Προς το περιεχόμενο

NBA 2K13


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα αλλο σημαντικο περα απο το gameplay ειναι οτι οσο κουραζονται οι παιχτες στο menu των αλλαγων τους πεφτει το ratio και τα ποσοστα ενω αν καποιος βαζει ποντους ή παιζει καλα του ανεβαινουν..Π.χ με Portland εβαλα 5 συνεχομενους ποντους με Babbit και του πηγε απο 59 στο 62....Οταν κουραστηκε ο Aldridge με stamina 65 του επεσε το ratio καπου 20 μοναδες στο 67....

 

Πολύ σημαντικό αυτό. Όπως και στην πραγματικότητα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 610
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ σάπιο αυτο που κάναν στην pc έκδοση αφαιρώντας περιεχόμενο το οποίο περιέχεται στις κονσόλες..!

Όποιος παίξει blacktop θα δει οτι δεν μπορεί να παίξει με τους stars και αυτο γιατί είναι κλειδωμένοι και ξεκλειδώνουν μόνο με VC points οι οποίοι αποκτώνται μόνο αν παίζεις απο κονσόλα..με λίγα λόγια qq οι αllstars στο blacktop. Και άλλα λείπουν όπως το νέο feature myteam καθώς και το κλασικό all star weekend...

Τουλάχιστον έχουμε τους modders που μπορεί να κάνουν κάτι γι αυτά.

Κατά τα άλλα το game είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι είναι αυτό που πήρε το μάτι μου? θα μας τρελάνουν?

 

http://www.youtube.com/watch?v=9yqshf1pkeM&feature=player_embedded

Αμερικανιά όσο δεν πάει...

 

Πάντως από ένα match που πρόλαβα να παίξω είναι πολύ ωραίο.

Κατά τη γνώμη μου πολύ πιο διασκεδαστικό από τα αντίστοιχα ποδοσφιαράκια ( αν και σαν άθλημα προτιμώ το ποδόσφαιρο ).

 

Αυτό που μου φάνηκε δύσκολο ( ίσως και επειδή παίζω πρώτη φορά ) είναι η άμυνα.

Επίσης μου φάνηκε ελαφρώς αργή η εξέλιξη του παιχνιδιού ( σαν να είναι λίγο σε slow motion ορισμένες φορές ), υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να τρέχει πιο γρήγορα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σάπιο αυτο που κάναν στην pc έκδοση αφαιρώντας περιεχόμενο το οποίο περιέχεται στις κονσόλες..!

Όποιος παίξει blacktop θα δει οτι δεν μπορεί να παίξει με τους stars και αυτο γιατί είναι κλειδωμένοι και ξεκλειδώνουν μόνο με VC points οι οποίοι αποκτώνται μόνο αν παίζεις απο κονσόλα..με λίγα λόγια qq οι αllstars στο blacktop. Και άλλα λείπουν όπως το νέο feature myteam καθώς και το κλασικό all star weekend...

 

Τώρα η αλήθεια είναι πως τόσο οι stars του blacktop όσο και το all star weekend δεν είναι και τόσο σημαντικά modes (τουλάχιστον για μένα).

 

Αλλά το MyTeam είναι έγκλημα που δεν υπάρχει στην έκδοση για PC. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τα αντίστοιχα Ultimate Team της EA Sports έχουν διαπιστώσει ιδίοις όμμασι πως πρόκειται για απίστευτα πορωτικά modes. Mιλάμε τώρα για άπειρες ώρες καψίματος με card trading και τα συναφή. Μεγάλο fail της 2k sports. Και φυσικά τουλάχιστον αυτό δεν μπορεί να προστεθεί με κανενός είδους mod (φαντάζομαι βέβαια ούτε και τα δύο προηγούμενα).

 

Τουλάχιστον στα φόρουμ της 2k μιλάνε για βελτίωση του online, ότι δηλαδή φέτος τα γραφικά είναι κανονικά (θρίαμβος!) και ότι γενικά έχει λυθεί το θέμα του lag (για σταθερότητα των servers κλπ. νομίζω είναι ακόμα νωρίς να μιλήσουμε). Φυσικά lobbies εξακολουθούν να μην υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To all star weekend είναι πιο πολύ presentation οπότε ούτε μένα με νοιάζει αλλά με το blacktop εγώ και άλλο ένα παιδί έχουμε μεγάλη τρέλα (1v1 / 2v2) και το να μην μπορείς να πάρεις καλούς παίχτες για επικές μάχες σε ξενερώνει.

Ελπίζω έδω μήπως βγάλουν τίποτε οι modders όπως πέρσι που υπήρχε αρχείο και ξεκλείδωνες τα πάντα, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση. Για τα άλλα δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσεις λοιπον:

 

+ Κατευθειαν με sim sliders παιζει μια χαρα.Δεν χρειαστηκε να πειραξω κανενα slider μεχρι τωρα.

+ Τα animations ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο και πιο καθαρα.

+ Επιτελους η cpu σουταρει απο μεση αποσταση και off-dribble.

+ Τα plays τρεχουν νερακι.

+ Εξαιρετικη χρηση του RS και του LT.Θελει εξασκηση βεβαια αλλα για εμενα ηταν ευκολη η προσαρμογη συνηθισμενος απο την παρομοια χρηση που υπαρχει στο PES2013.

+ Τα φαουλ πλεον σφυριζονται μια χαρα.

+ Η αμυνα ειναι ολα τα λεφτα.Τερμα πλεον η ασκοπη χρηση των κουμπιων για μπλοκ και κλεψιμο.Λαθος πατημα και εισαι εκτος θεσης και το καλαθακι το εφαγες χωρις πολλα πολλα.

+ Βελτιωμενα τα physics για το διχτακι και το σιδερο.

+ Βελτιωμενα τα προσωπα και τα γραφικα σε γενικες γραμμες.

+ Εφτιαξαν (προς το παρον) το online.Αρκει να κανετε το benchmark και ολα ok.Δεν προκειται να ασχοληθω βεβαια με online.

 

Τα post moves ακομα προσπαθω να τα μαθω (η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε το περυσινο συστημα στο post).Θεμα χρονου βεβαια.

MyPlayer επαιξα λιγο και δεν μπορω να κρινω αλλα μου φανηκε σαφως βελτιωμενο και σιγουρα πιο δυσκολο.Χλωμο να ασχοληθω παραπανω ομως μιας και παιζω μονο Association.

Για blacktop,rooftop,topless,justin gayber,jay-z, guitar hero all-star και τα @@ μου κουνιουνται δεν δινω δεκαρα.Και μονο Association να ειχε το παιχνιδι στο pc και παλι θα το αγοραζα.

Εννοειται οτι εβαλα στο mute την μουσικη στο μενου.

Και μια προσωρινη λυση για το scoreboard bug απο τον Λευτερη: http://forums.nba-live.com/downloads.php?view=detail&df_id=3590

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι πολυ ανωτερο απο το περσυνο.

Το μονο ειναι να μαθεις οτι με το δεξι αναλογικο που πριν σουταρε τωρα κανει προσποιηση και θελει το LT πατημενο για να λειτουργεισει σαν σουτ το αναλογικο.

Τωρα οι αμυνες εμενα προσωπικα δεν μου φανηκαν ευκολες και μαλιστα προλαβαινει η cpu και κανει drive προτου καν στηθεις στην αμυνα και επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι οταν αλαζες παιχτι στην αμυνα σε δυσκολες καταστασεις της cpu πχ drive πηγαινε στον παιχτη που ητανε πιο κοντα για την αμυνα τωρα μου φαινεται κανει τα δικα του.αν το εχει παρατηρησει καποιος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι πολυ ανωτερο απο το περσυνο.

Το μονο ειναι να μαθεις οτι με το δεξι αναλογικο που πριν σουταρε τωρα κανει προσποιηση και θελει το LT πατημενο για να λειτουργεισει σαν σουτ το αναλογικο.

Τωρα οι αμυνες εμενα προσωπικα δεν μου φανηκαν ευκολες και μαλιστα προλαβαινει η cpu και κανει drive προτου καν στηθεις στην αμυνα και επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι οταν αλαζες παιχτι στην αμυνα σε δυσκολες καταστασεις της cpu πχ drive πηγαινε στον παιχτη που ητανε πιο κοντα για την αμυνα τωρα μου φαινεται κανει τα δικα του.αν το εχει παρατηρησει καποιος ας μας πει.

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις με την αλλαγη παιχτη.Οταν αλλαζεις παιχτη στο μαρκαρισμα συνηθως στελνει τον cpu teammate στο personal marking του ή στον παικτη που αφησες.Εξαρταται αν κρινει οτι προκυπτει mismatch.

Αν δυσκολευεσαι στην αμυνα ανεβασε το Defensive Assist στο 100.Default το εχει στο 50.Προσωπικα το κατεβασα στο 0 για να εχω απολυτο control στην αμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στην αλαγη παιχτη στο μαρκαρισμα λεω.Θα παιξω λιγο παραπανω γιατι δεν μου αρεσει μετα απο τοσες καψιμο στο συγκεκριμενο παιχνιδι να βαλω το defensive assist στο 100 μαλλον και γω προς τα κατω κλεινω να πηγαινω αλλα μετα απο εξεικοιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Με κόκκινο τα σχόλιά μου. Υπενθυμίζω ότι ακόμα δεν έχω παίξει το παιχνίδι, πρόλαβα και ασχολήθηκα μόλις ένα λεπτό αλλά σήμερα το βράδυ θα επανέλθω δριμύτερος)

 

+ Επιτελους η cpu σουταρει απο μεση αποσταση και off-dribble.

 

Πολύ καλό! Μέχρι πέρσι είχαμε το κλασικό πρόβλημα οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι ομάδες να σουτάρουν σπάνια από τα 4-6 μέτρα και φυσικά ακόμα πιο σπάνια μετά από τρίπλα. Η συντριπτική πλειοψηφία των επιθέσεων ήταν μακρινά spot shots ή μέσα απ' τη ρακέτα. Όχι ότι και στην πραγματικότητα δεν έχει μειωθεί αρκετά το σουτ από μέση απόσταση (ειδικά στην Ευρώπη...) αλλά στο 2k είχε παραγίνει το κακό. Πολύ καλή προσθήκη λοιπόν.

 

+ Τα plays τρεχουν νερακι.

 

Από πέρσι υπήρξε μεγάλη βελτίωση σε αυτόν τον τομέα και νομίζω η κυριότερη αλλαγή ήταν πως όταν ένα play "κόμπλαρε" για τον άλφα-βήτα λόγο, η ΑΙ των συμπαικτών μας προσπαθούσε έστω να παίξει μια παραλαγή. Προφανώς φέτος είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα. Η καλύτερή μας για όσους ασχολούμαστε με τα συστήματα της ομάδας (που είναι και ο μοναδικός τρόπος να νικήσουμε στα δυσκολότερα επίπεδα, όπου χωρίς σύστημα δεν πας πουθενά)

 

+ Εξαιρετικη χρηση του RS και του LT.Θελει εξασκηση βεβαια αλλα για εμενα ηταν ευκολη η προσαρμογη συνηθισμενος απο την παρομοια χρηση που υπαρχει στο PES2013.

 

Σωστός. Ευτυχώς αυτός ο συνδυασμός προϋπάρχει στα Pro/Fifa, συνεπώς όσοι έχουμε συνηθισει από εκεί δεν θα προβληματιστούμε με το 2k. Το μόνο κακό ρε γμτ ήταν ότι μόλις πέρσι πήρα επιτέλους το κολλάι με το σουτ μέσω δεξιού στικ και φέτος το άλλαξαν πάλι :P

 

+ Τα φαουλ πλεον σφυριζονται μια χαρα.

 

Κι αυτό πολύ καλό. Πέρσι υπήρχαν πολλές φορές που σου έβγαινε η πίστη να πάρεις φάουλ (ειδικά στο MyPlayer). Αντιθέτως στο ΑΙ συνήθως τα έδινε ευκολότερα. Σε κάθε περίιπτωση έπρεπε να πειράξουμε τα sliders ενώ φέτος φαίνεται ότι ίσως δεν χρειαστεί αυτό.

 

+ Εφτιαξαν (προς το παρον) το online.Αρκει να κανετε το benchmark και ολα ok.Δεν προκειται να ασχοληθω βεβαια με online.

 

Το "προς το παρόν" τα λέει όλα. Είναι τόσο κακή η παράδοση της 2k sports με το online, που πραγματικά ό,τι και να δούμε αυτές τις μέρες δεν είναι βέβαιο πως αποτελεί τελική λύση. Μπορεί πχ. κάλλιστα από βδομάδα οι servers να αρχίσουν πάλι να κρασάρουν, να έχουμε lag από το πουθενά κλπ.

 

Τα post moves ακομα προσπαθω να τα μαθω (η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε το περυσινο συστημα στο post).

 

Κι εδώ το ίδιο. Με το περσινό σύστημα την είχα καταβρεί, ειδικά αφού υπήρχε και ειδική προπόνηση μόνο για αυτόν τον τομέα, να σου μάθει τις περισσότερες κινήσεις των ψηλών. Άντε να δούμε τι σκέφτηκαν φέτος...

 

Για blacktop,rooftop,topless,justin gayber,jay-z, guitar hero all-star και τα @@ μου κουνιουνται δεν δινω δεκαρα.Και μονο Association να ειχε το παιχνιδι στο pc και παλι θα το αγοραζα.

 

Χαχαχαχαχα, θεϊκό! Και πολύ εύστοχο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια περίοδο έχω προλάβει να παίξω μέχρι στιγμής και φαίνεται βελτιωμένο. Είδα πολύ ρεαλιστικές φάσεις και πολύ πιο φυσικές κινήσεις, που δεν υπήρχαν στο παρελθόν. Από το ότι αμέσως μετά το σουτ μπορείς να τρέξεις προς το καλάθι έως τις προσποιήσεις στην επίθεση και το βελτιωμένο collision detection μεταξύ των παικτών. Τα δε νέα pick 'n' roll πολύ ωραία!

 

Τα έκτροπα πάντως δεν έλειψαν...

 

 

Το καλάθι μέτρησε κανονικά :P Ούτε στο Rucker Park να παίζαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...