Προς το περιεχόμενο

Panasonic Inverter Aircondition μυρωδιά ??


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχουμε εγκαταστήσει στο σπίτι 3 κλιματιστικά Panasonic inverter εδω και 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Τα 2 είναι 9αρια (CS-E9HKE) και το άλλο 18άρι (CS-Ε18HKE) Προφανώς είναι η ίδια σειρά μοντέλων...

Από τον πρώτο καιρό που δούλευα το 9άρι στο δωμάτιο μου, που και που πέταγε μία άσχημη μυρωδιά που δεν περιγράφετε... Μετά σταμάταγε ξανα άρχιζε κλπ κλπ. Το άλλο ίδιο κλιματιστικό έκανε τα ίδια αλλά επειδή είχε λιγότερη χρήση, δεν είχαμε δώσει ιδιαίτερη βάση. Για πολύ καιρό δεν είχαμε πρόβλημα μέχρι που πριν κάνα μήνα το ένα από τα δύο έβγαζε αυτή τη μυρωδιά συνέχεια κάθε φορά που δούλευε και πάρα πολύ έντονα σε σχέση με άλλες φορές. Ταυτόχρονα όμως το άλλο δεν μύριζε, ενώ το 18άρι που τόσα χρόνια δεν είχε μυρίσει ποτέ, πριν λίγες μέρες 1-2 φορές έβγαλε πάρα πολύ έντονη την ίδια μυρωδιά με τα άλλα. Φωνάξαμε άτομο για καθαρισμα ψέκασμα με φάρμακο κλπ, οι μυρωδιές σταμάτησαν μέχρι πριν λίγο που ξαναμύρισε το ένα από τα δύο μικρά. Το 18άρι δεν το ψεκάσαμε καν με φάρμακο κιόλας, και δεν έχει ξαναμυρίσει καθόλου.

Έχω παρατηρήσει ότι η μυρωδιά βγαίνει όταν η θερμοκρασία είναι ρυθμισμένη σχετικά ψηλά (27+ βαθμούς) και εμφανίζεται αφού πρώτα παγώσει ο χώρος και σταματήσει να δουλεύει (στο Auto o ανεμιστήρας)

 

Επίσης η μυρωδιά εμφανίζεται και όταν το δουλεύω στο Hot αλλά δε μυρίζει σχεδόν καθόλου έντονα. Ο λόγος που ποστάρω είναι αυτό εδώ που διάβασα. Επίσης φαντάζομαι πως δε δικαιολογείται να μυρίζει κανένα από τα 3 και ακριβώς την ίδια μυρωδιά σε άκυρα χρονικά διαστήματα. Πρέπει να αναφέρω ότι στο σπίτι ούτε καν καπνίζουμε και στο δωμάτιο μου συγκεκριμένα δεν ανάβω το κλιματιστικό αν πρώτα δεν ανοίξω πόρτες παράθυρα να αεριστεί ο χώρος. Σε καμία περίπτωση αυτή η μυρωδιά δεν έρχεται από το σπίτι γιατί δεν την έχω ξαναμυρίσει ποτέ σε κανένα δωμάτιο του σπιτιού. Τα φίλτρα τα πλένω συχνά και δεν έχουν σκόνη και όταν τα ψέκασαν με φάρμακο δεν άφρισαν.

 

Από που μπορεί λοιπόν να παράγει την μυρωδιά το κλιματιστικό? Υπάρχει περίπτωση να παράγεται από τον συμπιεστή μόλις αυτός σταματήσει να λειτουργεί αλλά ο ανεμιστήρας στην εσωτερική μονάδα συνεχίσει να δουλεύει? Το λέω αυτό γιατί όσο ακούω την εξωτερική μονάδα να δουλεύει και η εσωτερική παγώνει μια χαρά, δεν μυρίζει τίποτα. Το φαινόμενο εμφανίζεται όταν η εξωτερική μονάδα δεν ακούγεται και η εσωτερική σταματάει να δουλεύει και ανα διαστήματα πετάει λίγο αεράκι (προφανώς για να κρατήσει την θερμοκρασία όσο μπορεί εκεί που είναι ρυθμισμένο).

 

Ευχαριστώ και κάθε άποψη δεκτή όσο προλαβαίνετε πριν τα πετάξω από την ταράτσα όλα μαζί. (ήταν και πανάκριβα τα άτιμα)

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ περίεργο αυτό που περιγράφεις. Να μυρίζει άσχημα το κλιματιστικό με το που θα το βγάλεις από το κουτί και θα το λειτουργήσεις για πρωτη φορά δεν είναι λογικό, η σκόνη μαζεύεται με τον καιρό.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους ανεμηστήρες της εσωτερικής μονάδας, π.χ βραχυκύκλωμα στα μοτέρ τους οπότε να βγαίνει κάποια μυρωδιά καμένου. Αλλά αυτό λίγο σπάνιο να συμβαίνει και στα 3 κλιματιστικά και όχι σε ένα. Επίσης δές μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τα φίλτρα και όταν περνάει ο αέρας από αυτά βγαίνει η μυρωδιά στον χώρο.

 

Ο συμπιεστής που είπες δεν φταίει διότι βρίσκεται στην εξωτερική μονάδα και οτιδήποτε μυρωδιά και να βγάλει θα είναι από έξω, όχι μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα το επίσης περίεργο είναι ότι δε μυρίζει συνέχεια για να πω ότι έχει τραβήξει μυρωδιά από κάπου. Το κάνει ανα διαστήματα και προσπαθώ με κάποιο τρόπο να συνδέσω τις περιπτώσεις που το κάνει για να βρω την αιτία αλλά το μόνο που μπορώ να πω είναι αυτό με την θερμοκρασία που αναφέρει και ο άλλος στο ξένο φόρουμ (που έδωσα λινκ παραπάνω) και στο ότι το κάνει όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας όταν έχει σταματήσει να ακούγετε η εξωτερική.

 

Θα κοιτάξω να ρωτήσω αυτόν που μου τα έβαλε (αν όχι αύριο, από βδομάδα), έχει δικό του μαγαζί αυτός οπότε ίσως έχει ακούσει τίποτα σε περίπτωση ελαττωματικού μοντέλου ή προβληματικής σειράς μοντέλων...... Τα φίλτρα δε μπορώ να πω ότι μυρίζουν κάτι, αλλά θα τα κοιτάξω αύριο πάλι για σιγουριά και θα τα καθαρίσω πάλι αν και είναι καθαρά.

Μήπως να δοκιμάσω να το δουλέψω λίγο χωρίς τα φίλτρα να δω αν θα μυρίσει?

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβασα λιγο το ξενο ποστ αλλα βαρεθηκα να το διαβασω ολο.απο την εμπειρια μου,στα οικιακα οπως και στο οχημα,αυτο συμβαινει οταν σταματησει ο κομπρεσορας και δουλευει στον ανεμιστηρα σκετο.η μυρωδια βγαινει απο τις λερωμενες αλουμινενιες ψυκτρες της εσωτερικης μοναδας και την αποχετευση υγρασιας,σπιτιου αλλα και αυτοκινητου.αυτοι που κανουν συντηρηση,για να ριξουν τις τιμες κανουν καθαρισμο αρπα κολλα.δλδ παλαιοτερα που ειχα ζητησει εναν καθαρισμο,ηρθε συνεργειο κανονικο,απλωσε τα πλαστικα του,καλυψε τα ηλεκτρικα του μηχανηματος,εστησε ενα πλυστικο,και επλενε κανονικα με πιεση ,ολο το μηχανημα,και τις γριλιες του ανεμιστηρα της εσωτερικης.μιλαμε για πολυ μπιχλα.η λεκανη εγινε μαυρη.προσφατα με μια εκπτωση που βρηκα,ηρθε αλλος καθαριστης και με ενα ψεκαστηρι και χαρτι κουζινας,εκανε πως το καθαρισε.η μυρωδια εμφανιστηκε μετα απο καμια βδομαδα.....θελω να πω,αν εγινε πληρης καθαρισμος και μυριζει παλι,φταιει καποιο υλικο του ιδιου του μηχανηματος,λαμβανοντας υποψην και το λινκ που εδωσες αλλα και οτι δεν μυριζει καμενο

 

υγ η μυρωδια παντα εμφανιζεται οταν σταματαει ο κομπρεσορας,οποτε η υγρασια που μενει πανω στις ψυκτρες εξατμιζεται μεσα στο σπιτι,αφου πλεον οι ψυκτρες αρχιζουν και ζεστενονται με τον κομπρεσορα κλειστο.αυτη ειναι στανταρ διαδικασια,απλα οταν ειναι καθαρο το εσωτερικο ,δεν σου μυριζει.....κοιτα επισης αν βγαζει κανονικα την υγρασια εξω.....

Επεξ/σία από LOULATRANS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το ίδιο σε 7αρι (Ε7ΗΚΕ) που λειτουργεί συνεχόμενα για πολλές ώρες στους 29οC οπότε κάποια στιγμή σβήνει ο συμπιεστής, δεν έχει κάποια μυρωδιά. Κοίτα μήπως τραβά μυρωδιές από τον σωλήνα της αποχέτευσης ή από την λεκάνη συλλογής νερού της εξωτερικής μονάδας μέσω του σωλήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά εννοείτε ότι κι εγώ δεν τα διάβασα όλα εκεί στην ξένη σελίδα :P

Λοιπόν τα φίλτρα δε μύριζαν αλλά οι ψύκτρες είχαν μία μυρωδιά όχι έντονη. Αυτή η ίδια μυρωδιά είναι που ώρες ώρες βγαίνει αλλά σε πολύ πιο έντονο. Αυτός που ήρθε ψέκασε με φάρμακο τις ψύκτρες από πάνω έως κάτω όλη την επιφάνεια, και μετά ψεκασε και μέσα από τις γρίλιες, Επίσης έπλυνε το πλαστικό κάλυμμα της μονάδας που έβγαλε για να ψεξασει. Αυτό το φάρμακο το είχε σε μία φιάλη που την τρόμπαρε και μετά το έριχνε με πίεση αλλά η ερώτηση μου είναι η εξής. Πριν ψεκάσεις το φάρμακο μήπως πρέπει να πλύνεις τις ψύκτρες? (με νερό με πίεση πχ?)

 

Τρέχουν κανονικά νερά από το σωληνάκι έξω, το είδε και αυτός όταν ψέκαζε το φάρμακο. Το σωληνάκι το έχω απλά χύμα όπως κατεβαίνει από τον τοίχο και κρέμεται χωρίς να καταλήγει κάπου.

Όμως βρε παιδιά πως γίνεται και τα 3 κλιματιστικά να πήραν την ίδια μυρωδιά ενώ βρίσκονται σε εντελώς διαφορετικούς χώρους, διαφορετικά δωμάτια και ακόμα και το σωληνάκι υδρορροής είναι σε διαφορετικά μπαλκόνια :P

 

@nvel όταν λες λεκάνη συλλογής νερού εξωτερικής μονάδας τι ακριβώς εννοείς?

 

Τέλος πάντων το ξήλωσα μόνος μου πριν λίγο και ψέκασα ένα φάρμακο που είχα και προς το παρόν μυρίζει το φάρμακο μόνο. Φαίνεται σε κάποια σημεία ότι είναι βρώμικα τα πλαστικά αλλά δε γίνεται να τα καθαρίσεις αν δεν ξηλωθεί ολόκληρη η μονάδα. Για παράδειγμα η λεκάνη για τα νερά που είναι κάτω από τις ψύκτρες δεν έχει καθόλου πρόσβαση για να την καθαρίσω, όπως επίσης και πίσω από τις γρίλιες.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nvel όταν λες λεκάνη συλλογής νερού εξωτερικής μονάδας τι ακριβώς εννοείς?

το κάτω μέρος της εξωτερικής μονάδας έχει μια κοιλότητα που μαζεύει τα συμπυκνώματα που μπορεί να εμφανιστούν κατά την θέρμανση, μερικοί ψυκτικοί ρίχνουν την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας εκεί και φεύγουν με ένα σωλήνα και για τις δυο μονάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάτω μέρος της εξωτερικής μονάδας έχει μια κοιλότητα που μαζεύει τα συμπυκνώματα που μπορεί να εμφανιστούν κατά την θέρμανση, μερικοί ψυκτικοί ρίχνουν την αποχέτευση της εσωτερικής μονάδας εκεί και φεύγουν με ένα σωλήνα και για τις δυο μονάδες

 

Την εξωτερική μονάδα την πλένω συχνά με το λάστιχο. Ακόμα και αυτός που ήρθε μου είπε ότι όντως είναι καθαρή (και τα στοιχεία στο πλάι και πίσω)

Πάντως την εσωτερική μονάδα δεν φαίνεται να την καθάρισε καλά... Μάπα ο καθαρισμός. Από κάτω που είναι οι γρίλιες στο βάθος που φαίνεται το πράμα που γυρνάει και βγάζει τον αέρα έχει μαυρίλες παρόλο που έριξε φάρμακο και το σκούπισε με χαρτί... Τέλος πάντων μου φαίνεται περίεργο που και τα 3 κλιματιστικά μυρίζουν το ίδιο ακριβώς όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Την εξωτερική μονάδα την πλένω συχνά με το λάστιχο. Ακόμα και αυτός που ήρθε μου είπε ότι όντως είναι καθαρή (και τα στοιχεία στο πλάι και πίσω)

Πάντως την εσωτερική μονάδα δεν φαίνεται να την καθάρισε καλά... Μάπα ο καθαρισμός. Από κάτω που είναι οι γρίλιες στο βάθος που φαίνεται το πράμα που γυρνάει και βγάζει τον αέρα έχει μαυρίλες παρόλο που έριξε φάρμακο και το σκούπισε με χαρτί... Τέλος πάντων μου φαίνεται περίεργο που και τα 3 κλιματιστικά μυρίζουν το ίδιο ακριβώς όμως.

Νίκο καλημέρα και από εμένα,Γιώργος από εδώ, 2 χρόνια αργότερα βρέθηκα σε αυτό το thread και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Το κλιματιστικό μυρίζει πάρα πολύ άσχημα και περίεργα θα έλεγα τόσο στην οσμή του αλλά τόσο και στον τρόπο που το κάνει.Δηλαδή ότι είπες εσύ ότι σου έκανε το δικό σου.Μυρίζει μονο όταν η θερμοκρασία πάει πάνω από τους 24 βαθμούς συνήθως 24-25 εκεί ξεκινάει.Μήπως βρήκες τελικά λύση στα δικά σου; Διαβάζω διάφορα και από ότι φαίνεται υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση πάνω στο θέμα όπως επίσης και μία τρομερή προχειρότητα και ασχετοσύνη εκ μέρος των τεχνικών.Να συμπληρώσω ότι δικό μου είαι ενα fujitsu siemens inverter το έχω 5 χρόνια και δεν του έχω κάνει service ποτέ Κάθε βοήθεια πολύτιμη!Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε Γιώργο, μετά από 5 χρόνια χωρίς να του έχεις κάνει τίποτε, καλό θα ήταν να κάνεις ένα καθάρισμα. Ελπίζω να καθαρίζεις τουλάχιστον τα φίλτρα! Δε μπορείς να φανταστείς τι μαζεύουν μέσα. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά δε θα αποδίδει και σωστά προφανώς.

 

Εγώ μετά από αυτό το περιστατικό φώναξα και το καθάρισαν, αλλά τσάμπα λεφτά ήταν οι τύποι. Δύσκολα θα βρεις κάποιον που να κάτσει να ασχοληθεί όντως όπως πρέπει. Όλοι είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε. 

Μετά λοιπόν αφού είχα αγανακτήσει, του ξήλωσα το πλαστικό κάλυμμα (δεν άνοιξα απλά το καπάκι, το έβγαλα όλο) το ψέκασα με ένα φάρμακο για αρκουδίσιον που μύριζε και ωραία (το οποίο το σούφρωσα από άλλον, σιγά μην αγόραζα τέτοιο πράμα :P ) Ξήλωσα και τις περσίδες για να έχω άνετη πρόσβαση από την κάτω μεριά που φαινόταν ο "ανεμιστήρας" (ένα μακρόστενο πράμα) και έπιασα μία μαλακή βούρτσα (κάτι παρόμοιο με αυτό) και έγινε χαμός από τη βρώμα που έπεφτε κάτω.... Έχωσα και το χέρι μέσα και καθάρισα τα πλαστικά. 

Νομίζω πως μπορώ να πω ότι ήταν επιτυχημένο το χειρουργείο. Μακάρι να ξηλωνόταν κι άλλο γιατί είχα όρεξη εκείνη τη μέρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αυτός ο μακρόστενος έλικας, φαίνεται αρκετά ευαίσθητος, οπότε είναι εύκολο να στραβώσει αν του βάλεις χέρι. Και τότε την έκατσες.

 

TIP που μου είπε αυτός που μας έκανε την εγκατάσταση. Να ψεκάσω λέει ξύδι αραιωμένο με νερό (τώρα για την αναλογία μη με ρωτήσεις δεν έχω ιδέα, ίσως μισό μισό είναι οκ για να σε φτάσει και το ξύδι κιόλας :P ) παντού από πάνω στο στοιχείο του και στα φίλτρα. Σκοτώνει λέει τα πάντα... Μετά το ανοίγεις στο κρύο στη χαμηλότερη θερμοκρασία στο full για να ξεπληθεί μόνο του σιγά σιγά.

 

Μπορώ να πω πως και αυτό το δοκίμασα, αλλά επειδή το έκανα χειμώνα είχα πρόβλημα με το να φύγει το ξύδι διότι το χειμώνα ακόμα και στο φουλ στους 16 δε μάζευε νερά πάνω στο στοιχείο του προφανώς γιατί η θερμοκρασία του χώρου ήταν ήδη πολύ χαμηλή. Παρόλαυτα εννοείται πως ξεμύρισε σχεδόν αμέσως, οπότε φαντάζομαι πως τώρα το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα το ξανάκανω πάντως εγώ. Έχω πάρει και ένα τέτοιο από το πράκτικερ με 2-3€ και είναι ότι πρέπει.

 

Το να ανοίξεις απλά το καπάκι του, να αφαιρέσεις τα φίλτρα να τα πλύνεις και να ψεκάσεις το στοιχείο αποφεύγοντας φυσικά να πέσει κάτι υγρό σε ηλεκτρονικά σημεία, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Πάντως αν δε πιάνει το χέρι σου μην το πειράξεις κάτι πέρα από το άνοιγμα του καπακιού για να μη γίνει καμιά ζημιά. Κι εγώ δεν ήξερα από aircondition αλλά επειδή γενικότερα το κατέχω με χειρουργεία σε συσκευές/επισκευές κλπ το επιχείρησα μέχρι εκεί που είδα ότι μπορούσα. 

 

 

Εγώ τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα ο οποίος ακούγεται μέσα στο σπίτι. Ανέκαθεν έκανε αλλά τώρα έχει χειροτερέψει. Σπάει νεύρα πλέον όταν δουλεύει ο συμπιεστής, και που να φουλάρει κιόλας (ευτυχώς που είναι inverter)

Η πλακα είναι πως το ίδιο μηχάνημα σε 18άρι το οποίο είναι διπλάσιο σε μέγεθος και το εσωτερικό και το εξωτερικό, δεν ακούγεται κιχ! (εμ έπαθα κι έμαθα. Το αθόρυβο μηχάνημα βρίσκεται στο πάτωμα ενώ αυτά που είναι στον τοίχο κρεμασμένα ακούγονται!) Μεταφέρονται κραδαρσμοί στον τοίχο προφανώς, αλλά επίσης διάβασα πως κάποιοι κατασκευαστές λένε πως πρέπει οι σωληνώσεις να έχουν τουλάχιστον κάποιο μήκος (πχ 2-3 μέτρα) ώστε να μην μεταφέρονται θόρυβοι στον εσωτερικό χώρο. Θα φωνάξω αυτές τις μέρες αυτόν που μου τα έβαλε να τον κράξω λιγάκι...  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε Γιώργο, μετά από 5 χρόνια χωρίς να του έχεις κάνει τίποτε, καλό θα ήταν να κάνεις ένα καθάρισμα. Ελπίζω να καθαρίζεις τουλάχιστον τα φίλτρα! Δε μπορείς να φανταστείς τι μαζεύουν μέσα. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά δε θα αποδίδει και σωστά προφανώς.

 

Εγώ μετά από αυτό το περιστατικό φώναξα και το καθάρισαν, αλλά τσάμπα λεφτά ήταν οι τύποι. Δύσκολα θα βρεις κάποιον που να κάτσει να ασχοληθεί όντως όπως πρέπει. Όλοι είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε. 

Μετά λοιπόν αφού είχα αγανακτήσει, του ξήλωσα το πλαστικό κάλυμμα (δεν άνοιξα απλά το καπάκι, το έβγαλα όλο) το ψέκασα με ένα φάρμακο για αρκουδίσιον που μύριζε και ωραία (το οποίο το σούφρωσα από άλλον, σιγά μην αγόραζα τέτοιο πράμα :P ) Ξήλωσα και τις περσίδες για να έχω άνετη πρόσβαση από την κάτω μεριά που φαινόταν ο "ανεμιστήρας" (ένα μακρόστενο πράμα) και έπιασα μία μαλακή βούρτσα (κάτι παρόμοιο με αυτό) και έγινε χαμός από τη βρώμα που έπεφτε κάτω.... Έχωσα και το χέρι μέσα και καθάρισα τα πλαστικά. 

Νομίζω πως μπορώ να πω ότι ήταν επιτυχημένο το χειρουργείο. Μακάρι να ξηλωνόταν κι άλλο γιατί είχα όρεξη εκείνη τη μέρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αυτός ο μακρόστενος έλικας, φαίνεται αρκετά ευαίσθητος, οπότε είναι εύκολο να στραβώσει αν του βάλεις χέρι. Και τότε την έκατσες.

 

TIP που μου είπε αυτός που μας έκανε την εγκατάσταση. Να ψεκάσω λέει ξύδι αραιωμένο με νερό (τώρα για την αναλογία μη με ρωτήσεις δεν έχω ιδέα, ίσως μισό μισό είναι οκ για να σε φτάσει και το ξύδι κιόλας :P ) παντού από πάνω στο στοιχείο του και στα φίλτρα. Σκοτώνει λέει τα πάντα... Μετά το ανοίγεις στο κρύο στη χαμηλότερη θερμοκρασία στο full για να ξεπληθεί μόνο του σιγά σιγά.

 

Μπορώ να πω πως και αυτό το δοκίμασα, αλλά επειδή το έκανα χειμώνα είχα πρόβλημα με το να φύγει το ξύδι διότι το χειμώνα ακόμα και στο φουλ στους 16 δε μάζευε νερά πάνω στο στοιχείο του προφανώς γιατί η θερμοκρασία του χώρου ήταν ήδη πολύ χαμηλή. Παρόλαυτα εννοείται πως ξεμύρισε σχεδόν αμέσως, οπότε φαντάζομαι πως τώρα το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα το ξανάκανω πάντως εγώ. Έχω πάρει και ένα τέτοιο από το πράκτικερ με 2-3€ και είναι ότι πρέπει.

 

Το να ανοίξεις απλά το καπάκι του, να αφαιρέσεις τα φίλτρα να τα πλύνεις και να ψεκάσεις το στοιχείο αποφεύγοντας φυσικά να πέσει κάτι υγρό σε ηλεκτρονικά σημεία, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Πάντως αν δε πιάνει το χέρι σου μην το πειράξεις κάτι πέρα από το άνοιγμα του καπακιού για να μη γίνει καμιά ζημιά. Κι εγώ δεν ήξερα από aircondition αλλά επειδή γενικότερα το κατέχω με χειρουργεία σε συσκευές/επισκευές κλπ το επιχείρησα μέχρι εκεί που είδα ότι μπορούσα. 

 

 

Εγώ τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα ο οποίος ακούγεται μέσα στο σπίτι. Ανέκαθεν έκανε αλλά τώρα έχει χειροτερέψει. Σπάει νεύρα πλέον όταν δουλεύει ο συμπιεστής, και που να φουλάρει κιόλας (ευτυχώς που είναι inverter)

Η πλακα είναι πως το ίδιο μηχάνημα σε 18άρι το οποίο είναι διπλάσιο σε μέγεθος και το εσωτερικό και το εξωτερικό, δεν ακούγεται κιχ! (εμ έπαθα κι έμαθα. Το αθόρυβο μηχάνημα βρίσκεται στο πάτωμα ενώ αυτά που είναι στον τοίχο κρεμασμένα ακούγονται!) Μεταφέρονται κραδαρσμοί στον τοίχο προφανώς, αλλά επίσης διάβασα πως κάποιοι κατασκευαστές λένε πως πρέπει οι σωληνώσεις να έχουν τουλάχιστον κάποιο μήκος (πχ 2-3 μέτρα) ώστε να μην μεταφέρονται θόρυβοι στον εσωτερικό χώρο. Θα φωνάξω αυτές τις μέρες αυτόν που μου τα έβαλε να τον κράξω λιγάκι...  :-D

Νίκο καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση! Πράγματι πρόκειται περί μεγάλης προχειρότητας αυτοί οι άνρθωποι κάθε άλλο παρά επαγγελματίες δεν είναι.Τι τελευταίες μέρες που έψαξα το θέμα κατέληξα στο συμπέρασα ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που κάνουν καλά την δουλειά τους.Είχαν πει να μου κάνουν συντήρηση και να μου φτιάξουν το πρόβλημα μέσω του κωτσόβωλου και ήρθε ένα παιδί μικρό σε ηλικία και μου ψέκασε με φάρμακο μέσα το κλιματιστικό.Ζωή να έχει το παιδί αλλά δεν μου έλυσε το πρόβλημα..και τέλοςπάντων κατέληξα στο συμπέρασα ότι ο άλλος πρέπει να είναι και σωστός αλλά να έχει και αρκετή πείρα σε αυτά τα θέματα...Δηλαδή αντί να στείλουν κάποιον εξιδικευμένο με αρκετή γνώση έστειλαν ένα παιδί με ενα ψεκαστήρι από αυτά που έχουν και ψεκάζουν στις απεντομώσεις!! :-D  Πέρα από την πλάκα είναι τραγική η κατάσταση.Τώρα βρήκα έναν έμπειρο τεχνικό όπως φαίνεται τουλάχιστον και θα τον δοκιμάσω να δω τι θα γίνει.Τα φίλτρα τα πλένω κανονικά αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα και από κλιματιστικά δεν ξέρω πολλά οπότε δεν θα το ρισκάρω και θα περίμένω λοιπόν να δω τι θα γίνει μετά την επέμβαση..Ευχαριστώ πολύ και πάλι για κάθε πληροφορία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε Γιώργο, μετά από 5 χρόνια χωρίς να του έχεις κάνει τίποτε, καλό θα ήταν να κάνεις ένα καθάρισμα. Ελπίζω να καθαρίζεις τουλάχιστον τα φίλτρα! Δε μπορείς να φανταστείς τι μαζεύουν μέσα. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά δε θα αποδίδει και σωστά προφανώς.

 

Εγώ μετά από αυτό το περιστατικό φώναξα και το καθάρισαν, αλλά τσάμπα λεφτά ήταν οι τύποι. Δύσκολα θα βρεις κάποιον που να κάτσει να ασχοληθεί όντως όπως πρέπει. Όλοι είναι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσαμε. 

Μετά λοιπόν αφού είχα αγανακτήσει, του ξήλωσα το πλαστικό κάλυμμα (δεν άνοιξα απλά το καπάκι, το έβγαλα όλο) το ψέκασα με ένα φάρμακο για αρκουδίσιον που μύριζε και ωραία (το οποίο το σούφρωσα από άλλον, σιγά μην αγόραζα τέτοιο πράμα :P ) Ξήλωσα και τις περσίδες για να έχω άνετη πρόσβαση από την κάτω μεριά που φαινόταν ο "ανεμιστήρας" (ένα μακρόστενο πράμα) και έπιασα μία μαλακή βούρτσα (κάτι παρόμοιο με αυτό) και έγινε χαμός από τη βρώμα που έπεφτε κάτω.... Έχωσα και το χέρι μέσα και καθάρισα τα πλαστικά. 

Νομίζω πως μπορώ να πω ότι ήταν επιτυχημένο το χειρουργείο. Μακάρι να ξηλωνόταν κι άλλο γιατί είχα όρεξη εκείνη τη μέρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αυτός ο μακρόστενος έλικας, φαίνεται αρκετά ευαίσθητος, οπότε είναι εύκολο να στραβώσει αν του βάλεις χέρι. Και τότε την έκατσες.

 

TIP που μου είπε αυτός που μας έκανε την εγκατάσταση. Να ψεκάσω λέει ξύδι αραιωμένο με νερό (τώρα για την αναλογία μη με ρωτήσεις δεν έχω ιδέα, ίσως μισό μισό είναι οκ για να σε φτάσει και το ξύδι κιόλας :P ) παντού από πάνω στο στοιχείο του και στα φίλτρα. Σκοτώνει λέει τα πάντα... Μετά το ανοίγεις στο κρύο στη χαμηλότερη θερμοκρασία στο full για να ξεπληθεί μόνο του σιγά σιγά.

 

Μπορώ να πω πως και αυτό το δοκίμασα, αλλά επειδή το έκανα χειμώνα είχα πρόβλημα με το να φύγει το ξύδι διότι το χειμώνα ακόμα και στο φουλ στους 16 δε μάζευε νερά πάνω στο στοιχείο του προφανώς γιατί η θερμοκρασία του χώρου ήταν ήδη πολύ χαμηλή. Παρόλαυτα εννοείται πως ξεμύρισε σχεδόν αμέσως, οπότε φαντάζομαι πως τώρα το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα το ξανάκανω πάντως εγώ. Έχω πάρει και ένα τέτοιο από το πράκτικερ με 2-3€ και είναι ότι πρέπει.

 

Το να ανοίξεις απλά το καπάκι του, να αφαιρέσεις τα φίλτρα να τα πλύνεις και να ψεκάσεις το στοιχείο αποφεύγοντας φυσικά να πέσει κάτι υγρό σε ηλεκτρονικά σημεία, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Πάντως αν δε πιάνει το χέρι σου μην το πειράξεις κάτι πέρα από το άνοιγμα του καπακιού για να μη γίνει καμιά ζημιά. Κι εγώ δεν ήξερα από aircondition αλλά επειδή γενικότερα το κατέχω με χειρουργεία σε συσκευές/επισκευές κλπ το επιχείρησα μέχρι εκεί που είδα ότι μπορούσα. 

 

 

Εγώ τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Κάνει θόρυβο η εξωτερική μονάδα ο οποίος ακούγεται μέσα στο σπίτι. Ανέκαθεν έκανε αλλά τώρα έχει χειροτερέψει. Σπάει νεύρα πλέον όταν δουλεύει ο συμπιεστής, και που να φουλάρει κιόλας (ευτυχώς που είναι inverter)

Η πλακα είναι πως το ίδιο μηχάνημα σε 18άρι το οποίο είναι διπλάσιο σε μέγεθος και το εσωτερικό και το εξωτερικό, δεν ακούγεται κιχ! (εμ έπαθα κι έμαθα. Το αθόρυβο μηχάνημα βρίσκεται στο πάτωμα ενώ αυτά που είναι στον τοίχο κρεμασμένα ακούγονται!) Μεταφέρονται κραδαρσμοί στον τοίχο προφανώς, αλλά επίσης διάβασα πως κάποιοι κατασκευαστές λένε πως πρέπει οι σωληνώσεις να έχουν τουλάχιστον κάποιο μήκος (πχ 2-3 μέτρα) ώστε να μην μεταφέρονται θόρυβοι στον εσωτερικό χώρο. Θα φωνάξω αυτές τις μέρες αυτόν που μου τα έβαλε να τον κράξω λιγάκι...  :-D

Ναι είναι και το μηκος. Σε εμας ελεγε 3 με εντονα γραμματα και warning και μας εβαλε 1,5. Βουιζει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κι εγώ έχω παρατηρήσει πως δεν οφείλεται στα φίλτρα η μυρωδιά. Απλά αν έχουν στουπώσει τα φίλτρα από σκόνη δεν θα αποδίδει κιόλας το κλιματιστικό αφού δε θα παίρνει αέρα! Εκτός του να ψεκάσεις από πάνω, θέλει και από κάτω εσωτερικά, καθάρισμα και τα πλαστικά μέσα και ο ανεμιστήρας του. Μετά δε νομίζω να σου ξαναμυρίσει σύντομα τουλάχιστον.

 

 

Ναι είναι και το μηκος. Σε εμας ελεγε 3 με εντονα γραμματα και warning και μας εβαλε 1,5. Βουιζει πολυ.

 

Πάω να ψάξω το installation manual.  :-(  Ήταν και "γνωστός" τρομάρα του. Αυτούς πρέπει να φοβάσαι :P Όχι οκ καλός φαινόταν, αλλά αν δεν ακολούθησε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή είναι λαθος του, και πολλές φορές αγνοούμε τον κατασκευαστή και λέμε: ε τι πειράζει δεν έγινε τίποτε, αλλά μάλλον παίζουν όλα ρόλο. (όχι μόνο σε αρκουδισιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεία! Ελάχιστο λέει 3μετρα. Καλά κάτσε να ρθει.. Θα τον βάλω να μετακινήσει την εξωτερική μονάδα στον πανω όροφο στο μπαλκονακι οποτε αναγκαστηκα θα μπει μεγαλύτερη σωλήνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...