Προς το περιεχόμενο

Η Red Hat θα πληρώνει 99$ στην Verisign για να τρέχει το λειτουργικό της σε Windows 8 μηχανήματα.


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αρκετά ως εδώ και επίσημα πλέον θα κάνω το ξέσπασμα μου ξεκινώντας με αυτό.

 

ΤΟ ΈΧΟΥΜΕ ΞΕΦΤΙΛΊΣΕΙ ΜΕ ΤΟ HARDWARE ΚΑΙ ΤΑ WINDOWS ΤΟ ΓΑΜΉΣΑΤΕ ΤΟ θέμα HARDWARE ΣΙΝΕΛΘΕΤΕ ΠΡΙΝ ΕΊΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!

 

Εδώ και αρκετά χρονια οι εταιρίες φιλικές προς την Microsoft ακολουθουν την λογική ότι το hardware πρέπει να ακόλουθη το software με την λογική φτιάχνω εγώ που είμαι η microsoft ένα λειτουργικό το οποιο... αφού έκλεισα συμφωνία με την intel για τους επεξεργαστές και με την nvidia για τα γραφικά θα συμβαδίσω και θα δημιουργήσω ένα λογισμικό το οποιο γιάννα λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να αγοράσουν οι χρηστες τους τελευταίους επεξεργαστές, μνήμες ram,κάρτες γραφικών, τεχνολογία σκληρού δίσκου.

 

Και αφού το δημιουργήσω και το κατά hackaroun και γεμίσει ο κόσμος μπλε οθόνες τι θα κάνει θα πάει να το αγοράσει και αυθεντικό. Αυτή η λογική πρέπει να πεθάνει ναι ok να μην πληρώνω τα windows σε 8 διαφορετικές έκδοσις από 120 euro μέχρι 700 ανάλογα τι έκδοση θέλω...

οι χρηστες είναι ξεκάθαρο πια σε τι διακρίνονται home users profesional και server τελος!!!

 

 

Πάμε στο δεύτερο σκέλος.

έχουμε κρίση δεν έχουμε λεφτά για αυθεντικά windows τον 120 euro. θα το αγοράσουν 1000 άτομα το πολύ... αρα 1000*120=12000 από την ελληνική αγορά....Και μετά σου φταίνε οι έλληνες που δεν αγοράζουν κατέβασε ρε γαμιμενε στα 30-40 euro το κλειδί να δεις πόσοι θα το πάρουν σχεδόν όλοι άρα 30*300000=9.000.000 απλά μαθηματικά είναι!!!

 

Τελειώνοντας τώρα πάνε να το κλειδώσουν στο hardware στα βίος να είναι προφορτομενο το κλειδί ok ναι καλή σκέψη εάν μου καεί η μητρική γιατι εγώ είμαι ψυχάκιας και κάνω πειράματα θα χάσω και το κλειδί?

 

εάν αλλάξω μητρική gt θέλω να κάνω αναβάθμιση? όχι ε?? μπαααααααα...

ενπάση περίπτωση η microsoft με τα μυαλά που την διοικούν θα γίνει αυτό που λέει και το ονοματης μικρή και μαλακή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ψάξεις ούτε λεπτό αν είναι compatible ένα laptop p.x. με το linux. Sorry αλλα μου ακούγεται αστείο.

 

Το προβλημα ειναι στο μετα. Αντε και εγκατασταθηκε το linux με ενα σωρο binary blobs και proprietary drivers, μετα απο 6 μηνες ερχεται η αναβαθμιση και χαλαει το upgrade (ακομα και αυτου απο το Ars Technica που εκανε το review του panglolin του χαλασε το ενα απο τα δυο μηχανηματα). Μετα τρεχα να βρεις λυση. Ενω η MS, καινουριο driver model μονο καθε 6 χρονια, αρα το προβλημα ειναι μικροτερο.

 

Ας περιμενουμε το sputnik project μπας και λυθει αυτο το αιωνιο προβλημα των upgrades...

 

@twiner Χαζη ερωτηση, αλλα ελεγξες να βρεις drivers απο το windows update και το site του κατασκευαστη, σωστα; Το βρισκω κουφω να μην υπαρχει driver για 7 ενω υπαρχει για Vista (η περιπτωση της περιπτωσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι αδιασειστες αποδειξεις γιαυτο ειναι;

 

Αυτό που έπαθα απόψε δεν το έχω ξαναπάθει.

Το απόγευμα δούλευα στα ΧΡ δοκιμάζοντας ένα πρόγραμμα διάγνωσης βλαβών αυτοκινήτων.Έκλεισα το λάπτοπ κανονικά και πριν λίγο που το ξανάνοιξα φόρτωνε το bios και μετά reboot.Αυτό γινόταν συνεχώς.

Ώπα λέω πάει ο δίσκος.

Τελικά επανεγκατέστησα το grub και όλα καλά.Ο δίσκος είναι ΟΚ.

Δεν έχω γυρίσει ακόμα σε ΧΡ.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιος ιός να πείραξε τον bootloader.

Μάλλον με τιμώρησε η μαμά Μ$ επειδή την κακολόγησα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας εδώ και χρόνια διάφορα ελληνικά (και όχι μόνο) τεχνολογικά φόρουμ και χρησιμοποιώντας παράλληλα Linux έχω καταλήξει με απόλυτη βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι υπάρχει μία τεράστια παρεξήγηση σε σχέση με το Linux:

Οι θαυμαστές των Windows επιχειρούν να αποδείξουν την υπεροχή του λειτουργικού τους επικεντρώνοντας το ενδιαφέρον τους (πάντα, μα πάντα) σε ζητήματα τεχνικής φύσης και ευχρηστίας, τα οποία όμως από την πλευρά του Linux δεν συνιστούν τίποτα περισσότερο από παντελώς επουσιώδεις λεπτομέρειες (οι οποίες ξεπερνιούνται εύκολα).

 

Είναι πραγματικά ασήμαντες λεπτομέρειες για τον απλό λόγο ότι το Linux δεν τρέχει για να γεμίσει την τσέπη κανενός ή για να εντυπωσιάσει τους υποψήφιους χρήστες με γυαλιστερό περιτύλιγα. Το Linux δημιουργείται για να προσφέρει ελεύθερη γνώση και καινοτομία σε όλους καθώς και την απερίγραπτη (για όποιον δεν την έχει ζήσει) ικανοποίηση των δημιουργών του για το έργο και την προσφορά τους.

Το Linux δημιουργήθηκε και διαδόθηκε πρωτίστως για να είναι ελεύθερο. Εντελώς ελεύθερο, όχι φτηνό. Αυτό το ελεύθερο λειτουργικό έχει επιπλέον στόχο να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες των χρηστών. Όχι να είναι ντε και καλά το καλύτερο στην παραμικρή λεπτομέρεια. Το εάν υπερτερεί ή όχι έχει μικρή σημασία από τη στιγμή που είναι απόλυτα αξιόπιστο και δεν έχει ελλείψεις.

 

Υπό αυτό το πρίσμα οι συγκρίσεις στα φόρουμ που παρακολουθώ είναι εντελώς αδιάφορες για μένα και για πολλούς άλλους χρήστες του Linux, με τους οποίους έχω συζητήσει σχετικά.

Είναι σαν να συγκρίνεις την κολύμβηση σε μία πανάκριβη πισίνα (βλέπε Windows) με την απόλυτη αίσθηση ελευθερίας που σου προσφέρει μία βουτιά στην ανοιχτή θάλασσα (Linux). Ναι το παραδέχομαι, τα παγκόσμια ρεκόρ κολύμβησης γίνονται στις πισίνες αλλά η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου προτιμά να κάνει διακοπές δίπλα στη θάλασσα.

Για το λόγο αυτό παρακαλώ μην προσπαθείτε να μας πείσετε για το πόσο όμορφη και πόσο λειτουργική είναι η πισίνα σας, που δεν σας γεμίζει και τις πατούσες με άμμο. Εμείς οι πιγκουίνοι βουτάμε αλλού :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ειμαστε ψιλοοφτοπικ αλλα τεσπα.

αυτα για το λινουξ δεν ισχυουν.ισως ινα ισχυαν πριν μερικα χρονια,τωρα σε εκδοσεις οπως ubuntu,debian κτλπ ολα λειτουργουν και μπορω να πω πολυ πιο ευκολα/γρηγορα απο τα πατζουρια.εχει απλουστευτει το συστημα και αντι για .εχε εχεις πακετα που τα κατεβαζεις απο το ιντερνετ.ελεος δλδ λες και ειναι μαθηματικα το εχετε κανει.ο απλος χρηστης οτι κανει στα πατζουρια μπορει να το κανει ΠΛΕΟΝ το ιδιο ευκολα και στο λινουξ.απο κει και περα το λινουξ μπορει να παει απειρα βηματα περα λογο το οτι ειναι ανοιχτου κωδικα.και τσαμπε.οσο για αυτο με το μπουταρισμα βαλαμε νταβατζη στα πισι μας γουελ νταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το π@δ@ξατε και αυτο το θεμα, ε?

 

:-(

 

 

Στην Canonical θα έφτιαχναν κάποιον Ubuntu-only bootloader και θα έγραφαν στο site τους "Ubuntu, the only linux OS supporting Windows 8 dual boot" :P

 

 

Λες ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα.

 

Αν απενεργοποιείται εύκολα αυτό (secure boot ή όπως αλλιώς λέγεται) και δεν επηρεάζει τα windows 8 μικρό το κακό. Αν κάποιος το θέλει ενεργοποιημένο και θέλει και dual boot με linux πιστεύω θα είναι σε θέση να βρει εύκολα και δωρεάν λύση.

 

Σχετικά με διαφορα αλλα που ειπώθηκαν να καταθέσω και εγώ μια μικρή άποψη.

 

 

 

Δεν πρέπει να μισούμε θα windows.

Είναι το λειτουργικό στην πλειοψηφία τον dekstop (προσοχή) desktop pc.

 

Από κει και πέρα κανένας φανατισμός δεν οδηγεί σε κάτι καλο.

 

Το windows μας έχει μάθει όλα αυτά τα χρονια να θεωρούμε δεδομένα πράγματα τα οποια είναι λάθος.(P.x. το pc κολλάει και θέλει restart. Κάνω format κάθε τόσο). Ωστόσο τώρα πια τα windows 7 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό. Όσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι είναι εξαιρετικό λειτουργικό άλλο τόσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι αυτό επιτεύχθηκε επειδή έχει αρχίσει σιγά σιγά να πλησιάζει την linux (/ unix) λογική σε κάποια (αν όχι πολλά) πράγματα(πχ βλέπε δικαιώματα χρηστών και δομή χρηστών σε windows 98 και σε 7. Ή που πλέον ο boot loader, έστω και αν ο χρηστης δε παίρνει χαμπάρι, είναι ένα ξεχωριστό προγραμματάκι που εγκαθίσταται σε ένα δικό του μικρό partition και είναι λίγο πιο ανεξάρτητο από όσο ήταν μέχρι στιγμής, που έκανες format στο πρώτο κατά σειρά εγκατάστασης λειτουργικό και έπαιρνες όλο το pc στα χερια.).

 

Απ την άλλη είμαι εντελώς κάθετος στην οποια λογική που υπαγορεύει μια συσκευή που αγοράζεις να μην μπορείς να την κανεις ότι θες.

 

Τέλος.

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ψάξεις ούτε λεπτό αν είναι compatible ένα laptop p.x. με το linux.

Sorry αλλα μου ακούγεται αστείο.

 

Μπορεί κάποιες ειδικές συσκευές η ακόμα και κάποια wireless usb να μην έχουν drivers. Ok. Αυτό είναι ένα θέμα (που δε φταίει όμως το linux για αυτό).

 

 

Κάποιος μίλησε πριν για το ζήτημα του "ψάχνω στο google και εγκαθιστώ".

 

Αυτό και αν είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα που το windows μας έχει συνηθίσει αλλα δεν είναι καθόλου καλο.

 

Δεν είναι τυχαίο που τώρα και η Apple έχει βάλει πια "Αρ Store" και όλα εγκαθίστανται από κει.

 

Ακούω μάλιστα ότι παίζει να το κάνουν και τα windows κάποια στιγμή.

 

Όσο δε πρέπει να φανατιζόμαστε υπέρ κανενός αλλα να βρίσκουμε τι μας βολεύει και να το χρησιμοποιούμε άλλο τόσο πρέπει και λιγάκι να αναγνωρίζουμε που ξεκίνσαν κάποιες ιδέες πριν γίνουν mainstream.

 

 

Τα windows ποτέ δεν πεθαίνουν και ξανά προς τη δόξα (ξανα)τραβουν...!!!!

 

Τα windows 8 την λογική του iOS ακολουθούν... Προσπάθησαν να φτιάξουν μια 3πλη πλατφόρμα (pc/tablet/phone) και αν ο κόσμος τα αποδεχτεί καταλαβαίνουμε αμέσως πως θα φάει πάλι όλη την πίτα της αγοράς . Τον μέσο χρήστη δεν τον απασχολεί πως δουλεύει ένας υπολογιστής . Θέλει ένα φιλικό εργαλείο να κάνει την δουλειά του. Στα win 8 demo edition που εγκατέστησα εχθές έχει χαθεί ένα μεγάλο κομμάτι της φιλικότητας που προσέφερε το desktop των old windows . Όλα κινούνται σε περιβάλλον τύπου tablet και μας ωθούν να αγοράσουμε οθόνες αφής για να το απολαύσουμε... Πραγματικά το νέο λειτουργικό χρησιμοποιεί μια νέα πιο αφερετικη λογική με εικονίδια apps τύπου apple και το κερασάκι στην τούρτα είναι πως έφτιαξαν και win market κατα τα πρότυπα του app store.!!! Θελεις παιχνιδι ευκολα και γρηγορα ; win store Θελεις προγραμματακια ; winstrore κτλΓια την κυρία λοιπόν που δεν πολυσκαμπαζει και πολλά αλλα ειχε εξοικιωθει απο το κινητο της με την χρηση του AppStore αυτή είναι μια ´ευκολιά´ που θα της λύσει τα χέρια αλλά και το πορτοφόλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτό:

http://mjg59.dreamwidth.org/12368.html

 

ο τίτλος του παρόντος άρθρου είναι παραπληροφόρηση:

 

1) Τα 99$ δεν θα τα πληρώσουν οι χρήστες της Fedora αλλά η Redhat και για μια και μόνο φορά.

2) Δεν θα τα πληρώσουν στη Microsoft αλλά στη Verisign.

 

και ως εκ τούτου θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις στο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική είδηση είναι:

 

Red Hat is looking at paying Microsoft/Verisign for the SecureBoot signing keys. It's a bit silly, and the cost is only $99 USD, but still this is causing a huge uproar.

 

και

 

Red will pay Verisign to sign Fedora 18 so it can work with Microsoft's UEFI Secure Boot.

 

 

Τώρα όπου να ναι θα διαβάσουμε ότι γυρνάμε στην δραχμή, βγαίνουμε από το € και το 2012 έρχεται το τέλος του κόσμου :rolleyes:

 

Double-facepalm.jpg

 

 

http://www.theinquir...efi-secure-boot

http://www.phoronix....item&px=MTExMTI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια, αν καποιος κατασκευαστης κλειδωσει το secure boot να ειναι μονιμως ενεργο... δεν πληροι τα windows certification requirements!

 

Δηλαδή στη τελική αυτό που ισχυρίζεται ο προγραμματιστής της fedora είναι ανακρίβεια και η microsoft δεν προσπαθεί να βάλει κάποιο νταβατζιλίκι, σωστά;

Αφού όλα είναι τόσο ρόδινα ποιος ο λόγος δημιουργίας Secure Boot;

Κάτι κρύβεται... κάπου θα υπάρχουν "μικρά γράμματα"

Δε θα μου φανεί περίεργο αν σε μηχανάκια W8 όταν θα προσπαθείς να εγκαταστήσεις διανομή Linux ακόμη και με το secure boot κλειστό θα σου πετάει μήνυμα you have pay 99€!

το τραγικό θα είναι τα suse να μπαίνουν δωρεάν σε μηχανάκια με W8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όλα είναι τόσο ρόδινα ποιος ο λόγος δημιουργίας Secure Boot;

Κάτι κρύβεται... κάπου θα υπάρχουν "μικρά γράμματα"

όχι. "μεγάλα γράμματα υπάρχουν" και λένε σταματάμε την πειρατεία μέσω Windows Loader. ;)

 

Δεν κρύβεται κάτι. Φως φανάρι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...