

Κάπου εκεί ο Χόρφορντ έκανε το πέμπτο του φάουλ και αναγκάστηκε να συρθεί μέχρι το πάγκο. Γρήγορα παίρνουμε τάιμ-άουτ, στρίβουμε τσιγαράκι και η μοναδική οδηγία του προπονητή (δηλαδή εμού) ήταν σαφής: "Περάστε τη ρημάδα την μπάλα κοντά στο καλάθι, μπουκάρετε μέσα στο ζωγραφιστό, βάλτε πλάτη και σπρώξτε μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα".

 

Όλα αυτά τα έλεγα με τη νηφάλια ψυχραιμία ενός κυβερνήτη που γνωρίζει από πριν ότι το μοιραίο είναι αναπόφευκτο και απλώς προσπαθεί να καθησυχάσει του επιβάτες για να μην τον πρήζουν με ουρλιαχτά στις τελευταίες του στιγμές. Ούτως ειπείν δεν είχα καμία ελπίδα ότι θα καταφέρναμε να σκοράρουμε από κοντά, αφού με κάποιο μαγικό τρόπο πάλι θα αρχινάγαμε τα απανωτά τρίποντα (είναι στο DNA μας).

 

Παρ' ολ' αυτά Πέκος και Αγάπης με διέψευσαν πανηγυρικώς. Τέσσερα (μπορεί και πέντα άμα λάχει) καλάθια απ' το low-post, μάς έδωσαν σημαντική διαφορά και σε συνδυασμό με την υπερπροσπάθεια του Κιριλένκου (12π-7ρ) αποκτήσαμε ξεκάθαρο προβάδισμα. Μάλιστα 3 λεπτά πριν το τέλος βρεθήκαμε να νικάμε 72-60 και να συγχαίρουμε τον εαυτό μας: "Μπράβο μας να 'ουμ, είμαστε οι καλυτερότεροι και ζήτω εμείς και νικήσαμε λόγω επειδή εμείς κλπ".

 

Όπως συνηθίζεται να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, χάνονται τα αυγά και τα πασχάλια και το παιχνίδι γίνεται ντέρμπι σε χρόνο dt. Ή μάλλον χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από 180" για να εγκληματίσουμε με κάθε δυνατό τρόπο (όπως ο Παναθηναϊκός χθες με τη Μάλαγα και ειδικά ο Ρόκος-Λένης "δημόσιος κίνδυνος" Ούκιτς*). Το ρόλο του πρωτομάστορα της καταστροφής έπαιξε κυρίως ο (μέχρι τότε άψογος) Ρούμπιος με απανωτά λάθη. Ο πανικός μάς κυρίευσε, η διαφορά εξανεμίστηκε και εν μέσω άφθονων γιούχων το σκορ έφτασε το 74-72 στα 35", οπότε και φύγαμε για την κρισιμότερη επίθεση του αγώνος.

 

Εκεί μίλησε ο Αγάπης. Ναι, ο άποντος Αγάπης της πρώτης περιόδου. Στα 26" έβαλε πλάτη, ρόλαρε με αέρινο τρόπο, κάρφωσε, πήρε γκολ-φάουλ και αποβολή απ' τον Χόρφορντ (συν δύο χρόνια ισόβια). 77-72 και η συνέχεια ήταν τυπική καθώς νικήσαμε 81-72. Με εξαίρεση τον Ρούμπιο (9π-6ασ), οι υπόλοιποι τέσσερις βασικοί είχαν όλοι διψήφιο αριθμό πόντων. Αδιαμφισβήτητος MVP ο Αγάπης με 17π-9ρ, εξιλεώθηκε για την τραγική του εμφάνιση στον προηγούμενο αγώνα.

 

Και τώρα παίρνω κλείνω PC, χώνομαι στο κρεβάτι, παίρνω Kindle, ανοίγω το ανυπέρβλητο Good Omens και αρχινάω το διάβασμα. Υπολογίζω ότι θα αντέξω να διαβάσω περίπου δύο σελίδες πριν επέλθει η ντάγκλα.

 

* Ο χαρακτηρισμός για τον Ούκιτς δεν είναι δικός μου, αλλά του Φίλιππα. Το δήλωσε χθες κατά τη μετάδοση: "Συγγνώμη αλλά κάποιος πρέπει να πει στον κύριο Ούκιτς ότι αποτελεί δημόσιο κίνδυνο".

 

 

@kjtzemis : Στο PC έχει πολύ καλύτερα γραφικά σε σχέση με τις κονσόλες και τα mods αυξάνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Αρκεί φυσικά να μπορείς να το παίξεις σε τέρμα όλα. Το online του PC είναι πρακτικά ανύπαρκτο ενώ των κονσολών απλώς μέτριο. Δεν έχει νόημα να πολυασχοληθείς με αυτό, εκτός κι αν μπορείς να παίξεις με φίλους σου. Επίσης άσε το MyCareer και πιάσε Association. Το MyCareer καταντάει βαρετό μετά από 2-3 σεζόν, ενώ το τελευταίο πράγμα που παίζεται είναι μπάσκετ. To PC μου είναι συνδεδεμένο με 23άρα IPS και 42άρα TV αλλά ζήτημα να έχω παίξει μια-δυο φορές στην τηλεόραση. Προτιμώ το μόνιτορ αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 610
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε τοση ωρα καθομε και διαβαζω το ποστ σου, νταξει εχω μεινει αφωνος.ε ρε τι φτιαχνει ο ανθρωπς βραδυατικο ε? :P

Συγχαρητηρια παντως για το πολυ ωραιο ποστ σου με αρκετη δοση χιουμορ.

Υπαρχουν mods για euroleague?υπαρχει κανα mod να δουμε τον 6αστερο μας να τρελαθουμε τελειως? :D

Το pc μου το εχω στην υπογραφη μου, φυσικα και θα τα παιζει ολα στο τερμα.εδω παιζει αλλα και αλλα παιχνιδια στο τερμα στο 2κ13 θα κολλαγε?

το association τι ακριβως ειναι?διαβασα ενα rewie πριν λιγη ωρα για το 2κ13 και διαβασα οτι υπαρχει μια "διοργανωση" που μοιαζει με μια διοργανωση του fifa.

αφου λες οτι εχει καλυτερα γραφικα απο τις κονσολες τοτε θα το τσιμπησω για pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,σας παρακαλω απαντηστε ειναι σημαντικο!!!
Οταν μπαινω στο παιχνιδι , με αναγκαζει να φτιαχνω account και τα λοιπα...μετα παω στο NBA2K.com για να συνδεθω με το username και το password και μου εμφανιζει το εξης μηνυμα:

"The MyPLAYER Account Name you have entered is incorrect"...

Και καθε φορα που μπαινω στο παιχνιδι ολο με βαζει να φτιαχνω νεα accounts...

Τι πρεπει να κανω ωστε να μπορω να συνδεθω online?

Οποιος γνωριζει ας μου πει...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kjtzemis: Το παραπάνω post δεν είναι μεμονωμένο αλλά το πιο πρόσφατο από μια αλυσίδα ιστοριών που ανεβάζω παράλληλα και σε blog. Δυστυχώς τους τελευταίους 2 μήνες έχω πήξει στη δουλειά και δεν προλαβαίνω να παίζω/γράφω συχνότερα.

 

Κάθε χρόνο βγαίνουν Euroleague mods για το 2k (εννοείται μόνο σε PC), τα οποία άλλες φορές είναι πετυχημένα και άλλες για γέλια. Κλασικό παράδειγμα το περσινό mod, που φιλοτιμήθηκαν να βγάλουν μετά το τέλος της Ευρωλίγδας γύρω στο... Μάιο-Ιούνιο και δεν είχε ούτε τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό. Παράλληλα υπάρχουν και mods για Εθνικές ομάδες.

 

Φέτος το πλέον υποσχόμενο που έχω βρει (χωρίς να έχω ψάξει και πολύ) είναι αυτό εδώ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω έχει κυκλοφορήσει ήδη μια demo έκδοση και σε λίγες (?) μέρες ίσως κυκλοφορήσει και η τελική. Το καλό είναι πως δεν χρειάζεται να χαλάσεις την εγκατάσταση του 2k σου. Μπορεί να αντιγράψεις ολόκληρο το φάκελο του παιχνιδιού σε άλλη τοποθεσία, να περάσεις το patch και να παίζεις μία το NBA και μία την Ευρωλίγκα (φορτώνοντας κάθε φορά τα σχετικά roster από τον -κοινό- φάκελο των ρυθμίσεων στο C:\Users\<username>\AppData\Roaming\2K Sports\NBA 2K13\Saves). Τουλάχιστον μέχρι πέρσι αυτό γινόταν.

 

Έχω παρόμοιο PC με της υπογραφής σου και το 2k παίζει μια χαρά, άρα no problemo. Όσο για το Association είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω. Είναι ένα mode σαν το Fifa Career, όπου πρακτικά αναλαμβάνεις το ρόλο του General Manager της ομάδας και έχεις λόγο για τα πάντα. Από τον ίδιο τον αγώνα μέχρι τις μεταγραφές, τις ανανεώσεις, την ομαδική και ατομική προπόνηση, την πρόσληψη προπονητών, γυμναστών, scouts, το αδελφό σωματείο του NBDL και πολλά άλλα. Εννοείται πως το mode είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και μπορείς να επιλέξεις μόνο τα πράγματα με τα οποία θέλεις να ασχοληθείς.

 

@DerrickMVPRose: Το παιχνίδι σου είναι αυθεντικό ή κατεβασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kjtzemis: Το παραπάνω post δεν είναι μεμονωμένο αλλά το πιο πρόσφατο από μια αλυσίδα ιστοριών που ανεβάζω παράλληλα και σε blog. Δυστυχώς τους τελευταίους 2 μήνες έχω πήξει στη δουλειά και δεν προλαβαίνω να παίζω/γράφω συχνότερα.

 

Κάθε χρόνο βγαίνουν Euroleague mods για το 2k (εννοείται μόνο σε PC), τα οποία άλλες φορές είναι πετυχημένα και άλλες για γέλια. Κλασικό παράδειγμα το περσινό mod, που φιλοτιμήθηκαν να βγάλουν μετά το τέλος της Ευρωλίγδας γύρω στο... Μάιο-Ιούνιο και δεν είχε ούτε τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό. Παράλληλα υπάρχουν και mods για Εθνικές ομάδες.

 

Φέτος το πλέον υποσχόμενο που έχω βρει (χωρίς να έχω ψάξει και πολύ) είναι αυτό εδώ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω έχει κυκλοφορήσει ήδη μια demo έκδοση και σε λίγες (?) μέρες ίσως κυκλοφορήσει και η τελική. Το καλό είναι πως δεν χρειάζεται να χαλάσεις την εγκατάσταση του 2k σου. Μπορεί να αντιγράψεις ολόκληρο το φάκελο του παιχνιδιού σε άλλη τοποθεσία, να περάσεις το patch και να παίζεις μία το NBA και μία την Ευρωλίγκα (φορτώνοντας κάθε φορά τα σχετικά roster από τον -κοινό- φάκελο των ρυθμίσεων στο C:\Users\<username>\AppData\Roaming\2K Sports\NBA 2K13\Saves). Τουλάχιστον μέχρι πέρσι αυτό γινόταν.

 

Έχω παρόμοιο PC με της υπογραφής σου και το 2k παίζει μια χαρά, άρα no problemo. Όσο για το Association είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω. Είναι ένα mode σαν το Fifa Career, όπου πρακτικά αναλαμβάνεις το ρόλο του General Manager της ομάδας και έχεις λόγο για τα πάντα. Από τον ίδιο τον αγώνα μέχρι τις μεταγραφές, τις ανανεώσεις, την ομαδική και ατομική προπόνηση, την πρόσληψη προπονητών, γυμναστών, scouts, το αδελφό σωματείο του NBDL και πολλά άλλα. Εννοείται πως το mode είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και μπορείς να επιλέξεις μόνο τα πράγματα με τα οποία θέλεις να ασχοληθείς.

 

Αυτο για τις ιστοριες που γραφεις δεν το ηξερα, αλλα μπραβο, εριξα μια ματια στο blog και εχεις κανει πολυ καλη δουλεια.

Οσοσ για τα mods της supeleague θα δω τι θα κανω, ας παρω πρωτα το παιχνιδι.

Δεν ξερω αν θα μπορεσω να ασχολειθω με το association mode μιας και δεν εχω ιδα απο μπασκετ, ουτε συστηματα ξερω να κατευαζω,ουτε ποιες ειναι οι θεσεις των παιχτων μεσα στον αγωνιστικο χορο αλλα ουτε και πολλους παιχτες ξερω.γενικα δεν μου αρεσει να βλεπω bakset (παρα μονο την εθνικη σε κανα eurobasket κλπ και τον παναθηναικο στην Ευρωπη και οχι ολους τους αγωνες), γενικα δν μαρεσει το βαριεμε.Τωρα ετυχε να ποιασω στα χερια μου το παιχνιδι 2κ13 και πορωθηκα, ειναι ωραιο παιχνιδι και αξιζει να ασχοληθω μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασμενο...αλλά και περυσι  το 2K12 παλι το ειχα κατεβασει αλλα μπορουσα να συνδεθω με το account μου... φετος με αναγκαζει συνεχως να φτιαχνω καινουριο καθε φορα που μπαινω...και στο NBA2K.com βγαζει το μηνυμα που ανεφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να περιμένεις απάντηση για σπασμένο παιχνίδι... Για να σε διαφωτίσω πάντως, το ίδιο κάνει σε όλες τις κατεβασμένες εκδόσεις. Τώρα αν γίνεται να παίξεις online με το 2k13, δεν έχω ιδέα. Πέρσι όντως γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "μια χαρά"; Μπορείς να παίξεις online; Σου κρατάει την ημερομηνία γέννησης και δεν χρειάζεται να την ξαναβάζεις κάθε φορά που φορτώνεις το παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ισχύει ότι από πλευράς gameplay το κατεβασμένο παίζει μια χαρά, χωρίς προβλήματα. Απλώς ο DerrickMVPRose ρώτησε άλλο πράγμα (για το οποίο πολύ αμφιβάλλω αν θα πάρει θετική απάντηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι, πως γίνεται να μην δέχεται τα στοιχεία που του δίνω για log in?

Τα βάζω και μου λέει ότι είναι λάθος, πατάω forgot password και πάλι μου λέει είναι λάθος! Τι γίνεται? 

Μήπως φταίει που προσπαθώ να μπώ από άλλο PC?

Το έχω αγορασμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μια χαρα παιζει τα παντα...εκτος απ το online στοιχειο, αν θυμαστε στο 2Κ12 εφτιαχνες λογαριασμο και μετα μπορουσες να μπεις στο site του ΝΒΑ2Κ.com για να δεις τα στατιστικα σου κτλ...

Αυτο προσπαθω και γω τοσο καιρο με το 2Κ13 , αλλα μου εμφανιζει το μηνυμα που ανεφερα στα προηγουμενα post...

Ισως να το χουν κανει και επιτηδες αυτο και να το χουν καταργησει για αυτους που το κατεβαζουν...
Δεν ξερω κιολας...

Οποιος ομως ξερει τι πρεπει να κανω και εχει καποια λυση ...Ας μου πει παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω ανάποδα. Euro truck έχω να βάλω από το Νοέμβριο ενώ τους τελευταίους 3 μήνες ζήτημα να έχω παίξει 5 αγώνες στο 2k13. Δυστυχώς ούτε εγώ έχω αρκετό χρόνο για παιχνίδια. Τον τελευταίο καιρό μόνο λίγο Battlefield 3 προλαβαίνω να παίξω και πάλι όχι κάθε μέρα.

 

Πού 'ναι τα νιάτα μας που παίζαμε νυχθημερόν... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...