Προς το περιεχόμενο

Ο Linus Torvalds λέει στην Nvidia να πάει να να να ναει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το bumblebee τι γίνεται ? Δουλεύει όπως πρέπει ή η υπόθεση optimus σε linux είναι χαμένη υπόθεση ? Σκεφτόμουν για nvidia όταν και όποτε γίνει η επόμενη αγορά.

 

Έίχα πολλά προβλήματα με την ΑΤΙ κάρτα στο λαπτοπ (αν και είδα κάποια βελτίωση από μια έκδοση του κλειστού οδηγού που βγήκε τον χειμώνα και μετά, αυτό όμως δεν αλλάζει την άποψη μου για αυτή την εταιρεία. Χώρια η ταλαιπωρία τόσο καιρό και ακόμα δεν έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα. Αν είναι η nvidia η χειρότερη επειδή δεν συνεργάζεται, η ΑΤΙ που είναι πιο συνεργάσιμη αλλά ο κλειστός οδηγός είναι χάλια είναι καλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linus με γαμ@ς καλοκαιριατικα, κανονισε να αποσυρει τελειως η nvidia τον κατα τα αλλα ποιοτικοτατο και σοβαροτατο gpu driver που δινει στο GNU/Linux και να τρεχω να αλλαζω καρτα...

 

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπελα ειπε οτι αγορασε laptop με το Optimus και περιμενε (:huh:) οτι θα υπαρχει support. Ποιος της ειπε να το θεωρει δεδομενο?

 

Καποτε επαιζε πολυ η συμβουλη οτι πρεπει να κανεις και μια ερευνα αγορας πριν αγορασεις hardware στο οποιο σκοπευεις να τρεχεις linux, αλλα μαλλον με την παροδο του χρονου το ξεχασαμε.

 

Η συνεντευξη παντως πολυ ενδιαφερουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει η nvidia να μην το παρει στα σοβαρα γιατι μεσα στης πανεπιστημιακες αιθουσες λεγονται πολλα κ για τις εταιριες και για τους ανθρωπους οποτε μπορει να το παρει σαν αποψη μεσα στην διαλεξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linus με γαμ@ς καλοκαιριατικα, κανονισε να αποσυρει τελειως η nvidia τον κατα τα αλλα ποιοτικοτατο και σοβαροτατο gpu driver που δινει στο GNU/Linux και να τρεχω να αλλαζω καρτα...

 

:cry:

Χαχαχα!

Γεια σου tritonas.

Ελιωσα μιλαμε!

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπελα ειπε οτι αγορασε laptop με το Optimus και περιμενε (:huh:) οτι θα υπαρχει support. Ποιος της ειπε να το θεωρει δεδομενο?

 

Καποτε επαιζε πολυ η συμβουλη οτι πρεπει να κανεις και μια ερευνα αγορας πριν αγορασεις hardware στο οποιο σκοπευεις να τρεχεις linux, αλλα μαλλον με την παροδο του χρονου το ξεχασαμε.

 

Η συνεντευξη παντως πολυ ενδιαφερουσα

 

Α, φιλαράκι, τι δεν καταλαβαίνεις, όχι πες μου τι δεν καταλαβαίνεις,(:Ρ)

 

Γιατί η nvidia δεν υποστηρίζει το red hat 5 πλέον; Τι μονοπωλιακές ταχτικές είναι αυτές;

 

Σαν κακομαθημένο κάνει ο Λίνους, δείχνει το επίπεδο μιας μεγάλης μερίδας του λίνουξ, τα θέλουν όλα και ας έχουν επιλέξει να είναι ««στην γωνία»».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 60ο λεπτό σχολιάζει ένας της nvidia και μάλιστα λέει χαρακτηριστικά: αν και μου κάνατε χειρονομία, εγώ σας ευχαριστώ. χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 14 χρόνια είχα ασχοληθεί πολυ με το linux. Συγκεκριμένα με το Red Hat 5 . Η συγκεκριμένη έκδοση θεωρούνταν επαναστατική από θέμα hardware και software. Φυσικά δεν ήταν συμβατή με όλο το plug and pray hardware των windows 95. Υποστήριζε όμως την οικονομική και διαδεδομένη S3 Virge κάρτα γραφικών μου , την κλασική sound blaster κάρτα ήχου, τον scsi controller της θρυλικής Adaptec και τον συνηθισμένο Hewlett Packard εκτυπωτή μου.

 

Γενικά στο Linux φροντίζεις το hardware που επιλέγεις να υποστηρίζεται και όχι να περιμένεις πότε θα το υποστηρίξει ο διανομέας του Linux ή η κατασκευάστρια εταιρεία.

 

Π.χ. και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση το e-shop.gr πουλάει λάπτοπ της acer με εγκατεστημένο Linux αντι για windows. Αυτό είναι καλό για έναν αρχάριο που θέλει να γνωρίσει το Linux χωρίς να μπλέξει με drivers. Επίσης είναι καλό σε όσους δεν θέλουν να κάνουν την microsoft πιο βαθύπλούτη και προτιμούν τα windows.

 

Πλέον το Linux στην κλασική του μορφή με έχει απογοήτευσει . Το εκτιμώ στο android όπου έχει πραγματικό μέλλον και στα δορυφορικούς δέκτες που σπάνε σχεδόν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τέλεια, να ακολουθήσει το παράδειγμα της AMD που μας έχει πηδήξει με το Catalyst.... Πανάθεμά σας όλους όμως...

ότι κάρτα της ATI έχω σε linux παίζει θαυμάσια. Σε Nvidia πέρα ότι έφαγα ώρες να καταλάβω πως λειτουργεί. Το πάνελ της Nvidia είναι για τα πανηγύρια, ενώ της ATI πανεύκολο και με πολλές επιλογές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...