Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Μπα. Καλύτερα θα ήταν να ήταν πρωταγωνιστρια σε brain dance ή να την "συναντούσες" στο κατάλληλο χώρο. 😎😉

Μιας και δεν ασκεί το παλιό της επάγγελμα είναι κρίμα να γράφουμε τέτοια σχόλια ρε συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μιας και δεν ασκεί το παλιό της επάγγελμα είναι κρίμα να γράφουμε τέτοια σχόλια ρε συ.

Όχι δεν το λέω υποτιμητικά. Θα έδινε πολύ στο παιχνίδι. Θα μπορούσαν πχ να βάλουν κάνα romance στυλ Panam κλπ. Αφού η προσθήκη celebrities δίνει πόντους έτσι κι αλλιώς. 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σας ζηλεύω εσάς που το τερματίσατε.

Αγόρασα το game στο PC μόλις κυκλοφόρησε, επαιξα λίγο, το παράτησα να στρώσει.

Αγόρασα μετά Xbox Series X, περίμενα να βγεί η Enhanced 4Κ RT έκδοση και το ξανα-αγόρασα.

Και όμως το παιχνίδι δεν μπορεί να με κρατήσει στον κόσμο του.

Τί απογοήτευση. Οι πιό παλιοί θα θυμούνται ότι μόλις έγινε η ανακοίνωσή του ξεκίνησα αποταμίευση για να στήσω gaming PC από το 0 για αυτό το παιχνίδι.

Τέλος πάντων. Απλά ξεκίνησα να βλέπω το animation στο Νetflix και είπα να πώ τον πόνο μου. Θα του ξαναδώσω την ευκαιρία κάποια στιγμή στο μέλλον....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 Αφού η προσθήκη celebrities δίνει πόντους έτσι κι αλλιώς. 😁

Παίζει το cb και το cod που είχε τον Κέβιν Σπέησι να ήταν από αυτά που δεν τράβηξαν τόσο με αυτούς. Αλλά συμφωνάω!

31 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Πάντως σας ζηλεύω εσάς που το τερματίσατε.

Αγόρασα το game στο PC μόλις κυκλοφόρησε, επαιξα λίγο, το παράτησα να στρώσει.

Αγόρασα μετά Xbox Series X, περίμενα να βγεί η Enhanced 4Κ RT έκδοση και το ξανα-αγόρασα.

Και όμως το παιχνίδι δεν μπορεί να με κρατήσει στον κόσμο του.

Τί απογοήτευση. Οι πιό παλιοί θα θυμούνται ότι μόλις έγινε η ανακοίνωσή του ξεκίνησα αποταμίευση για να στήσω gaming PC από το 0 για αυτό το παιχνίδι.

Τέλος πάντων. Απλά ξεκίνησα να βλέπω το animation στο Νetflix και είπα να πώ τον πόνο μου. Θα του ξαναδώσω την ευκαιρία κάποια στιγμή στο μέλλον....

Ούτε και γω το έχω τερματίσει, δε με τραβάει με τα bugs (που ως γνωστών μόνο εγω έχω και όσοι κάνουν βιδεος στο youtube). 
Ελπίζω να στρωθεί στο μέλλον και να το χαρούμε.

Η σειρά θα σου αρέσει πιστεύω πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Η σειρά με κέρδισε αμέσως.

Η σειρά ήταν καλή και είχε τα φόντα για κάτι εξαιρετικό αν υπήρχε περισσότερο βάθος, χρόνος, ανάπτυξη στους χαρακτήρες πχ 

Spoiler

του Maine που καλά καλά δεν τον γνωρίσαμε και την έκανε για τον άλλο κόσμο. Μάλιστα ήταν και ο ένας χαρακτήρας (ο άλλος ήταν η μάνα) που επηρέασαν την εξέλιξη του πρωταγωνιστή της σειράς David.

Το παιχνίδι μέχρι που το έπαιξες; Ρωτάω γιατί αν ξεκινώντας διαβάσεις λίγο το κόσμο του (Journal, Shards κτλ) υπάρχει περίπτωση να το δεις με άλλο μάτι. Εμένα η σειρά με έβαλε στον κόσμο του. Το πάω πλέον σιγά το παιχνίδι όπως τότε το W3. Τον πρώτο καιρό το είχα αφήσει στο Act 1 αλλά τότε με είχαν επηρεάσει τα πολλά θέματα που είχε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Πάντως σας ζηλεύω εσάς που το τερματίσατε.

Αγόρασα το game στο PC μόλις κυκλοφόρησε, επαιξα λίγο, το παράτησα να στρώσει.

Αγόρασα μετά Xbox Series X, περίμενα να βγεί η Enhanced 4Κ RT έκδοση και το ξανα-αγόρασα.

Και όμως το παιχνίδι δεν μπορεί να με κρατήσει στον κόσμο του.

Τί απογοήτευση. Οι πιό παλιοί θα θυμούνται ότι μόλις έγινε η ανακοίνωσή του ξεκίνησα αποταμίευση για να στήσω gaming PC από το 0 για αυτό το παιχνίδι.

Τέλος πάντων. Απλά ξεκίνησα να βλέπω το animation στο Νetflix και είπα να πώ τον πόνο μου. Θα του ξαναδώσω την ευκαιρία κάποια στιγμή στο μέλλον....

Και σε εμένα όπως έχω πει και πιο παλιά, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Είναι ρηχο σαν παιχνίδι, το Deus Ex το θεωρώ ανώτερο απλώς δεν είναι open world. Δύο φορές το τερμάτισα συνολικά και αυτό επειδή γενικά έχω κόλλημα με το genre και επειδή βελτιώνοταν συνέχεια με patches. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το παιχνίδι μέχρι που το έπαιξες; Ρωτάω γιατί αν ξεκινώντας διαβάσεις λίγο το κόσμο του (Journal, Shards κτλ) υπάρχει περίπτωση να το δεις με άλλο μάτι. Εμένα η σειρά με έβαλε στον κόσμο του. Το πάω πλέον σιγά το παιχνίδι όπως τότε το W3. Τον πρώτο καιρό το είχα αφήσει στο Act 1 αλλά τότε με είχαν επηρεάσει τα πολλά θέματα που είχε. 

Έπαιξα αρκετά, βασικά είμαι στη φάση που άνοιξε τελείως ο κόσμος του :

Spoiler

Πέθανε ο κολλητός, πήρα τη μηχανή του, πήγα στην κηδεία του, βρήκα την Evelyn Parker που έπαθε κοκομπλόκο και μόλις είχα ξεκινήσει αποστολές με την Panam

Αλλά δεν με κρατάει. Και εγώ είμαι τεράστιος fan του Deus Ex 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Έπαιξα αρκετά, βασικά είμαι στη φάση που άνοιξε τελείως ο κόσμος του :

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πέθανε ο κολλητός, πήρα τη μηχανή του, πήγα στην κηδεία του, βρήκα την Evelyn Parker που έπαθε κοκομπλόκο και μόλις είχα ξεκινήσει αποστολές με την Panam

Αλλά δεν με κρατάει. Και εγώ είμαι τεράστιος fan του Deus Ex 1.

Η αλήθεια είναι ότι το σενάριο του είναι το δυνατό χαρτί του τίτλου και αν δεν σε κράτησε τότε δύσκολα θα το αγαπήσεις στο μέλλον. Εγώ είχα θέμα με τα τεχνικά προβλήματα, gameplay features που έλειπαν ή δεν είχαν "σωστή" λειτουργία κτλ. Το σενάριο του είναι από τα καλύτερα που έχουν βγει από την εποχή του W3 για μένα και έτσι που βελτιώνεται το παιχνίδι με τα Patch το απολαμβάνω πλέον (ακόμα στην αρχή είμαι, δεν έχω και χρόνο άλλωστε).

Δεν μπορώ να το συγκρίνω με Deus Ex 1 γιατί άλλες εποχές τότε. Μπλέκει ο παράγοντας συναίσθημα, χαρά της νιότης, λίγα είχαν δει τα μάτια μας μέχρι τότε κτλ.

Πολύ φοβάμαι ότι όταν θα βγει το επόμενο Witcher (μεγάλη αγάπη) ακόμα και αν είναι αριστούργημα δύσκολα θα το χαρώ εξαιτίας της ηλικίας μου και των υποχρεώσεων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Η αλήθεια είναι ότι το σενάριο του είναι το δυνατό χαρτί του τίτλου και αν δεν σε κράτησε τότε δύσκολα θα το αγαπήσεις στο μέλλον. Εγώ είχα θέμα με τα τεχνικά προβλήματα, gameplay features που έλειπαν ή δεν είχαν "σωστή" λειτουργία κτλ. Το σενάριο του είναι από τα καλύτερα που έχουν βγει από την εποχή του W3 για μένα και έτσι που βελτιώνεται το παιχνίδι με τα Patch το απολαμβάνω πλέον (ακόμα στην αρχή είμαι, δεν έχω και χρόνο άλλωστε).

Δεν μπορώ να το συγκρίνω με Deus Ex 1 γιατί άλλες εποχές τότε. Μπλέκει ο παράγοντας συναίσθημα, χαρά της νιότης, λίγα είχαν δει τα μάτια μας μέχρι τότε κτλ.

Πολύ φοβάμαι ότι όταν θα βγει το επόμενο Witcher (μεγάλη αγάπη) ακόμα και αν είναι αριστούργημα δύσκολα θα το χαρώ εξαιτίας της ηλικίας μου και των υποχρεώσεων.

Το σενάριο του CP 2077 δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό του Deus Ex. Συνομωσιες, προδοσία, απληστία, φιλοσοφικές αναζητήσεις... Τι να πει κανείς για αυτό το παιχνίδι. Ένα remake το χρειάζεται. 😎

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Nαι και το gameplay του ειχε μεινει στην εποχη των νεαντερνταλ..

 

Ενώ το gameplay του Cyberpunk 2077 είναι καλύτερο; Πήγαινε εκεί, κάνε αυτό, σκότωσε εκείνον και τέλος. Ειδικά τα gigs είναι επαναλαμβανόμενα και μονότονα όπως και τα side quests. Οι επιλογές που κάνεις δεν έχουν αντίκτυπο στην ιστορία. 

Π.χ. στο Deus Ex : Human Revolution:

Spoiler

περί τα μέσα του παιχνιδιού κυκλοφορεί φήμη ότι οι augmented άνθρωποι έχουν επηρεαστεί από ένα ειδικό ιό και πρέπει να κάνουν μια νέα προσθήκη augs ή κάτι τέτοιο. Έχεις την επιλογή να το κάνεις ή και όχι. Αν όμως το κάνεις μια γκόμενα που είναι ένα από τα boses, χρησιμοποιεί ένα χειριστήριο και σου κάνει disable όλα τα augmenations. Και τούτο γιατί όλο αυτό είναι στημένο για να μπορεί μια elite να ελέγχει τους ενισχυμένους ανθρώπους και τις μάζες. Και άλλα πολλά βέβαια. 

 

Ποιανού το gameplay και το story είναι καλύτερο; Σε ποιο παιχνίδι είναι περισσότερο αξιοσημείωτοι οι χαρακτήρες και σου προκαλούν συναισθήματα; 

 

Το CP 2077 είναι ένα καλό open world FPS με τρομερά γραφικά και ένα ιδανικό tech demo. Τίποτα παραπάνω. Για αυτό θα μείνει στην ιστορία. Ούτε θα υπάρξουν memes για αυτό σαν και αυτό:  

22366453_1118048164995317_7776667651478696654_n.jpg

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω - και είναι προσωπική άποψη - οτι ένα από τα πιο δυνατά φάουλ του παιχνιδιού είναι δεν πήρε στα σοβαρά τον εαυτό του. Με λίγα λόγια, τι να την κάνεις την οδύσσεια του shadowrunner όταν ο κόσμος του είναι εντελώς και woke και προκαλεί μόνο γέλια.

Είμαι και εγώ ένας που γοητεύτηκα με το πρώτο πρόμο bullscreen και βίντεο με την augmented-γυναίκα και ενώ κρατήθηκα για προπαραγγελία μέχρι τέλους, στο τέλος ενέδωσα. 

Αλλά όπως προείπα, δεν μπορώ να πάρω το παιχνίδι στα σοβαρά, ή μάλλον, με απωθεί ο ίδιος ο κόσμος του. Και το μεγαλύτερο μειονέκτημά του, πάντα προσωπική μου άποψη, είναι το ίδιο το artwork, η μουσικές και ... γενικά τα πάντα. 

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένας κόσμος βαμμένος με τα χρώματα του Blade Runner, αισθητικής 80ς, όχι αυτό που κατασκεύασαν.

Επεξ/σία από seithan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ευχαριστήθηκα το παιχνίδι, αυτό που λες ισχύει πάντως. αφού λέγαμε πάρτε μαθήματα από το the ascent για σκοτεινό κόσμο. αυτό λείπει όντως, δε το πέτυχαν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...