Προς το περιεχόμενο

Αγορα macbook pro 8.2 μεταχειρισμενο


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μιλάς για το μοντέλο στα 2.0Ghz και την ΑΤΙ 6490 ενδεχομένως να ισχύει. Πάντως πρόκειται για αρκετά υποδεέστερο μοντέλο και ειδικά σε ότι αφορά την GPU. Επίσης για το ebay να διευκρινιστεί ότι η εγγύηση δεν ισχύει αν η αγορά πραγματοποιηθεί από μη επίσημο Apple Reseller (τύπου electroking).

 

Για εξήγησε το καλύτερα αυτό με την εγγύηση;

Δηλαδή εάν αγοράσει κάποιος από ebay χωρίς να γνωρίζει εάν είναι authorise seller δεν ισχύει εγγύηση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πηρα αυτο ακριβως το macbook περσυ απο το eday (electronic king) 500 euro πιο κατω απο οτι το πουλουσαν εδω και η εγγυηση ισχυει κανονικα.Μαλιστα αν αγορασεις απο τον βασιλια σου δινει και apple care σε πολυ καλη τιμη

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ενω ας πούμε σου φαίνεται λογικό να έχουν ξεφτιλιστει οι τιμές για τις ram, το MacBook είναι λογικό να κρατάει τη τιμη του.

 

Σε τυφλωνει το πάθος για πράγματα που δεν είναι τίποτα άλλο απο μηχανήματα. Ξέρουν εκει στην apple, για αυτο και πουλάνε ακόμη και μηχανήματα του 2010, σε προσφορά. Μόνο 1500$. Δέν έχει σημασία που είναι outdated, είναι apple.

 

Τελος απο εμένα,

Tο θεμα ειναι οτι τις τιμες των μεταχειρησμενων δεν τις καθοριζει ο panos ουτε καν η apple!

Τις καθοριζει παντα η ζητηση που εχει και η προσφορα!

Αν ενα μηχανημα πουλιεται 2000 ευρο καινουριο και καποιος δε μπορει να τα δωσει,θα ψαξει για κατι πιο φτηνο σε μεταχηρισμενο.Αν ομως αυτοι που εχουν το εν λογο μηχανημα δε θελουν να το δωσουν πολυ φτηνα,σαν υποψηφιος αγοραστης ή θα το αγορασω στην τιμη που το δινουν ή θα ψαξω για κατι αλλο,αν πιστευω οτι δε τ'αξιζει!

Το θεμα εκει ξεκινα!Οι περισσοτερει που θελουν apple δεν εχουν αλλη επιλογη,εκτος απο καινουριο ή μεταχηρισμενο!Οποταν οσο ο αγοραστης δεχεται ή ανεχεται(δεν εχει σημασια) τις ψηλες τιμες των μεταχηρισμενων,τοσο θα διατηρουντε σε ψηλες τιμες!

Φυσικα εβαλαν πολλοι το χερακι τους για να δημιουργηθει μια τετοια κατασταση σε οτι αφορα τα προιοντα αυτης της εταιρειας,αλλα αυτο ειναι αλλη πονεμενη ιστορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα αυτο ακριβως το macbook περσυ απο το eday (electronic king) 500 euro πιο κατω απο οτι το πουλουσαν εδω και η εγγυηση ισχυει κανονικα.Μαλιστα αν αγορασεις απο τον βασιλια σου δινει και apple care σε πολυ καλη τιμη

1) Για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση ενός MACBOOK πρέπει να κάνεις Registration.

 

2) Για να κάνεις Registration πρέπει να αποστείλεις στην Apple με FAX ή MAIL αντίγραφο του παραστατικού αγοράς.

 

3) Αν η αγορά έχει γίνει από μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα (APPLE RESELLER) η εγγύηση δεν ενεργοποιείται ποτέ.

 

Εσύ έκανες ενεργοποίηση της εγγύησης?

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το επίσημο site της Apple?

https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε ο Electronic king εινα apple reseller, διαφορετικά μάλλον υποθέτεις ότι έχεις εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση ενός MACBOOK πρέπει να κάνεις Registration.

 

2) Για να κάνεις Registration πρέπει να αποστείλεις στην Apple με FAX ή MAIL αντίγραφο του παραστατικού αγοράς.

 

3) Αν η αγορά έχει γίνει από μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα (APPLE RESELLER) η εγγύηση δεν ενεργοποιείται ποτέ.

 

Εσύ έκανες ενεργοποίηση της εγγύησης?

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το επίσημο site της Apple?

https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε ο Electronic king εινα apple reseller' date=' διαφορετικά μάλλον υποθέτεις ότι έχεις εγγύηση.[/quote']

 

Το 2) είναι σίγουρο?

O electronic king απο που τα προμηθεύεται? Υπάρχει κάποιος που τα παίρνει απο την apple και τα πουλάει χωρίς να είναι authorized reseller?

Η apple τα δίνει χωρίς να καταχωρεί τα serial numbers και περιμένει ποτε θα τα κάνεις registration για να σε καλύψει με εγγύηση?

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2) είναι σίγουρο?

Τουλάχιστον όσες φορές έχω κάνει την διαδικασία εμένα μου ζήτησε απόδειξη

 

O electronic king απο που τα προμηθεύεται? Υπάρχει κάποιος που τα παίρνει απο την apple και τα πουλάει χωρίς να είναι authorized reseller?

Χωρίς να είμαι σίγουρος υποθέτω αγοράζει σε δολάρια και πουλάει σε ευρώ σε τιμές Αμερικής + κάποιο κέρδος. Πάντως τα πληκτρολόγια του είναι US.

Κάποια πατέντα θα έχουν βρει διαφορετικά θα εφάρμοζαν όλα τα καταστήματα της Ευρώπης το σύστημα τους.

 

Αν πάντως ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω, ίσως είναι και Apple Reseller αλλά εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Πανό αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω,,Ελεθερη αγορά δεν έχουμε;

Όταν ένα μηχάνημα είναι αγορασμένο και σφραγισμένο και unregister τι πάει να πει από που το πήρα;;

 

Εγώ όσα μηχανήματα έχω κάνει register ..και είναι πολλά...Παίρνω τηλ. την apple Ελλάδας 0800.... και δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ απόδειξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Πανό αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω,,Ελεθερη αγορά δεν έχουμε;

Η αγορά μπορεί να είναι ελεύθερη αλλά διέπεται και από κανόνες (φόροι, εκτελωνισμοί κτλ).

 

Για τον electronicking βρήκα αυτά :

"He is not authorized as Apple seller

I bought from him a Macbook Pro in a ebay auction. Then I realized that his Apple products is not eligible for warranty because he's not an Apple authorized seller and I cannor register my macbbok on the Apple site. I've spent almost an hour talking with Apple care customer service trying to register my macbook, but without ant result.

My advice is not to but from him Apple products."

by Sam in Lucasville, OH on January 19, 2011

 

"AVOID THIS FRAUD

Don't buy!!! Not an AUTHORIZED MAC DEALER!"

by S Dealson in Prescott, AZ on May 06, 2011

 

Παρόμοια παράπονα παρατήρησα και για κάμερες που πουλάει χωρίς εγγύηση στην Ευρώπη. Γενικά υπάρχει αρκετό υλικό αν ψάξετε στις αρνητικές αξιολογήσεις. Πάντως οι τιμές του είναι πολύ καλές (σε πολλές περιπτώσεις 500-600 ευρώ κάτω στα ακριβά μοντέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγυση ναι δεν εχω γιατι τελειωσε τον Μαρτιο που μας περασε αλλα μεσα στον χρονο ειχα και ειμαι 100% σιγουρος.Εγω παντως οπως και πολλοι αλλοι απο το maclife ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι και απο τιμες και εξυπηρετηση γλυτωσα 500 ευρω ακριβως.Αν ξαναγορασω θα τον προτιμησω εκτος και αν ξυπνησει ο αντιπροσωπος εδω στην Ελλαδα και βαλει τις τιμες σε λογικα επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγυση ναι δεν εχω γιατι τελειωσε τον Μαρτιο που μας περασε αλλα μεσα στον χρονο ειχα και ειμαι 100% σιγουρος.Εγω παντως οπως και πολλοι αλλοι απο το maclife ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι και απο τιμες και εξυπηρετηση γλυτωσα 500 ευρω ακριβως.Αν ξαναγορασω θα τον προτιμησω εκτος και αν ξυπνησει ο αντιπροσωπος εδω στην Ελλαδα και βαλει τις τιμες σε λογικα επιπεδα.

Να ρωτήσω πως ήσουν 100% ότι έχεις εγγύηση? Πήγες σε επίσημο service point της Apple και σε εξυπηρέτησαν? Γιατί το ψιλοαποκλείω από αυτά που μου είπαν επίσημα από την Apple.

 

Στο θέμα των τιμών προφανώς και έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω πως ήσουν 100% ότι έχεις εγγύηση? Πήγες σε επίσημο service point της Apple και σε εξυπηρέτησαν? Γιατί το ψιλοαποκλείω από αυτά που μου είπαν επίσημα από την Apple.

 

Στο θέμα των τιμών προφανώς και έχεις δίκιο.

Και με το site που εδωσες παραπανω και το διευκρινισα και με τον εμπορο μου εστειλε σε pdf την αποδειξη γιατι η εγγυηση της apple ειναι παγκοσμια.Τωρα ευτυχως δεν μου ετυχε κατι για να μπλεξω με service κτλ.

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το site που εδωσες παραπανω και το διευκρινισα και με τον εμπορο μου εστειλε σε pdf την αποδειξη γιατι η εγγυηση της apple ειναι παγκοσμια.Τωρα ευτυχως δεν μου ετυχε κατι για να μπλεξω με service

Συγνώμη αλλα δεν σε προβληματίζει το γεγονός ότι σου έστειλε την απόδειξη σε PDF? Το παραστατικο αγοράς πρέπει να συνοδεύει απαραίτητα το προϊόν σε όλη του την εμπορική διαδρομή. Αυτο δεν είναι κάτι που αφορά την Ελλάδα μόνο, αλλα ισχύει παγκόσμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι κάτι κάνει και γλιτώνει το ΦΠΑ ο electronic king (20% στην Αγγλία) και για αυτό και η μεγάλη διαφορά της τιμής, ακόμα και από το apple store Αγγλίας, αλλά και η περίεργη απόδειξη, εγγύηση από τον ίδιο τον EK αντί για apple κτλ. Επίσης δεν εμφανίζεται ως internet reseller στο site της apple(η έδρα του είναι στις ΗΠΑ).

 

Καταλαβαίνω ότι προσπαθούμε το καλύτερο για την τσέπη μας, αλλά είναι λίγο ρίσκο τί γίνεται αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή και τί είδους εξυπηρέτηση θα λάβουμε (και από ποιον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να υπαρχει λαπτοπ Apple χωρις παγκοσμια εγγυηση 1 ετους, και ξεκιναει με την ενεργοποιηση του προιοντος και συνδεση στο ιντερνετ. Ουτε υπαρχει να εχει ενα συστημα επειδη αγοραστηκε απο επισημο μεταπωλητη της Apple και ενα αλλο να μην εχει επειδη αγοραστηκε απο μη επισημο. ΟΛΑ εχουν εγγυηση. Και φυσικα ΟΛΑ πωλουνται απο την Apple και μεσω καποιων διανομεων καταληγουν στο μαγαζι της γειτονιας μας η σε καποιο eshop καπου στον κοσμο. Αλλιως θα πρεπει να κλεβονται συστηματα απο τα εργοστασια της Apple και να υπαρχει μια παραλληλη μαυρη αγορα, που δεν νομιζω να παιζει ουτε για αστειο. Για αποδειξεις σε χαρτι μην ψαχνετε πλεον σε σοβαρη εταιρεια, ολος ο κοσμος λογω "πρασινων" εφαρμογων τα δινει σε ηλεκτρονικη μορφη. Μονον εδω ειμαστε ακομα με τα χαρτακια στην Εφορια, διπλοτυπα, τριπλοτυπα και παει λεγοντας. Ουτε να κοιτατε για επισημους internet resellers, το Bestbuy που δεν ειναι στη λιστα τις προαλλες εκανε 200 δολ. εκπτωση στα νεα συστηματα. Λετε να ειναι παρανομος η να πουλαει συστηματα χωρις εγγυηση? Στην Ευρωπη ο μεγαλυτερος διανομεας ειναι η Ingram Micro, ισως και σε ολο το κοσμο, και κατα 90% οτι βρισκετε σε eshops απο αυτην θα παιρνουν. Αρα τελος για το θεμα της εγγυησης, οπου βρειετε φτηνοτερο παρτε το αφοβα, απλα να μην εχει ανοιχτει με κινδυνο να εχει ενεργοποιηθει αρα και να εχει ξεκινησει η εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να υπαρχει λαπτοπ Apple χωρις παγκοσμια εγγυηση 1 ετους, και ξεκιναει με την ενεργοποιηση του προιοντος και συνδεση στο ιντερνετ.

Φιλε alatsim με απόλυτη σιγουριά δεν ισχύει αυτο που λες. Έχω αγοράσει πάνω απο 15 σφραγισμένα MacBook και ποτέ δεν ξεκίνησε η εγγύηση μου με την σύνδεση στο Ίντερνετ. Η μοναδική περίπτωση που η εγγύηση είναι ήδη ενεργοποιημένη (ακόμη και με το προϊόν σφραγισμένο) είναι όταν το προϊόν αγοραζεται απο apple store. Ειδικά για την Αμερική, έχω την εντύπωση οτι νομοθετικα είναι υποχρεωτικό το registration στους υπολογιστες να γινεται στο κατάστημα που πραγματοποιειται η αγορά. Όπως περίπου γίνεται στα κάρτοκινητά στην χώρα μας.

 

Επίσης σε καμία περίπτωση μην φαντάζεσαι ότι τα περιθώρια κέρδους των μεταπωλητων είναι τόσο μεγάλα που τους επιτρέπουν να ρίχνουν τα MacBook 200-600 ευρω κάτω απο τον ανταγωνισμο. Γίνονται "παιχνίδια" με εκτελωνισμους απο απίθανες χώρες, συναλλαγματικές ισοτιμίες, ΦΠΑ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...