Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εντυπωσιάζει με το Surface, το δικό της tablet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανακοίτα τις πηγές σου: http://www.usatoday.com/money/perfi/columnist/krantz/story/2012-03-20/apple-marketing--research-and-development-spending/53673126/1

 

Μάλιστα, δεν χρειάζεσαι καν νούμερα: η Apple δεν εκδίδει σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ σε συνέδρεια. Οι μόνες (φωτεινές) εξαιρέσεις ήταν το OpenCL και το Grant Central Dispatch. Επιπλέον έχει την γνωστή τακτική μια και δεν έχει ανθρώπους για να συνεχίσουν τη δουλειά: κάνω ένα πρωτότυπο που δουλεύει και το δίνω τσάμπα στην open source κοινότητα για να συνεχίσει την ανάπτυξη. Ενίοτε δίνω και κάνα φράγκο. Αφού αυτό το μοντέλο τους βολεύει, καλά κάνουν.

 

Η Apple κάνει incremental improvements (και το κάνει καλά), η Microsoft είναι innovator (και το κάνει αντίστοιχα καλά). Τα σύκα-σύκα και η σκάφη-σκάφη.

Αφήστε ρε παιδια που είναι innovator, μας δουλεύετε; Οι άλλοι φέραν πρώτοι multitouch optimised, ασφαλές, responsive και εξαιρετικά bug free multitouch os σε τηλέφωνο και έπειτα έφτιαξαν ολόκληρο market για τα multitouch tablets και είναι η ms innovator? η apple έχει φτάσει να κάνει incremental improvements γιατί χει το λογισμικό 6 χρόνια τώρα και 2 που το είμαστε 8, ενω οι άλλοι ξυπνησανε πριν κανα χρόνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 301
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πεις λοιπόν στο κολλητο όλα αυτά και να ξέρει τα συν και τα πλιν αυτου που αγοράζει, και να μη γκρινιαζει γιατι μια εφαρμογη multitouch δε τρεχει στο desktop με το ποντικι και το keyboard, και άλλh φορα άμα είσαι τόσο ανυποψίαστος έχε επίγνωση χωρίς θαυμαστικα και ειρωνιες.

Εγω στο κολλητο θα του τα δειξω με πραξεις και οχι με θεωριες του τυπου εφαρμογη multitouch δε τρεχει σε desktop!

Πες μου την εφαρμογη που χρειαζεται multitouch και να μην λειτουργει σε desktop ui?Γιατι εγω τοσα χρονια χρησης windows tablet δε προσεξα να υπαρχει καποια τετοια εφαρμογη!

Οποτα φιλε μου πιασε στα χερια σου ενα windows tablet,μαθε τι τρεχουν και τι δεν τρεχουν και μετα ελα να το ξανα συζητησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dali13gr: εκτός από το γενικό κανόνα της αειφόρου ανάπτυξης και του κέρδους, καλό είναι να δίνεις και πίσω στην επιστημονική κοινότητα που στις πλάτες της στηρίχτικες. Και ενώ τα χρήματα σε διάφορα ερευνητικά κέντρα είναι καλά, εξίσου σημαντικό είναι να δημοσιεύεις όταν κάνεις κάτι πρωτοποριακό (βλ Microsoft Dryad, barrelfish κλπ).

 

@Fat4: Relax. Το iOS έχει τα δικά του προβλήματα και bugs όπως το κάθε λογισμικό. Το multitouch υπήρχε εδώ και χρόνια (από το '77 που δημιουργήθηκε στο CERN και πριν το iPhone σε δοκιμαστικά προϊόντα), τα smartphones ήταν μια κατηγορία που ξεκίνησε από την IBM το '92 με το IBM Simon (http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Simon) και αναπτύχθηκε κυρίως από τις Nokia και Ericsson (και ποιος ξεχνάει την Handspring με το GSM σε Palm-compatible device και ένα περιβάλλον που θυμίζει πολύ το iOS). Η Apple τα πήρε και τα έβαλε όλα μαζί και τα έκανε να δουλέψουν - αλλά ήταν θέμα χρόνου κάποιος να το κάνει σωστά επιτέλους.

 

Άριστο αυτί για τις ανάγκες του κοινού από την Apple (και κυρίως τον Steven Jobs), καλό engineering σίγουρα, αλλά το innovation όχι και τόσο μεγάλο. Από την άλλη, δες τα publications του Microsoft Research.

 

ΥΓ για να μην έχουμε και αυταπάτες, η Apple δοκίμασε να πάρει πατέντα για τον όρο Multitouch αλλά μια και υπήρχε prior art για δεκαετίες, η αίτηση απορρίφθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που αν καταφερνε να παρει τον ορο αυτο,για το ευρη κοινο η Apple θα παρουσιαζοταν και ως ο εφευρετης του!Καθολου περιεργη κινηση,για την Apple που ξερουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο κολλητο θα του τα δειξω με πραξεις και οχι με θεωριες του τυπου εφαρμογη multitouch δε τρεχει σε desktop!

Πες μου την εφαρμογη που χρειαζεται multitouch και να μην λειτουργει σε desktop ui?Γιατι εγω τοσα χρονια χρησης windows tablet δε προσεξα να υπαρχει καποια τετοια εφαρμογη!

Οποτα φιλε μου πιασε στα χερια σου ενα windows tablet' date='μαθε τι τρεχουν και τι δεν τρεχουν και μετα ελα να το ξανα συζητησουμε![/quote']

 

To iOS φτιάχτηκε με σκοπό να υποστηρίζει pads και τηλέφωνα. Σε tablet μπορώ να βάλω και lion και να έχω τα ίδια πλεονεκτήματα με το windows 8. Είσαι σίγουρος ότι το windows rt με το windows 8 θα σου δώσουν το "ενιαίο σύστημα"? Αν ήταν τόσο εύκολο η ίδια εφαρμογη να τρέχει σε διαφορετική αρχιτεκτονική κάθε φορά και με την ίδια απόδοση, πίστεψε με δεν θα χρειαζόταν η Microsoft να έχει 3 εκδόσεις :

windows phone 8,windows 8(pro),windows rt.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To iOS φτιάχτηκε με σκοπό να υποστηρίζει pads και τηλέφωνα. Σε tablet μπορώ να βάλω και lion και να έχω τα ίδια πλεονεκτήματα με το windows 8. Είσαι σίγουρος ότι το windows rt με το windows 8 θα σου δώσουν το "ενιαίο σύστημα"? Αν ήταν τόσο εύκολο η ίδια εφαρμογη να τρέχει σε διαφορετική αρχιτεκτονική κάθε φορά και με την ίδια απόδοση, πίστεψε με δεν θα χρειαζόταν η Microsoft να έχει 3 εκδόσεις :

windows phone 8,windows 8(pro),windows rt.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Το μαρκετ των 8 και της RT ειναι κοινο,κατ'αρχας!

Και ακομη και τωρα θα βρεις μερικες εφαρμογες που τρεχουν στα wp7 να τρεχουν με τον ιδιο τροπο και στα w8(αν και αρκετες στα 8,ειναι δοκιμαστικες ακομη)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dali13gr: εκτός από το γενικό κανόνα της αειφόρου ανάπτυξης και του κέρδους, καλό είναι να δίνεις και πίσω στην επιστημονική κοινότητα που στις πλάτες της στηρίχτικες. Και ενώ τα χρήματα σε διάφορα ερευνητικά κέντρα είναι καλά, εξίσου σημαντικό είναι να δημοσιεύεις όταν κάνεις κάτι πρωτοποριακό (βλ Microsoft Dryad, barrelfish κλπ).

 

@Fat4: Relax. Το iOS έχει τα δικά του προβλήματα και bugs όπως το κάθε λογισμικό. Το multitouch υπήρχε εδώ και χρόνια (από το '77 που δημιουργήθηκε στο CERN και πριν το iPhone σε δοκιμαστικά προϊόντα), τα smartphones ήταν μια κατηγορία που ξεκίνησε από την IBM το '92 με το IBM Simon (http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Simon) και αναπτύχθηκε κυρίως από τις Nokia και Ericsson (και ποιος ξεχνάει την Handspring με το GSM σε Palm-compatible device και ένα περιβάλλον που θυμίζει πολύ το iOS). Η Apple τα πήρε και τα έβαλε όλα μαζί και τα έκανε να δουλέψουν - αλλά ήταν θέμα χρόνου κάποιος να το κάνει σωστά επιτέλους.

 

Άριστο αυτί για τις ανάγκες του κοινού από την Apple (και κυρίως τον Steven Jobs), καλό engineering σίγουρα, αλλά το innovation όχι και τόσο μεγάλο. Από την άλλη, δες τα publications του Microsoft Research.

 

ΥΓ για να μην έχουμε και αυταπάτες, η Apple δοκίμασε να πάρει πατέντα για τον όρο Multitouch αλλά μια και υπήρχε prior art για δεκαετίες, η αίτηση απορρίφθηκε.

 

Φίλε τρέχω πολλά πολλά χρόνια os κάθε τύπου, και πιο σταθερό από το iOS δεν έχω τρέξει, bug free φυσικά κανένα λογισμικό πότε δε θα γίνει. :) χρήσιμη και ορθή η ιστορική αναδρομή, αλλά ρε παιδια αυτό το ήταν θέμα χρόνου να το κάνει κάποιος πόσες φορές το έχω ακούσει, πόσες φορές... Ήταν θέμα χρόνου για multitouch tablet, ήταν θέμα χρόνου για το iPhone, ήταν θέμα χρόνου για τα app store, ήταν θέμα χρόνου για το iTunes σα digital hub, ήταν θέμα χρόνου για ένα Walkman replacement ψηφιακό, ήταν θεμα χρονου καποιος να καταργησι το drm ση μουσικη, ηταν θεμα χρονου καπιος να στησει ενα οικοσυστημα συσκευων...ήταν θέμα χρόνου.... Αφού ρε παιδια ήταν θέμα χρόνου γιατί οι άλλοι κάνανε πατάτες με αυτή τη παπαρια το vapourware το courrier, γιατί δε μπόρεσαν πότε να στήσουν ένα jukebox app στα windows που να γίνει iTunes, γιατί επέμεναν στο drm, γιατί είχαν τα windows cm και cl και δε θυμάμαι τι και δε στης άντε εγκαίρως ένα forward looking λειτουργικό κινητό και τους πέρασε και ο πρώταρης η google...

 

Τα ίδια και τα ίδια ρε παιδια με τη Microsoft και η ίδια απολογία υπέρ τους, δεν δω βάλλει δίπλα δίπλα τα πατέντς toy patently apple με της ms για να δω τι υπερτερεί, Κα δε νομίζω ότι στέκει μία τέτοια σύγκριση, δε μπορείς να πολιτικοποίησεις τη ποιότητα της κάθε ιδέα... Αλλά δε μπορεί να λέμε για λίγο innovation της apple, ε όχι, κρίμα, πως, μιλάμε για την εταιρεία που είναι τόσο forward thinking και σέρνει όλο το βusiness στη post pc περίοδο...με το microsoft bob θα είμασταν ακόμα... Δεν ήταν innovation όλο το next που μετεξελιχθηκε σε os x, μιλάμε έφερε μία σειρα ανατρεπτικών τεχνολογιών... Σε next cube έστησε ο tb Lee το web. Μιλάμε για την έταιρεια που κοψε πρώτη το drive, έσκασε πρώτη με wireless, έφερε πρώτη τα digital media και τη μουσικη σε τόση ευρεία βάση, έκοψε το τρισκαταρατο drm, έμαθε στο κόσμο να αγοράζει software αντι να το κλέβει, αποτέλεσε τη πλατφόρμα των κατεξοχήν ακαδημαϊκών και creative επαγγελμάτων, πουσαρε την ιντελ σε πιο αποδοτικά CPU λόγω της επιμονή; Στο thinness, έστησε μαζι με άλλους χρόνια πριν την arm, έφερε το μαγικό (κι ας τον δούλευαν που το λεγε...) iPad που απογείωσε την έννοια του ui που γίνεται όλο μέσω touch η είπε αφή και απελευθερώνει τη φαντασία του developper, έστησε μακράς τη καλύτερη layout engine με το Webkit, πουσαρει τώρα τη τεχνολογίας hidpi που αν δεν ήταν αυτοι τέτοιες οθόνες που μοιάζουν με τύπων ένα χάρτη δε θα βλέπαμε ούτε σε δέκα χρόνια...σε ότι έχει εμπλακεί η apple έχει σπρώξει μπροστα τη τεχνολογία με άλματα.

 

Μιλάμε έχει κάνει παπάδες η apple. Μακάρι τα 2-3 πολυ συμπαθη πραγματάκια που φέρνει η ms να πιάσουνε στο ταμπλέτ γιατί θελουμε και τρίτο player, προς τιμη τους που έχουν τα @@@ και ξύπνησαν και βγάζουν και τη δικη τους συσκευή, αντίθετα (so far) από το google. Αλλά δεν είναι innovation να έχεις και μερικούς κύρους γραναζιδες να δουλεύουν για σένα και που και που να βγαίνει κυρίως στα χαρτιά κάτι ενδιαφέρον ενώ όλη η εταιρεία Εν τέλη στα προϊόντα που εκδίδει να είναι από μέτρια ως αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαρκετ των 8 και της RT ειναι κοινο,κατ'αρχας!

Και ακομη και τωρα θα βρεις μερικες εφαρμογες που τρεχουν στα wp7 να τρεχουν με τον ιδιο τροπο και στα w8(αν και αρκετες στα 8,ειναι δοκιμαστικες ακομη)!

 

Κοινό market δε σημαίνει αναγκαστικά και κοινό πρόγραμμα (από άποψη εκτελέσιμου, βιβλιοθηκών, κλπ).

 

Οι εφαρμογές που τρέχουν και στις τρεις πλατφόρμες θα πρέπει να έχουν φτιαχτεί έτσι. Δε φτιάχνεις το πρόγραμμα για WP8 και αυτό από μόνο του (like magic!) τρέχει παντού. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω δύο πράγματα. Πρώτον, η MS έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με το WPF και είναι *σχετικά* εύκολο να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα που να προσαρμόζεται στη συσκευή. Εάν φυσικά μιλάμε για ίδια αρχιτεκτονική, γιατί οκ, πρόγραμμα για ARM δε γίνεται να τρέξει σε x86_64. Και δεύτερον, έκανε εξίσου καλή δουλειά στο να πείσει τον κόσμο ότι η *ίδια* εφαρμογή θα τρέχει παντού, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινό market δε σημαίνει αναγκαστικά και κοινό πρόγραμμα (από άποψη εκτελέσιμου, βιβλιοθηκών, κλπ).

 

Οι εφαρμογές που τρέχουν και στις τρεις πλατφόρμες θα πρέπει να έχουν φτιαχτεί έτσι. Δε φτιάχνεις το πρόγραμμα για WP8 και αυτό από μόνο του (like magic!) τρέχει παντού. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω δύο πράγματα. Πρώτον, η MS έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με το WPF και είναι *σχετικά* εύκολο να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα που να προσαρμόζεται στη συσκευή. Εάν φυσικά μιλάμε για ίδια αρχιτεκτονική, γιατί οκ, πρόγραμμα για ARM δε γίνεται να τρέξει σε x86_64. Και δεύτερον, έκανε εξίσου καλή δουλειά στο να πείσει τον κόσμο ότι η *ίδια* εφαρμογή θα τρέχει παντού, κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Βαλε τα 8 ή βρες καποιο που τα εχει,μπες στο store,και διαλεξε μια εφαρμογη,και κοιτα σε ποιες πλατφορμες γραφει οτι ειναι συμφατη αυτη η εφαρμογη,για να την κατεβασεις!

Και αν εχεις και αλλες αποριες ελα να της συζητησουμε!;)

Οι εφαρμογες του ΚΟΙΝΟΥ store,τρεχουν μονο στο μετρο και ειναι συμβατες και για τις 2 πλατφορμες!Απλα την ωρα που θα κατεβασεις την εφαρμογη,θα σου κατεβεσει ΑΥΤΟΜΑΤΑ,αυτη που ειναι για την πλατφορμα σου και η εφαρμογη θα τρεχει ακριβως με το ιδιο τροπο και στις 2 πλατφορμες!Τι αλλο θες?

 

Υ.Γ.Τα χριστουγεννα δεν ειναι πολυ μακρια και θα εχεις και θα το δουμε και στην πραξη ποσο μας κοροιδεψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τα 8 ή βρες καποιο που τα εχει' date='μπες στο store,και διαλεξε μια εφαρμογη,και κοιτα σε ποιες πλατφορμες γραφει οτι ειναι συμφατη αυτη η εφαρμογη,για να την κατεβασεις!

Και αν εχεις και αλλες αποριες ελα να της συζητησουμε!;)

Οι εφαρμογες του ΚΟΙΝΟΥ store,τρεχουν μονο στο μετρο και ειναι συμβατες και για τις 2 πλατφορμες!Απλα την ωρα που θα κατεβασεις την εφαρμογη,θα σου κατεβεσει ΑΥΤΟΜΑΤΑ,αυτη που ειναι για την πλατφορμα σου και η εφαρμογη θα τρεχει ακριβως με το ιδιο τροπο και στις 2 πλατφορμες!Τι αλλο θες?

 

Υ.Γ.Τα χριστουγεννα δεν ειναι πολυ μακρια και θα εχεις και θα το δουμε και στην πραξη ποσο μας κοροιδεψε![/quote']

 

Αφού τρέχει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως λες είτε σε arm είτε σε x86 θα πετάξω το τετραπυρηνο pc και θα έχω ένα smartphone που θα του κοτσαρω ποντίκι,οθόνη, πληκτρολογιο και θα κάνω την δουλεια μου.....

Μου είναι άχρηστα τα windows 8 αφού κάνω την δουλεια μου με windows phone 8 ή windows rt. Είναι κρίμα να αναβω ολόκληρο pc μόνο και μόνο για να τρέξω το metro app....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τρέχει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως λες είτε σε arm είτε σε x86 θα πετάξω το τετραπυρηνο pc και θα έχω ένα smartphone που θα του κοτσαρω ποντίκι,οθόνη, πληκτρολογιο και θα κάνω την δουλεια μου.....

Μου είναι άχρηστα τα windows 8 αφού κάνω την δουλεια μου με windows phone 8 ή windows rt. Είναι κρίμα να αναβω ολόκληρο pc μόνο και μόνο για να τρέξω το metro app....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Οταν θες να κανεις μια παρεμβαση,κανε λιγο το κοπο να δεις για ποιο θεμα συζηταμε!

Το κοινο store των windowsRT(arm) με τα Windows8(x86),αυτο ειναι το θεμα μας!

Να υποθεσω τωρα που αγορασες το ipad,δεν ανοιγεις πλεων το pc/laptop/macbook?!Γιατι αν ισχειει κατι τετοιο,τοτε ναι,μπορεις να το κανεις το ιδιο και με την RT!

Σιγουρο παντως,αν μου δωσεις το surface(win8),δε θα ξαναχρειαστει να ξανα ανοιξω,αλλο pc/laptop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θες να κανεις μια παρεμβαση' date='κανε λιγο το κοπο να δεις για ποιο θεμα συζηταμε!

Το κοινο store των windowsRT(arm) με τα Windows8(x86),αυτο ειναι το θεμα μας!

Να υποθεσω τωρα που αγορασες το ipad,δεν ανοιγεις πλεων το pc/laptop/macbook?!Γιατι αν ισχειει κατι τετοιο,τοτε ναι,μπορεις να το κανεις το ιδιο και με την RT![/quote']

 

Δηλαδη να πάρω arm tablet κλειδωμένο απο την Microsoft μονο και μονο για να έχω ομοιογένεια με το non touch desktop pc στο θέμα του metro ?Συγνώμη αλλα θα παραμείνω στο iPad γιατι δεν μου είναι κόπος να το έχω δίπλα απο τον desktop, στο γραφείο πάνω,την ώρα που θα δουλεύω desktop εφαρμογές.

Αν θέλει η Microsoft να με σπρώξει στην post pc εποχή χρησιμοποιώντας το λειτουργικο της ως μέσο, θα πρέπει να βγάλει πολλα παραπάνω απο ένα απλό surface....

Δοκίμασα το windows 8 σε virtual και καταλαβα ότι χωρίς touch screen οθόνη είναι άχρηστο για μενα το metro. Κάποιος που θέλει πραγματικα να δουλέψει το windows 8 θα του συνιστούσα να πάρει το surface ή οποιοδήποτε tablet pc και να αφήσει στον desktop το windows 7. Πιο πολυ θα το ευχαριστηθεί έτσι παρα να κάνει το desktop pc να μοιάζει εμφανισιακα με surface...εκτός βέβαια και έχει πρόβλημα χώρου στο γραφείο του ή δεν του περισσεύουν λεφτα για tablet....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.RT εκδωση σε μη touch συσκευη,εγω προσωπικα δε βλεπω να βγαινει!Ειναι καθαρα για tablets!

2.Το πως θες να ειναι και να εχει ο υπολογιστης σου,ειναι καθαρα υποκειμενικο!

3.Το Surface win8,καταρχας δεν κανει για ολους!Κανει μονο γι'αυτους που εχουν σκοπο να το χρησημοποιησουν και σαν λαπτοπ ή γι'αυτους που μπορουν να χειριζονται ανετα κ γρηγορα το desktop ui,με την αφη!

Για τους υπολoιπους πιο casual tablet users,υπαρχουν τα android tablets,ipads&RT tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...