Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός ήχου/εικόνας σε .mkv


newbie69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;έχω την εξής περιέργεια εγώ,μιας και το αναφερουμε.Στην τηλεοραση,πχ εκεί στην ΕΡΤ μεταδώσαν σε BR 720 P ανάλυση το μικρο σπιτι στο λιβαδι,η παλιοτερη μεταδωση ηταν με τις ιδιες φωνες σε 480 η 576,προφανως αυτο το καναν με αυτα τα προγραμματα;η εκει έχουν επαγγελματικα μηχανήματα ,που μεταφερουν τον ήχο σε δευτερολεπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 9:34 ΜΜ, KyrGR είπε

Διορθώστε με αν κάνω τόσο λάθος,ένα αρχείο ήχου είναι βασισμένο στο χρόνο οπότε δεν παίζει ρόλο σε πόσων fps video το προσθέτεις, σωστά;

Σωστά. Ήχος και εικόνα ανοίγουν σε διαφορετικά κανάλια. Πρόβλημα (τρόπος του λέγειν) θα υπάρξει μόνο αν γίνει κάποιο edit ακόμα και 1 δευτερολέπτου οπότε κόβεις και το αντίστοιχο κομμάτι ήχου και το μεταφέρεις μαζί με αυτό της εικόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 9:34 ΜΜ, KyrGR είπε

Διορθώστε με αν κάνω τόσο λάθος,ένα αρχείο ήχου είναι βασισμένο στο χρόνο οπότε δεν παίζει ρόλο σε πόσων fps video το προσθέτεις, σωστά;

Σωστά το σκέφτηκες αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν ο ήχος είναι συγχρονισμένος για βίντεο 30fps (Αμερικάνικο) και θέλεις να τον συγχρονίσεις σε βίντεο το οποίο είναι στα 25fps (Ελληνικό), ακόμα και αν είναι ακριβώς με ίδια διάρκεια, δεν μπορείς να το κάνεις με απλή αντικατάσταση του καναλιού ήχου. Θα πρέπει να κάνεις τον ήχο stretch για να προσαρμοστεί στο νέο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα συγχρονισμού δημιουργείται όταν από 30 fps κωδικοποιείς πχ σε 29,98 fps οπότε στην εικόνα δεν είναι αντιληπτή η διαφορά. Σε mkv έχω δει τέτοιες προοδευτικές αποκλίσεις στους υπότιτλους οι οποίοι επίσης είναι time based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...