Προς το περιεχόμενο

Φήμες για εξαγορά του Opera από το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειπαμε:

 

firefox-512-noshadow.png

 

ο μονος πραγματικα open source browser,φτιαγμενος απο μη κερδοσκοπικο οργανισμο ο οποιος προασπιζει το ανοικτο και ελευθερο ιντερνετ για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο opera είναι ο αγαπημένος μου browser από την τρίτη έκδοση του 1998. Το κακό με τον opera είναι πως ενώ είναι ανώτερος τεχνολογικά σε πολλά σημεία έχει κακό μάνατζμεντ. H τρίτη έκδοση του , το 1998 ήταν trial και την είχα σπάσει για να κάνω την δουλεία μου. Μπορούσα να κάνω περισσότερα από τον Internet explorer 4 με την μισή μνήμη και πολύ κατώτερο επεξεργαστή. Μόλις το 2006 έγινε δωρεάν χωρίς διαφημίσεις. Ο opera mobile ( όχι opera mini) μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν trial . Πολύ αργά κατάλαβαν πως αν δεν είναι δωρεάν δεν πρόκειται να έχουν μερίδιο αγοράς.

Αν και δεν είναι δουλειά ενός browser , ο Opera desktop δεν δέχεται δημοφιλή plugins όπως του yahoo και google. Αυτό ενοχλεί πολλούς . Το interface για desktop έχει αλλάξει ελάχιστα τα τελευταία 10 χρόνια. Κρίνω πως για έναν αρχάριο απαιτείται καλή μελέτη των οδηγιών για να εκτίμηση της πληθόρα δυνατοτήτων . Αυτό αποτρέπει την μεγάλη μάζα χρηστών.

To διαμάντι είναι το opera mini. Πραγματικά συμφέρει απίστευτα με μικρούς περιορισμούς φυσικά.

To Facebook θα φέρει χρήμα και ίσως γίνει πιο φιλικό στους αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας Κολοσσός του ιντερνετ για να είναι Κολοσσός, πρέπει να παίζει σε πολλά μέτωπα, να αγκαλιάζει πολλά. Ο φυλλομετρητής (browser) είναι σημαντικό κομμάτι. Το ότι είναι δωρεάν στο χρήστη ένώ έχει τετοιο κόστος ανάπτηξης λέει πολλά. Όποιος το έχει, ελέγχει ή παρακολουθεί με έμεσους τρόπους τη κίνηση, προτιμήσεις κτλ του χρήστη (profiling). Δεν είναι επί του παρόντος να εξηγήσουμε πως (προτάσεις, auto complete, cookies, web search, google αντί url) αλλά είναι το κλειδί για τα έσοδα. Λογικό αν θα τον αγοράσει..

Δεν μου αρέσει που μαζεύονται όλα σε λιγους ισχυρούς, αλλα από την άλλη μπορεί να εχει θετική επίπτωση στην ανάπτυξη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο desktop Opera είναι η... μεγάλη μου αγάπη και ελπίζω αν εξαγοραστεί, να κρατήσει τη φιλοσοφία που τον κάνει τόσο ιδιαίτερο (για κάποιους, έστω)...

Σιγά μην την κρατήσει, θα βάλουν μέσα ένα σωρό βλακείες. Κουμπί FB, κουμπί για chat FB, κουμπί για να μπαίνεις στα email του Facebook , κουμπί για να κάνεις Like κ.α. Και θα του αλλάξουν τα φώτα του browser και θα χάσει το "πιστό" κοινό του η opera. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο opera παντα ηταν ο πιο καινοτομος φυλλομετρητης

ειχε δυνατοτητες που οι αλλοι αντεγραφαν αργοτερα

 

δεν μου αρεσει που θα εξαγοραστει

θα δοκιμασω την εκδοση του αλλα μαλλον το βλεπω για μετακομιση

 

και σε μενα παντως οι τελευταιες εκδοσεις μου βγαζουν προβληματακια

αναμενω η 12 που θα ειναι *64 να τα λυσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τον πάρουν, να τον κάνουν και Open source μπας και βγει καμιά καλή έκδοση για GNU/Linux.

 

 

μα ακριβως γιαυτο θελουν να τον αγορασουν.

επειδη δεν ειναι opensource.

διαφορετικα θα μπορουσαν να παρουν τον chromium/firefox και να βγαλουν μια δικια τους rebranded εκδοση.

με τον οpera ομως μπορουν να βγαλουν την εκδοση που θελουν,οπως θελουν,με τα δικα τους features,περιορισμους και proprietary technology που θελουν,χωρις να

δεσμευονται απο καποιο open source license η web standard η οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες για εξαγορά του Opera από το Facebook

Rageface_Proposed_to_my_girlfriend_last_night-s350x293-252389-535.png

 

 

OXIIIIIII

OXIIIIIIIIII

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

 

OXI O ΟPERAAAAAA!!!

 

Μας κάνουν κουμάντο στα site θα μας κάνουν και στον browser τώρα; Ε ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όντας φανατικός operaκιας τα τελευταία 6 χρόνια μια τέτοια κίνηση θα καταστρέψει το απλό που πρεσβεύει ο opera ως browser.Χωρίς να ξέρω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Συμφέρει το facebook ως εταιρία ( η ΔΕΚΑ προ "αμνημονεύτων ετών λιγότερο φούσκα ήταν!) να αγοράσει μια εταιρία, από το να δημιουργήσει μόνη της browser και τα συναφή από αυτόν;βέβαια αυτό θα κοστίσει σε χρόνο ο οποίος πληρώνεται πάρα πολύ όταν μιλάμε για εταιρίες και δη τεχνολογικού τομέα.

 

ΥΓ: Όντως,όπως ανέφεραν και κάποιο άλλοι φίλοι οι τελευταίες εκδόσεις του opera έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα και σε βαριές σελίδες...τουλάχιστον σπάει νεύρα!Ας ελπίσουμε εμείς οι 64bit να δούμε άσπρη μέρα με την πολυαναμενόμενη έκδοση 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να καει το fb... μην πειραξετε το opera.

 

Αν τον αγοράσει το facebook θα φέρει ΠΟΛΛΑ λεφτά και η ανάπτυξη του θα αυξηθεί υπερβολικά!

Γιατί είσαστε τόσο αρνητικοί;

 

Αν ειναι να του δωσει φραγκα τοτε ας ειναι οντως, το καλυτερο browser απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον αγοράσει το facebook θα φέρει ΠΟΛΛΑ λεφτά και η ανάπτυξη του θα αυξηθεί υπερβολικά!

Γιατί είσαστε τόσο αρνητικοί;

 

Δεν είναι θέμα "ρομαντισμού". Χωρίς να θέλω να το παίξω "ψαγμένος" (ειλικρινά δεν έχω τέτοια πρόθεση), πιστεύω ότι όποιος έχει χρησιμοποιήσει τον Opera ως κύριο browser για κάμποσο καιρό, μπορεί να καταλάβει γιατί πραγματικά είναι διαφορετικός. Είναι "οι άλλοι" και ο Opera, χωρίς απαραίτητα να είναι καλύτερος.

 

Δεν είμαστε μέτοχοι για να χαιρόμαστε που θα πέσουν πολλά λεφτά, αν αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γίνει σαν "τους άλλους"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε, ... αγόρασε εταιρία ληψης φωτογραφιων, τώρα αγοράζει browser ... πόσα άλλα στοιχεία τις λείπουν για να φτιάξει κινητό? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...