Προς το περιεχόμενο

Πως επιδρούν οι δόσεις στο υπόλοιπο μιας πιστωτικής κάρτας;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν πας να πληρωσεις τιποτα και το συστημα τραβαει καθε μηνα το ποσο των τοκων τοτε ισχυει αυτο που εγραψες οτι "Δηλαδή τον 1ο μήνα θα μπορώ να κάνω μια άλλη αγορά μέχρι 200€, τον επόμενο μέχρι 300€ τον επόμενο μέχρι 400€ κλπ."

Αν πας και πληρωσεις 800€ το συστημα θα τραβαει καθε μηνα τις δοσεις οπως πριν αλλα θα εχεις και 800 extra διαθεσημα. Βεβαια δεν υπαρχει λογος να το κανεις αυτο κατα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η ερώτηση μου όμως ήταν αν θα μπορώ εγώ να κάνω μια άλλη "μεγάλη" αγορά των 900€ μέχρι την εξόφληση των δόσεων. Προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το σύστημα του πιστωτικού υπολοίπου της κάρτας. Δηλαδή για να το πω και με άλλα λόγια πάνω στο παράδειγμα που προανέφερα, το πιστωτικό υπόλοιπο κάθε μήνα θα είναι α.1000€ - τρέχουσα δόση, β. 1000€ - το σύνολο των εναπομεινάντων δόσεων, γ. 1000€ (αφού εγώ έχω προπληρώσει το πλήρες ποσό των 800€);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν αν πας και πληρωσεις 800€ ,αν δεν κανω λαθος, θα εχεις το υπολοιπο που σου εχει μεινει + τα 800€. Τωρα το συνολικο αυτο ποσο μπορεις να το χρησιμοποίησης για αγορα μια και εξω αλλα νομιζω πως δεν θα μπορεις να κανεις αγορα με δοσεις παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Οπως ειπα και πριν αν πας και πληρωσεις 800€ ,αν δεν κανω λαθος, θα εχεις το υπολοιπο που σου εχει μεινει + τα 800€. Τωρα το συνολικο αυτο ποσο μπορεις να το χρησιμοποίησης για αγορα μια και εξω αλλα νομιζω πως δεν θα μπορεις να κανεις αγορα με δοσεις παλι. 

Μπορεί,για το υπόλοιπο +800 να κάνει αγορά με όποιο τρόπο θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παρακαλω ηθελα να ρωτησω το ποσο που εχει ενα προιον πχ 400 ευρω και θελω να το αγορασω μεσω δοσεων η τραπεζα κατα την συναλαγη σου αφαιρει ολο το ποσο δηλαδη τα 400 ευρω  απο το πιστωτικο οριο της καρτας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 23/11/2017 στις 12:35 ΜΜ, christakos07 είπε

Η university visa της Πειραιώς αφαιρεί μόνο το πόσο της εκάστοτε δόσης από το πιστωτικό όριο.

Αληθεια Χρηστο? Δηλάδη αν σ έχει μείνει 250πχ απο 300 ευρω που ειναι το όριο μπορείς να βαλεις 600 ευρω αγορά σε δόσεις των 50? ( 12 μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κι εγω την άποψή μου, μιας και έχω βγάλει 4 πιστωτικές κάρτες από τις 4 τράπεζες (της Εθνικής δεν την έχω στα χέρια μου ακόμα, χθες εγκριθηκε)

Έχουν από 1500€-2000€ υπόλοιπο, αλλά έστω ότι όλες έχουν 1500€ υπόλοιπο για το παράδειγμα

- Eurobank: όσον αφορά τις δόσεις, αν κάνω αγορά 800€ με δόσεις, το υπόλοιπό μου για δόσεις πέφτει στα 700€, αλλά το υπόλοιπο για εφάπαξ αγορές παραμένει 1.500€ μειον την 1η δόση! Εννοείται αν κάνω εφάπαξ αγορές θα πέσει το υπόλοιπο για δόσεις κ άλλο, αλλά δεν πάει αντίστροφα: αν κάνω αγορές με δόσεις και άλλα 300€, το υπόλοιπο για εφάπαξ αγορές παραμένει 1500€ (μειον την 1η δοση απ το ένα και την 1η δόση απ το άλλο προϊον που αγορασα). Εμενα αυτο με βολευει φουλ

- εξίσου καλή σε αυτό και η Alpha Bank. Με τη μόνη διαφορά ότι σε κάποιες αγορές (ίσως από POS άλλης τράπεζας) θα σου παρακρατήσει το ποσο των 800€ απο το διαθέσιμο υπόλοιπο εφάπαξ οποτε θα χεις 700€ μονο για εφαπαξ και μετα απο 10-15 μερες που θα κανει "λογιστικοποιηση" θα σου επιστρεψει τα 800€ (μειον την 1η δοση) για να κανεις αγορές εφάπαξ αρα θα χεις πάλι 1500€ (μειον 1η δοση)! - απλά πρέπει ν περιμένεις λιγες μερες ενω στη eurobank "λογιστικοποιούνται" αυτόματα και τα χεις άμεσα διαθεσιμα για εφάπαξ

- πάμε Πειραιώς, έχοντας πρωτα χρησιμοποιήσει την καρτα της eurobank, λεω όλες έτσι θα ναι, πάω τον Ιούλιο να παρω μια TV 800€, QLED απίστευτη σε 36 άτοκες. Και εκει που ειχε οντως 1500€ αρχικο υπόλοιπο η κάρτα, πάω μετα την αγορα και βλέπω υπόλοιπο για εφαπαξ ή για δόσεις 700€. Και μαντεψτε, δε στα γυρναει ποτε τα 800€ για να κανεις αγορες εφαπαξ. Οπότε βάζοντας κ άλλες δόσεις, στο τέλος δεν είχα ούτε 100€ για εφάπαξ αγορες! Βέβαια, έτσι έχεις καλύτερο έλεγχο με το συστημα της Πειραιως, γτ αν εχεις και δόσεις και κανεις και αγορες εφάπαξ, αν δεν τις πληρωνεις τοκίζονται. Οπότε αν πληρωσεις καθε μηνα τις δοσεις σου, πχ 60€ το μηνα για δοσεις να ειναι κ να τα δινεις - τυχαιο το νουμερο - δε χρεωνεσαι ουτε 1€ τόκο! οποτε η eurobank το κάνει  για να βγαζει περισσότερα προφανως και δε νομιζω για την καλύτερη πελατοκεντρική της αντιληψη. Παρόλα αυτά προσωπικά δε μ αρεσει να με σταματαει η τραπεζα απ το να χρεωνω την κάρτα, η θα το κανω μονος μου ή αν θέλω να κανω κ άλλες αγορές οκ να πληρωσω τον επιπλέον τόκο αφου παρασυρθηκα, σιγά τωρα το 20€ το μηνα θα μας σώσει χαχα

Σε γενικές γραμμες οι χρεώσεις που μου ρχονται για τόκους όταν τις εχω γεματες δεν διαφέρουν αισθητά στις 3 τράπεζες και οι τρεις το ίδιο εύκολα μου βγαλαν καρτα μολις ειχα περάσει τα 10k εισόδημα, πιο πριν μονο αυτη που ειχα τη μισθοδοσια μου έβγαλε (δεν εχει σημασια ποια, πρωτα πας εκει που χεις τη μισθοδοσία να βγάλεις). Επίσης η τράπεζα που χεις τη μισθοδοσία δυσκολα θα σε χρεώσει σ ενα χρόνο το 30€ που χρεώνουν οι άλλες για την πιστωτική.

Άν έχει κάποιος πιστωτική Εθνικής, ας μας διαφωτίσει τι κάνει και η Εθνική, αν και θα το δω σε 1 βδομάδα περίπου

 

 

 

Επεξ/σία από dimitrioslcd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Άρα παιδιά αυτό που κατάλαβα αν έχω όριο 1000€ στην κάρτα,δεν μπορώ να πάρω με δώσεις 1300€ βάζοντας πχ100€ δόση σωστά? Και αν πω ότι δίνω 300€ μετρητά και βάζω 1000€ σε 10 δώσεις τον 100€ τον πρώτο μήνα δεν έχω άλλο υπόλοιπο τον άλλο μήνα θα έχω 900€ μετά 800€ κτλ κτλ σωστά κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teoxen είπε

Άρα παιδιά αυτό που κατάλαβα αν έχω όριο 1000€ στην κάρτα,δεν μπορώ να πάρω με δώσεις 1300€ βάζοντας πχ100€ δόση σωστά? Και αν πω ότι δίνω 300€ μετρητά και βάζω 1000€ σε 10 δώσεις τον 100€ τον πρώτο μήνα δεν έχω άλλο υπόλοιπο τον άλλο μήνα θα έχω 900€ μετά 800€ κτλ κτλ σωστά κατάλαβα?

Δεν μπορεις να βαλεις, με οριο 1000 ευρω, δοσεις συνολικης αξιας 1300 ευρω. Αν δωσεις προκαταβολη 300 ευρω, μπορεις να βαλεις τα υπολοιπα 1000 σε 10 δοσεις. Τον 1ο μηνα, μετα την αποπληρωμη της 1η δοσης, θα εχεις οριο 100, μετα 200, μετα 300, και τον 10ο μηνα παλι 1000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν μπορεις να βαλεις, με οριο 1000 ευρω, δοσεις συνολικης αξιας 1300 ευρω. Αν δωσεις προκαταβολη 300 ευρω, μπορεις να βαλεις τα υπολοιπα 1000 σε 10 δοσεις. Τον 1ο μηνα, μετα την αποπληρωμη της 1η δοσης, θα εχεις οριο 100, μετα 200, μετα 300, και τον 10ο μηνα παλι 1000 ευρω.

Ναι σωστά αυτό ήθελα να πω και το διατύπωσα αντίθετα. Άρα σε συμφέρει να βάλεις μικρές δώσεις για να μην δεσμεύσεις τόσο καιρό την κάρτα αν θες να την ξαναχρησιμοποιήσεις.

1 λεπτό πριν, teoxen είπε

Ναι σωστά αυτό ήθελα να πω και το διατύπωσα αντίθετα. Άρα σε συμφέρει να βάλεις μικρές δώσεις για να μην δεσμεύσεις τόσο καιρό την κάρτα αν θες να την ξαναχρησιμοποιήσεις.

Όχι βλακια είπα θα την έχεις δεσμευμένει περισσότερα καιρό. Άρα μάλλον λίγες δόσεις μεγάλο ποσό να ξεχρεώνεις γρήγορα να ξεμπερδευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες δόσεις/μεγάλο ποσό είναι σχετικό καθώς μπορεί να έχεις και άλλες υποχρεώσεις. Καλό είναι όμως να προτιμήσεις σχετικά λίγες δόσεις αν έχεις μικρό όριο για να έχεις ελεύθερο το όριο σε μια άλλη σύντομη αγορά όπως είπες.

Και για να μην χάνεται η μπάλα... άσχετα πόσο μεγάλο είναι το όριο... προσωπικά αγοράζω ότι θα μπορούσα να πληρώσω και μετρητοίς αλλά δεν το κάνω για λόγους ρευστότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Με εχει πρηξει η Εθνικη να μου βγαλει πιστωτικη.Δεν σταματαει τα μηνυματα,προχθες με πηρε και μια υπαλληλος και μου ειπε: Γεια σας,εχει εκδοθει πιστωτικη στο ονομα σας και αηδιες.Ποιον ρωτησες της λεω να εκδοσεις πιστωτικη?Τεσπα,βλεπουν τον σχετικα καλουτσικο μισθο που παιρνω καθε μηνα και βλεπουν και την εταιρια που δουλευω και εχουν φαγωθει.Να ρωτησω γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα.Αντε και βγαζω πιστωτικη με οριο 1500€.Παιρνω αυριο μια τηλεοραση που κανει 800€ και την βαζω 8 ατοκες δοσεις των 100€.Θα βαλω και παγια εντολη να πληρωνεται η δοση καθε μηνα γιατι μαλλον θα το ξεχναω.Χρεωνομαι τοκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...