Προς το περιεχόμενο

Γατάκι 2,5 μηνών - Πως το φροντίζω;


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Γιατί να μην το βάλω μέσα στην κουζίνα;;

 

Και που μου προτείνετε;

 

Η λεκάνη που έχω είναι σαν και αυτή.

 

Γιατί αν η άμμος βγαίνει απ'εξω, δεν είναι και ο,τι πιο υγιεινό για έναν χώρο που ετοιμάζεις φαγητό κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι μόνο για αυτό τον λόγο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί η λεκάνη που έχω πάρει έχει ένα σαν καπάκι τριγύρω από την λεκάνη για αυτό τον σκοπό.

 

Βέβαια, εάν δω να έχει φύγει άμμος από έξω την μαζεύω !

 

Τέλος, σπάνια τρώω στην κουζίνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

μόλις σήμερα πήρα και εγώ έναν γατούλη που βρήκα στον κήπο.δε ξέρω πόσο είναι αλλά χωραει σχεδόν στις 2 παλάμες μου.δε ξέρω τι να κάνω μαζί του γιατί φταρνίζεται συχνά, κλαίει κάποιες φορές και δεν πίνει το γάλα του.δεν με πολυαφήνει να τον παίρνω αγκαλιά.ε΄χω ήδη ένα γατί αλλά ο άλλος μου γάτος δεν κάνει τα ίδια καμώμτα με αυτόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις σήμερα πήρα και εγώ έναν γατούλη που βρήκα στον κήπο.δε ξέρω πόσο είναι αλλά χωραει σχεδόν στις 2 παλάμες μου.δε ξέρω τι να κάνω μαζί του γιατί φταρνίζεται συχνά, κλαίει κάποιες φορές και δεν πίνει το γάλα του.δεν με πολυαφήνει να τον παίρνω αγκαλιά.ε΄χω ήδη ένα γατί αλλά ο άλλος μου γάτος δεν κάνει τα ίδια καμώμτα με αυτόν

 

ΟΧΙ ΓΑΛΑ!!!!!!! 

 

Καταρχήν έχει ανοίξει τα μάτια του; Δεύτερον, επειδή φταρνίζεται υποψιαζόμαστε άσχημα πράγματα (αν έχει μύξες κτλ ειδικά), το πας κτηνίατρο παίζει να χρειάζεται φάρμακα. Δεν δίνεις γάλα μπορεί να του κάνεις μεγάλη ζημιά, αν έχει ανοίξει μάτια και έχει βγάλει δόντια χρειάζεται κανονικότατη τροφή οπότε πας σε πετ σοπ και παίρνεις φαϊ για μικρά γατιά. Αν όχι, θα πάρεις ειδικό γάλα για νεογνά πάλι από το πετ σοπ. Σε κάθε περίπτωση το πας κτηνίατρο, για αποπαρασίτωση και τσεκάρισμα μην έχει ψώρα στα αυτιά άμεσαΧθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος θέλει ειδικό γάλα .. αν δεν εχει απογαλακτιστεί ακόμη; δεν μπορείς να μην του δίνεις γάλα..

Προσοχή καλύτερα κάνε μια ερώτηση σε ενα κτηνίατρο τι προβλέπετε για μωρά και τι γάλα πρέπει να τους δίνεις εαν στο επιτρέψει.

Γενικότερα καλό είναι εκτός απο τις ερωτήσεις και αν μπορείς οικονομικά να το πάς για μια εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Θέλω να πάρω ένα γατάκι υπολογίζω ότι είναι 2 μηνών. Τι πρέπει να αγοράσω για την περιποιησή του και τι πρέπει να τρώει.Επίσης σε ποια ηλικία πρέπει να το κάνω μπάνιο. Και τι άλλα χρειάζεται να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giota_c είπε

Θέλω να πάρω ένα γατάκι υπολογίζω ότι είναι 2 μηνών. Τι πρέπει να αγοράσω για την περιποιησή του και τι πρέπει να τρώει.Επίσης σε ποια ηλικία πρέπει να το κάνω μπάνιο. Και τι άλλα χρειάζεται να κάνω. 

2 μηνών είναι αρκετά μεγάλο για να τρώει στερεά τροφή. Οπότε πήγαινε σε πετ σοπ και πάρτου τροφή για μικρά γατιά, θα είναι πιο ψιλή από την κανονική για να μπορεί να την μασάει.

Άμα το έχεις μέσα στο σπίτι θα πρέπει να του πάρεις μία σκάφη με άμμο για την ανάγκη του (και να το μάθεις να πηγαίνει εκεί) και ένα φτυάρι τρυπητό για να την καθαρίζεις.

Επίσης μία βούρτσα για να το χτενίζεις που και που και να φεύγει η νεκρή τρίχα από πάνω του και να μην γεμίζει το σπίτι. Σίγουρα θα χρειαστείς και ένα ρολό αυτοκόλλητο που βγάζει την τρίχα από τα ρούχα, για σένα.

Σίγουρα και κανα παιχνίδι. Ποντικι, μπαλάκι ή κάτι άλλο με σπάγγο για να του το κουνάς και να παίζει.

Όλα αυτά τα βρίσκεις σε πετ σοπ.

Τέλος, με το που το πάρεις στα χέρια σου επιβάλλεται μια πρώτη επίσκεψη σε κτηνίατρο για να δει ότι όλα είναι εντάξει.

Μπάνιο δεν χρειάζεται να του κάνεις, πλένεται μόνο του

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/6/2020 στις 1:09 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

2 μηνών είναι αρκετά μεγάλο για να τρώει στερεά τροφή. Οπότε πήγαινε σε πετ σοπ και πάρτου τροφή για μικρά γατιά, θα είναι πιο ψιλή από την κανονική για να μπορεί να την μασάει.

Άμα το έχεις μέσα στο σπίτι θα πρέπει να του πάρεις μία σκάφη με άμμο για την ανάγκη του (και να το μάθεις να πηγαίνει εκεί) και ένα φτυάρι τρυπητό για να την καθαρίζεις.

Επίσης μία βούρτσα για να το χτενίζεις που και που και να φεύγει η νεκρή τρίχα από πάνω του και να μην γεμίζει το σπίτι. Σίγουρα θα χρειαστείς και ένα ρολό αυτοκόλλητο που βγάζει την τρίχα από τα ρούχα, για σένα.

Σίγουρα και κανα παιχνίδι. Ποντικι, μπαλάκι ή κάτι άλλο με σπάγγο για να του το κουνάς και να παίζει.

Όλα αυτά τα βρίσκεις σε πετ σοπ.

Τέλος, με το που το πάρεις στα χέρια σου επιβάλλεται μια πρώτη επίσκεψη σε κτηνίατρο για να δει ότι όλα είναι εντάξει.

Μπάνιο δεν χρειάζεται να του κάνεις, πλένεται μόνο του

Γιατί να μην του βάζω γάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...