Προς το περιεχόμενο

Panasonic Inverter Aircondition μυρωδιά ??


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές, αν υποτεθεί ότι προέρχονται από "υγρασία".

Όταν το κλιματιστικό μυρίζει και είναι καινούργια εγκατάσταση:

- Μερικές ώρες στη λειτουργία αφύγρανσης, όχι «μισάωρο».

- Λειτουργία αυτοκαθαρισμού μετά. (αν έχει)

Αν συνεχίζει να μυρίζει, είναι απαραίτητη:

- Πραγματική συντήρηση από τεχνικό, δηλαδή να αποσυναρμολογήσει την εσωτερική μονάδα και να κάνει σχολαστικό καθαρισμό και απολύμανση.

Τακτική «συντήρηση», ανά 6 ως 12 μήνες ανάλογα με τη χρήση.

 

Αν ξαναπαρουσιάσει γρήγορα το ίδιο πρόβλημα σημαίνει:

- Ή ότι ο περιβάλλων χώρος είναι πολύ υγρός συνέχεια, οπότε πρέπει να γίνεται καθημερινή προληπτική λειτουργία αφύγρανσης,

- υπάρχει ελάττωμα στο κλιματιστικό ή δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση από τον τεχνικό και παραμένουν εγκλωβισμένα υγρά, που μετατρέπονται σε εστίες παθογόνων μικροοργανισμών.

Έχεις να συστήσεις κάποιον σωστό και εξιδικευμένο τεχνικό για να διαγνώσει και να επισκευάσει το πρόβλημα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις να συστήσεις κάποιον σωστό και εξιδικευμένο τεχνικό για να διαγνώσει και να επισκευάσει το πρόβλημα; :)

http://ac-klimatismos.blogspot.gr/2010/12/blog-post_06.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις να συστήσεις κάποιον σωστό και εξιδικευμένο τεχνικό για να διαγνώσει και να επισκευάσει το πρόβλημα; :)

 

Είμαι ο μόνος που δεν μπορώ να συστήσω.

Χρησιμοποιώ ακόμα και για συντήρηση, τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό που μου προτείνει ο εισαγωγέας του κλιματιστικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Φαίνεται πολύ έμπειρος τεχνικός και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα από ότι φαίνεται. Θα επικοινωνήσω μαζί του άμεσα.Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Φαίνεται πολύ έμπειρος τεχνικός και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα από ότι φαίνεται. Θα επικοινωνήσω μαζί του άμεσα.Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

εχω μιλησει στο τηλεφωνο μαζι του και ειναι πολυ συζητησιμος και ειλικρινης.. παρτον ενα τηλεφωνο να δεις τι θα σου πει.. δεν εχεις να χασεις κατι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εξωτερική μονάδα την πλένω συχνά με το λάστιχο. Ακόμα και αυτός που ήρθε μου είπε ότι όντως είναι καθαρή (και τα στοιχεία στο πλάι και πίσω)

Πάντως την εσωτερική μονάδα δεν φαίνεται να την καθάρισε καλά... Μάπα ο καθαρισμός. Από κάτω που είναι οι γρίλιες στο βάθος που φαίνεται το πράμα που γυρνάει και βγάζει τον αέρα έχει μαυρίλες παρόλο που έριξε φάρμακο και το σκούπισε με χαρτί... Τέλος πάντων μου φαίνεται περίεργο που και τα 3 κλιματιστικά μυρίζουν το ίδιο ακριβώς όμως.

 

Συνήθως στον εσωτερικό καθαρισμό αν ο τεχνικός δεν τον κάνει σωστά συμβαίνει το εξής:

Καθαρίζοντας το στοιχείο πέφτει η βρομιά επάνω στην φτερωτή και μετά ξεραίνετε εκεί επάνω δημιουργώντας δυσοσμία. Ο λόγος που δεν την παρατηρείς συνέχεια είναι η διακύμανση της υγρασίας. Όσο περισσότερη είναι η υγρασία τόσο περισσότερο περνάει στον αέρα που φυσάει το κλιματιστικό.

Αν με το μάτι σου βλέπεις επάνω στην φτερωτή έντονη βρωμιά πιθανόν να έχει συμβεί το παραπάνω. Θα πρέπει να γίνει ξανά καθαρισμός με ψεκασμό επάνω στην φτερωτή για να καθαρίσει σωστά.

Επίσης ο καθαρισμός καλό είναι να γίνεται σε περίοδο που δεν δουλεύει η εσωτερική μονάδα. ΠΧ πριν το καλοκαίρι.

Όταν καθαρίζεις το εσωτερικό σε περίοδο που το χρησιμοποιείς έντονα δεν προλαβαίνει να στεγνώσει σωστά το στοιχείο και η σκόνη ξανά κολλάει επάνω του γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες καθάρισα μόνος μου την φτερωτή. Της έριχνα νερό με ξύδι μέχρι που σταμάτησε να βγάζει μαυρίλα. Βέβαια μετά τελείωσε και το ξύδι :P οπότε το παράτησα. Μυρωδιά πλέον βγάζει σπάνια και μόνο λίγο μόλις το ανοίγω οπότε βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο. Δε ξαναφωνάζω κανέναν για να κάνει αυτά που μπορώ να κάνω κι εγώ... Αν χρειαστεί μετά από χρόνια να λυθεί περισσότερο η μονάδα για πιο πολλές λεπτομέρειες τότε βλέπουμε.

 

Άσε που όταν είχε έρθει ο άλλος μετά έτριζαν οι περσίδες και μου είχε βγει η παναγία να τις κάνω να μην τρίζουν... 

 

 

Όταν καθαρίζεις το εσωτερικό σε περίοδο που το χρησιμοποιείς έντονα δεν προλαβαίνει να στεγνώσει σωστά το στοιχείο και η σκόνη ξανά κολλάει επάνω του γρήγορα.

χμμ ναι αλλά αφού όσο δουλεύει στο κρύο, στο στοιχείο κολλάει όλη η υγρασία οπότε πάλι βρεγμένο είναι πάντα ούτως η άλλως. 

Ίσως ισχύει αυτό που λέει ο fillipN στην προηγούμενη σελίδα. Το να μένουν νερά μέσα λόγω λανθασμένης εγκατάστασης της μονάδας.

 

@gia_nnis

Τελικά τον φώναξες εσύ αυτόν; Είδες τι δουλειά κάνει; Ή μήπως τελικά τον διαφημίζεις επειδή είναι γνωστός σου; (σου θυμίζω ότι  μου είχες στείλει ένα ΠΜ και αμέσως το έσβησες κιόλας χωρίς να προλάβω ούτε ένα ευχαριστώ να πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες καθάρισα μόνος μου την φτερωτή. Της έριχνα νερό με ξύδι μέχρι που σταμάτησε να βγάζει μαυρίλα. Βέβαια μετά τελείωσε και το ξύδι :P οπότε το παράτησα. Μυρωδιά πλέον βγάζει σπάνια και μόνο λίγο μόλις το ανοίγω οπότε βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο...

 

Το ξύδι είναι ένα πολύ καλό καθαριστικό, απολυμαντικό και μυκητοκτόνο.

Δεν ξέρω όμως ποια είναι η σωστή διάλυση του με νερό, ή ο χρόνος που μπορεί να παραμείνει στις ψύκτρες μέχρι να ξεπλυθεί με νερό,

έτσι ώστε να είναι σίγουρο 100%, ότι δεν δρα και σαν "ελαφρύ διαβρωτικό".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gia_nnis

Τελικά τον φώναξες εσύ αυτόν; Είδες τι δουλειά κάνει; Ή μήπως τελικά τον διαφημίζεις επειδή είναι γνωστός σου; (σου θυμίζω ότι  μου είχες στείλει ένα ΠΜ και αμέσως το έσβησες κιόλας χωρίς να προλάβω ούτε ένα ευχαριστώ να πω)

σου ειχα στειλει προσωπικο και προφανως διεγραψα ολα τα προσωπικα επειδη ειχε γεμισει.. (εχω μιλησει στο τηλεφωνο μαζι του και ειναι πολυ συζητησιμος και ειλικρινης.. παρτον ενα τηλεφωνο να δεις τι θα σου πει.. δεν εχεις να χασεις κατι..) αυτο σου φαινεται για διαφημιση??? δεν του ειπα να κλεισει ραντεβου με κλειστα τα ματια.. εγω οταν θα κανω service θα τον καλεσω γιατι δεν μου μιλουσε εμπορικα αλλα σε φιλικο επιπεδο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύδι είναι ένα πολύ καλό καθαριστικό, απολυμαντικό και μυκητοκτόνο.

Δεν ξέρω όμως ποια είναι η σωστή διάλυση του με νερό, ή ο χρόνος που μπορεί να παραμείνει στις ψύκτρες μέχρι να ξεπλυθεί με νερό,

έτσι ώστε να είναι σίγουρο 100%, ότι δεν δρα και σαν "ελαφρύ διαβρωτικό".

 

δε το είχα σκεφτεί έτσι, αλλά αυτός που μου το πρότεινε εξ αρχής ήταν αυτός που μας έβαλε τα κλιματιστικά και λέει ότι σπίτι του δε βάζει ποτέ φάρμακο, αλλά μόνο ξύδι. Δε μου είπε την ποσότητα. Θα τον ξαναρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία αν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

 

σου ειχα στειλει προσωπικο και προφανως διεγραψα ολα τα προσωπικα επειδη ειχε γεμισει.. (εχω μιλησει στο τηλεφωνο μαζι του και ειναι πολυ συζητησιμος και ειλικρινης.. παρτον ενα τηλεφωνο να δεις τι θα σου πει.. δεν εχεις να χασεις κατι..) αυτο σου φαινεται για διαφημιση??? δεν του ειπα να κλεισει ραντεβου με κλειστα τα ματια.. εγω οταν θα κανω service θα τον καλεσω γιατι δεν μου μιλουσε εμπορικα αλλα σε φιλικο επιπεδο..

οκ ευχαριστώ. Όταν χρειαστώ κάτι θα τον έχω στο νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες καθάρισα μόνος μου την φτερωτή. Της έριχνα νερό με ξύδι μέχρι που σταμάτησε να βγάζει μαυρίλα. Βέβαια μετά τελείωσε και το ξύδι :P οπότε το παράτησα. Μυρωδιά πλέον βγάζει σπάνια και μόνο λίγο μόλις το ανοίγω οπότε βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο. Δε ξαναφωνάζω κανέναν για να κάνει αυτά που μπορώ να κάνω κι εγώ... Αν χρειαστεί μετά από χρόνια να λυθεί περισσότερο η μονάδα για πιο πολλές λεπτομέρειες τότε βλέπουμε.

 

Άσε που όταν είχε έρθει ο άλλος μετά έτριζαν οι περσίδες και μου είχε βγει η παναγία να τις κάνω να μην τρίζουν...

 

Κατά την γνώμη μου τεχνικό πρέπει να καλείς κάθε 2ετία, όχι τόσο για τον καθαρισμό που μπορείς να τον κάνεις και εσύ, αλλά για την μέτρηση του φρέον και τυχόν συμπλήρωση εφόσον λείπει φρέον από το μηχάνημα. Και εγώ φέτος σκεφτόμουν να κάνω τον καθαρισμό μόνος και να μην φέρω τεχνικό, έφερα όμως και είδε οτι έλειπε φρέον 28 γραμμάρια. Αν λειτουργεί το μηχάνημα με λιγότερο φρέον μακροπρόθεσμα μειώνεται η διάρκεια ζωής του εξαιτίας προβλήτων στον συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Φαίνεται πολύ έμπειρος τεχνικός και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα από ότι φαίνεται. Θα επικοινωνήσω μαζί του άμεσα.Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Θα ηθελα μια χαρη.. αν τελικα κατασταλαξεις σε αυτον να μην ξεχασεις να ποσταρεις για σχολια και εντυπωσεις.. γιατι και γω ολα αυτα τα χρονια εχω παραπονο απ ολους τους ψυκτικους γιατι σε πολυ γρηγορο χρονικο διαστημα ξεκινανε και μυριζουνε..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την γνώμη μου τεχνικό πρέπει να καλείς κάθε 2ετία, όχι τόσο για τον καθαρισμό που μπορείς να τον κάνεις και εσύ, αλλά για την μέτρηση του φρέον και τυχόν συμπλήρωση εφόσον λείπει φρέον από το μηχάνημα. Και εγώ φέτος σκεφτόμουν να κάνω τον καθαρισμό μόνος και να μην φέρω τεχνικό, έφερα όμως και είδε οτι έλειπε φρέον 28 γραμμάρια. Αν λειτουργεί το μηχάνημα με λιγότερο φρέον μακροπρόθεσμα μειώνεται η διάρκεια ζωής του εξαιτίας προβλήτων στον συμπιεστή.

 

 

Το φρέον δεν χάνεται.

Αν έχεις ψιλοαπατεώνα ψυκτικό στην τοποθέτηση, το έχω πάθει, θα

φροντίσει ώστε να χάσει για να έχει περισσότερο κέρδος αργότερα.

 

Το κάθε κλιματιστικό θέλει συντήρηση κάθε 6 με 12 μήνες, 2 χρόνια όσοι το χρησιμοποιούν ελάχιστα.

Βέβαια αυτό που κάνει ο .::NikoS::., αν διαβάσεις στην αρχή, είναι συντήρηση

καλύτερη από των τεχνικών τύπου «ψεκάσαμε, ψευτοσκουπίσαμε, τα πήραμε»…

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για την ενημερωση , σημερα ηρθε τεχνικος απο την αντιπροσωπεια toyotomi για το φαινομενο ασχημης μυρωδιας σε καινουριο κλιματιστικο οταν φτανει την επιθυμητη θερμοκρασια και σβηνει η εξωτερικη μοναδα.

Πολυ απλα μου ειπε οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα και οτι ειναι ας πουμε ''φυσιολογικο'' λογω της υγρασιας που υπαρχει μεσα στην μοναδα.

Τα συμπερασματα δικα σας.Απο δευτερα προβλεπω να μιλαω με τον προισταμενο αλλα αμφιβαλω οτι θα βρεθει λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ενημερωση , σημερα ηρθε τεχνικος απο την αντιπροσωπεια toyotomi για το φαινομενο ασχημης μυρωδιας σε καινουριο κλιματιστικο οταν φτανει την επιθυμητη θερμοκρασια και σβηνει η εξωτερικη μοναδα.

Πολυ απλα μου ειπε οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα και οτι ειναι ας πουμε ''φυσιολογικο'' λογω της υγρασιας που υπαρχει μεσα στην μοναδα.

Τα συμπερασματα δικα σας.Απο δευτερα προβλεπω να μιλαω με τον προισταμενο αλλα αμφιβαλω οτι θα βρεθει λυση..

και γω τα ιδια με ενα καινουργιο fujitsu. Αρχισε να μυριζει απο την πρωτη μερα.. αλλα κουραστικα.. και δεν ασχοληθηκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...