Προς το περιεχόμενο

Πολιτική ορθότητα, υπάρχουνε όρια;


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω τι λες.Σιγουρα μας συναρπαζουν και πιο εξωτικοι-πιο "περιεργοι" πολιτισμοι απο τον δικο μας.

 

Θα συμβιωνες ομως ιδανικα πιστευεις με μια ινδιανα?

 

Αν ηταν πραος ανθρωπος και με αγαπουσε σιγουρα.

 

Ειδικα αν ηταν και κορμαρα. :devil:

 

 

Οχι αλλα βαριομουν να βρω την σωστη ημερομηνια. Γιατι να την βρω ; θα μου στειλετε δωρο στα γεννεθλια μου;

 

Οχι απλα ειμαι περιεργος απο την φυση μου και καποια πραγματα ειναι δηλωτικα της ψυχοσυνθεσης μας. Η ημερα και ο μηνας ειναι σωστα παντως?

 

Επισης δεν μου απαντησες τι πιστευεις σε αυτο που σου εγραψα:

 

Σωστο. Ο εθνισμος δεν σε κανει κακο αριστερο ομως η γενικα δεν σημαινει οτι εχεις εθνικιστικες τασεις,ετσι δεν ειναι?
Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν ηταν πραος ανθρωπος και με αγαπουσε σιγουρα.

 

Ειδικα αν ηταν και κορμαρα. :devil:

 

 

 

 

Οχι απλα ειμαι περιεργος απο την φυση μου και καποια πραγματα ειναι δηλωτικα της ψυχοσυνθεσης μας. Η ημερα και ο μηνας ειναι σωστα παντως?

 

Επισης δεν μου απαντησες τι πιστευεις σε αυτο που σου εγραψα:

Οχι βαριεμαι να ψαχνω τα σωστα νουμερα. Επιλεγω οποιο βρεθει μπροστα μου. Λοταρια.Αυτο σημαινει οτι ειμαι κουκουρουκου; Χαχαχα..

 

Το να αγαπας την πατριδα σου δεν σε κανει εθνικιστη οχι.Το να πιστευεις ομως οτι εισαι ο μονος που την αγαπαει , αυτο ειναι εθνικισμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βαριεμαι να ψαχνω τα σωστα νουμερα. Επιλεγω οποιο βρεθει μπροστα μου. Λοταρια.Αυτο σημαινει οτι ειμαι κουκουρουκου; Χαχαχα..

 

Το να αγαπας την πατριδα σου δεν σε κανει εθνικιστη οχι.Το να πιστευεις ομως οτι εισαι ο μονος που την αγαπαει , αυτο ειναι εθνικισμος..

 

Saya ελπιζω να εισαι αριστερος γιατι γενικα μου αρεσουν οι σκεψεις σου. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα το πω ξανα. Το νικ σαγια ειναι απο το manga blood++ με πρωταγωνιστρια μια βαμπιρα .Δεν εχω καμια σχεση με ντραγκονμπαλ. Απλη συνωνυμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*αριστερή*

 

Αυτο δεν το ξερουμε,αλλα αν ειναι γυναικα,μπορει να μου στειλει ενα p.m. να συζητησουμε πιο επικοδομητικα. :devil:

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγαπη για την πατριδα ειναι ο εθνισμος. Ο εθνικισμος ειναι ενα σταδιο προ του φασισμου. Ο Χιτλερ ηταν σιγουρα εθνικιστης.

 

 

Το να αγαπας την πατριδα σου δεν σε κανει εθνικιστη οχι.Το να πιστευεις ομως οτι εισαι ο μονος που την αγαπαει , αυτο ειναι εθνικισμος..

 

Σταθερές απόψεις.

ή

σου αρέσει ο μουσακάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που απάντησε το ξέρεις. Αλλά για να σου λέει ότι το νικ είναι από manga, φαντάσου ότι θα είναι νερντ, χοντρή, άσχημη, με γυαλάκια κλπ. :P

πλακα

Δεν το ξερει. Μπορει να ειμαι αντρας. Στο διαδικτυο ο καθενας μπορει να πει ο,τι θελει. Μπορει πραγματι να ειμαι αντρας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερει. Μπορει να ειμαι αντρας. Στο διαδικτυο ο καθενας μπορει να πει ο,τι θελει. Μπορει πραγματι να ειμαι αντρας.

 

Saya,εγώ νομίζω ότι είσαι ξωτικό,ξέρεις αυτά που ζουν στα σπίτια και κάνουν ζημιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ξερει. Μπορει να ειμαι αντρας. Στο διαδικτυο ο καθενας μπορει να πει ο,τι θελει. Μπορει πραγματι να ειμαι αντρας.

 

πσσσσσς μόλις έριξες ένα πυκνοπλεγμένο πέπλο μυστηρίου που αφήνει ελάχιστες ακτίνες φωτός να περάσουν...

Επεξ/σία από ennoeitai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με αφορμή τα δυσδιακριτα όρια του ρατσισμού στην ελληνική κοινωνία όπως προέκυψε απο το περιστατικό αποκλεισμού αθλήτριας ως ρατσίστρια, θα ήθελα την άποψη σας στο θέμα (όχι το αν ητανε ρατσιστικό ή οχι το tweet της Παπαχρήστου - το θέμα κλειδώθηκε) όσο για το αν έχει αρνητικές επιπτώσεις γύρω μας .

 

Προσωπικά διακρίνω οχι μονο ιντερνετικά αλλα και έξω αρκετό κόσμο, κυρίως νέας ηλικίας και ανώτερης παιδείας ή καλυτερα στην προκειμένη μόρφωσης, να επιδίδεται σε μανίωδη αυτοκυρηξη του σε απόλυτου αντιρατσιστή-αντιφασίστα-κοινωνικά και περιβαλλοντολογικά ευαίσθητου.

Ανταγωνιστικος με τους ομοίους τους (όχι, ΕΓΩ μισώ περισσότερο απο σας τους σκινχεντζ) και φυσικά κοιτάνε αφ' υψηλού και απαξιώνουνε συντηρητικότερους ανθρώπους τσουβαλιάζοντας τους με την χειρότερη τους παραφυάδα.

 

πχ σε ενδιαφέρον post του Δημητρη Πουλικακου περι υπερβολης της αποφασης Κούβελου που χρειαζότανε ψυχραιμία και αντιδιαστολή με τα ανέκδοτα ποντίων που δεν κρυβουνε μίσος, γραφτηκε σχολιο απο σουπερ-αντιρατσιστη που τον ειρωνευοτανε σε στυλ "και οι φούρνοι του αουσβιτς μια ιδεα ειναι".

Φυσικα τον βλακα, κατ΄ εμε, σχολιαστη δεν τον σταματησε να παιρνει like απο αντιστοιχες επαναστατριες καφενείου που θέλουνε να θυσιάζουνε την λογική προκειμένου να φτάσουνε σε level 50 antifa .

 

Παρεπιπτόντως στην καινουρια ταινια του Sasha Barron Cohen (borat/bruno) με τιτλο Dictator ειναι αντικειμενο σατιρας μια τετοια υπερβολική πολιτική ορθότητα σε όρια βλακείας. Στο organic καταστημα της Anna Farris που δουλευουνε μειονότητες έχει ως υπάλληλο για σακούλες μια ακρωτηριασμένη και στο ταμείο κάποιον αναθρεμμένο σε φυλή που δεν υπάρχει η έννοια του χρήματος.

Μπορει να μην είναι σοφές οι επιλογές θέσης, αλλά έτσι κανείς δεν θα της την πει οτι κάνει διακρίσεις (ΤΖΙΖ ΚΑΚΟ).

 

Παραθέτω δυο βίντεο που βρίσκω σχετικά με το θέμα.

 

η αποψη του τιτκοβ για ελευθερία άποψης

https://www.youtube....h?v=XIqkumxNI70

 

η αποψη του Λυγερου για ρατσισμο - μην σας ξεγελαει ο ακυρος βλακωδης τιτλος του βιντεο

https://www.youtube....h?v=bgyOe2jjPfk

 

 

 

Προσωπικά πιστεύω οτι η τραβηγμένη απο τα μαλλιά πολιτική ορθότητα θα κάνει μακροπρόθεσμα κακό στην κοινωνία.

Πρώτον γιατί νομίζω ποτέ δεν θα αισθάνονται όλοι οι άνθρωποι ίσοι και ίδιοι. Τεχνητά βρίσκω αδυνατο να δημιουγηθεί ενας κόσμος (πέρα απο τις διαφημίσεις της benetton) oπου κανείς άνθρωπος δεν φοβάται/μισεί/σνομπάρει/λυπάται κάποιον αλλο ανεξαρτήτως μυαλού/κουλτουρας/άιματος/αρτιμέλειας/πορτοφολιού/μύθων/πάθους ακόμα και μαζικά.

Δεύτερον η κοινωνία ίσως παίρνει ένα μάθημα. Έχε ό,τι σκατά θες στην ψυχή σου αλλα μην τα βγάζεις προς τα έξω. Φώλιαζέ τα και χαμογέλα.

Τριτον, έτσι κάνεις μάγκα αυτόν που για παραδειγματισμό τιμωρείς. Στη συνείδηση του κόσμου για να τον χτυπάς ύπουλα και με περίσια ανισότητα ειναι ο ήρωας, το δαρμένο σκυλί που άν τα πράγματα φτάσουνε στο αμήν τους χάνεις εσύ - τους κερδίζει αυτος.

Και φτάνει 2012, ο κυριούλης με αρχές που έλεγε "μια γυναίκα δεν την χτυπάμε ούτε με τριαντάφυλλο" με ενα μυαλό σε σύγχηση να λέει για τον τραμπούκο της "να αγιασει το χέρι του".

 

 

Εσεις τι πιστεύετε; χαλάνε τα αντισώματα της κοινωνίας απο μόνιμη δόση πολιτικης ορθότητας των 500mg;

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η πολιτική ορθότητα φταίει για την αλλαγή στις σχέσεις που περιγράφεις σωστά. Το πολιτικά ορθό, έτσι όπως το βλέπω, αναφέρεται σε δικαιώματα και αξίες που έχουν κατακτηθεί με κόπο και θα έπρεπε να είναι αδιαπραγμάτευτα. Αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε ακόμα και αυτά πάμε όντως 50-60 χρόνια πίσω. (εδώ κάποιος πετάγεται και με λέει νούμερο)

Λάθη έχουν γίνει πολλά και συνεχίζουν να γίνονται και θα συνεχίσουν μάλλον από τη στιγμή που δεν υπάρχουν νηφάλιες φωνές εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο Λυγερός. Ο λόγος, πιστεύω και δε λέω κάτι πρωτότυπο είναι ότι δεν είμαστε πολιτικά ώριμοι. Δεν μαθαίνουμε την ιστορία, δεν τη συζητάμε, πωρωνόμαστε, ταμπουρωνόμαστε πίσω από τις ιδέες μας και δείχνουμε το δάχτυλο ή τη γροθιά σε όσους διαφωνούν μαζί μας. Αν εκείνη την ακραία εποχή την συζητούσαμε, την απομυθοποιούσαμε, την αναλύαμε, της αφαιρούσαμε τα πάθη και την βλέπαμε ψυχρά τότε νομίζω θα είχαμε αποκτήσει και μηχανισμούς που θα μας απέτρεπαν να κυλήσουμε πίσω. Θα κάναμε σωστότερες επιλογές και θα μπορούσαμε με ψυχραιμία να αντιμετωπίσουμε τον κόσμο που αλλάζει γύρω μας.

Θα μπορούσε κάποιος να πει και θα χει δίκιο απ τη μεριά του, τι μου λες τώρα - απειλείται η ζωή μου ή έχασα τους Ολυμπιακούς, τι με νοιάζει τι έγινε 60 χρόνια πριν. Και προσπαθεί να κρατηθεί από κάτι που στην ουσία δεν υπάρχει, είναι πλαστό. Ενώ ο άλλος από την αντίθετη πλευρά, που δεν επηρεάζεται άμεσα, δεν μπορεί να δει τον πανικό αυτών που στριμώχνονται και αρχίζει τα κηρύγματα. Όμως ό,τι και να κάνουμε, όσο και να γίνουμε ανεκτικοί με τους άλλους - ντόπιους ή ξένους, κάνουμε μόνο πασαλείματα, ενώ στην ουσία χρειαζόμαστε εντατική ψυχανάλυση. Πάσχουμε από το σύνδρομο του Πήτερ Παν. Και ο ανώριμος άνθρωπος είναι επιρρεπής και παραμυθιάζεται εύκολα.

 

Και επειδή έχω ένα κουσούρι δικαιολογημένο γιατί τι να λέμε όταν κάποιοι τα χουν πει πολύ καλύτερα... όπως λέει και ο ποιητής

Mε τι καρδιά, με τι πνοή,

τι πόθους και τι πάθος,

πήραμε τη ζωή μας· λάθος!

κι αλλάξαμε ζωή.

 

με έμφαση στην άνω τελεία

εμείς είμαστε στη φάση που συνειδητοποιούμε το λάθος.

Ελπίζω δηλαδή έστω κάποιοι από μας.

Αν και ... εδώ δεν μπορεί να ακουστεί διαφορετική άποψη για τον Μ. Αλέξανδρο ή τη Μικρασιατική καταστροφή χωρίς να γίνει μακελειό, θα μιλήσουμε για τον εμφύλιο; Δεν μπορώ να καταλάβω πως το να ανοίξουμε το μυαλό μας σε κάτι άλλο διαφορετικό απειλεί την ταυτότητά μας. Στο κάτω κάτω, αν δεν είναι σωστό το απορρίπτουμε. Αν είναι τόσο εύθραυστη η ταυτότητα μας που ένα χτύπημα - μια άλλη οπτική - θα την συντρίψει τότε έχουμε όντως σοβαρό πρόβλημα. Τότε δεν είναι ταυτότημα αυτό που έχουμε αλλά μια μπούρδα.

 

Είμαι τελείως οφφ τόπικ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσείς το παίρνετε λες και ο ΤΣ είπε "political correctness", που χρησιμοποιείται πιο πολύ για την τυπικότητα και τον τρόπο που εκφράζεσαι. Να μην πεις μια λέξη που είναι "λάθος" όπως nigger κλπ.

 

Τα παραδείγματα που έδωσε όμως, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν είχαν μ'αυτό. Είχαν όλα να κάνουν με το πόσο είσαι δεξιός ή αριστερός (παπαχρήστου-τουιτς, αντιφα κλπ.) , ή κατά πόσο πρέπει να συμπονάς ή όχι, έναν συνάνθρωπό σου (ακρωτηριασμένος υπάλληλος κλπ.).

 

Αλλά τέλοσπάντων.

 

Καταλαβαίνω οτι δεν το ανέλυσα πολύ, δεν ήθελα να ξεκινήσω με σεντόνι.

Πολιτική ορθότητα δεν είναι να λες πια firefighter αντι για fireman στην αμερικη λογω γυναικων στο πυροσβετικό σώμα. Είναι κάτι παραπάνω.

 

Εσύ βρίσκεις να αντιμετωπίζεις με την ίδια βαρύτητα το ατόπημα κάποιου να τσουβαλιάσει λέγοντας "δεν τους γουστάρω καθόλου τους κωλοαμερικάνους" με το "δεν τους γουστάρω καθόλου τους κωλοαφρικανούς" ακόμα και αν αφορμή ήτανε μια εκδρομη-ταλαιπωρία στην εκάστοτε ήπειρο;

 

Θεωρω οτι πολιτικη ορθότητα είναι μια μυστήρια έννοια που δεν είναι πάντα ο,τι δηλώνει.

 

Ο Νικος Δήμου έλεγε οτι ο φεμινισμός είναι κρυμμενος μισογυνισμός. Σίγουρα η θεωρία απο την πράξη σε τέτοια ιδιαίτερα θέματα, απέχουνε. Υπερβολικός ζήλος και άλλα συμπλέγματα ιστορικά και κοινωνικά αφήνουνε δυο μέτρα και δυο σταθμά και κυρίως αυτοαποπροσανοτολίζονται απο την αρχική ιδέα. πχ απο το οτι η γυναίκα δεν είναι ενα αδύνατο πλάσμα μόνο για να γεννάει παιδια και να τα μεγάλωνει να φτάνουμε στο οτι την υποβιβάζεις αν της φέρεσαι με περίσση ευγένεια γιατι αναιρει την ισότητα το βρίσκω "ξεχείλωμα".

 

Σε θέματα διακρίσεων προσωπικά πιστεύω οτι ειναι απάραδεκτο πράγμα ένας γονιός να μην δώσει στο παιδί του να καταλάβει οτι δεν πρέπει να βλέπει ως "ξένο" άρα και να αποφεύγει ένα παιδί με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

 

Απο την άλλη, δεν καταλαβαίνω πως φτάνουμε στο σημείο να βλέπουμε έλληνες να κράζουνε ανοιχτά συγκεκριμένους ανθρώπους (πχ μια παρέα τουριστών στην δίπλα ξαπλώστρα - ΟΥΣΤ ΦΩΝΑΚΛΑΔΕΣ ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ #$%^&) αλλά αν θέλουνε να κραξουνε πχ φτωχομετανάστες στο όνομα του ρατσισμού να το πνίγουνε πχ -φλύαροι οι μαυρούληδες, ε;- σχεδόν ενοχικά.

 

Και στην τηλεόραση κυριαρχεί το political correctness. Στην αμερικανικανική ακους "white trash" και "redneck" αλλά όχι "nigger".

Στην ελληνικη tv ο πρόεδρος μειονότητας μεταναστών δεν θα σατιριστει όπως ένας πολέμιος τους πχ Πλεύρης.

 

Εσείς, εντοπίζετε δύο μέτρα και δυο σταθμα και υπερβολές στην ελληνικη κοινωνία σε θεματα "πολιτικής ορθότητας";

Επεξ/σία από tsifotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτά που λες τώρα, συμφωνώ ότι γίνονται. Αλλά αυτά όντως εντάσσονται στην "πολιτική ορθότητα" και συμφωνώ ότι πολλές φορές εγκλωβιζόμαστε σε στερεότυπα και το παρακάνουμε.

 

Αλλά αν το συνειδητοποιήσεις αυτό, πρέπει να προσέχεις να μην πας στο άλλο άκρο και γίνεις άξεστος, από αντίδραση.

 

Επίσης τα τωρινά σου παραδείγματα που όντως έχουν να κάνουν με την "πολιτική ορθότητα", είναι τελείως διαφορετικά με όλα αυτά του 1ου σου ποστ, που δεν έχουν να κάνουν με "πολιτική ορθότητα", δηλαδή με τον τρόπο που θα εκφραστείς, αλλά με την ουσία των πραγμάτων, δηλαδή με το πώς τα βλέπεις.

 

Επίσης, πιστεύω ότι πας να τα μπερδέψεις αυτά τα 2 μεταξύ τους, ενώ είναι διαφορετικά. Είτε με τη θέλησή σου είτε χωρίς.

 

Και επειδή δε θέλω να εκλογικεύσω κάποια πράγματα που τα θεωρώ αδιανόητα και έχουν να κάνουν με τον πυρήνα της ψυχοσύνθεσής μου, μάλλον δε θα χρειαστεί να πω κάτι άλλο.

Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, δε θα δεχτώ από κανένα "εκπρόσωπο" της χώρας μου, ο οποίος έχει τη δύναμη να επηρεάσει νέους της χώρας μου, να διαφημίζει με τόση άνεση θαυμαστές του χίτλερ και όχι αυτό δεν είναι political correctness και μην τα μπερδεύεις.

Επεξ/σία από ennoeitai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...