Προς το περιεχόμενο

[Φήμες] Η Apple ετοιμάζει μικρότερο iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι ότι δε ψάχνομαι και πολύ με τα νούμερα. Ότι έχω ακούσει-θυμάμαι λέω.

Αλλά ακόμα και στο link που μου δίνεις:

 

Κοινώς: το Android πέφτει και πέφτει και πολύ- στο Q1'12 πούλησε λιγότερα από τα μισά που πούλησε στο Q4'11.

 

Εκτος απο το android που πουλησε λιγοτερα, ξεχασες να αναφερεις οτι και το ipad πουλησε λιγοτερα. (απο 15.6m πηγε στα 11.8m)

 

 

Kοινώς: το iPad ανεβαίνει.

 

Ανεβηκε βεβαια σε market share, μιας κ το android δεν ειχε να επιδειξει κατι αξιολογο κ εχασε σε market share. Αλλα σε απολυτα νουμερα πωλησεων επεσε και το ipad.(απο 15.6m πηγε στα 11.8m)

 

(Το λεω αυτο γιατι αναφερθηκες σε απολυτα νουμερα στο android και σε market share στο ipad. Καλο ειναι να αναφερομαστε ή σε market share ή σε απολυτα ναουμερα, γιατι διαφορετικα παραπλανουμε)

 

Αυτο μαλλον αναμενεται να αλλαξει με τις νεες συσκευες(nexus 7, asus κλπ) και το android να ξανααυξησει το market share του.

 

 

Ακόμα και ο τίτλος του άρθου λέει "Android's tablet market share in decline". Αυτά τα νούμερα δε δείχνουν ότι το θέλει ο κόσμος, μάλλον το αντίθετο.

 

Τα νουμερα εδειξαν οτι δεν το προτιμησε ο κοσμος το q1 του 2012, ενω πχ το προτιμησε το q4 του 2011.

 

Τα συμπερασματα που βγαινουν δεν ειναι λοιπον ασφαλη(αλλαζουν μεσα σε ενα τριμηνο) και υπαρχουν συνεχεια αλλαγες.

Εδω θα ειμαστε και θα δουμε πχ οτι το android θα αυξησει το market share του στις πωλησεις των tablet, αλλα τοτε δεν θα βγεις να πεις οτι ο κοσμος το προτιμαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε μάλλον αυτό που χάνει είναι η αγορά των pads γενικότερα, όχι το iPad ή τα Android pads. :P

 

Εγώ πιστεύω ότι το market share του Android στα pads προήλθε αποκλειστικά και μόνο λόγω του ονόματος που είχε ήδη δημιουργήσει στα smartphones. Δεν είχε ποτέ να προσφέρει κάτι καλύτερο απ'το iPad, αλλά έκανε πωλήσεις επειδή «είναι Android, καλό θα είναι». Γι αυτό και τώρα έχει πάρει την κατιούσα.

 

Τα όσα λες όμως για το Nexus 7 είναι απλά εικασίες. Πόσα super-wow προϊόντα έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς τα οποία απλά χάθηκαν; Μπορεί να έχει το potential να φέρει κόσμο στα Android pads, αλλά αυτό δε το ξέρουμε ακόμα. Δεν έχει κυκλοφορήσει καλά-καλά! Εδώ δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για το αν θα έχουν απήχηση τα Windows 8 pads, που όντως είναι κάτι διαφορετικό και καινοτόμο, θα κάνουμε κάνουμε τόσο ριψοκίνδυνες προβλέψεις για το Nexus 7; Δε νομίζω ούτε η Google να πιστεύει τόσο πολύ σ' αυτό.

 

:P

 

 

Btw, γιατί να μη λέω ότι τα προτιμά ο κόσμος, αν και εφόσον τα προτιμά; Αόματος είμαι αγαπητέ; Όπως πολύς κόσμος προτιμά τα Android smartphones από τα iPhone έτσι μπορεί να γίνει και με τα pads. Αν γίνει θα το πω. Έχω κάνα συμφέρον να το κρύψω και δε το ξέρω;

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσοστο του android στα tablets ανεβηκε πολυ επειδη προσεφερε ποιοτικες συσκευες(kindle fire, nook tablet) σε τιμες που η apple ειχε να επιδειξει κατι ipod touch 3.5"...

 

 

Πριν το kindle fire κλπ το ποσοστο του android ηταν χαμηλοτερο. Τωρα ομως ξεπεραστηκε το kindle κ για αυτο επεσαν οι πωλησεις του.

 

Το android θα ξανααυξησει τα ποσοστα του χαρη στις νεες συσκευες που κυκλοφορουν: nexus 7, asus κλπ.

Οπως βλεπεις δεν μιλαω αποκλειστικα για το nexus 7.

 

 

 

Tελος, προτιμω απο τις εικασιες του haldol(που δεν ξερει καλα-καλα ποια ειναι να τουμερα , αλλα κανει εικασιες) και του καθε haldol να πιστεψω τις εικασιες γνωστων εταιριων που κανουν προβλεψεις για το market share των tablets.

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

 

 

Αν τελικα η apple βγαλει φθηνοτερο κ μικροτερο μοντελο , δεν το ξερουμε.

Αλλα εχουμε δει οτι ηδη φετος εχει καταλαβει τον ανταγωνισμο απο τα φθηνοτερα tablets και προσπαθει να τα χτυπησει για αυτο διατηρησε στην αγορα το ipad 2(μαλιστα βελτιωμενο , γιατι εχει μεγαλυτερη αυτονομια απο το αρχικο ipad 2) με χαμηλοτερη τιμη στα $399.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεω, καλο να υπαρχει ανταγωνισμος, αλλά νισάφι πια αυτο το iOS και η εκμεταλλευση του.

 

iphone ok, άψογο και πρωτοτυπο για οταν βγηκε.

 

ipod touch, αντε αν σκεφτεις οτι απλα δεν εχει κεραια και δινεις 400 ευρω λιγοτερα οχι απλα αξιζει αλλά τα σπάει κιολας, και με τα υπολοιπα 300 που μενουν παιρνεις και 2 κινητα περσινα που αποκριση iphone δεν εχουν, αλλα εναν επαγγελματισμο 3 σκαλες παραπανω στα προγραμματα τους σιγουρα τον βγαζουν. (και εχουν και qwerty γιατι πως να το κανουμε, smartphone χωρις qwerty ειναι λιγο δυσκολος συνδιασμος)

ε μετά εβγαλε ένα iphone με μεγαλη οθονη (Ipad), ένα ipod με μικρη οθονη (ipod shuffle αφης), τωρα ένα ipad με μικρη οθονη.. εντελως ανουσιο και τσαμπα λεφτα κατα την γνωμη μου, θα επρεπε το ipad να εχει δικο του λογισμικο, μια μινι εκδοση του Leopard για παραδειγμα, οχι να καραεκμεταλλευεται το iphone os και να το προσφερει εκατο φορες μασημενο και αναμασημενο.

 

να δουμε τι θα βγαλει ακομα με το ios (βασικα η σωστη ερωτηση ειναι στις ποσες ιντσες θα ειναι η επομενη συσκευη με το ονομα ipad pro φανταζομαι, αφου το κολπο πλεον ειναι γνωστο..)

 

άντε να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι να καραεκμεταλλευεται το iphone os και να το προσφερει εκατο φορες μασημενο και αναμασημενο.

 

Apple lives in an ecosystem*

 

Steve Jobs, 1997

 

Αν δεν το έχεις αντιληφθεί εδώ και χρόνια η Apple πασχίζει να κάνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που αναφέρεις. Όλη η ουσία βρίσκεται στο κοινό interface, που περνάει σιγά σιγά και στο OSX.

 

Λίγο αργά, αλλά το αντιλήφθηκε και η Microsoft με τα επερχόμενα Windows 8.

 

* Το συγκεκριμένο βέβαια quote είναι απόσπασμα ενός που αφορούσε τη Microsoft, αλλά μας κάνει :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μάλλον αυτό που χάνει είναι η αγορά των pads γενικότερα, όχι το iPad ή τα Android pads. :P

 

Εγώ πιστεύω ότι το market share του Android στα pads προήλθε αποκλειστικά και μόνο λόγω του ονόματος που είχε ήδη δημιουργήσει στα smartphones. Δεν είχε ποτέ να προσφέρει κάτι καλύτερο απ'το iPad, αλλά έκανε πωλήσεις επειδή «είναι Android, καλό θα είναι». Γι αυτό και τώρα έχει πάρει την κατιούσα.

 

Τα όσα λες όμως για το Nexus 7 είναι απλά εικασίες. Πόσα super-wow προϊόντα έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς τα οποία απλά χάθηκαν; Μπορεί να έχει το potential να φέρει κόσμο στα Android pads, αλλά αυτό δε το ξέρουμε ακόμα. Δεν έχει κυκλοφορήσει καλά-καλά! Εδώ δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για το αν θα έχουν απήχηση τα Windows 8 pads, που όντως είναι κάτι διαφορετικό και καινοτόμο, θα κάνουμε κάνουμε τόσο ριψοκίνδυνες προβλέψεις για το Nexus 7; Δε νομίζω ούτε η Google να πιστεύει τόσο πολύ σ' αυτό.

 

:P

 

 

Btw, γιατί να μη λέω ότι τα προτιμά ο κόσμος, αν και εφόσον τα προτιμά; Αόματος είμαι αγαπητέ; Όπως πολύς κόσμος προτιμά τα Android smartphones από τα iPhone έτσι μπορεί να γίνει και με τα pads. Αν γίνει θα το πω. Έχω κάνα συμφέρον να το κρύψω και δε το ξέρω;

 

:P

 

 

φίλε έχεις δίκιο αλλά ξεχνάς την τιμή. είναι πολύ βασικό πράγμα στο καιρο που ζούμε. τα άλλα σουπερ ουαου που λες χάθηκαν διότι είχαν σούπερ ουάου τιμές. τώρα όμως είναι αλλιώς το παιχνίδι. εάν μπορώ να πάρω νέξους με 200 ευρώπουλα γιατί να δώσω 400 να πάρω άι παντ. δεν είμαι φαν ούτε κάτι τέτοιο. απλός το βλέπω πολύ λογικά το θέμα. η αδελφή μου έχει γκάλαξι ταμπ 10.1, σε σχέση με το αι παντ είναι άθλιο, για εμένα φυσικά. αλλά το πήρε λόγο τιμής. το κατάστημα το έκανε προσφορά και γλήτοσε λεφτα, και κάνει και την δουλειά της, κουτσά στραβά την κάνει. εκεί χτυπάνε όλοι τώρα. το αντρόιντ δεν πουλάει για τα όμορφα του μάτια ή το άλιεν πράσινο ανροιδές. πουλάει διότι έχει κινητά και συσκευές που αρχίζουν κατω από 100 και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone μεγαλύτερο να μη δω και όλα τα άλλα ας τα κάνει ότι θέλει.

 

Το τονίζω γιατί οι περισσότεροι με iphone λέγαν ότι οι συσκευές με μεγαλύτερη οθόνη από 3,5 ίντσες είναι μεγάλες και δεν εφαρμόζουν στο χέρι και στην καθημερινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύεις πως τα Windows θα έχουν επιτυχία? χα χα χα χααα

 

Μόλις σημερα πήρα το ipad2 ενώ ήξερα ότι το surface θα κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα.... Να τ κάνω τι;;; Ιωνία σαν να γράφω ένα δεύτερο laptop... Αν δεν είχα. Laptop(MacBook pro) ε αντί! Θα το αγόραζα!!!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το surface έχει πολλά να αποδήξει ακόμη, μην βάζουμε και το χέρι μας στη φωτιά ότι μόλις βγει και καλά θα αφανίσει το ipad. Τα ίδια ακριβώς ακούγαμε και για τα WP7, ότι θα τα σαρώσουν όλα μόλις κυκλοφορήσουν και τώρα πριν καλά καλά το καταλάβουμε, η MS ξανακάνει reboot με τα W8.

Ωραία η ενοποίηση σαν ιδέα αλλά το μόνο που μένει είναι να δούμε αν θα τα καταφέρουν να την υλοποιήσουν ΣΩΣΤΑ και να μην τα (ξανα)σκατώσουν.

 

Η google πάλι, για μένα παραδέχτηκε την ήττα της στα tablets και είπε να παίξει σε εντελώς διαφορετική κατηγορία. Μία κατηγορία που δεν είναι ούτε tablet ούτε τηλέφωνο γιατί αυτές οι 7ιντσες συσκευές δεν είναι βολικές για να κάνουν τίποτα από τα δυο!

Και μετά βγαίνουν και οι φανατικοί πολέμιοι τις Apple να μιλήσουν για μεγάλα ipod... To Νεχus 7 δηλαδή τι είναι? Δεν είναι ένα (λίγο) μεγαλύτερο galaxy nexus??

 

Για το μικρό ipad μου ακούγεται δύσκολο μιας και η Apple αν το πουλούσε φθηνά, θα κανιβάλιζε το μεγάλο του αδερφό ο οποίος έτσι κι αλλιώς σε πωλήσεις δεν έχει ανάγκη γιατί τα πάει μια χαρά. Αν πάλι το κοστολογούσε ακριβά, θα είχε ένα νεκρό προιόν στο ράφι γιατί όλοι, με μερικά λεφτά παραπάνω θα προτιμούσαν το "κανονικό" ipad το οποίο τουλάχιστον είναι tablet και όχι το παραμορφωμένο/τετραπληγικό παιδάκι τηλεφώνου-tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το surface και τα αλλα windows8 tablets δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα!Ειναι η μοναδικη λιση που προσφερεται αυτη τη στιγμη για καποιο που θελει το ταπλετ του και το λαπτοπ του σε μια συσκευη!Τελος!

Αν καποιος δε θελει και δε χρειαζεται ενα τετοιο συνδιασμο,μπορει να παρει κατι αλλο πιο φτηνο ή κατι που θεωρει σαν ταπλετ θα τον ικανοποιησει περισσοτερο!

Οπως εκανε ο charis2711!Καλοριζικο,παρεπιπτοντος!;)

 

Τα wp7,το εχει δηλωσει απ'την αρχη η ms,οτι δεν ειναι το τελικο προιον των wp!Ηταν απλα ο προαγγελος της τελικης εκδωσης,που ειναι τα 8!

Η ms ουσιαστικα με τα wp8 κινητα,μπαινει για πρωτη φορα στην μαχη των smartphonens!

Οσο για τις δυνατοτητες τους,εχετε ηδη παρει μια γευση απο τους μονοπυρινους cpu και τα 500mb ram,οποταν μπορειτε να φανταστειτε,ποιες μπορει να ειναι οι επιδωσεις τους,με τα πολυπυρινα και 1γιγα σε ραμ!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...