Προς το περιεχόμενο

Ατομική Επιχείρηση στην Βουλγαρία


Kapetanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστηχώς τα πράγματα για τις γυναίκες είναι 2 φορές χειρότερα αν για τους άνδρες είναι μια φορά. Βλέπω συζητήσεις σε διάφορα sites που λένε εργαζόμενες οτι μόλις παντρεύτηκαν ή έκαναν παιδιά και το ανακοίνωσαν στους εργοδότες τους απολύθηκαν μετά από λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω 2 απορίες που με βασανίζουν...

1. Πως τιμολογεί η Βουλγάρικη εταιρία στην Ελλάδα σε ένα πελάτη λιανικής; Με τι ΦΠΑ, 0%;

2. Πως τιμολογεί μια Βουλγάρικη εταιρία ένα κατάστημα (κατασκευής ιστοσελίδας) και πως μπορεί ο πελάτης να περάσει την απόδειξη στα έξοδά του. Για μία και μόνο συναλλαγή θα πρέπει να γραφτεί στο VIES;

 

Θεωρώ ότι αυτές είναι σημαντικές ερωτήσεις γιατί όλοι ρωτάμε πόσο θα γλυτώσουμε και πόσο καλά είναι αλλά στο κομμάτι που αφορά το κομμάτι της πώλησης των αγαθών ή των υπηρεσιών μας δεν έχω δει συγκεκριμένες απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω 2 απορίες που με βασανίζουν...

1. Πως τιμολογεί η Βουλγάρικη εταιρία στην Ελλάδα σε ένα πελάτη λιανικής; Με τι ΦΠΑ, 0%;

2. Πως τιμολογεί μια Βουλγάρικη εταιρία ένα κατάστημα (κατασκευής ιστοσελίδας) και πως μπορεί ο πελάτης να περάσει την απόδειξη στα έξοδά του. Για μία και μόνο συναλλαγή θα πρέπει να γραφτεί στο VIES;

 

Θεωρώ ότι αυτές είναι σημαντικές ερωτήσεις γιατί όλοι ρωτάμε πόσο θα γλυτώσουμε και πόσο καλά είναι αλλά στο κομμάτι που αφορά το κομμάτι της πώλησης των αγαθών ή των υπηρεσιών μας δεν έχω δει συγκεκριμένες απαντήσεις...

 

Καλησπέρα

 

Σε πελάτη λιανικής, τιμολογεί με 20% ΦΠΑ (Βουλγαρικό), αν ο πελάτης έχει επαγγελματικό ΑΦΜ και είναι εγγεγραμένος στο VIES (ενδοκοινοτικές συναλλαγές), τότε δεν υπάρχει ΦΠΑ.

Για μία και μόνο συναλλαγή θα πρέπει να εγγραφεί στο VIES, διαφορετικά θα πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μία και μόνο συναλλαγή θα πρέπει να εγγραφεί στο VIES, διαφορετικά θα πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ.

 

Και αν δεν έχει συναλλαγές σε ένα μήνα, θα πρέπει ο λογιστής του να κάνει δήλωση; Δηλαδή, πόσο φόρτωμα θα είναι του λογιστή να κάνει κάνει μία μόνο ενδοκοινοτική συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αν δεν έχει συναλλαγές σε ένα μήνα, θα πρέπει ο λογιστής του να κάνει δήλωση; Δηλαδή, πόσο φόρτωμα θα είναι του λογιστή να κάνει κάνει μία μόνο ενδοκοινοτική συναλλαγή;

δεν ειναι καθολου φορτωμα η ενδοκοινωτικη για τον λογιστη.γινεται ον λαιν με το αφμ του εισερχομενου και το ποσο.οποιος σου πει οτι τον φορτωνεις με ενδοκοινωτικες,θελει χρημα,γιατι δεν ειναι καθολου κοπος.μηνα παρα μηνα ,κανω εισαγωγη και την καταθετω μονος μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καθολου φορτωμα η ενδοκοινωτικη για τον λογιστη.γινεται ον λαιν με το αφμ του εισερχομενου και το ποσο.οποιος σου πει οτι τον φορτωνεις με ενδοκοινωτικες,θελει χρημα,γιατι δεν ειναι καθολου κοπος.μηνα παρα μηνα ,κανω εισαγωγη και την καταθετω μονος μου.

 

Και αναγκαστικά κάνεις κάθε μήνα, η μόνο όποτε έχεις συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει κανεις το 'χαρτι' που χρειαζονται στο προξενειο της βουλγαριας στην Αθηνα?

[αυτο που ειναι χωρισμενο στην μεση]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 απορίες που με βασανίζουν...

1. Πως τιμολογεί η Βουλγάρικη εταιρία στην Ελλάδα σε ένα πελάτη λιανικής; Με τι ΦΠΑ, 0%;

2. Πως τιμολογεί μια Βουλγάρικη εταιρία ένα κατάστημα (κατασκευής ιστοσελίδας) και πως μπορεί ο πελάτης να περάσει την απόδειξη στα έξοδά του. Για μία και μόνο συναλλαγή θα πρέπει να γραφτεί στο VIES;

 

Εφόσον η Βουλγάρικη εταιρία έχει φυσική παρουσία στην Ελλάδα (π.χ. μαγαζί), αγορές που γίνονται μέσω του ελληνικού υποκαταστήματος υπόκεινται σε όλους τους ελληνικούς νόμους - ελληνικό ΦΠΑ, ελληνικό φόρο εισοδήματος κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

υπαρχει ηδη εταιρεια κατασκευαστικη-εμπορικη που λειτουργει στην ελλαδα σαν ατομικη. εχει ιδρυθει με τη μορφη ΕΠΕ στη Βουλγαρια με το ιδιο κατα κυρια βαση αντικειμενο. η ερωτηση ειναι η εξης: πως μπορουν να εκδιδονται τα τιμολογια πωλησης-δελτια αποστολης προς εταιρειες και ιδιωτες απο το υποκαταστημα?

να διευκρινησω οτι το κατασκευαστικο θα παραμεινει στην ελλαδα. ο λογιστης που εχει η εταιρεια στην ελλαδα δεν γνωριζει απ΄οτι μας ειπε.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εχει κανεις το 'χαρτι' που χρειαζονται στο προξενειο της βουλγαριας στην Αθηνα?

[αυτο που ειναι χωρισμενο στην μεση]

 

το template ισως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπάρχει κάποιος από τους παραπάνω που έκανε την "κίνηση" να ανοίξει εταιρεία στη Βουλγαρία ?

 

Όποιες εμπειρίες, απόψεις και κατευθύνσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών, μπορώ να μεταφέρω την έδρα στην Βουλγαρία και να παρεχω τις υπηρεσίες στην Ελλάδα; Θα μπορώ να κόβω τιμολόγια στις εταιρίες που συνεργαζομαι και πως θα γίνεται η πληρωμη όπως τώρα μέσω ελληνικών τραπεζών η θα πρέπει να έχω λογαριασμό σε τράπεζα της Βουλγαρίας και να γίνεται σε αυτήν η κατάθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών, μπορώ να μεταφέρω την έδρα στην Βουλγαρία και να παρεχω τις υπηρεσίες στην Ελλάδα; Θα μπορώ να κόβω τιμολόγια στις εταιρίες που συνεργαζομαι και πως θα γίνεται η πληρωμη όπως τώρα μέσω ελληνικών τραπεζών η θα πρέπει να έχω λογαριασμό σε τράπεζα της Βουλγαρίας και να γίνεται σε αυτήν η κατάθεση;

Μην μπλέκεις για 1000 διαφορετικούς λόγους. Εκτός αν μετακομίσεις στην Βουλγαρία κι εσύ και γίνεις φορολογικός κάτοικος Βουλγαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκοπεύω να μετακομοισω στην Βουλγαρία, μιας και η δουλειά μου αφορά παροχή υπηρεσιών σε εταιρία τηλεποικοινωνιων που δραστηροποιηται στην Ελλάδα, απλώς ρωτάω να πάρω κάποια γνώμη για το τι παίζει και αν συμφέρει, μιας και όπως είναι εδώ τα πράγματα η μισή αμοιβή πάει σε εφορία και ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκοπεύω να μετακομοισω στην Βουλγαρία, μιας και η δουλειά μου αφορά παροχή υπηρεσιών σε εταιρία τηλεποικοινωνιων που δραστηροποιηται στην Ελλάδα, απλώς ρωτάω να πάρω κάποια γνώμη για το τι παίζει και αν συμφέρει, μιας και όπως είναι εδώ τα πράγματα η μισή αμοιβή πάει σε εφορία και ΟΑΕΕ.

Συμφέρει προφανώς αλλά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αν έχεις πελάτες χονδρικής κυρίως Ελλάδα και καθόλου έξω συν εικονική έδρα να στην πουν άσχημα. Γενικά ρε παιδιά βαλτε τη φωνή της λογικής να δουλέψει.

 

Έχει χτιστεί ολόκληρη βιομηχανία από λογιστές δικηγόρους που τάζουν τα πάντα για 600€ το χρόνο. Δεν είναι και ντιπ χαζοί στην ελληνική εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...