Προς το περιεχόμενο

Έστω ότι βάζουμε ADSL. Τελικά πόσο πάει το μαλλί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello to every body.

 

This is Vasilis from the US and I am writing regardless to explain something about the Internet Access According my personal experience in the internet connections.

 

First I want to explain my self why I chose the English language to write. It is because I want every one to understand around the internet what Ote is trying to do in Greece. I want to be as much I can more reliable I can so you will not start ague with me.

 

I am one of the thousands Greek internet users that started to connect on the internet since 1995. It was the year that bought my first modem and I got register as dial-up user with one of the Athenian internet Internet providers for 4 years. Soon I contact with OTE managers and I Upgraded my telephone line to ISDN. This was my biggest mistake of my life. Every time I was trying to get connect with my ISP, the telephone charges were so high that I started to get crazy. Even the EPAK wasn't good enough to decrees the hundreds of Drachmas per month.

 

I went back to OTE to complain about the charges. They couldn't give a good clue or explanation about it. You know how it works. They are not capable to print out a shied. And I request to get me back my original line. They told me that was impossible. Ones they Upgrade the line, that was not possible to change it back again. What a nightmare.

 

Finally I disconnect my phone for 6 months, because I couldn't pay the bill. Later they send me another bill to pay for maintains the line that I didn't have any more. it was 25.000Dr that time.

I got freaked out and I said to my self. Bill this is the time to get out of this Hell for good.

So I found with in one month the way to move permanently to US.

 

Here thinks are totally different from the Greek chaotic bureaucracy. Everything is organized and perfect to me. All my bills are paid direct with credit card or money order, with out waiting for infinity hours on the line at OTE's cahiers desk. All my bills have analytic reports via the internet.

This is heaven to me.

 

My first connection here in the Internet was in the year 2000 with ADSL. The cost is so low that I could connect in the Internet for 24hours every, and pay only $20 per month. No connection fee, not extra charges, and with speed up to 1mbit. The installation was so easy on the existing line , that I didn't have to change nothing at my existing line. They send me the modem with 6-free of charges splitters for every room at the house I had to use the computer.

 

How much would you pay for this service in Greece? I paid only $100 for the Alcatel modem that time with a year contract with BellSouth. Cool.

 

My next step was Cable-digital TV. Cooler. You don't know what this is. This is a coaxial cable that comes at the house from the ground. This little RG-59 wire has 150 television channels, Plus internet. Yes Internet. Faster that ADSL or DSL.

 

With in a month I switched to Cable Internet Access with COX-Cable witch is 3 times faster that ADSL. Yes it is 3.0Mbit/s. I have now a Toshiba cable modem and I paid $50. There is not any extra charges in this service at all, and I have my computer all-day-ON. It doesn't have to dial-up any more.

 

Now in Greece, how much will you pay for this service in the Future? A million? A Billion ?

You cannot pay it because it doesn't exist. Even thou will be in the Future, it will take 100 years to cable all over the country. This project started in the US late 60's, and now every little house all over the US has cable-TV and Internet.

 

OTE has the monopoly of the communications in the country, and it doesn't allowed any one individual to create new business in any field. It tries to sell old technology as new to all of those have the money to buy. The buy the technology very cheap and they sell very expensive.

When this will stop? The answer is never.

 

What about Satellite Internet Access? Can any Greek have Satellite Internet? Or is prohibit?

 

I am planning with in the next year to get it. Because is gets cheaper. I want to have 10Mbit down stream, and pay some extra money if this worths it.

 

What do you think?

 

Thanks for the reading and Get Safe Internet Surfing.

 

Vasilis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Agapite file apo to America an kai eimai Amerikanos tha se "apogoiteuso" alla plironontas to mina merikes ekatontades dolaria exeis kai sto Ellada osa Mbit taxutita thes! Gia xavale sou apantao oti an thes autin ti stigmi pou milame exeis mexri KAI 8Mbit meso aplwn tilefonikwn kalodion. Sorry pou den sou apantao stin varvariki glossa pou grafeis (vlaxoagglika) alla mia kai eisai ligo kairo sto Amerika den tha ta exeis ksexasei ta ellinika! xexe Eimai ligo epithetikos stin apantisi alla varethika na mpainei to kathe psonio kai na mas leei poso omorfa kai aggelika einai ola eis tin allodapin! Eno ola stin Elladitsa einai skata. De leo oti ola einai edo mia xara alla apla den zoume kai se spilies! Sto finale minete sto eksoteriko afou to goustarete toso polu. Tha ta kataferoume kai xwris esas me ton koloOTE mas , me tin koloDEI mas kai genika me ola ta "kolo..." pou exoume stin patrida mas. OUF! Ta eipa kai ksethumana! :D

P.S. Tin proti mou sundesi sto Internet tin eixa to 1987 stin Athina me modem sta 1200bps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eimai ligo epithetikos stin apantisi alla varethika na mpainei to kathe psonio kai na mas leei poso omorfa kai aggelika einai ola eis tin allodapin! Eno ola stin Elladitsa einai skata. De leo oti ola einai edo mia xara alla apla den zoume kai se spilies!

Διαβασες καλα το κειμενο του φιλου, και διαφωνεις ουσιαστικα με αυτα που λεει, η οχι?

Και μπορει να μην μενουμε σε σπηλιες, αλλα αν ειμασταν τοσο πισω στην οικοδομικη διαδικασια απο την Αμερικη, οσο πισω ειμαστε στο internet, το πολυ να μεναμε σε ξυλινες παραγκες.

Πριν 2-3 μηνες μας εφεραν τα τουβλα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ,εστω και πανακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soon I contact with OTE managers and I Upgraded my telephone line to ISDN. This was my biggest mistake of my life. Every time I was trying to get connect with my ISP' date=' the telephone charges were so high that I started to get crazy....

I got freaked out and I said to my self. Bill this is the time to get out of this Hell for good.[/quote']

Οι χρεωσεις ηταν λιγο παραπανω με το Isdn σε σχεση με το Επακ λογο ενως "λαθους" του netmod, που ανοιγε για λιγο και το δευτερο καναλι και μας χρεωνε...

Αν το εψαχνες θα επερνες τα λεφτα σου πισω, και σιγουρα δεν ηταν τοσα πολλα , μπορουσες να τα περιμενεις πανω-κατω για να μην σε τρελανουν μετα....

 

Καταλαβαινω πως το alwaysOn και το internet ειναι βασικο για πολους, ειναι εργαλειο δουλειας και κραταγε την χωρα πισω τοσα χρονια...

Αλλα δεν ειναι και λογος να φυγεις, μαλλον θα κατι εκανες στραβα εσυ και δεν ειχες την ικανοτητα να βρεις τι φταιει....

(μηπως εισουν alwaysOn σε αστικη χρεωση? ποσα πληρωσες δηλαδη? )

Μακαρι να εισαι καλα εκει, και να μην εχεις αλλα τετοια "τεραστια προβληματα" στην ζωη σου και να πρεπει να φυγεις ξανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To diavasa to minima tou filou polu kala. K iegw zousa eksoteriko kai ta dyktia tous itan polu kalutera. Omws den einai stin ellada i katastasi pou perigrafei. Ki egw xrisimopoiw kai gia ti douleia mou to internet kai me endiaferei ola na veltiothoun. Tespa. Exoume DSL me arketa Mbit gia opoion thelei. I times siga siga tha pesoun, I DEI ksekinaei apo to 2004 na pernaei optikes ines pou tha ftanoun stis geitonies kai se ligo perissotero diastima, mexri kai to kathe spiti, exoume asurmata dyktia gia opoion den thelei na pernaei apo ta kalodia tou OTE. LMDS. klp..klp... Veltionomaste... xexe :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βελτιωνομαστε...ολοι και τα παντα βελτιωνονται, και οσο και να προσπαθουμε δεν μπορουμε να το αποτρεψουμε. :lol:

Το θεμα ειναι οτι ειμαστε πολυ πισω ,και να μην μας περνανε και αλλοι...

 

Παντος αφου σου λεει οτι ειχαν απο το 2000 dsl φτηνο, και τωρα cable, εχουμε πολυ δρομο ακομα.

Ευτηχος που ειμαστε στην ΕΕ και μας τραβανε με το ζορι...αλλιως σιγα μην εβαζε dsl ο ΠΟτε.

(Και οταν εβαζε, θα περιμενε μεχρι το 2020 για να προχωρισει σε κατι καλυτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Twra an arxisw k egw na lew den tha teleiwsoume pote...

Loipon...

 

O OTE san OTE den Ftaiei se tipote...

Alloi ton elenxoun k alla symferonta yparxoun ktl ktl.

 

Emeis tous psifizoume k emeis griniazoume...

Diafthora yparxei pantou...

Pistepste me leme gia to thlefwno dioti afto den mporoume na to controlaroume...

 

An mpoume net k milisoume 2 wres th mera klafta xaralampe...

Enw nero k revma to idio panw katw exoume edw k xronia...

Den einai o OTE pou mas exei etsi...

Ftaiei To Kratos...

Gia kante mia sygrhsh se nero k revma tou ekswterikou ektos tou ote...

Akoma Deite oti Sto U.S k Loipes xwres... einai sxediasmenes etsi wste anavathmiseis mporoun na ginoun efkola sta tel diktya ktlp...

Edw athina exoume dromous apton Othwna gia 500.000 katoikous...

k exoume ftasei ta 5.000.000 .... (xwris tous allodapous...)

Thelw na pw oti san xwra nai eimaste b****lo k etsi tha parameinoume.

Me to na klaime k na paraponiomaste,den kerdizoume tipote...

Giati den kovoume oloi to net gia 1 vdomada na anagasoume tous provider na ftininoun to net opws eksw???

Dioti leme... e siga tha valw argotera...

 

Dhladh o Kafes na xei akrivotera apto parisi sto pyrgo tou Eifel ...

To parking ta misa lefta ....

k polla akoma alla o misthos mas na einai misos ....

 

Apanthsh : apla eimaste ZWA!

Mhn pesete na me fate :)

 

Skefteite tis stigmes pou odhgate ti vlepete ston dromo...

Asxeto men alla adiproswpevei ton lao kathe xwras...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη το παληκάρι έφυγε από την χώρα μας για να μη πληρώσει ένα φουσκωμένο λογαριασμό του ΟΤΕ?Και ζει τώρα σαν το κυνηγημένο αγρίμι?Να τον πληρώσουμε εμείς αν είναι να ζήσει σαν τον γιάννη-αγιαννη!LOL!

 

BlizardBill,δεν είναι δουλειά μας να "ψαχνουμε" τίποτα,είναι δουλειά κάθε έντιμου οργανισμού να κάνει σωστά αυτό για το οποίο πληρώνεται.Και αν δεν το κάνει αυτός,υπάρχουν επιτροπές που τον ελέγχουν,και οι οποίες πληρώνονται από τους φόρους μας.Εσύ μπορεί να έχεις την διάθεση/δυνατότητα/χρόνο/ικανότητα/όρεξη να τα ψάχνεις όλα,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δουλειά σου να το κάνεις,ούτε ότι πρέπει να κάνουμε το ίδιο όλοι.

 

Vasilius,συμφωνώ εν μέρει,αλλά η παραοικονομία μας τρέφει όλους,γι αυτό είναι ο καφές 5 ευρώ και οι καφετέριες φίσκα 24 ώρες!Όσο για τον ΟΤΕ που λες ότι "δεν φταίει",τι να πρωτοθυμηθώ,

τις μίζες που μου ζήταγαν τα σκουπίδια οι (καλοπληρωμένοι) υπάλληλοι του για να μου βάλουν μια γραμμή?Τα υπεραστικά που τα πλήρωνα με ατόφιο χρυσάφι και υποθήκη οικοπέδου γιατι οι διοικούντες του εκμεταλεύονταν το μονοπώλιο?Το DSL που έδωσε μάχη για να μη το δώσει?Τις αγενείς υπαλλήλους που μου πετάνε στα μούτρα τα ρέστα απο τον λογαριασμό?Ειναι μεγαλη η λίστα.Ο ΟΤΕ είναι ότι χειρότερο συνέβη ποτέ σε αυτή τη χώρα μετά τον Χριστόδουλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να πώ κάτι για τον εαυτό μου, είμαι από τους πολύ παλιούς χρήστες του Διαδικτύου και σίγουρα πολύ πιο παλιός απο το "φιλαράκι" μου τον Αμερικάνο αφού τα πρώτα βήματα στον χώρο αυτό μου ήταν σε επίπεδο εντολών τύπου DOS ( Όσοι το έχουν κάνει θα ξέρουν για τι μιλάω). Παρά όλα αυτά, στην Insomnia, αν και είμαι χρήστης πολλά χρόνια έχω κάνει ελάχιστες παρεμβάσεις γιατί θεωρώ ότι δεν έχω κάτι αξιόλογο να πώ (άσχετα με το τι βλέπουν τα μάτια μου κατα καιρούς). Περιέργως, λοιπόν, μετά από αυτά που διάβασα και κυρίως μέτα από την αγγλιστί παρέμβαση αυτού του γνήσιου τέκνου του Αριστείδη (όπως είμαστε άλλωστε όλοι μας, δεν αντιλέγω) ένιωσα μια βαθιά ανάγκη να γράψω κάτι απλά για καταγραφεί και όχι για να σχολιαστεί. Έχοντας κατα καιρούς κάνει επαφές με συναδέλφους από τις ΗΠΑ είχα την ευκαρία να φιλοξενήσω μία εξ'αυτών εδώ στην Αθήνα στο σπίτι μου. Την πρώτη βραδιά που έμεινε στο σπίτι μου είχαμε βγει στο μπαλκόνι και καθίσαμε ως αργά, εκεί που καθόμασταν έννιωσα ξαφνικά την κοπέλα να γίνεται πολύ νευρική και έτσι δεν άντεξα και την ρώτησα τι συμβαίνει, τότε η κοπέλα μου απάντησε ότι εμείς στην Αμερική δεν καθόμαστε τόσο αργά έξω γιατί φοβόμαστε (σημειωτέον ότι ή ώρα ήταν 11:30). Συμπέρασμα; Αυτό είναι δικό σας. Εγώ πολύ απλά προτιμώ να νοιώθω ασφαλής παρά ότι είμαι σε μια χώρα τεχνολογικά προηγμένη. Αν κάποιος απο εσάς αναρωτηθεί αν νοιώθουμε ασφαλής στην Ελλάδα τότε πολύ απλά δεν έχει βιώσει την πραγματικότητα στον "ανεπτυγμένο" κόσμο και επίσης είναι "πρεζόνι" των ΜΜΕ. Ξέρει κανείς ποια είναι η πρώτη αιτία θανάτων στην Σουηδία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sverige: Η αυτοκτονια ειναι...και με αιτια την μανιο-καταθλιψη. Επιπλεον εχουν τα πρωτεια στις αυτοκτονιες παιδιων 5-12 ετων (!) παγκοσμίως.

 

Για την ADSL: IMHO θα ηταν καλο να μην γκρινιαζουμε μεμψοιρoμενοι και σαν απλοι & μεμονωμενοι χρηστες ν' αντισταθουμε με τον πιο απλο τροπο: ν' αναβαλουμε οσο το δυνατον για αργοτερα την εγκατασταση DSL. Κινδυνος για "ξεφουσκωμα" της τεχνολογιας και εμπορικη αχρηστευση της, δεν υφισταται, λογω των εταιριων που θα μπορουν να αντεξουν τα αντιστοιχα κοστη και να κρατουν, αργα & σταθερα, την αγορα DSL "ενεργη" (φυτοζωουσα, στην αμιγη ελληνικη εμπορικη γλωσσα). Οταν ετσι, φτασει η DSL σε λογικα κοστη (καθαρα συνολικα 50-80e) της δινουμε και καταλαβαινει.

 

Τελος, μην αφησουμε να ξεχαστει η λυση του WiFi. Αν το 1/4 απο ολους εμας εμπαινε στο Athens Metropolitan Network, σε 1-2 χρονια το DSL θα ηταν μια ωραια, πλην ομως ακριβη αναμνηση.

 

Τωρα, υβριστε ελευθερα.

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παραδεκτώ ότι πιάστηκα αδιάβαστος από τις τιμές στην Ελλάδα. 120 ευρώ το μήνα για ADSL (γραμή τηλεφώνου, ADSL και internet access!!!! Χώρια που αν δεν πάρεις modem από τον ΟΤΕ δε σου βάζουνε γραμμή. Καλά ποιο νομίζουνε ότι είναι. Πληροφοριακά στο Λονδίνο για 512Κ πλήρωνα γύρω στα 30 ευρώ + 15 ευρώ γραμμή τηλεφώνου (45 ευρώ σύνολο). Τρεις φορές φθηνότερη με τέσσερις (κατά μέσο όρο) φορές περισσότερο μισθό από Ελλάδα.

 

Μαλάκα Γηρυόνη ήθελες Ελλάδα. Πάρε τώρα ένα παλούκι στον κώλο και μη μιλάς. Όσο για τον ΟΤΕ σήκωσέ του το μεσαίο δάκτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon ego prin ena mhna peripou eixa paei ston ote ths perioxhs mou (nea makrh) kai toys eixa rothsei gia dsl h apanthsh: sugnomh Dimitri tosa xronia meneis edo den xeris oti den exoume? mono ACS exei dipla apo thn deh...... :twisted: :twisted: :twisted: Ti na po? den milisa...

kai eno prin ayto nomiza pos tha exo dsl prin 2004 meta apo ayto leo asto dsl kai pame gia satelite connection. kai omos 1 mhna meta apo to atyxes ayto sumvan erxete enas kolitos xaroumenos kai mou leei EKANA AITHSH DSL... - Tha metakomiseis athina toy leo? - oxi irthe edo..... auto htan opos katalavenete tote ta eida ola, kai sas rotao tora PION ISP NA DIALEXO?

ta kritiria mou einai polu apla.

loipon:

1 na analamvanei na kanei tis ethseis kai na plhrono kateytheian se ayton ta panta, na mhn trexo kathe 2 mhnes se 5-6 diaforetikous paroxeis (sparknet)

2 Na mhn exei monimo proxy gia oikonomia(sparknet) an kanete upload ena site kai zhthsete na to deite (me sparknet) tha sto dixei an omos kanete update to background tha deite oti tha sas exei to palio backgnd.

3. kalo transfer

4 na mhn plhroso to modem (sparknet)

.............. AYTA....

kai kati allo an kano ego aithsh sto ote gia 384/128 grammh kai meta apo 2 mhnes thelo 512/128 ti ginete? ales 20-30 meres klp klp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

episis mia koubenta gia ton amerikano filo mas vasiliss...

file to 3eroume pws ekei einai o paradeisos kai i ellada einai SK@@A alla ti goustareis twra na kanoume?na sikwsoume edw mesa to "stars and stripes" kai na arxisoume na tragoudame omofwna "and the land of the free and the home of the brave"?gia think again pal!edw einai ellada file se opoion aresei!de lew exei ta mayra tis ta xalia...kai egw germania megalwsa alla se sigkrisi me sena de 3exasa tis rizes mou!to gegonos kai mono oti efiges apo tin ellada gia mia grigoroteri kai ftinoteri sindesi sto internet me sinepeia na grapseis tis rizes kai tin patrida sou leei pisteyw polla gia to poion sou.de lew, makari na alla3oune ta pragmata edw oxi mono stis tilepikoinwnies alla kai stin paidia kai stin igeia kai sto dimosio.alla file,eimai ellinas kai eimai perifanos mamoti mou!!!oxi sikwnomai kai feygw ama dw ta skoura!les na paw pisw germania epeidi ekei mia adsl kostizei to ena pempto apoti edw?mpa, de tin allazw tin ellada me kamia xwra magka,apla oti den mou aresei sto topo mou 8a katsw katw na palepsw mpas kai alla3ei!

sorry an se e8i3a apla mou espases ligo ta neyra sou me to terastio post sou to opoio to epanalambaneis sinexws!

eyxaristw!

 

edit:file gmeles des to ntokimanter tou amerikanou Michael Moore "Bowling for Columbine " kai 8a deis ti paizei stis HPA!!!

 

species-predator-off.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καλά νέα (μάλλον) για όσους ενδιαφέρονται να βάλουν DSL! Ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι υποχρεούμαστε να αγοράσουμε τα modem του (δηλ. εν ολίγοις να ενισχύσουμε τον προμηθευτή του, κ. Κόκκαλη, για να κάνει περισσότερες μεταγραφές...).

ΟΜΩΣ(!!!) -και σας το λεω με κάθε βεβαιότητα γιατί είμαι δικηγόρος και τα ξέρω αυτά- στη σύμβαση που υπογράφουμε όταν κάνουμε την αίτηση για το DSL, στο άρθρο 4, παρ. 1 λέει κατα λέξη τα εξής (το έγγραφο στη διάθεση όποιου μου το ζητήσει):

 

"4. Εξοπλισμός

4.1. Ο πελάτης δύναται να προμηθευτεί τον Τερματικό Εξοπλισμό, ήτοι τις τερματικές διατάξεις, που εγκαθίστανται στον χώρο του (modem, διαιρέης/φίλτρο) προκειμένου να ενεργοποιηθεί και να λειτουργήσει η ADSL πρόσβαση, είτε από τον ΟΤΕ, έιτε από άλλον Προμηθευτή της επιλογής του..."

 

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;

Πρακτικά σημαίνει ότι μπορούμε να γλιτώσουμε 40-50 ευρώ από το modem, αφού υπάρχουν αυτή τη στιγμή εταιρίες που πουλάνε ΠΟΛΥ καλύτερα και αρκετά φθηνότερα modems (βλ. για περισσότερες λεπτομέρειες μπείτε στο site http://www.adslgr.com)

 

AND WHERE'S THE CATCH?

Συνεχίζει παρακάτω το άρθρο 4, παρ. 3, στ. 2:

"4.3.2. Σε περίπτωση που ο Πελάτης επιλέξει να προμηθευτεί τον Τερματικό Εξοπλισμό από τρίτο Προμηθευτή εκτός του ΟΤΕ

α) αναλαμβάνει ο ίδιος την εγκατάταση και συντήρηση του εξοπλισμού και ευθύνεται για την εγκατάσταση, συμβατότητα και τη λειτουργία του εξοπλισμού με το δίκτυο του ΟΤΕ

β) υποχρεούται να ειδοποιήσει εγγράφως (με επιστολή φαξ ή e-mail) την αρμόδια υπηρεσία του ΟΤΕ μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, ώστε να ξεκινήσει η προθεσμία ενεργοποίησης σύμφωνα με τον όρο 4.3. της παρούσης"

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Δηλαδή πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν ξέρουμε τι modem βάζουμε και αν είναι συμβατό με το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μας, τότε μπορούμε άνετα να επικαλεστούμε τον όρο αυτό της σύμβασης και να γλιτώσουμε αρκετά ευρω.

Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ MODEM ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΥΠΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη κάι άλλων πάνω σε αυτό το ζήτημα, ειδικά όσων γνωρίζουν επί των τεχνικών θεμάτων (συμβατότητα τηλεφωνικών κέντρων με modem, τι γίνεται με τα φίλτρα/splitters κλπ...)

 

Takyr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα την Τετάρτη αίτηση στα κεντρικά του ΟΤΕ στον Πειραιά (Καραολή-Δημητρίου). Δεν πήρα modem από τον ΟΤΕ, οπότε δε μου χρεώνουν και εγκατάσταση. Δεν ξέρω βέβαια πότε θα μου το συνδέσουν αφού ο υπάλληλος που συμπλήρωσε στην αίτηση στο computer μου είπε ότι αργεί (και στην ερώτηση πόσο περίπου, μου ξαναείπε "Αργεί"), αλλά σήμερα το πρωί με πήρε κάποιος τηλέφωνο και μου είπε ότι είναι από τον ΟΤΕ γιά επιβεβαίωση (δε μου είπε τι ήθελε να επιβεβαιώσει). Μ'έπιασε στον ύπνο και το έκλεισε πριν προλάβω να ρωτήσω οτιδήποτε.

 

Στον ΟΤΕ της Νίκαιας, μου είχαν πει τη Δευτέρα ότι πρέπει υποχρεωτικά να πάρω modem από αυτούς και πρέπει να κάνουν και την εγκατάσταση. Μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να ρωτήσω και αλλού, μήπως δέχονται αίτηση χωρίς αγορά modem. Αυτοί μάλιστα μου είπαν να πάω στον Πειραιά!!!

Περίπου μιά εβδομάδα νωρίτερα, είχα μιλήσει με τον προϊστάμενο του καταστήματος της Νίκαιας, και μου είχε πει κι αυτός την ιστορία με τη σύμβαση και ότι ο ΟΤΕ παραβαίνοντας τους όρους της, αναγκάζει τους πελάτες του να αγοράσουν modem από αυτόν. Μου είχε πει ακόμη, ότι αναμένεται μέσα στις επόμενες εβδομάδες να σταματήσει αυτός ο εκβιασμός, αφού το θέμα έχει φτάσει στην ΕΕΤΤ.

 

ΥΓ: Όταν έκανα την αίτηση, ζήτησα να πάρω και το modem της Intracom που με 10€ το μήνα δεν είναι κακή επιλογή. Σ'αυτή την περίπτωση το computer δε δεχόταν να μη γίνει εγκατάσταση από τον ΟΤΕ. Τελικά, αφού δεν ήθελα να δώσω 60€ γιά την εγκατάσταση, τους άφησα και το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...