Προς το περιεχόμενο

Στροφη κεραιας στην Παρνηθα και προβλημα


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Στο σπιτι διαθετουμε 3 τηλεορασεις που εξυπηρετουνται απο 2 κεραιες στην ταρατσα.

 

Επειδη δεν διαθετουμε την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε αποκωδικοποιητες αποφασισα να στρεψουμε την κεραια απο τον Υμμητο στην Παρνηθα.

 

Σημερα το απογευμα λοιπον πραγματι το εκανα, αλλα παλι πιανω απο Υμμητο.

 

Το καταλαβα γιατι τα καναλια τα επιανε οπως πριν, δεν χρειαστηκε επανασυντονισμος και επιπλεον ολα ηταν παλι στην ιδια συχνοτητα.

 

Μενω Αμπελοκηπους κοντα στην Ελληνορωσων.

 

Καμια ιδεα βρε παιδια τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

 

Στο σπιτι διαθετουμε 3 τηλεορασεις που εξυπηρετουνται απο 2 κεραιες στην ταρατσα.

 

Επειδη δεν διαθετουμε την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε αποκωδικοποιητες αποφασισα να στρεψουμε την κεραια απο τον Υμμητο στην Παρνηθα.

 

Σημερα το απογευμα λοιπον πραγματι το εκανα, αλλα παλι πιανω απο Υμμητο.

 

Το καταλαβα γιατι τα καναλια τα επιανε οπως πριν, δεν χρειαστηκε επανασυντονισμος και επιπλεον ολα ηταν παλι στην ιδια συχνοτητα.

 

Μενω Αμπελοκηπους κοντα στην Ελληνορωσων.

 

Καμια ιδεα βρε παιδια τι να κανω;

 

Είσαι σε περιοχη που δύσκολα θα πιάνεις το σήμα απο Πάρνηθα. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Γύρισε τις κεραίες προς Πάρνηθα και προσπάθησε να πιάσεις κάποιο απο τα κανάλια της Πάρνηθας όπως περιγράφονται σε ΑΥΤΗ τη σελίδα. Π.χ. δοκίμασε στην τηλεόραση σου αν πιάνει ANT1 στο κανάλι 45. Αν δεν πιάνεις κανένα κανάλι τότε είτε αγοράζεις μεγαλύτερες κεραίες ή ακόμα καλύτερα αγοράζεις φθηνούς αποκωδικοποιητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι θα ξεκαθαρίσει από μεθαύριο που θα σταματήσει το αναλογικό από Υμηττό (ΤΟΤΕ γύρνα την κεραία, και δες αν πιάνεις κάτι από Πάρνηθα).

 

Κατά τ' άλλα, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι γίνεται, ρώτα σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών εάν αρκεί ένας αποκωδικοποιητής όπου με τη χρήση κάποιου splitter ("ταυ" δηλαδή) θα μποιράζεται το σήμα και στις τρεις, και στην περίπτωση που παίζει, να ξέρεις ότι και με γύρω στο 25άρι βρίσκεις αποκωδικοποιητή. Μάλιστα βρίσκεις σε αυτή την τιμή, αποκωδικοποιητές με ΔΥΟ εξόδους scart (αν τελικά δεν παίζει ο διαμοιρασμός με κάποιο splitter), για να έχεις έστω σήμα για δύο τηλεοράσεις με έναν αποκωδικοποιητή. Ψάξου στο Skroutz.gr, μπας μάλιστα και υπάρχει κατάστημα σχετικά κοντά σου, όπου τεσπα μπορείς να μεταβείς "εύκολα" και να πάρεις έστω έναν, αν μπορείς να διαθέσεις αυτό το περίπου 25άρι...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως εχουμε ξαναπει, με έναν αποκωδικοποιητη ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΑΛΙ. Δε νομίζω οτι ειναι το ζητούμενο...

 

Πάντως κάτι ακουσα οτι ο υμηττος για τα της ερτ τουλαχιστον, θα σβησει μετα τους ολυμπιακούς αλλα ίσως ειναι ραδιο αρβύλα, θα δείξει.

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό και για αυτούς με δύο εξόδους SCART; Αν πλέον δεν θα δουλεύεται η τηλεόραση από το δικό της κοντρόλ από του αποκωδικοποιητή, μάλλον ναι, αλλά για επιβεβαίωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν λετε οτι γυρνατε τις κεραιες να φανταστω αυτες τις μεγαλες που εχετε στις ταρατσες; Εγω που εχω μια μικρη πανω απο την τηλεοραση μου, δε παιζει να πιασω κατι ε;

 

Βασικα ξερετε εγω που μενω βυρωνα τι πρεπει να κανω;

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω να τις σβήσουμε όλοι, έτσι κ αλλιώς σκουπιδοτενεκέδες έχουν καταντήσει ακόμα και η ενημέρωση είναι κατευθυνόμενη,κ να αφήσουμε αυτούς που πήραν αυτές τις αποφάσεις να βλέπουν τα χάλια τους μόνοι τους.. Αν θέλουμε να ακολουθήσουμε κοινοτικές οδηγίες ας αρχίσουμε από υγεία, παιδεία, διαφάνεια..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μια ερωτηση:

 

απο υμηττο θα σταματησουν ολες οι εκπομπες και θα πρεπει να γυρισουμε την κεραια στην παρνηθα?

 

εχω μπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά επειδή δεν πρόκειται να γίνει αυτό που λες, ας αγοράσουμε και κανα αποκωδικοποιητή καλού κακού.

Μονο αν έχεις υπερηλίκους σπίτι να μην τους στερήσεις την χαρά κ την παρέα.. Εγώ έχω έναν παλιό της On κάνει την δουλειά του μια χαρά και εκεί θα μείνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν το έχουν ρίξει όλοι στα mkv 1080p DTS!

Πάρα πολλοί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει mkv ή avi.

Δεν ασχολούνται καν και δεν εννοώ μόνο τους υπερήλικες, που είναι λογικό στην ηλικία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν έχεις υπερηλίκους σπίτι να μην τους στερήσεις την αποβλακωση και προβατοποιηση.. Εγώ έχω έναν παλιό της On κάνει την δουλειά του μια χαρά και εκεί θα μείνω..

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, δεν το έχουν ρίξει όλοι στα mkv 1080p DTS!

Πάρα πολλοί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει mkv ή avi.

Δεν ασχολούνται καν και δεν εννοώ μόνο τους υπερήλικες, που είναι λογικό στην ηλικία τους.

Να τα μάθουμε αν είναι να βλέπουμε την Τσαπανιδου και την Πετρούλα στο Εχτρα3 σε Hi_Def... :mrgreen:

 

 

fixed

Σωστό και αυτό .. αλλά σε αυτή την ηλικία κάνει καλό αρκεί να τους κλειδώνεις σπίτι τις επίμαχες Κυριακές.. :-) :X

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λετε οτι γυρνατε τις κεραιες να φανταστω αυτες τις μεγαλες που εχετε στις ταρατσες; Εγω που εχω μια μικρη πανω απο την τηλεοραση μου, δε παιζει να πιασω κατι ε;

 

Βασικα ξερετε εγω που μενω βυρωνα τι πρεπει να κανω;

Κάνεις τη δοκιμή που έγραψα παραπάνω στον Nikosdef για να δεις αν πιάνεις κανάλια απο Παρνηθα. Αν δεν πιάνεις πρέπει να βρεις δραστική λύση γιατί δύσκολο να πιάνεις ψηφιακό σήμα με την μικρή κεραία.

 

 

Η Πάρνηθα εκπέμπει ΚΑΙ ψηφιακά ή όχι;

Το μόνο ψηφιακό που εκπέμπεται απο Πάρνηθα ειναι το πακέτο 1 της ert digital.

 

 

ρε παιδες μια ερωτηση:

 

απο υμηττο θα σταματησουν ολες οι εκπομπες και θα πρεπει να γυρισουμε την κεραια στην παρνηθα?

 

Θα σταματήσουν οι εκπομπές αναλογικού σήματος καναλιών εθνικής εμβέλειας. Γυρίζεις την (εξωτερική) κεραία προς Πάρνηθα, δοκιμάζεις αν πιάνεις τα κανάλια απο εκεί και αν οχι, γυρίζεις πάλι την κεραία προς Υμηττό και αγοράζεις αποκωδικοποιητή. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...