Προς το περιεχόμενο

Η Red Hat θα πληρώνει 99$ στην Verisign για να τρέχει το λειτουργικό της σε Windows 8 μηχανήματα.


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα windows τα μισούμε επειδή είναι ένα διάτρητο και παντελώς ανασφαλές λειτουργικό μα άπειρα κενά ασφαλείας το οποίο η M$ λαδώνοντας τους πάντες έχει καταφέρει να το χρησιμοποιούν το 80% περίπου των χρηστών.

 

Το παραπανω εχει (πλεον) τοση σχεση με την πραγματικοτητα οση και το επιχειρημα οτι το GNU/Linux ειναι δυσχρηστο σε αρχαριους και εχει απειρα προβληματα με συσκευες.

 

Αν θες να μισησεις κατι τουλαχιστον καντο για τους σωστους λογους

 

(και δεν ειναι 80%, ειναι παραπανω ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω οτι είναι λόγος να πανικοβαλλόμαστε.. Αν κυκλοφορήσουν κάποια hardware τα οποία είναι secure mode only , μετά από λίγο θα κυκλοφορήσουν και τα ξεκλείδωτα και θα το προσφέρουν σαν feature για να τα προτιμήσεις,και στο τέλος όλα θα είναι ξεκλείδωτα, όπως έγινε και με τα region locked dvd players.

Πάντως, άχρηστο feature το secure boot. Αν θέλει ο άλλος να σου κάνει ζημιά σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί να σου γράψει κώδικα να πειράζει το uefi. υπάρχει και ο IE για να σου φυτέψει οτι επιθυμεί εύκολα και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α δηλαδη πρεπει να προσεχω να αγοραζω συσκευες που να ειναι linux compatible ωστε να εχω την σιγουρια οτι θα τρεχουν σε linux.

αυτο δηλαδη για εναν μεσο,αρχαριο χρηστη ειναι καλυτερη λυση απο το να αγορασει μια οποιαδηποτε συσκευη,επομενως δεν θα χανει και τον χρονο του σε ερευνα αγορας πρωτα για να δει αν θα τρεχει στο λειτουργικο του,αφου η συσκευη ουτως η αλλως ειναι σιγουρο πως θα τρεχει στο windows.

μαλιστα.

 

Εμενα δεν με πειραζει να ψαχνω Linux-certified πραμα (Ubuntu-certified καλυτερα). Ισα-ισα οι συμβατες με το linux ή/και OS X συσκευες ολως παραδοξως πανε καλυτερα και στα win επειδη δεν εχουν πολυπλοκους drivers. Εμενα με πειραζει που μερικες φορες τα upgrades σπανε ακομα και σε Ubuntu-certified μηχανηματα. Δωστε μου κυριοι της Canonical εγγυηση οτι τιποτα δεν θα παει στραβα κατα την αναβαθμιση στο ταδε και ταδε μοντελο laptop, και το αγορασα και πηγα στο Ubuntu. Θα μου πεις ουτε η MS δινει εγγυηση αναβαθμισης, αλλα αυτοι δεν βγαζουν νεα εκδοση καθε 6 μηνες (οχι δεν θελω να μεινω στην LTS). Αντε να δουμε τι θα κανει το Sputnik.

 

Οσον αφορα την ειδηση, τα x86 μηχανηματα θα εχουν δυνατοτητα απενεργοποιησης secure boot. Τα ARM οχι. Η κατρακυλα αρχισε οταν δεχθηκαμε τις πρωτες κονσολες που επαιζαν μονο licensed παιχνιδια, μετα που δεν ελεγχαμε αν τα dvd players που αγοραζαμε ηταν region locked ή οχι, σιγα-σιγα ηρθαν και τα tablets και τα hybrid tablets με locked boot. Οταν φυγουμε απο το x86 και τα laptops γινουν ARM (φημες στο semiaccurate λενε οτι η apple ηδη προετοιμαζεται για arm macbooks), ησυχα και ωραια θα εχουμε αποκτησει locked boot και στους υπολογιστες μας, και κλειδωμα εφαρμογων εκτος app store/marketplace. Ο απλος κοσμος δεν νοιαζεται δυστυχως.

 

Μονη ελπιδα τα nexus phones και nexus tablets που ολοι σνομπαρουν...

 

ΥΓ: Επισης ο τιτλος ειναι λαθος. Δεν χρειαζεται να πληρωσουν για να ξεπερασουν το UEFI των Windows 8, αλλα για να αξιοποιησουν το UEFI σε Windows 8 PCs (x86 παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική είδηση είναι:

 

Red Hat is looking at paying Microsoft/Verisign for the SecureBoot signing keys. It's a bit silly, and the cost is only $99 USD, but still this is causing a huge uproar.

 

και

 

Red will pay Verisign to sign Fedora 18 so it can work with Microsoft's UEFI Secure Boot.

 

 

Τώρα όπου να ναι θα διαβάσουμε ότι γυρνάμε στην δραχμή, βγαίνουμε από το € και το 2012 έρχεται το τέλος του κόσμου :rolleyes:

 

Double-facepalm.jpg

 

 

http://www.theinquir...efi-secure-boot

http://www.phoronix....item&px=MTExMTI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμιστε μου παλι γιατι πρεπει να μισουμε τo windows?

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που που ξέρει 5~10 πραγματάκια να μισεί τα Windows. Αν μη τι άλλο είναι ένα πολύ αξιόλογο, απλό στην χρήση OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο διάβασα μέχρι τώρα ο τίτλος είναι λάθος οι απλοί χρήστες δεν θα πληρώσουν τίποτα, αυτοί που θα πληρώσουν την νύφη είναι οι τεχνικοί και οι προγραμματιστές. αυτοί ουσιαστικά καλούνται να πληρώσουν για πιστοποιήσουν τους drivers.

 

επίσης από ότι κατάλαβα δεν υφίσταται πρόβλημα με καμιά user mode εφαρμογή, τουλάχιστον όχι ακόμα, δεν αποκλείω τίποτα όμως, και από ότι κατάλαβα το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο όταν θέλεις να κάνεις dualboot με windows αλλιώς απλά θα το απενεργοποιήσεις.

 

Μου μυρίζει άλλη μια αποτυχία από την microsoft. Το πρόβλημα δημιουργείται από την προϋπόθεση ύπαρξης του UEFI για την λειτουργία των windows οπότε αναβαθμίσεις δεν θα γίνουν γιατί καμιά εταιρία ή χρήστης δεν πρόκειται να αγοράσει νέο υπολογιστή για να έχει την τελευταία έκδοση windows. Σε περίπτωση που η παρουσία του UEFI δεν είναι απαραίτητη τότε θα είναι απλό να την απενεργοποιήσει κάποιος τόσο μέσα από τα windows όσο και μέσα στο bios και δεν τρέχει κάστανο. Το πρόβλημα είναι ότι το κακόβουλο λογισμικό θα βρει τρόπο να τα απενεργοποιήσει και τα 2 δημιουργώντας εύλογα ερωτήματα για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου.

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τις προδιαγραφές του UEFI οπότε κρατάω μια πισινή για το πόσο εύκολη είναι η απενεργοποίηση του.

αν κάπου κάνω λάθος ενημερώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα.

 

Αν απενεργοποιείται εύκολα αυτό (secure boot ή όπως αλλιώς λέγεται) και δεν επηρεάζει τα windows 8 μικρό το κακό. Αν κάποιος το θέλει ενεργοποιημένο και θέλει και dual boot με linux πιστεύω θα είναι σε θέση να βρει εύκολα και δωρεάν λύση.

 

Σχετικά με διαφορα αλλα που ειπώθηκαν να καταθέσω και εγώ μια μικρή άποψη.

 

θυμιστε μου παλι γιατι πρεπει να μισουμε τo windows?

 

Δεν πρέπει να μισούμε θα windows.

Είναι το λειτουργικό στην πλειοψηφία τον dekstop (προσοχή) desktop pc.

 

Από κει και πέρα κανένας φανατισμός δεν οδηγεί σε κάτι καλο.

 

Το windows μας έχει μάθει όλα αυτά τα χρονια να θεωρούμε δεδομένα πράγματα τα οποια είναι λάθος.(P.x. το pc κολλάει και θέλει restart. Κάνω format κάθε τόσο). Ωστόσο τώρα πια τα windows 7 είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό. Όσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι είναι εξαιρετικό λειτουργικό άλλο τόσο οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι αυτό επιτεύχθηκε επειδή έχει αρχίσει σιγά σιγά να πλησιάζει την linux (/ unix) λογική σε κάποια (αν όχι πολλά) πράγματα(πχ βλέπε δικαιώματα χρηστών και δομή χρηστών σε windows 98 και σε 7. Ή που πλέον ο boot loader, έστω και αν ο χρηστης δε παίρνει χαμπάρι, είναι ένα ξεχωριστό προγραμματάκι που εγκαθίσταται σε ένα δικό του μικρό partition και είναι λίγο πιο ανεξάρτητο από όσο ήταν μέχρι στιγμής, που έκανες format στο πρώτο κατά σειρά εγκατάστασης λειτουργικό και έπαιρνες όλο το pc στα χερια.).

 

Απ την άλλη είμαι εντελώς κάθετος στην οποια λογική που υπαγορεύει μια συσκευή που αγοράζεις να μην μπορείς να την κανεις ότι θες.

 

Τέλος.

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ψάξεις ούτε λεπτό αν είναι compatible ένα laptop p.x. με το linux.

Sorry αλλα μου ακούγεται αστείο.

 

Μπορεί κάποιες ειδικές συσκευές η ακόμα και κάποια wireless usb να μην έχουν drivers. Ok. Αυτό είναι ένα θέμα (που δε φταίει όμως το linux για αυτό).

 

 

Κάποιος μίλησε πριν για το ζήτημα του "ψάχνω στο google και εγκαθιστώ".

 

Αυτό και αν είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα που το windows μας έχει συνηθίσει αλλα δεν είναι καθόλου καλο.

 

Δεν είναι τυχαίο που τώρα και η Apple έχει βάλει πια "Αρ Store" και όλα εγκαθίστανται από κει.

 

Ακούω μάλιστα ότι παίζει να το κάνουν και τα windows κάποια στιγμή.

 

Όσο δε πρέπει να φανατιζόμαστε υπέρ κανενός αλλα να βρίσκουμε τι μας βολεύει και να το χρησιμοποιούμε άλλο τόσο πρέπει και λιγάκι να αναγνωρίζουμε που ξεκίνσαν κάποιες ιδέες πριν γίνουν mainstream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers απ'το wireless στικάκι δεν δουλεύουν στα windows 7. Μέχρι Vista λέει.

το linux βρήκε wireless με το που φόρτωσε το cd, πριν την εγκατάσταση.

γιατί ΚilliΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers απ'το wireless στικάκι δεν δουλεύουν στα windows 7. Μέχρι Vista λέει.

το linux βρήκε wireless με το που φόρτωσε το cd, πριν την εγκατάσταση.

γιατί ΚilliΚ;

 

 

1.δοκιμασες να τρεξεις τη συσκευη με τους vista drivers στο 7; ασχετως τι λεει.

οι μισες συσκευες μου δουλευουν στο 7 με vista drivers,απροβληματιστα.

 

2.δεν ειπα οτι δεν δουλευουν οι συσκευες στα λινουξ.

ειπα οτι χρειαζεσαι να ξοδεψεις ασκοπα χρονο για να κανεις να δουλεψει μια "ιδιοτροπη" συσκευη σωστα στα λινουξ.

το ξερω,το εχω ζησει.

 

savvy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux οι συσκευές ή δουλεούν ή δεν δουλεύουν. Ποιο ψάξιμο; Άντε, για κάποιες wireless συσκευές να φορτώσεις άλλο module του b43 ή τον wl, και σε μερικές κάρτες ήχουν να βάλεις μισή γραμμή στο alsa conf (κι αυτό copy-paste).

Αλλά αν δεν δουλεύει, τη γάμησες. Απλά το πουλάς και παίρνεις άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers απ'το wireless στικάκι δεν δουλεύουν στα windows 7. Μέχρι Vista λέει.

το linux βρήκε wireless με το που φόρτωσε το cd, πριν την εγκατάσταση.

γιατί ΚilliΚ;

 

Ποιο μοντελο ειναι? Απο περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...