Προς το περιεχόμενο

Πως επιδρούν οι δόσεις στο υπόλοιπο μιας πιστωτικής κάρτας;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Να ρωτησω γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα.Αντε και βγαζω πιστωτικη με οριο 1500€.Παιρνω αυριο μια τηλεοραση που κανει 800€ και την βαζω 8 ατοκες δοσεις των 100€.Θα βαλω και παγια εντολη να πληρωνεται η δοση καθε μηνα γιατι μαλλον θα το ξεχναω.Χρεωνομαι τοκους?

Όχι, αν γράφει "άτοκες" δε χρεώνεσαι τίποτα. Βεβαίως δε δίνουν όλα τα μαγαζιά άτοκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Κατσε ρε συ,η τραπεζα τι κερδιζει,τιποτα?

Οι έμποροι πληρώνουν έξοδα.Κάποιοι κάτοιχοι καρτών πληρώνουν συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Με εχει πρηξει η Εθνικη να μου βγαλει πιστωτικη.Δεν σταματαει τα μηνυματα,προχθες με πηρε και μια υπαλληλος και μου ειπε: Γεια σας,εχει εκδοθει πιστωτικη στο ονομα σας και αηδιες.Ποιον ρωτησες της λεω να εκδοσεις πιστωτικη?Τεσπα,βλεπουν τον σχετικα καλουτσικο μισθο που παιρνω καθε μηνα και βλεπουν και την εταιρια που δουλευω και εχουν φαγωθει.Να ρωτησω γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα.Αντε και βγαζω πιστωτικη με οριο 1500€.Παιρνω αυριο μια τηλεοραση που κανει 800€ και την βαζω 8 ατοκες δοσεις των 100€.Θα βαλω και παγια εντολη να πληρωνεται η δοση καθε μηνα γιατι μαλλον θα το ξεχναω.Χρεωνομαι τοκους?

Προσοχή όμως, να μπει πάγια εντολή για όλο το χρέος (ολόκληρη δόση κάθε μήνα) και όχι την ελάχιστη καταβολή όπως κάνουν συνήθως. Αν οι δόσεις δεν πληρώνονται στην ώρα τους τότε θα πληρώνεις τόκους.

Επεξ/σία από me3ikan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου.

Πιστωτική Πειραιώς, έκανα δύο ξεχωριστές αγορές από κατάστημα και από σκρουτζ με τρεις δόσεις η κάθε μια. Αν και στο web banking φαίνεται όντως να έχουν χρεωθεί και για τις δύο αγορές μόνο οι πρώτες δόσεις τους (συνολικό κόστος αυτών είναι περίπου το 1/4 του ορίου της κάρτας), στο διαθέσιμο υπόλοιπο μου βγάζει 4 ευρώ 😂

Από όσο έμαθα μιλώντας με εκπρόσωπο, δεσμεύτηκε ολόκληρο το ποσό (δηλαδή και οι έξι δόσεις μαζί), και όταν εκκαθαριστούν οι αγορές από τα καταστήματα, το διαθέσιμο υπόλοιπο θα επανέλθει στο κανονικό (δηλαδή θα αφαιρεθούν από αυτό οι χρεώσεις μόνο των πρώτων δόσεων). Τώρα το πόσο θα πάει αυτό, ένας θεός ξέρει.

Εντάξει, δεν είναι και κάτι τραγικό, λογικά θα πάρει λίγες εργάσιμες, απλά να το έχετε στο νου σας αν χρειαστείτε καμιά επείγουσα αγορά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...