Προς το περιεχόμενο

Πολιτική ορθότητα, υπάρχουνε όρια;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια κατάσταση χωρίς ουσία εντελώς επιδερμική,δεν αλλάζει τα πράγματα.Ενα σαβουαρ βιβρ.

Φυσικά μπορεί να είσαι ένα κάθαρμα αλλά με καλούς τρόπους,να χρησιμοποιείς όρους που δεν προσβάλουν-αυτό είναι πολιτικά ορθό.

Τώρα το πως κρίνεις αν κάτι είναι προσβλητικό δεν ξέρω-ούτε ποιος είναι ο κριτής ξέρω.Αν πω χοντρό τον Χ μπορεί να με κατηγορήσει και για ρατσισμό αν τον πω υπέρβαρο είμαι πολιτικά ορθή.

Το πολιτικά ορθό κατά κάποιο τρόπο περιορίζει την ελευθερία της έκφρασης.

Επεξ/σία από μαφαλντα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο όρος "πολιτική ορθότητα" χρησιμοποιείται στην Ελλάδα ως μια "προοδευτική" μετάφραση της λέξης "λογοκρισία"..

 

 

Μου θυμίζει Χάρρι Πότερ που το θέμα Βόλτερμορτ απλά δεν το αγγίζουμε, δεν μιλάμε, ούτε αναφερόμαστε σε αυτό.

Δεν μας νοιάζει η ουσία, απλά αυτό το θέμα είναι off limits, just because. Λογοκρισία για να μην έχουμε φασισμό, που στην σύγχρονη εκδοχή της η έννοια αυτή σημαίνει φίμωση όποιας διαφορετικής φωνής. Genius.

 

Δηλαδή το PC είναι να ξεθάβεις ένα tweet 5 ημερών που κανένας δεν πρόσεξε που εκθειάζει μία καθημερινή πραγματικότητα αλλά όχι να ελέγχεις ένα πρωταθλητή για ουσίες και να τον αφήνεις να μας εκθέσει όλους την τελευταία στιγμή και να αφήσει ερωτηματικά για τις μέχρι τώρα του επιδώσεις.

 

Speak no evil. (Drug) test no evil. See no evil.

Επεξ/σία από MetalGearFan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο αντι-ρατσισμος μια μορφη ρατσισμου ειναι

 

Wat?

Αν θες να πεις πως είναι μια μορφή (όχι σωματικής) βίας, τότε ναι. Δημιουργείται η αίσθηση της απαγόρευσης σε έναν ρατσιστή να εκφράζει το μίσος του προς κάθε τι αλλόεθνο. Αλλά υπό αυτή την έννοια, δεν υπάρχει καμία κατάσταση που να μην μεταφράζεται σε μορφή βίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

έναν ρατσιστή...

 

Ρατσιστής. Φτάσαμε εδώ γιατί παίζουμε αυτήν την λέξη συνέχεια, συχνά χωρίς λόγο, ξανά και ξανά σαν δίσκος που κόλλησε, απλά για να είμαστε PC, σε σημείο που έχει χάσει το νόημα της.

 

 

 

Ποιος θα κρίνει ποιος μισεί και ποιος όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα kfyros.

 

"Λογοκρισια" ειναι ή υποκρισια?

 

Και τα δύο νομίζω..

 

Σε μια ευνομούμενη πολιτεία θα είχε τελείως άλλη έννοια..

 

Το Γραικυλιστάν όμως δεν είναι ευνομούμενη πολιτεία, σε όλα τα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνισω με το αρχικο ποστ στα σημεια

1) δεν γινεται να μην μισουμε κανεναν και να αγαπαμε ολο τον κοσμο

2)ιδανικη κοινωνια οπου ολοι ειναι μονιασμενοι και αγαπημενοι επισης δεν υπαρχει

3)οντως η πολιτικη ορθοτητα εχει ορια κι εκεινα βρισκονται οταν καταπαταται η κοινη λογικη για χαρη της πολιτης ορθοτητας.

 

να σημειωσω επισης οτι πολλες φορες η πολιτικη ορθοτητα συνοδευεται κι απο αφελεια ή/και μοδες για να μην πω στραβωμαρα μερικων μερικων.

 

να δωσω ενα προσωπικο παραδειγμα «ρατσιμου» και πολιτικης ορθοτητας.

δεν εχω προβλημα τους εγχρωμους ανθρωπους (πολιτικος σωστος ορος) κι εχω αρκετους εγχρωμους φιλους ή ατομα πολυ διαφορετικης κουλτουρας. δεν θελω ομως να παντρευτω ποτε ουτε μαυρο, ουτε κινεζο, ουτε αγγλο. με κανει αυτο ρατσιστρια; ευκολα καποιος θα μπορουσε να πει ναι. δεν θεωρω ομως τον εαυτο μου ρατσιστρια, αναγνωριζω τις διαφορες κουλτουρας και κρινω κατα ποσο ειναι αυτες βιωσιμες στην καθημερινοτητα μου. γιατι αυτο να με κανει πολιτικα λαθος και ρατσιστρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειναι κλασσικη περιπτωση που οι ακροδεξιοι γελανε και τα μουστακια τους, βλεποντας τους αριστερους να βαζουν τρικλοποδια στον εαυτο τους.

 

 

Πολύ σωστό αυτό.

Με γελοίες και ανιστόρητες απόψεις περι συνωστίσματος στην Μ.Ασία και με την αναγωγή του Μ.Αλέξανδρου σε Τζεγκις Χαν έχουν ανεβάσει την ακροδεξιά στο 7% και όσο συνεχίσουν θα ανεβαίνει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνισω με το αρχικο ποστ στα σημεια

1) δεν γινεται να μην μισουμε κανεναν και να αγαπαμε ολο τον κοσμο

2)ιδανικη κοινωνια οπου ολοι ειναι μονιασμενοι και αγαπημενοι επισης δεν υπαρχει

3)οντως η πολιτικη ορθοτητα εχει ορια κι εκεινα βρισκονται οταν καταπαταται η κοινη λογικη για χαρη της πολιτης ορθοτητας.

 

να σημειωσω επισης οτι πολλες φορες η πολιτικη ορθοτητα συνοδευεται κι απο αφελεια ή/και μοδες για να μην πω στραβωμαρα μερικων μερικων.

 

δεν θελω ομως να παντρευτω ποτε ουτε μαυρο, ουτε κινεζο, ουτε αγγλο. με κανει αυτο ρατσιστρια;

 

Οχι απαραιτητα, αλλα εξαρταται για ποιον λογο.Παραδειγμα εμενα δεν μου αρεσουν πολυ οι ξανθες ,αυτο δεν με κανει ρατσιστη.Αλλα αν πω,οτι δεν μου αρεσουν,για παραδειγμα,οι Κινεζες λογω φυλετικων χαρακτηριστικων ,που τα βρισκω αντιαισθητικα,ισως εχω ρατσισμο. Ισως και παλι ειναι αισθητικη προτιμηση.Αλλα σιγουρα η επιλογη εραστη και συζυγου,ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και επομενως πολυ δυσκολο να ειναι ρατσιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνισω με το αρχικο ποστ στα σημεια

1) δεν γινεται να μην μισουμε κανεναν και να αγαπαμε ολο τον κοσμο

2)ιδανικη κοινωνια οπου ολοι ειναι μονιασμενοι και αγαπημενοι επισης δεν υπαρχει

3)οντως η πολιτικη ορθοτητα εχει ορια κι εκεινα βρισκονται οταν καταπαταται η κοινη λογικη για χαρη της πολιτης ορθοτητας.

 

να σημειωσω επισης οτι πολλες φορες η πολιτικη ορθοτητα συνοδευεται κι απο αφελεια ή/και μοδες για να μην πω στραβωμαρα μερικων μερικων.

 

να δωσω ενα προσωπικο παραδειγμα «ρατσιμου» και πολιτικης ορθοτητας.

δεν εχω προβλημα τους εγχρωμους ανθρωπους (πολιτικος σωστος ορος) κι εχω αρκετους εγχρωμους φιλους ή ατομα πολυ διαφορετικης κουλτουρας. δεν θελω ομως να παντρευτω ποτε ουτε μαυρο, ουτε κινεζο, ουτε αγγλο. με κανει αυτο ρατσιστρια; ευκολα καποιος θα μπορουσε να πει ναι. δεν θεωρω ομως τον εαυτο μου ρατσιστρια, αναγνωριζω τις διαφορες κουλτουρας και κρινω κατα ποσο ειναι αυτες βιωσιμες στην καθημερινοτητα μου. γιατι αυτο να με κανει πολιτικα λαθος και ρατσιστρια;

Απο ποτε ειναι φυσιολογικο πραγμα το μισος. Και να μισουμε καποιον; Επισης ξεκαθαριστε τι εννοειται δεν θα παντρευομουν Κινεζο. Δεν θα τον παντρευοσουν για ποιον λογο; Επειδη δεν σου αρεσει σαν αμφανιση; Αν ηταν κουκλος και καλος χαρακτηρας παλι δεν θα τον παντρευοσουν επειδη ειναι Κινεζος; Η ολοι οι κινεζοι πχ σου φαινονται ασχημοι; Γιατι αντικειμενικα ολοι ασχημοι αποκλειεται να ειναι. Αρα κατι εχεις με την φυλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστό αυτό.

Με γελοίες και ανιστόρητες απόψεις περι συνωστίσμου στην Μ.Ασία και με την αναγωγή του Μ.Αλέξανδρου σε Τζεγκις Χαν έχουν ανεβάσει την ακροδεξιά στο 7% και όσο συνεχίσουν θα ανεβαίνει περισσότερο.

 

Απολυτα σωστος.Εχουν μπερδεψει μερικοι συντροφοι την αγαπη για την πατριδα με τον εθνικισμο,λογω ελλειπους μορφωσης στην ιστορια.Αλλο αλλαζω την ιστορικη αντιληψη ενος ανθρωπου,αλλο τον αποκοπτω βιαια και αδικα απο το ιστορικο παρελθον του και τον εξισωνω με αλλους λαους.Αλλο εχουμε ισα δικαιωματα και αλλο ειμαστε ιδιοι. Τα πραγματα ειναι πολυ πιο περιπλοκα.

 

Οι λαοι εχουν διαφορετικοτητα και αγαπουν την πατριδα τους και θελουν να διατηρησουν αυτην την διαφορετικοτητα που μας κανει ολους τους λαους μοναδικους.Οποιο πολιτικο συστημα δεν το καταλαβαινει αυτο ειναι καταδικασμενο στην αποτυχια.

 

Και δεν ειναι τυχαιο οτι επικεφαλης σε αυτη την διεθνιστικη προπαγανδα ειναι κυριως ατομα Εβραικης καταγωγης ,γιατι οι ανθρωποι ειχαν χασει την πατριδα τους εδω και χιλιαδες χρονια.Ηταν χωρις πατριδα και ακομη και τωρα το κρατος του Ισραηλ αμφισβητειται.

 

Οποτε δεν συμμεριζονται την αγαπη προς την πατριδα.Επισης πολλοι αριστεροι που ενοχλουνται απο δειγματα πατριωτισμου ειναι ατομα απο αλλη χωρα που μεγαλωσαν σε μια αλλη και ενοχλουνται γιατι εχουν προβλημα αυτοπροσδιορισμου,οποτε η ευκολη λυση ειναι να αρνηθουν τον ''ορο'' πατριδα και να δηλωσουν ''πολιτες του κοσμου''.

 

Αυτο δεν ειναι κακο,εγω αγαπαω ολους τους λαους αλλα λιγο περισσοτερο τον Ελληνικο(με ολα τα προτερηματα και τα πολλα ελαττωματα του) κυριως λογω συναισθηματικης εξαρτησης επειδη μεγαλωσα και γεννηθηκα εδω,ανεξαρτητα οτι ειμαι Ελληνας και στην καταγωγη.Υπαρχουν βεβαια μερικοι λαοι που μου αρεσουν περισσοτερο απο αλλους καθαρα λογω κουλτουρας.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι απαραιτητα, αλλα εξαρταται για ποιον λογο.Παραδειγμα εμενα δεν μου αρεσουν πολυ οι ξανθες ,αυτο δεν με κανει ρατσιστη.Αλλα αν πω,οτι δεν μου αρεσουν,για παραδειγμα,οι Κινεζες λογω φυλετικων χαρακτηριστικων ,που τα βρισκω αντιαισθητικα,ισως εχω ρατσισμο. Ισως και παλι ειναι αισθητικη προτιμηση.Αλλα σιγουρα η επιλογη εραστη και συζυγου,ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και επομενως πολυ δυσκολο να ειναι ρατσιστικο.

 

ακριβως, αλλα πολλοι κοκορομυαλοι θα πουν οτι ειμαι ρατσιστρια γτ αυτο ειναι το πολιτικως ορθο. οχι οτι με νοιαζει δλδ απλα το αναφερα σαν παραδειγμα.

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπη μου καλη αν δεν παντρευοσουν καποιον ενω ειναι κουκλος , καλο παιδι ,κτλ λογω φυλης εισαι ρατσιστρια , δηλωμενα.Αφου δεν τον θες λογω φυλης.Αλλο να πεις εγω γενικα εμφανισιακα δεν προτιμω Κινεζο , αυτο δεν σε κανει ρατσιστρια. Αν πεις ομως εγω με Κινεζο ποτε.. οτι και να ναι. Τοτε εισαι ρατσιστρια.Οχι αυτο δεν ειναι θεμα πολιτικα ορθου . Ειναι ο ορισμος του ρατσισμου , αυτο.Αν μου ελεγες οτι δεν θα παντρευομουν Κινεζο λογω αλλης θρησκειας πχ να το καταλαβω . Αλλα να μην τον παντρευτεις μονο λογω φυλς ειναι ξεκαθαρος ,καραμπινατος ρατσισμος.

Επεξ/σία από saya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το εχω πει οτι οι Μουτζαχεντιν της αριστερας και γενικα της ''προοδευτικης'' σκεψης ειναι αυτοι που την κρατουν στο περιθωριο.(Το οξυμωρο σχημα με την λεξη ''Μουτζαχεντιν'' ειναι σκοπιμο. :devil: )

 

Μερικες φορες σκεφτομαι μηπως καποιοι ειναι βαλτοι αλλα θα με πουν συνωμοσιολογο.(Παντως οποιος εβλεπε Τσιπρα στην προεκλογικη περιοδο στις τελευταιες ομιλιες του αναφερε την φραση ''η πατριδα μας'' αρκετες φορες και παραδεχτηκε καποια λαθη.)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα σωστος.Εχουν μπερδεψει μερικοι συντροφοι την αγαπη για την πατριδα με τον εθνικισμο,λογω ελλειπους μορφωσης στην ιστορια.Αλλο αλλαζω την ιστορικη αντιληψη ενος ανθρωπου,αλλο τον αποκοπτω βιαια και αδικα απο το ιστορικο παρελθον του και τον εξισωνω με αλλους λαους.Αλλο εχουμε ισα δικαιωματα και αλλο ειμαστε ιδιοι. Τα πραγματα ειναι πολυ πιο περιπλοκα.

 

Οι λαοι εχουν διαφορετικοτητα και αγαπουν την πατριδα τους και θελουν να διατηρησουν αυτην την διαφορετικοτητα που μας κανει ολους τους λαους μοναδικους.Οποιο πολιτικο συστημα δεν το καταλαβαινει αυτο ειναι καταδικασμενο στην αποτυχια.

 

Και δεν ειναι τυχαιο οτι επικεφαλης σε αυτη την διεθνιστικη προπαγανδα ειναι κυριως ατομα Εβραικης καταγωγης ,γιατι οι ανθρωποι ειχαν χασει την πατριδα τους εδω και χιλιαδες χρονια.Ηταν χωρις πατριδα και ακομη και τωρα το κρατος του Ισραηλ αμφισβητειται.

 

Οποτε δεν συμμεριζονται την αγαπη προς την πατριδα.Επισης πολλοι αριστεροι που ενοχλουνται απο δειγματα πατριωτισμου ειναι ατομα απο αλλη χωρα που μεγαλωσαν σε μια αλλη και ενοχλουνται γιατι εχουν προβλημα αυτοπροσδιορισμου,οποτε η ευκολη λυση ειναι να αρνηθουν τον ''ορο'' πατριδα και να δηλωσουν ''πολιτες του κοσμου''.

 

Αυτο δεν ειναι κακο,εγω αγαπαω ολους τους λαους αλλα λιγο περισσοτερο τον Ελληνικο(με ολα τα προτερηματα και τα πολλα ελαττωματα του) κυριως λογω συναισθηματικης εξαρτησης επειδη μεγαλωσα και γεννηθηκα εδω,ανεξαρτητα οτι ειμαι Ελληνας και στην καταγωγη.Υπαρχουν βεβαια μερικοι λαοι που μου αρεσουν περισσοτερο απο αλλους καθαρα λογω κουλτουρας.

Η αγαπη για την πατριδα ειναι ο εθνισμος. Ο εθνικισμος ειναι ενα σταδιο προ του φασισμου. Ο Χιτλερ ηταν σιγουρα εθνικιστης.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...