Προς το περιεχόμενο

Απόκρυψη μαύρων πλαισίων στην τηλεόραση


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ μικρό το μέγεθος του αρχείου για την διάρκεια της συγκεκριμένης ταινίας. Κάτι δεν θα έχει γίνει σωστά. Δεν μπορεί η ταινία να είναι σε άλλα σημεία full screen και σ' άλλα όχι.

Αν θες την γνώμη μου, ν' αποφεύγεις τέτοια αρχεία. Να προτιμάς πιο μεγάλα, απο 4,37GB και πάνω για ποιότητα 720p. Είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας.

Είναι και της υπομονής βέβαια.

 

Τουλάχιστον είχε σε μερικά σημεία full screen. Εδώ υπάρχουν μεγαλύτερα αρχεία που είναι 1280χ544. Έλεος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μικρό το μέγεθος του αρχείου για την διάρκεια της συγκεκριμένης ταινίας. Κάτι δεν θα έχει γίνει σωστά.

Εξαρτάτε που θα την δεις,αν έχεις σούπερ ντούπερ tv σαφώς και βλέπεις τεράστιες διαφορές,αν της βλέπεις σε απλή οθονούλα Η/Υ δεν θα καταλάβεις τίποτα(από διαφορές, ε... ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην δική μου τηλεόραση που δεν είναι και των χιλιάδων ευρώ, έχω δει όντως πολύ μεγάλες διαφορές. Τώρα αν κάποιος βλέπει ταινίες σε μια μικρή απλή οθόνη υπολογιστή, πάσο.

Ο καθένας όπως μπορεί, βολεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το the dark knight που ήταν 1280χ720. Σε άλλες σκηνές είχε full screen ενώ σε άλλες μαύρα πλαίσια? Τι λέτε να έφταιγε?

 

 

τιποτα δεν εφταιγε, απλως θα ηταν εκδοση IMAX που σημαινει οτι καποια πλανα ειναι γυρισμενα σε καδρο 16Χ9 (ητοι 1.78) και το υπολοιπο της ταινιας σε 21Χ9 (ητοι 2.35).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπανια θα βρειτε 720 1280χ720 συνηθως ειναι 1280x544 1280x688

οποτε θα εχουν μαυρα πλαισια!

 

Και αυτό εξαιτίας κακού rip να φανταστώ? Το κακό είναι ότι εμ έχουμε πλαίσια, εμ έχουν μεγάλα μεγέθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτό εξαιτίας κακού rip να φανταστώ? Το κακό είναι ότι εμ έχουμε πλαίσια, εμ έχουν μεγάλα μεγέθη.

Όχι λόγου κακού rip, αλλά λόγου του aspect ratio, οι κινηματογραφιστές (παράξενο γένος) βγάζει της ταινίας τους σε ό,τι αναλογία νομίζουν ότι θα είναι η ποιο κατάλληλη για την δραματική της ταινίας, χέστηκαν για το πως θα παίζει στην TV,με λίγα λόγια απλά δεν βγάζουν ταινίες σε 16:9 αλλά σε άλλες αναλογίες ποιο «πλατιές» που βολεύουν καλύτερα για τον κινηματογράφο.

Επεξ/σία από TheELF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχετε μεγαλη και καλη τηλεοραση να κατεβαζετε μονο 1080p και να ειναι και πανω απο 10gb καλυτερα...happy.gif

Αυτό κάνω (ή προσπαθώ να κάνω), αλλά μερικές φορές πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι αναγκη να βαλεις για κατεβασμα τη ταινια οταν σου τη βαρεσει να δεις

εγω μπαινω σε tracker

βλεπω τις 5-6 τελευταιες αξιολογες σε 1080 και τις βαζω να κατεβουνε.

σε 2 νυχτες εχουν κατεβει ολες.και οταν αποφασισω να δω εχω στη συλλογη μου καμια 30ρια και διαλεγω αναλογα τα γουστα και τις παρεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό εξαιτίας κακού rip να φανταστώ? Το κακό είναι ότι εμ έχουμε πλαίσια, εμ έχουν μεγάλα μεγέθη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_%28image%29

οπως τα ειπε παραπανω ειναι.οι ριππερς απλα προσπαθουν να δωσουν οσο γινεται καλυτερο αποτελεσμα...

 

αν εχετε μεγαλη και καλη τηλεοραση να κατεβαζετε μονο 1080p και να ειναι και πανω απο 10gb καλυτερα...happy.gif

ενταξει σε τν αν δεν μιλαμε για τιποτα θηρια των 50+ιντζων και τα 720 μια χαρα δειχνουν.

το παρτυ των πιξελς και της μαυρης μπαρας αρχιζουν στις πολλες ιτζες και κυριως σε προτζεκτορα.

βλεπω ταινιες σε home cinema με προτζεκτορα 720.εκει φαινονται αρκετα αλλα δεν αξιζει τα εξτρα gb των 1080εφοσον δεν υποστηριζει 1080 ο προτζεκτορας ή true hd dolby ο ενισχυτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...