Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μικρου οικονομικου αυτοκινητου


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κανω περιπου στα 900 χιλ το μηνα σε επαρχιακο δρομο.

Το SMART το εχω οδηγησει για αρκετα χιλιομετρα κ μπορω να πω οτι μου αρεσε.

Το οριο μου σε χρηματα ειναι 4700-4900 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, τα smart τα κοιτουσα καπως υποφρονητικα, ποτε δεν τα συμπαθησα. παρελαβα ομως για ενα ξαδερφο ενα και επισης ανελαβα να του κανω οτι χρειαζοταν (σερβις, συναγερμο και λοιπα αξεσουαρ που ηθελε κτλ) μεχρι να ερθει να το παρει εκεινος στα χερια του. εκανα μπολικα χιλιομετρα μεσα σε μερικες μερες. μπορω να πω οτι το συμπαθησα αρκετα γι αυτο που ειναι και προσφερει (πολυ μικρο ογκο και αρα ευκολια σε παρκαρισμα...ασχετα που τη μερα που το πηρα το πρωτο παρκαρισμα που του εκανα ηταν σαν να οδηγουσα το δικο μου, ανοιχτηκα τοσο πολυ που αν με εβλεπε καποιος που οδηγει smart καιρο θα γελουσε μεχρι δακρυων! :P). λογικα θα ναι οικονομικο, ειδικα οσο το δεξι ποδι δεν ειναι πολυ βαρυ. μου αρεσε ακομα και η προβλεψη της smart για λειτουργια του aircondition στο 50% της αποδοσης του (το επιλεγεις απο το κουμπακι του a/c) οταν ο καιρος δεν ειναι παρα πολυ ζεστος ωστε να μειωνεται η καταναλωση και το στρες στο μικρο μοτερ..μακαρι να το ειχαν κι αλλα αυτοκινητα!! επισης ειναι πολυ πρακτικο ειτε το εντελως αυτοματο (αν και εχει υστερηση και επισης καποιες φορες μπερδευεται) ειτε το σειριακο αυτοματο (μαθαινεις ποτε να ανεβοκατεβαζεις ταχυτητες, στο ''ζηταει'' το αμαξι με βελακι ποτε να ανεβασεις η να κατεβασεις σχεση) που με αυτο οδηγας και πιο σβελτα. δεν ξερω αν θα επαιρνα ενα, κυριως εξαιτιας του πολυ περιορισμενου χωρου αποσκευων και της δυνατοτητας μονο για ενα συνεπιβατη, αλλα πια δεν το αποκλειω οπως στο παρελθον. στα λεφτα που δινεις παντως μπορεις να βρεις ανετα σμαρτακι 700αρι (θελει πολυ καλο κοιταγμα ομως, ειδικα στα χιλιομετρα και για κανα ραγισμα στο τουρμπο..με το τελευταιο κοιτας σε επισκευη πανω απο 5 κατοσταρικα με το καλημερα). ενα ακομα κακο ειναι οτι καμποσες ασφαλειες δεν το καλυπτουν για κλοπη, ακριβως επειδη τα βουτανε πολυ (εμενα χαριστικα μου το δεχθηκε η ασφαλεια που εχω και αλλα 4 και ενω ακομα κι εκεινοι μου ειχαν πει αρχικα οχι!) και εννοειται με τη μια μπαινει και συναγερμος αν δεν εχει ηδη! σε ταχυτητες ως τα 90-100 ηταν μια χαρα σταθερο και οικονομικο ενω στα 140 (προσοχη σε δυνατους πλευρικους ανεμους!) σε ταξιδι λογικο ηταν να τσιμπησει η καταναλωση. απο οτι μου ειπαν ειδικα καλοκαιρι η θερμοκρασια λειτουργιας του μπορει να φτασει να αναψει το κυκλακι των 100 βαθμων χωρις να προκαλει ανησυχια, μου εφτασε τοσο και στην πολη αλλα και στο ταξιδι οταν πηγαινε 110-140 για καποια ωρα, αλλα ηταν σε εθνικη και ο αερας το βοηθουσε να κρυωσει. το γενικο μου συμπερασμα ειναι οτι ειναι ενα πρακτικο αυτοκινητακι πολης που μια στο τοσο μπορει να βγει και παραεξω και για καποιον που θελει τετοια χρηση αξιζει να του ριξει εστω μια ματια και να το εχει στα υποψην. αυτα...απο καποιον που, οπως ειπα, δεν το πολυσυμπαθουσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alxnks πολυ ορθά μίλησες. Οι πιο πολλοί που τα κατακρίνουν δεν τα έχουν οδηγήσει ποτέ ενώ αμφιβάλλω ακομα και αν εχει τυχει να μπούνε... Με τις δεδομένες συνθήκες, πολύ πιθανό, ακομα και να αλλαζα αυτοκίνητο να το έδινα για πιο καινούργιο smart - και ναι πάλι cabrio! :P

 

προσφέρει απιστευτες ευκολίες αυτό το αυτοκίνητο αν συμβιβαστείς λιγο με τις 2 θέσεις και τον σχετικα μικρό χώρο αποσκευών (εγω προσωπικά βολεύομαι και για μενα και με συνεπιβάτη γυναίκα με τις αναλογες αποσκευες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφέρει απιστευτες ευκολίες αυτό το αυτοκίνητο αν συμβιβαστείς λιγο με τις 2 θέσεις και τον σχετικα μικρό χώρο αποσκευών (εγω προσωπικά βολεύομαι και για μενα και με συνεπιβάτη γυναίκα με τις αναλογες αποσκευες)

 

 

Έχει και άλλους συμβιβασμούς. Αν ήταν μόνο αυτά τα 2 καλά θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολλοί θα το πολεμήσουν γράφω πρώτος για το fortwo... Με το βενζινοκίνητο 700 του 2003, καίω από 4-5 λιτρα στα 100 χλμ. Εχω πέσει και λίγο κάτω απο 4 με πολύ συντηρητική οδηγηση (100@2000σαλ με την 6η). Σε επαρχιακή με 100 χλμ+/- 10 ειμαι στα 4,2/100 +/- 0,1

 

 

Προσφατα με ένα φουλ γεμισμα (35 λιτρα) έκανα 761 χλμ σε εθνική (τα 25 εντος πολης) με 105-110...

 

Αν συμβιβάζεσαι με τα αρνητικά του στο προτείνω ακράδαντα.

 

 

σαν πολλα μου φαινονται..

με 35αρι ντεποζιτο lancer 1999 φουλ φορτωμενος με πραγματα απο πατρα ελαφοννησο και ξανα πισω εκανα 800+ χιλιομετρα. 90-110

 

:confused:

 

Μιτο 1.3 diesel πανω απο 750 χλμ δεν εχω κανει....εχω αρχισει και πιστευω οτι εκανα κακη επιλογη :wacko:

Μιλαμε παντα για οικονομικη οδηγηση......ουτε λογος να το βαλω στο dynamic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:confused:

 

Μιτο 1.3 diesel πανω απο 750 χλμ δεν εχω κανει....εχω αρχισει και πιστευω οτι εκανα κακη επιλογη :wacko:

Μιλαμε παντα για οικονομικη οδηγηση......ουτε λογος να το βαλω στο dynamic :P

με το diesel και δεν εχεις κανει πανω απο 750? πλακα μου κανεις? το c3 δινει γυρω στα 900+ χιλιομετρα εαν δεν κανω λαθος..wtf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για το μεν Lancer βρίσκω 50 λίτρα ρεζερβουάρ και για το δε Accent 45 λίτρα.

Μια φώτο από τα αντίστοιχα μάνουαλ δε θα με χαλούσε.

 

σαν πολλα μου φαινονται..

με 35αρι ντεποζιτο lancer 1999 φουλ φορτωμενος με πραγματα απο πατρα ελαφοννησο και ξανα πισω εκανα 800+ χιλιομετρα. 90-110

 

 

Τώρα είδα τα νούμερα καλύτερα.

Δηλαδή έκαψες περίπου 1λ/100χλμ λιγότερο από όσο δίνει η εταιρεία για αυτές τις ταχύτητες και μάλιστα τέρμα φορτωμένος.

Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Mitsubishi να την ειδοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα χλμ ειναι σε ανοιχτο δρομο(περιμετρικη πατρων :P) και με ταχυτητα 80 - 100. Υπαρχουν βεβαια και ορισμενα μεσα στην πολη...αλλα μη φανταστειτε κανα τρελο μποτιλιαρισμα...Τι να πω ρε παιδες...το αυτοκινητο εχει γυρω στα 6500 χλμ, ισως φταιει που δεν εχει ανοιξει τελειως ακομα ο κινητηρας. Εχω ακουσει μερικοι κινητηρες ανοιγουν τελειως μετα τα 20000 χλμ.... Ο πατερας μου με audi a3 1.6fsi οσο περναει ο καιρος παρατηρει διαφορα στην καταναλωση(τωρα ειναι γυρω στα 55000 χλμ). Απο εκει π.χ που στην δουλεια του πηγαινε με 6 τουλαχιστον τωρα παει ανετα 5.1 - .2. Ηθελε ενα 50€ τη βδομαδα σιγουρα. Τωρα κραταει 1μιση βδομαδα+. Ας επιστρέψω ομως στο ΜιΤο :P. Εχω κανει ενα ταξιδι(Πατρα-αθηνα-πατρα) περιπου 500 χλμ και μου ειχε καψει το μισο ντεπόζιτο. Δηλαδη κανα 30€(περιπου 500χλμ). Πως το βλέπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για το μεν Lancer βρίσκω 50 λίτρα ρεζερβουάρ και για το δε Accent 45 λίτρα.

Μια φώτο από τα αντίστοιχα μάνουαλ δε θα με χαλούσε.

 

 

 

 

Τώρα είδα τα νούμερα καλύτερα.

Δηλαδή έκαψες περίπου 1λ/100χλμ λιγότερο από όσο δίνει η εταιρεία για αυτές τις ταχύτητες και μάλιστα τέρμα φορτωμένος.

Μήπως να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Mitsubishi να την ειδοποιήσεις;

45 λιτρα? για στειλε μας το λινκ και επισης ποιο μοντελο?

μαλλον θα λες για το 2002 μοντελο και μετα και οχι για το ck1.

γιατι απο εντελως κατεβασμενο δεικτη μεχρι τερμα φουλ γεμιζει με 58 ευρω..

34-35 λιτρα.

 

παιζει να λες το μοντελο που κυκλοφορει στην ιαπωνια και οχι εδω περα ελλαδα..γιατι ξερεις διαφερει λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ το είδα:

 

http://www.carfolio.com/

 

Πάντα για μοντέλο 99 μιλάω.

Θα μπορούσα να ψάξω για το manual αλλά μιας και υποθέτω το έχεις θα μπορούσες να μας βάλεις μια φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manual δεν το εχω στο σπιτι λογο μετακομισεις εχουνε εξαφανιστει στο χωριο πολλα πραγματα..

50 λιτρα δεν ειναι με την καμμια.

απο το λαμπακι που ανοιγει μεχρι φουλ πανω 35 με λιγο ζορι 38 λιτρα παιρνει.

με 50αρι δεν ερχοτανε αυτο ελλαδα..αμα ερχοτανε με 50αρι θα εκανα παρτυ..

καταρχας αυτο το μοντελο δεν εβγαινε εξωτερικο σε 1.3

στην ιαπωνια εβγαινε 1600 και 1600 170 αλογα..

αλλο αμα εδω το εφερνε ο σαρακακης με 1300 75hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ούτε 35 είναι αφού τόσα παίρνει από το λαμπάκι.

Η "ρεζέρβα" στη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μετράει.

 

Στο link που έβαλα πάντως λέει για μοντέλο 99 με 1300cc κινητήρα.

Συγκεκριμένα:

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=144386

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...