Προς το περιεχόμενο

Απόκρυψη μαύρων πλαισίων στην τηλεόραση


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω παρατηρήσει ότι σε αναλύσεις 1280χ544 και διάφορες άλλες που δεν είναι 720p και 1080p οι ταινίες έχουν μαύρα πλαίσια πάνω κάτω. Υπάρχει κανένας τρόπος να τα βγάλουμε? Η τηλεόραση μου είναι η LG LW4500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά μου που είναι toshiba, διευθετώ την εικόνα ανεξάρτητα απο την ανάλυση, μέσω κουμπιού στο τηλεκοντρόλ που εμφανίζει στην οθόνη παραθυράκι με τις διαθέσιμες επιλογές(ευρεία, cinema, pc, 3:4 κλπ).

 

Δες λοιπόν, μήπως και το δικό σου έχει κάποιο αντίστοιχο κουμπί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικιά μου που είναι toshiba, διευθετώ την εικόνα ανεξάρτητα απο την ανάλυση, μέσω κουμπιού στο τηλεκοντρόλ που εμφανίζει στην οθόνη παραθυράκι με τις διαθέσιμες επιλογές(ευρεία, cinema, pc, 3:4 κλπ).

 

Δες λοιπόν, μήπως και το δικό σου έχει κάποιο αντίστοιχο κουμπί...

 

Σωστά δεν είχα θυμηθεί ποτέ να τα κοιτάξω αυτά. Θα τα δω και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλές τηλεοράσεις έχουν υπερδιεύρηνση 16:9 για να χάνονται τα πλαίσια αλλά η εικόνα δεν αυξάνεται ανάλογα και στο μήκος. Ειναι δυσανάλογη και τα σώματα/πρόσωπα κλπ σε μία ταινία φαίνονται πιο μακρόστενα. Η λύση είναι να δεις ταινιά 1920 χ 1080 ή θα αρκεστεις στα πλαίσια.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κατεβαζεις ενα σωρο gb για να την βλεπεις παραμορφωμενη την ταινια?

Ε,κατέβαζε και βλέπε εσύ 700mb avi dvdrip.

 

Τι να κάνουμε τώρα,όσο ζει ο κινηματογράφος βγάζουν ταινίες για αυτών,αν θες κατέβαζε ταινίες του syfy channel(ή άλλων καναλιών) να βλέπεις fullscreen.

Επεξ/σία από TheELF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,κατέβαζε και βλέπε εσύ 700mb avi dvdrip.

 

Τι να κάνουμε τώρα,όσο ζει ο κινηματογράφος βγάζουν ταινίες για αυτών,αν θες κατέβαζε ταινίες του syfy channel(ή άλλων καναλιών) να βλέπεις fullscreen.

σε τι απαντας ρε παληκαρι?

γραφω οτι ειναι μλκ να κατεβαζεις μερικα gb και μετα να παραμορφωνεις για να χαθουν τα μαυρα πλαισια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαυτό θα επιλέγετε τις ταινίες ανάλογα με την ανάλυση και θα κάνετε υπομονή ;) Για παράδειγμα 720p με ανάλυση 1280x720 και τα 1080p με ανάλυση 1920 χ 1080 καλύπτουν όλη την οθόνη χωρίς πλαίσια :) Η καλύτερη λύση είναι τα Bluray-BD25 αλλά πολλά GB και ώρες ;)

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραιτητα.

 

Mια τηλεοραση με αναλυση 1920Χ1080 εχει aspect ratio (1920:1080=1.78) 1.78:1

 

Οι κινηματογραφικες ταινιες κατα κυριο λογο γυριζονται σε δυο φορματ: 1.85:1 και 2.35:1

 

Στην πρωτη περιπτωση επειδη τα νουμερα ειναι πολυ κοντα (1.78 και 1.85) υπαρχουν μεν μαυρες μπαρες αλλα ουσιαστικα δεν γινονται αντιληπτες ή εξαλειφονται απο το overscan της τηλεορασης.

 

ar13_md.jpg

 

Στη δευτερη ομως δε γινεται να αποφυγουμε τις μαυρες μπαρες.

 

ar12_md.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ποτέ δεν μου έχει τύχει. Το mkv ίσως να είναι έτσι.

 

Εγώ πιστεύω ή ταινία θα είναι έτσι, ή σε μερικά σημεία δεν θα ήταν 1280χ720. Εξάλλου ήταν 2.4gb 2.30 ώρες ταινία. Δεν ξέρω τι να πω... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό το μέγεθος του αρχείου για την διάρκεια της συγκεκριμένης ταινίας. Κάτι δεν θα έχει γίνει σωστά. Δεν μπορεί η ταινία να είναι σε άλλα σημεία full screen και σ' άλλα όχι.

Αν θες την γνώμη μου, ν' αποφεύγεις τέτοια αρχεία. Να προτιμάς πιο μεγάλα, απο 4,37GB και πάνω για ποιότητα 720p. Είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας.

Είναι και της υπομονής βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...