Προς το περιεχόμενο

[Φήμες] Η Apple ετοιμάζει μικρότερο iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Surface με i5 και ξερό ψωμί όπως φαίνεται το πράγμα. Όσο και να κοστίζουν τα 7άρια πεταμένα λεφτά θα παραμένουν (για μένα τουλάχιστον). Πόσο μάλλον οι κουτσουρεμένες εκδόσεις που ούτε καν με θύρα για micro SD δεν έρχονται δήθεν για να κατεβάσουν το κόστος. Πράγματι, οι εταιρείες πρέπει να τρίβουν τα χέρια τους, αφού στην ουσία είναι αναπόφευκτη η χρήση του cloud και των διάφορων stores που παρέχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν έγινε ο Jobs το 1999 CEO της Apple το πρώτο πράγμα που άλλαξε ήταν το μεγάλο πλήθος υπολογιστών της Apple. Επέμενε πως κάθε κατηγορία δεν πρέπει να έχει δύο το πολύ τρία προϊόντα.

 

Μέχρι τον θάνατο του αυτό δεν άλλαξε και οι πιστοί πελάτες του δεν προβληματίζονταν πολύ για το τι θα επιλέξουν. Επίσης το μάρκετινγκ ήταν πιο αποδοτικό και όλος κόσμος γνώριζε την σειρά προϊόντων.

 

Φοβάμαι πως αυτό θα αλλάξει και τα καινούρια ανοίγματα θα οδηγήσουν στην καταστροφή. Π.χ. το MacBook Pro με retina είναι εξαιρετικό αλλά η τιμή απευθύνεται για τους λίγους. Αμφιβάλω αν θα γίνει επικερδές.

 

Το ίδιο λάθος έκανε o Jobs στις αρχές του 80 με τον υπολογιστή Apple Lisa. Ήταν πέντε χρόνια μπροστά αλλά η τιμή του ήταν απλησίαστη ακόμα και για τους φανατικότερους των υπολογιστών.

 

Το timing στην τεχνολογία και οι προσιτές τιμές είναι καθοριστικά στην εμπορική επιτυχία.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνει κάτι τέτοιο (διότι από φήμες για το τι θα κυκλοφορήσει η Apple, άλλο τίποτα) θα το κάνει για να ανταγωνιστεί το Kindle Fire που έχει σχεδόν 30% της πίτας (AFAIK), όχι το ανύπαρκτο Nexus 7. Ήμαρτον.

 

To nexus 7 ειναι ανυπαρκτο γιατι ουσιαστικα δεν εχει κυκλοφορησει. Προφανως η apple καταλαβαινει οτι το nexus 7 θα κανει πωλησεις και θα πουλαει πολυ περισσοτερο απο το kindle fire, που αυτην την στιγμη πουλαει ελαχιστα, καμμια σχεση με το 30% της πιτας .

 

 

http://www.engadget.com/2012/05/03/idc-apple-makes-big-gains-in-tablet-market-android-stumbles/

 

What's more, after catapulting to the number two spot by shipping 4.8 million units at the end of last year, Amazon fell to number three -- accounting for only 4 percent of tablets shipped, a precipitous fall from 16.8 percent last quarter.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάνει κάτι τέτοιο (διότι από φήμες για το τι θα κυκλοφορήσει η Apple, άλλο τίποτα) θα το κάνει για να ανταγωνιστεί το Kindle Fire που έχει σχεδόν 30% της πίτας (AFAIK), όχι το ανύπαρκτο Nexus 7. Ήμαρτον.

 

4% της πίτας, οχι 30%, αλλάξανε τα νούμερα.

 

---------

haHa ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nexus 7 ειναι ανυπαρκτο γιατι ουσιαστικα δεν εχει κυκλοφορησει. Προφανως η apple καταλαβαινει οτι το nexus 7 θα κανει πωλησεις και θα πουλαει πολυ περισσοτερο απο το kindle fire, που αυτην την στιγμη πουλαει ελαχιστα, καμμια σχεση με το 30% της πιτας.

 

Πάσο για τις πωλήσεις του Kindle, δεν ήξερα ότι χάθηκε κι αυτό. :P

 

Επέτρεξέ μου όμως να διαφωνήσω για το πόσο νοιάζεται η Apple για το Nexus 7.

 

Στα smartphones πόσο έχει δείξει να ενδιαφέρεται για το Android; Αρκετά έως και πάρα πολύ, δε λέω, αλλά για να γίνει αυτό έπρεπε η ίδια να μείνει πίσω και να χάσει εκατομμύρια πωλήσεων. Και ακόμα και τώρα που δεν έχει ούτε το μισό market share του Android, ακόμα κρατάει ανυποχώρητη στάση σε πάρα πολλά σημεία στα οποία το Android οφείλει την επιτυχία του. Στην εποχή όμως που το Android «απλά ξεκινούσε», πόσο νοιαζόταν; Καθόλου μήπως;

 

Υπολόγισε τώρα ότι το Nexus 7 δεν υπάρχει καν ακόμα και πως στα pads είναι εξαιρετικά περισσότερο εδραιωμένο το όνομά της από ότι στα smartphones. Η κοινή λογική λέει ότι για το Nexus 7 δε της καίγεται καρφάκι. Εάν γίνει πραγματική απειλή για το iPad τότε θα το ανταγωνιστεί. Τώρα όχι- την ιστορία της την ξέρουμε όλοι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ, και θα σου εξηγήσω το λόγο.

Η apple δεν αλλάζει τα σημεία στα οποία το Android υποχωρεί όχι γιατί δεν τη νοιάζει αλλά γιατί έχει ένα συγκεκριμένο target group, δηλαδή δεν βγάζει φτηνό iPhone γιατί θα χτύπαγε το όνομά της, αφού και καλά βγάζει μόνο ποιοτικά προϊόντα που έχουν κύρος, design και μπλα μπλα μπλα αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί με ένα φτηνό τηλέφωνο. Δεν μπορεί να θάψει τη ναυαρχίδα της!

 

Το iPad όμως παίζει σε ένα καινούργιο ταμπλό που τώρα δημιουργείται, είμαι σίγουρος ότι δεν θέλει να πάθει την ίδια ζημιά που της έκανε στα τηλέφωνα το Android και να χάσει τη μερίδα του λέοντος. Με αυτό το σκεπτικό, μπορεί στις ταμπλέτες να βάλει νερό στο κρασί της και μην ξεχνάμε ότι στις ταμπλέτες υπάρχει και το αντίπαλο δέος, τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ακούμε από την πρώτη χρονιά που βγήκε το IPad. Εγώ δεν πιστεύω κάτι τέτοιο, επειδή η Apple σε κάποια πράγματα είναι πολύ απόλυτη. Από εκεί και πέρα, έχουμε κάθε χρόνο αυτούς τους experts που νομίζουν να ξέρουν κάθε φορά τι θα βγάλει η Apple. Και ενώ μου αρέσουν τα προϊόν της, αυτό κάθε φορά που σε φλομώνουν με φήμες, σε κάνει να περιμένεις κάτι, και μετά να απογοητεύεσαι. Δεν ακούω ούτε πιστεύω κάτι, αν δεν το επιβεβαιώσει η apple, και όχι κάποιος "anonymous insider".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στα φόρουμ αφού ο βασικότερος λόγος ύπαρξης τους είναι η κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων.

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στα φόρουμ αφού ο βασικότερος λόγος ύπαρξης τους είναι η κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων.

cool.png

 

Σόρρυ αν εκφραστικά λάθος, καλά κάνουμε, και μου αρέσει η συζήτηση που γίνετε. Είπα την άποψη μου, σχετικά με αυτούς που δημιουργούν αυτές της φήμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPad όμως παίζει σε ένα καινούργιο ταμπλό που τώρα δημιουργείται, είμαι σίγουρος ότι δεν θέλει να πάθει την ίδια ζημιά που της έκανε στα τηλέφωνα το Android και να χάσει τη μερίδα του λέοντος. Με αυτό το σκεπτικό, μπορεί στις ταμπλέτες να βάλει νερό στο κρασί της και μην ξεχνάμε ότι στις ταμπλέτες υπάρχει και το αντίπαλο δέος, τα Windows.

 

Αυτό: το αντίπαλο δέος είναι τα Windows. Ή μάλλον, μπορούν να γίνουν τα Windows, μιας και ακόμα κάνουμε μόνο υποθέσεις. Όμως για το Android αποδείχθηκε ότι ο κόσμος δε το θέλει στα pads, οπότε για ποιο λόγο να φοβηθεί ακόμα ένα Android pad; Επειδή είναι αξιόλογο και σε καλή τιμή; Μα, δεν είναι το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι έχεις τα νούμερα λάθος ή τα αγνοείς και βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Q1 2012 ποσοστό android tablets 32% , νομίζω ένα τέτοιο νούμερο δεν δείχνει οτι ο κόσμος δεν το θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι ότι δε ψάχνομαι και πολύ με τα νούμερα. Ότι έχω ακούσει-θυμάμαι λέω.

 

:P

 

Αλλά ακόμα και στο link που μου δίνεις:

 

In the last quarter of 2011, 12.8 million Android-based tablets were shipped, representing 45% of the market. But in the first quarter of this year, just 5.4 million Android tablet were shipped – a 32% market share.

 

Κοινώς: το Android πέφτει και πέφτει και πολύ- στο Q1'12 πούλησε λιγότερα από τα μισά που πούλησε στο Q4'11.

 

Meanwhile, Apple's share of the market grew from 55% over Christmas to 68%, or 11.8 million iPads, in the first quarter of this year.

 

Kοινώς: το iPad ανεβαίνει.

 

Ακόμα και ο τίτλος του άρθου λέει "Android's tablet market share in decline". Αυτά τα νούμερα δε δείχνουν ότι το θέλει ο κόσμος, μάλλον το αντίθετο.

 

Τέλος πάντων, μη το κάνουμε κι εδώ iPad vs Android. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το Android δεν αποτελεί απειλή για το iPad στην παρούσα φάση. Αυτό φαίνεται από τις πωλήσεις, φαίνεται από τις τάσεις, φαίνεται από τα πάντα. Οπότε και ένα ακόμα Android pad, δε δείχνει ικανό να ανατρέψει αυτή την κατάσταση. Εάν είχε αυτή τη δυνατότητα η Apple θα ήταν η πρώτη που θα το χτυπούσε με κάθε μέσο (έντιμο ή μη).

 

Και ο Antonis_V έχει ένα δίκιο: φήμες για iPad 7" ακούμε από τότε που βγήκε το πρώτο iPad. Και αποτελούν όπως αποδείχθηκε προϊόντα από τον ευσεβή πόθο ορισμένων, όχι τα σχέδια της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...