Προς το περιεχόμενο

Στροφη κεραιας στην Παρνηθα και προβλημα


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σταματήσουν οι εκπομπές αναλογικού σήματος καναλιών εθνικής εμβέλειας. Γυρίζεις την (εξωτερική) κεραία προς Πάρνηθα, δοκιμάζεις αν πιάνεις τα κανάλια απο εκεί και αν οχι, γυρίζεις πάλι την κεραία προς Υμηττό και αγοράζεις αποκωδικοποιητή. Αυτά.

 

ναι

που λες πηρα τον lifeview

τον συνδεσα

τον αναβαθμισα

τον εβαλα να παιξει αλλα βλεπω εντονες πρασινες γραμμες στον ΣΚΑΙ [ειδικα οταν φυσαει]...

 

what gives...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομιζω οτι εμεις εχουμε κεραια πανω στην ταρατσα. Εγω πιανω λιγα καναλια καλα και αυτα μονο με την μικρη κεραια που εχω. Την τηλεοραση δεν την εχω συνδεδεμενη σε πριζα κεραιας στον τοιχο.

 

Με τον αποκωδικοποιητη θα πιανω τιποτα ή μπα;

 

Λες να κοιταξω για τα καναλια της forthnet με το nova;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εσωτερικη κεραια θα λειτουργει ο αποκωδικοποιητης , εχει δοκιμασει καποιος?

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ δεν θέλει υψηλή στάθμη σήματος κάνει buffering για να έχεις σωστή εικόνα, εξου και το Lag σε σχέση με το αναλογικό.. Φυσικά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος ανάλογα με την τοποθεσία σου να χάνεις κάποιο μπουκετάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω δοκιμάσει εγώ δεν θέλει υψηλή στάθμη σήματος κάνει buffering για να έχεις σωστή εικόνα, εξου και το Lag σε σχέση με το αναλογικό.. Φυσικά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος ανάλογα με την τοποθεσία σου να χάνεις κάποιο μπουκετάκι..

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούριο τοπικ, μήπως έχετε ακούσει πότε θα έχει η Πάρνηθα ψηφιακά. Η κεραία του σπιτιού μου είναι δύσκολο να δει Υμηττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

που λες πηρα τον lifeview

τον συνδεσα

τον αναβαθμισα

τον εβαλα να παιξει αλλα βλεπω εντονες πρασινες γραμμες στον ΣΚΑΙ [ειδικα οταν φυσαει]...

 

what gives...?

 

 

οσο παει και γινεται χειροτερο...

 

fXIS5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε εχεις κακο σημα απο το κεντρο στο οποιο βλεπει η κεραια σου, ειτε πιανεις το ΣΚΑΙ απο λαθος κεντρο εκπομπης.

Στην πρωτη περιπτωση πολλα μπορει να φταινε, στην δευτερη περιπτωση δοκιμασε με χειροκινητο συντονισμο στη συχνοτητα που παιζει ο ΣΚΑΙ απο το κεντρο εκπομπης που λαμβανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε εχεις κακο σημα απο το κεντρο στο οποιο βλεπει η κεραια σου, ειτε πιανεις το ΣΚΑΙ απο λαθος κεντρο εκπομπης.

Στην πρωτη περιπτωση πολλα μπορει να φταινε, στην δευτερη περιπτωση δοκιμασε με χειροκινητο συντονισμο στη συχνοτητα που παιζει ο ΣΚΑΙ απο το κεντρο εκπομπης που λαμβανεις.

 

στο info βλεπω

frequency: 682mhz

bandwidth: 8mhz

 

κοιταω υμηττο...

 

what do?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο info βλεπω

frequency: 682mhz

bandwidth: 8mhz

 

κοιταω υμηττο...

 

what do?

 

thanks

Λαμβανεις απο την σωστη συχνοτητα, αρα κατι δεν παει καλα με το συστημα της κεραιας σου ή την καλωδιωση. Το ιδιο προβλημα σιγουρα θα το εχεις και σε αλλα καναλια και οχι μονο στο ΣΚΑΙ.

 

Και σιγουρα θα ειχες μικροπροβληματα η πιο σοβαρα προβληματα κι επι αναλογικου σηματος σε ορισμενα καναλια (χιονια, ειδωλα, παρεμβολες).

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα σηματος ειναι αυτα που βλεπεις. Λαμβανεις σε χαμηλες σταθμες η η κεραια σου θελει πεδιομετρηση. Για δωσε τις τιμες ισχύος και ποιότητας σήματος και πες μου την συμπεριφορά τους (σκαμπανεβασματα κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβανεις απο την σωστη συχνοτητα, αρα κατι δεν παει καλα με το συστημα της κεραιας σου ή την καλωδιωση. Το ιδιο προβλημα σιγουρα θα το εχεις και σε αλλα καναλια και οχι μονο στο ΣΚΑΙ.

 

Και σιγουρα θα ειχες μικροπροβληματα η πιο σοβαρα προβληματα κι επι αναλογικου σηματος σε ορισμενα καναλια (χιονια, ειδωλα, παρεμβολες).

 

προβληματα ειχα εδω και μερικες μερες στο αναλογικο...

αλλα οχι ποιο πριν...

 

επισης πρεπει να παιζει καποιος ενισχυτης σηματος στο σπιτι... Να παιξω μαζι του?

 

thanks

 

Θεμα σηματος ειναι αυτα που βλεπεις. Λαμβανεις σε χαμηλες σταθμες η η κεραια σου θελει πεδιομετρηση. Για δωσε τις τιμες ισχύος και ποιότητας σήματος και πες μου την συμπεριφορά τους (σκαμπανεβασματα κτλ.).

 

μιλα μου ελληνικα αν μπορεις...

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο μενου του δεκτη στο κομματι που λεει χειροκινητος συντονισμος. Επελεξε μια συχνοτητα, πχ την 47 η 46. Και χωρις να πατησεις οκ πες μου οι 2 μπαρες που εχει κατω τι λενε? Εχουν ποσοσστα σε %.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...