Προς το περιεχόμενο

Νέο Macbook Pro με Retina ανάλυση και νέα σειρά MacBook Air


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Mac book pro απευθυνόντουσαν περισσότερο σε επαγγελματίες πχ για video editing η απουσία Ethernet είναι λάθος ' date=' δε γίνεται να πηγαίνεις σε μια εταιρεία και να τους λες βάλτε wifi n... Έστω και wifi n θα σέρνεται όταν έχεις να κάνεις με πολλά gb.

 

Κλασσικά οι τιμές για τα Mac book pro στην Ελλάδα θα είναι άλλες.

Όσον αφορά τα alienware της Dell στο παρελθόν είχα ρωτήσει για κάποια μοντέλα και δε τα πουλάγανε Ελλάδα, πλέον ότι δούμε στο site της Dell μπορούμε να το αγοράσουμε και στην Ελλάδα ;;; Αν ναι απο ποιον;

 

Sent from my iPhone using Insomnia[/quote']

 

Δηλαδη ενας επαγγελματίας θα δώσει πάνω απο 2000 ευρω για laptop και θα κολλήσει στα 25 ευρω του ανταπτορα για Ethernet? Μάλλον γράφεις για Έλληνα επαγγελματία.....εξου και η απορία σου για το Alienware.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι σκιές εχουν να κάνουν με το κατα πόσο ξεφυσας τον καπνό πανω στην οθόνη σου και καθαρίζουν εύκολα.

Αγαπητέ Billdanos, εντελώς φιλικά αλλά έχεις "τυφλωθεί" από τον έρωτα σου για τα i-devices. :)

"Τα πάθη αιχμαλωτίζουν καί υποδουλώνουν τον άνθρωπο, ό όποιος χάνει την ελευθερία του και γίνεται δούλος τους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ, βέβαια, μπαίνει το πρόβλημα ότι η Apple χρεώνει πάντα αρκετά τέτοια πρόσθετα πραγματάκια, αλλά για ένα μηχάνημα που θα κουβαλάω μαζί μου 5+ χρόνια, ειλικρινά προτιμώ να δώσω και 100€ παραπάνω και να το κάνω ελαφρύτερο, λεπτότερο κτλ.

 

Συν άπειρο εδώ. Αλλά το θέμα πολλών (και εμένα) είναι ότι προσπαθεί ακόμα κι από 'κει να σε βυζάξει. Οκ, βγάλε το Ethernet, μέσα και μπράβο. Αλλά στα $2200 μπορείς να κάνεις μια παραχώρηση $5 (...και αν) και να δίνεις στο πακέτο και τον αντάπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που λές + για να σε βάλουν να τους τα ακουμπήσεις για να πάρεις τον ανταπτορα..... Όπως έχουν κάνει και με το display port που για να συνδέσεις μια οθόνη θέλει να τους σκάσεις το 20αρικο για τον αντάπτορα...

Σιγα μην τους τα ακουμπήσω για έναν thunderbolt αντάπτορα, όταν υπαρχουν usb 3 to ethernet και μάλιστα με hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet δε μπήκε επειδή... πολύ απλά δε χώραγε. Μια θύρα Ethernet έχει 11 mm ύψος, ενώ το νέο MBP έχει πάχος μόλις 18 mm με την οθόνη μαζί. Πως θα έμπαινε και που; Εάν δείτε τις εικόνες στο site της Apple ακόμα και οι USB θύρες (7 mm) χωράνε ίσα-ίσα. Αναγκαστικά λοιπόν έπρεπε να φύγει.

 

Δεν ειναι οτι αναγκαστικα επρεπε να φυγει..

Αλλες εταιριες σε εξισου λεπτα λαπτοπ(ή ακομα λεπτοτερα) μπορεσαν και χωρεσαν ethernet.

 

Πχ hp folio με παχος 18mm:

 

http://www.hp.com/united-states/campaigns/folio13/index.html#.T9bgH7WIjsA

Folio13lead1_large_verge_medium_landscape.jpg

 

Ή το hp spectre xt που ειναι λεπτοτερο απο το macbook pro(0.69" εναντι 0.71"), αλλα εχει ethernet:

hp-spectre-pictures-hands-on-2.jpg

 

 

ή το sony ultrabook t13 των 17.8mm (0.7" εναντι 0.71" του macbook pro):

 

http://www.digitallife.gr/sony-vaio-new-s-series-e-series-t-series-ultrabook-greece-98400/

 

Sony-VAIO-T13-02.jpg

 

Ρε παιδιά, η αρχική μου ερώτηση για τις χρήσεις του Ethernet, αφορούν τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών. Οι υπόλοιποι δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να δώσουν ακόμη 30€ στα 2200€ για να πάρουν έναν αντάπτορα.

Η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων δεν χρειαζεται γενικοτερα ενα λαπτοπ των 2500€. Οποτε φανταζομαι οτι αυτο το macbook pro δεν απευθυνεται στην "συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών" ..

 

Το θεμα δεν ειναι τα 30€ του ανταπτορα, αλλα το οτι θα πρεπει να κουβαλας μαζι σου κ αυτο.

Θα ηταν απειρως πιο βολικο να ειχαν καταφερει να το χωρεσουν στο σασι οπως αλλες εταιριες με εξισου λεπτα(ή και λεπτοτερα) laptop.

 

 

-----------------------------------------------------------

 

To ethernet δεν ειναι απαραιτητο για αυτους που θελουν εναν υπολογιστη για το σπιτι, για να χαζευουν στο youtube κλπ.

Για αυτους ομως που χρειαζονται εναν φορητο των 2500€ με quad core επεξεργαστη, 8gb ram, ssd και χρειαζονται τον φορητο στο γραφειο-εταιρια κλπ ειναι πολυ πιο πιθανο να χρειαζονται το ethernet.

Στις περισσοτερες μικρομεσαιες και μεγαλες επιχειρησεις/εταιριες δεν παιζει wifi. Το ιδιο και σε αρκετα πανεπιστημια, εστιες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν διαφορετικό σχήμα αυτά και χωράει. Τα MBP είναι πιο κυρτά στο πλάι. Το έγραψα και πριν, ακόμα και οι USB / TB θύρες ίσα που χωράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν διαφορετικό σχήμα αυτά και χωράει. Τα MBP είναι πιο κυρτά στο πλάι. Το έγραψα και πριν, ακόμα και οι USB / TB θύρες ίσα που χωράνε.

 

Κοινως , δεν ειναι θεμα παχους 18mm οπως ειπες προηγουμενως, αλλα σχεδιασμου.

(Εντωμεταξυ και το spectre xt ειναι κυρτο και οι usb/hdmi ισα που χωρανε, αλλα εκαναν την μαγκια με το πορτακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως που δεν εβαλαν ethernet, καμμια σοβαρη εταιρεια δεν εχει wifi για το lan της, αλλα και κακως αυτοι που φταχνουν τα στανταρντς δεν εχουν αλλαξει το rj45 να το κανουν πιο μικρο. Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο μεγαλη η πορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσία ενσωματωμένου ethernet είναι λεπτομέρεια και υπάρχει φτηνή λύση με τον adaptor.

Έχω ένα MBA και στην εργασία μου χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα ένα usb-ethernet που αγόρασα 15 ευρώ και το έχω παρκαρισμένο μόνιμα στο γραφείο.

Στο σπίτι το wifi υπερεπαρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη ενας επαγγελματίας θα δώσει πάνω απο 2000 ευρω για laptop και θα κολλήσει στα 25 ευρω του ανταπτορα για Ethernet? Μάλλον γράφεις για Έλληνα επαγγελματία.....εξου και η απορία σου για το Alienware.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Δε λέω ότι θα κολλήσει, απλά λέω ότι η Ethernet είναι standar αλλα για να το βγάζουν χωρίς Ethernet μάλλον ο περισσότερος κόσμος έχει Mac book pro για να σερφάρει στο Facebook ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την retina οθόνη τα 13.1" Ζ series της Sony με 1920x1080 ανάλυση πόσα ppi είναι;

 

~169 ppi.

 

Και το asus zenbook prime 11.6" με αναλυση 1920x1080 εχει ~190ppi.

 

http://www.engadget.com/2012/05/22/asus-zenbook-prime-ux21a-review/

 

Κοινως , το 13" με 1920x1080 και 169ppi εχει 50% μεγαλυτερο ppi απο το 13" macbook pro 1280x800 με 113ppi ή 33% μεγαλυτερο ppi απο το 13" macbook air με 127ppi.

Αντιστοιχα το macbook pro retina με 220 ppi εχει 30% μεγαλυτερο ppi απο το 13" με 1920x1080 και 169ppi.

 

To 11.6" asus zenbook prime με 1920x1080 και 190ppi εχει 68% μεγαλυτερο ppi απο το 13" macbook pro 1280x800 με 113ppi ή 49% μεγαλυτερο ppi απο το 13" macbook air με 127ppi ή 40% μεγαλυτερο ppi απο το 11,6" macbook air με 135ppi ή 72% μεγαλυτερο ppi απο το 15,4" macbook pro με 1440x900 και 110ppi .

Αντιστοιχα το macbook pro retina με 220 ppi εχει 15% μεγαλυτερο ppi απο το 11.6" με 1920x1080 και 190ppi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επεσες στην περίπτωση, Ναι εχω δουλεψει σε τμήματα marketing εταιριών. Δεν χρειάζομαι μαθήματα υπολογισμού οπτικών μετρήσεων γιατι πολύ απλα είναι μέρος της δουλειάς μου, υποδείξεις αλλού λοιπόν.

 

 

Και απο την "μυωπία" του καθένα

 

 

Οσοι θα ακούσουν το καμπανάκι δεν έχουν άλλη επιλογή, θα τους τρέξουν τα σάλια και το χρήμα. Εχει φροντίσει το marketing γι' αυτό.

 

Μιλάμε για ένα high end μηχάνημα που δεν απευθύνεται σε όλους. Δεν θα σε αναγκάσει κανείς να το πάρεις με το ζόρι. Η ουσία είναι πως είναι διαθέσιμο ΣΗΜΕΡΑ και από την Apple.

 

Αγαπητέ Billdanos, εντελώς φιλικά αλλά έχεις "τυφλωθεί" από τον έρωτα σου για τα i-devices. :)

"Τα πάθη αιχμαλωτίζουν καί υποδουλώνουν τον άνθρωπο, ό όποιος χάνει την ελευθερία του και γίνεται δούλος τους."

 

Να αλλάξεις ψυχολόγο (ή πνευματικό)! Προσωπικά έχω μάθει να απολαμβάνω τα παθη μου και όχι να τα καταπιέζω.

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...