Προς το περιεχόμενο

Μακροζωία - Προιόντα που προτείνετε για υγιεινή διατροφή


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανδρεα2 το μυστικό για μακροζωϊα δεν είναι στο φαγητό αλλά στην άσκηση.

Σεξ. Πολύ σεξ. Δοκίμασε το. Ξεκίνα απο σήμερα.

(και πάντα με προφυλάξεις - εννοείται αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ντάκους, χωριάτικη σαλάτα, κρέατα απ'το χωριό, όχι ξίγκια όμως και φυσικά καλύτερα τα φαγητά να είναι ψητά παρά τηγανιτά. Απλά πράγματα, ρωτήστε τις γιαγιάδες σας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νενυα, εισαι waifu material αλλα τα λιπαρα στην τροφη που πρεπει να αποφευγεις δεν ειναι τα ζωικα αλλα τα υδρογονωμενα λιπαρα και τα τεχνιτα trans λιπαρα.

 

What about cholesterol and heart disease?

 

One of the largest criticisms and sense of worry from those considering low-carb high fat diets is that their cholesterol will spike due to the large increase of saturated fat intake. In fact, low-carb high fat diets do increase cholesterol levels. That’s only half of the statement, however, modern medicine has fooled you when it comes to cholesterol and saturated fat. Saturated fat and its connection with cholesterol are a total fallacy and shouldn’t be a concern when dieting. The fats you should avoid are hydrogenated oils and artificial trans fats (as opposed to the natural trans-fats such as conjugated linoleic acid), as they are unnatural and harmful.

4.4.1) Is it bad?

 

High cholesterol isn’t necessarily the work of the devil. When you get a cholesterol report back it will give you all these numbers that often seem intimidating. Those who live low-carb will be told they have high LDL levels and freak out. As that is the notorious “bad” cholesterol. And your doctor will tell you to cut the fat to avoid health risks. Sadly, this is also a bit of fallacy. All LDLs aren’t created equal.

4.4.2) LDL Types (Low Density Lipoproteinss)

 

Specifically to LDL Cholesterol, there are two different types or “Patterns”. Pattern A is a fluffy LDL that is considered to be fairly harmless and is larger than the other type. Pattern B is a small, dense lipoprotein that is linked to coronary heart disease. The sad truth is that detailed LDL analysis is too expensive and not widely available so the standard lipid test is done instead. You usually never get the full details and are arbitrarily told your cholesterol is bad when it indeed is not.

 

 

bonus bro tip: η γεωργια ειναι κατι καινουριο σε σχεση με την ιστορια του ειδους μας

http://www.nmsociety...b-research.html

Επεξ/σία από Toufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νενυα, εισαι waifu material αλλα τα λιπαρα στην τροφη που πρεπει να αποφευγεις δεν ειναι τα ζωικα αλλα τα υδρογονωμενα λιπαρα και τα τεχνιτα trans λιπαρα.

 

 

Προσωπικά τ'αποφεύγω γιατί δεν μ'αρέσει καθόλου η γεύση τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρητική διατροφή είναι από τις χειρότερες.

 

Όλα αρχίζουν από το: "Τσιγαρίζουμε κρεμμύδι σε 2 τόνους λάδι" και τελειώνουν με το "σερβίρουμε μαζί με μία γαβάθα γεμάτη λάδι και λίγη ντομάτα και αγγούρι μέσα". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

 

Δεν είναι η κρητική διατροφή, αλλά οι αγροτικές εργασίες που έκανε ΟΛΗ η επαρχιώτικη Ελλάδα. Το γιατί διαφημίζουν ΜΟΝΟ την Κρήτη, ενώ, π.χ., στην βόρεια Ελλάδα (προς τα χωριά της Καστοριάς ή τα χωριά στην Δράμα, Σέρρες κτλ) βρίσκεις υπερήλικες συχνά πυκνά... είναι άλλο θέμα. Ίσα - ίσα, που στην Κρήτη με τόση παραγωγή από θερμοκήπια... ο υδροφόρος ορίζοντας δεν είναι και από τους καθαρότερους.

 

Η συνταγή για υγιεινή διατροφή είναι να ακούς το σώμα σου και να το προλαβαίνεις να μην εξαντλείται από αποθέματα (να μην πεινάς δηλαδή). Κάπνισμα, αλκοόλ (χαρτιά, γυναίκες και όπλα)... εάν είσαι με μέτρο, και δεν έχεις ιστορικό στην οικογένεια, δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαδι δεν κανει κακο. Τα λιπη ειναι τρομερη πηγη ενεργειας, και σε γεμιζουν. Οταν μπαινει ο υδατανθρακας στην εξισωση εχουμε προβλημα.

Βρειτε να διαβασατε το πως παχαινουν τις αγελαδες οταν τις σταματανε απο το γρασιδι, και μετα δειτε την τροφικη πυραμιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.todaysdietitian.com/newarchives/tdaug2007pg34.shtml ένα link τα λέει όλα για την κρητική διατροφή και αν είναι η καλύτερη ή όχι διατροφή με 11 references σε άλλα άρθρα :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να ακουω καν ολους αυτους που ΜΙΑ ΖΩΗ κανουν τα παντα για να φανε λιγο πιο υγιεινα απο τους αλλους και να εχουν "υγιεστερη ζωη". Πως μπορει καποιος που τρωει μονο βιολογικα προιοντα και δεν ασκειται να ειναι πιο υγιης απο καποιον που τρωει πολυ πιο προχειρα αλλα ασκειται καθημερινα?

 

Γνωμη μου ειναι

 

- σωστο βαρος

- ασκηση σε λογικα πλαισια

- Αν μπορουμε κι εχουμε επιλογη, να κανουμε λιγο καλυτερη επιλογη τροφων χωρις ομως να τρελλαινομαστε

- Ψυχικη υγεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρητική διατροφή είναι από τις χειρότερες.

 

Όλα αρχίζουν από το: "Τσιγαρίζουμε κρεμμύδι σε 2 τόνους λάδι" και τελειώνουν με το "σερβίρουμε μαζί με μία γαβάθα γεμάτη λάδι και λίγη ντομάτα και αγγούρι μέσα". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω.

Εδώ είσαι λάθος. Το ελαιόλαδο είναι μιας πρώτης τάξης πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών. Οι ποσότητες που αναφέρεις είναι υπερβολικές. Η κρητική διατροφή συμπεριλαμβάνει μπολικα λαχανικά, φρούτα, γιδοτύρι (διάφορες μορφές), ντάκος, ελαιόλαδο, ψάρι και κρέας.

 

 

Δεν είναι η κρητική διατροφή, αλλά οι αγροτικές εργασίες ...

Σε αυτό συμφωνούμε εν μέρει . Η έλλειψη/ύπαρξη ΜΟΝΟ της φυσικής άσκησης δεν προσφέρει τίποτα. Επίσης η καλή διατροφή απο μόνη της δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεται καλή διατροφή σε συνδυασμό με μπόλικη φυσική άσκηση.

 

 

Δεν είναι η κρητική διατροφή, αλλά οι αγροτικές εργασίες που έκανε ΟΛΗ η επαρχιώτικη Ελλάδα. Το γιατί διαφημίζουν ΜΟΝΟ την Κρήτη, ενώ, π.χ., στην βόρεια Ελλάδα (προς τα χωριά της Καστοριάς ή τα χωριά στην Δράμα, Σέρρες κτλ) βρίσκεις υπερήλικες συχνά πυκνά..

Το μοντέλο κρητικής διατροφής εφαρμόζεται προ δεκαετίας του 50-60. Στα ενδότερα και ορεινά της Ελλάδος το ελαιόλαδο δεν υπήρχε (ήταν ακριβό) και οι κάτοικοι ήταν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούν λίπος για τη μαγειρική τους. Τεράστια διαφορά. Αν σε ενοχλεί ο όρος «κρητική» δίαιτα μπορείς να την συγκρίνεις με περιοχές όπως η Καλαμάτα και η Μυτιλήνη. Για γλύκισμα είχαν τα χαρούπια και τα φρούτα (πορτΑκάλια). Μετά τη δεκαετία του 60 τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Σήμερα η κρητική διατροφή υπάρχει μόνο σαν ιδέα, σαν πακέτο αλλά στην πράξη δεν εφαρμόζεται.

 

 

Ίσα - ίσα, που στην Κρήτη με τόση παραγωγή από θερμοκήπια... ο υδροφόρος ορίζοντας δεν είναι και από τους καθαρότερους.

Και εδώ λάθος σύγκριση. Συγκρίνεις γενικά την κρητική δίαιτα με την σημερινή ποιότητα παραγωγής τροφίμων. Συγκρίσεις το νερό με την πέτρα. Εγώ ξέρω οτι όποτε κατεβαίνω Κρήτη τρώω ντομάτα που μυρίζει και εχει γεύση ντομάτας. Τρώω λάδι που κάνει πάρτυ στον ουρανίσκο μου. Τρώω αγγουράκι που δεν είναι σαν τσίχλα.Τρώω κρεμμύδι και είναι υπέροχο. Την στάκα την ξέρεις; Βέβαια όταν πήγα Βόλο έφαγα καταπληκτικό ψάρι, όταν πήγα λίμνη πλαστήρα μαμήθηκα να τρώω υπέροχες πίτες (χορτόπιτα, μπατσίνα, γαλατόπιτα, κλπ).

Τι θέλω να σου πω; Άλλο το προϊόν που κάνεις με την «κλασσική» παραγωγή και άλλο με τη μαζική. Αν ψωνίζεις απο «καλάθια» θα τρως σαβούρες.

 

 

Ίσα - ίσα, που στην Κρήτη με τόση παραγωγή από θερμοκήπια... ο υδροφόρος ορίζοντας δεν είναι και από τους καθαρότερους.

Τα ψάρια που τρως στην Αθήνα το γνωρίζεις οτι ερχονται απο Μαρόκο; Το σπορέλαιο το ξέρεις οτι ειναι απο τις πιο ηλίθιες τροφές που τρώμε; (ναι τρωω και εγω). Το εμφιαλωμένο νεράκι που πίνεις νομίζεις είναι καλύτερο απο το Αθηναϊκό νερό βρύσης; Μπορώ να γραψω σεντόνια.

 

 

Η συνταγή για υγιεινή διατροφή είναι να ακούς το σώμα σου και να το προλαβαίνεις να μην εξαντλείται από αποθέματα (να μην πεινάς δηλαδή).

Αυτό ισχύει για το νερό. Για τα υπολοιπα θρεπτικά στοιχεία τα πράγματα ειναι διαφορετικά. Άν τρως συνέχεια για να μην πεινας, σίγουρα θα καταντήσεις υπερβαρος. Το σώμα είναι προγραμματισμένο να «αποθηκεύει προληπτικά» για μελλοντικές δύσκολες στιγμές. Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για τακτική άσκηση.

 

 

Κάπνισμα, αλκοόλ (χαρτιά, γυναίκες και όπλα)... εάν είσαι με μέτρο, και δεν έχεις ιστορικό στην οικογένεια, δεν έχεις πρόβλημα.

ΟΛΕΣ οι καταχρήσεις είναι βλαπτικές. Τα χαρτιά τι σχέση έχουν με το θέμα συζήτησης;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ελαιόλαδο είναι καλό όταν είναι σε φυσιολογικές ποσότητες. Επίσης, τα τηγανητά, την τελευταία φορά που έλεγξα, δεν θεωρούνταν και τόσο καλά για την υγεία. Είτε τρως ξυλάγγουρα, είτε στάκα (btw, μπορεί κανείς να μας πει πόσο "υγιεινό" είναι το τηγανισμένο βούτυρο γάλακτος; = στάκα), είτε ακόμα και εάν βρίσκεις αυθεντικό λαδοτύρι, βουρβάσταχα κτλ... εάν τα πάντα είναι βασισμένα σε τσιγάρισμα δεν θαρρώ πως είναι και τόσο υγιεινά.

Πάμε τώρα να δούμε επιμέρους απαντήσεις...

 

Εδώ είσαι λάθος. Το ελαιόλαδο είναι μιας πρώτης τάξης πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών. Οι ποσότητες που αναφέρεις είναι υπερβολικές. Η κρητική διατροφή συμπεριλαμβάνει μπολικα λαχανικά, φρούτα, γιδοτύρι (διάφορες μορφές), ντάκος, ελαιόλαδο, ψάρι και κρέας.

 

Το ελαιόλαδο, όπως είπα, είναι καλό για την υγεία όταν είναι ΩΜΟ. Όταν το 90% από μπάμιες, αρακά κτλ γίνονται με λάδι και όχι χωρίς λάδι και νερό (αμπελομαγείρεμα όπως το λέγανε παλιά στην Πελοπόννησο) αλλά με ΤΣΙΓΑΡΙΣΜΑ ενός ποτηριού λαδιού και αυτό θεωρείται υγιεινό και "καλή κρητική διατροφή"... μάλλον κάτι χάνω και σίγουρα εγώ δεν θα πάρω.

 

Και καθόλου υπερβολικές. Όταν σε σαλάτα μπαίνουν 2 ποτήρια λάδι και παίζει και μπόλικο ψωμί.. να χαρώ "υγιεινή κρητική διατροφή" με αγγουράκι Ιεράπετρας... που πάω στοίχημα ότι δεν έχεις μπει ποτέ σε θερμοκήπιο και δεν έχεις δει τι φάρμακα έχουν.

 

 

Σε αυτό συμφωνούμε εν μέρει . Η έλλειψη/ύπαρξη ΜΟΝΟ της φυσικής άσκησης δεν προσφέρει τίποτα. Επίσης η καλή διατροφή απο μόνη της δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεται καλή διατροφή σε συνδυασμό με μπόλικη φυσική άσκηση.

 

Μόνο που καλή άσκηση έχουν και στην Λήμνο και στην Νιο, και στο Θιάκη, και στην Κάρπαθο και και και αλλά και μία χαρά προϊόντα έχουν. Άρα, πάει η "υγιεινή κρητική διατροφή" και μένει ο "υγιεινός τρόπος ζωής".

 

 

Το μοντέλο κρητικής διατροφής εφαρμόζεται προ δεκαετίας του 50-60. Στα ενδότερα και ορεινά της Ελλάδος το ελαιόλαδο δεν υπήρχε (ήταν ακριβό) και οι κάτοικοι ήταν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούν λίπος για τη μαγειρική τους. Τεράστια διαφορά. Αν σε ενοχλεί ο όρος «κρητική» δίαιτα μπορείς να την συγκρίνεις με περιοχές όπως η Καλαμάτα και η Μυτιλήνη. Για γλύκισμα είχαν τα χαρούπια και τα φρούτα (πορτΑκάλια). Μετά τη δεκαετία του 60 τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Σήμερα η κρητική διατροφή υπάρχει μόνο σαν ιδέα, σαν πακέτο αλλά στην πράξη δεν εφαρμόζεται.

 

Α μπράβο. Άρα, για μία ακόμα φορά πάει η "υγιεινή κρητική διατροφή" και μιλάμε για "υγιεινό τρόπο ζωής".

 

 

Και εδώ λάθος σύγκριση. Συγκρίνεις γενικά την κρητική δίαιτα με την σημερινή ποιότητα παραγωγής τροφίμων. Συγκρίσεις το νερό με την πέτρα. Εγώ ξέρω οτι όποτε κατεβαίνω Κρήτη τρώω ντομάτα που μυρίζει και εχει γεύση ντομάτας. Τρώω λάδι που κάνει πάρτυ στον ουρανίσκο μου. Τρώω αγγουράκι που δεν είναι σαν τσίχλα.Τρώω κρεμμύδι και είναι υπέροχο. Την στάκα την ξέρεις; Βέβαια όταν πήγα Βόλο έφαγα καταπληκτικό ψάρι, όταν πήγα λίμνη πλαστήρα μαμήθηκα να τρώω υπέροχες πίτες (χορτόπιτα, μπατσίνα, γαλατόπιτα, κλπ).

Τι θέλω να σου πω; Άλλο το προϊόν που κάνεις με την «κλασσική» παραγωγή και άλλο με τη μαζική. Αν ψωνίζεις απο «καλάθια» θα τρως σαβούρες.

 

Και από πότε το ψημένο - τηγανισμένο (για κακή/καλή σου τύχη, όχι μόνο ξέρω την στάκα αλλά φτιάχνω κιόλας, όποτε μπορώ) βούτυρο γάλακτος θεωρείται "υγιεινή διατροφή" ;

 

Άρα, για μία ακόμα φορά.. πάει η "κρητική" και μένει ο "τρόπος".

 

 

Τα ψάρια που τρως στην Αθήνα το γνωρίζεις οτι ερχονται απο Μαρόκο; Το σπορέλαιο το ξέρεις οτι ειναι απο τις πιο ηλίθιες τροφές που τρώμε; (ναι τρωω και εγω). Το εμφιαλωμένο νεράκι που πίνεις νομίζεις είναι καλύτερο απο το Αθηναϊκό νερό βρύσης; Μπορώ να γραψω σεντόνια.

 

Ψάρια δεν τρώω στην Αθήνα... οπότε δεν μπορώ να σου πω τι και πως. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι μπορεί να έχεις 5 - 10 ντομάτες να κερνάς περαστικούς (για να το παίζεις μάγκας, όπως κάνουν οι κρητικοί) αλλά για όλη την χρονιά δεν σου φτάνουν. Θα πάρεις και το αγγουράκι Ιεράπετρας. Εάν έχεις μελίσσια, θα βάλεις και το φαρμακάκι σου για τις αρρώστιες. Θα ρίξεις και λίγο φαρμακάκι στο σταφύλια, πριν τα πατήσεις, για να μην βγάλουν μύκητες μέχρι να τα πατήσεις κτλ κτλ κτλ.

 

Το θέμα όμως, στην δική μου απάντηση, δεν είναι τι τρώμε και τι όχι αλλά ότι ο μύθος της κρητικής διατροφής είναι απλά παραμύθι. Μία χαρά υγιεινή διατροφή έχουν και στις περιοχές που ανέφερες (νότια Πελοπόννησος, Μυτιλήνη κτλ). Άρα, δεν υπάρχει η "κρητική" αλλά ο "τρόπος".

 

 

Αυτό ισχύει για το νερό. Για τα υπολοιπα θρεπτικά στοιχεία τα πράγματα ειναι διαφορετικά. Άν τρως συνέχεια για να μην πεινας, σίγουρα θα καταντήσεις υπερβαρος. Το σώμα είναι προγραμματισμένο να «αποθηκεύει προληπτικά» για μελλοντικές δύσκολες στιγμές. Επίσης δεν ανέφερες τίποτα για τακτική άσκηση.

 

Και για το φαΐ ισχύει. Για αυτό λένε για "μικρά και τακτικά γεύματα". Ναι, για άσκηση δεν ανέφερα...

 

 

ΟΛΕΣ οι καταχρήσεις είναι βλαπτικές. Τα χαρτιά τι σχέση έχουν με το θέμα συζήτησης;

 

Με ρωτάς τι σχέση έχουν τα χαρτιά (και οι γυναίκες και τα όπλα) όταν έχεις αλκοόλ και κάπνισμα; Μα ρωτάνε τέτοια πράματα;

 

Και για να μην παρεξηγηθεί η απάντηση... το κύριο point μου είναι ότι μία χαρά υγιεινή διατροφή κάνουν και στην Καλαμάτα και εν γένει στην επαρχία της Ελλάδας. Μπορεί να μην έχουν ελαιόλαδο... αλλά έχουν και άλλες θερμοκρασίες και άλλες συνθήκες (εργασίας και διαβίωσης). Οπότε, νισάφι πια με την ψευτο-μόδα της Κρήτης... ας είχαν και οι άλλες περιοχές της Ελλάδας τόσους διαπλεκόμενους, τόσα λαμόγια και τόσους εγκληματίες και θα βλέπατε και εκεί διαφήμιση και "αντρειοσύνη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω Coconut oil και Swedish bitters, acai, maca, green tea και πολλά βότανα.

 

Η μεσογειακή διατροφή είναι γενικά αρκετά υγιεινή...

  • Άφθονα λαχανικά (μπρόκολο, μαρούλι, λάχανο, σπανάκι, καρόττα κ.α), φρούτα (αχλάδια, μήλα, πορτοκάλια, δαμάσκηνα, ροδάκινα, ακτινίδια κ.α), δημητριακά (εμένα μ αρέσει πολύ και η βρώμη για πρωινό με λίγο γάλα), όσπρια, καμιά πατάτα ως κυρίως γεύμα ή συνοδεία με άλλα φαγητά και καλύτερα να προτιμάς προιόντα ολικής άλεσης ψωμί ή ζυμαρικά.
  • 2-3 φορές τη βδομάδα οποσδήποτε θαλασσινά (σαρδέλες, σκουμπρί, γάβρος, σολομός, τόνος) για τα υπερπολύτιμα Ω3 λιπαρά οξεά τους αλλά και τα υπόλοιπα ψάρια βάζε τα στο πιάτο σου συχνά. Με την ίδια συχνότητα τρώγε πουλερικά και αβγά, ειδικά γαλοπούλα είναι τίγκα στην πρωτεϊνη αλλά και κανονικό κοτόπουλο καλό είναι.
  • Γαλακτοκομικά (γάλα, τυρί, γιαούρτι) επίσης μέσα, αλλά με μέτρο... Σοβαρή πηγή ασβεστίου, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, δεν γίνεται να βγουν εντελώς από τη διατροφή.
  • Μην υποτιμάς τους ξηρούς καρπούς είναι άκρως ευεργετικοί για την υγεία και κυρίως για την καρδιά... Αμύγδαλα, καρύδια και φουντούκια...Με μέτρο όμως και αυτά (δλδ μια κλειστή χούφτα την ημέρα είναι καλά)
  • Κόκκινο κρέας 2-3 φορές το μήνα.
  • Σε όλες τις μερίδες φαγητού επιβάλλεται μια κουταλιά ελαιόλαδο, όπως και στις σαλάτες (κλασσικά ντομάτα, αγγουράκι και κρεμμυδάκι)
  • Μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί όχι μόνο δεν βλάπτει αλλά λειτουργεί και ως αντιοξειδοτικό, πάντα όμως να συνοδεύεται μαζί με φαγητό.

Φαστ φουντ, πιτόγυρα, τηγανητά της κακιάς ώρας, μαργαρίνες, πίτσες, ποτά, μπύρες με το κιλό και οποσδήποτε γλυκά, όσο νόστιμα και αν είναι τα άτιμα, τα ξεχνάς αν θες να λες ότι κάνεις υγιεινή διατροφή, αλλά και για να δεις αποτελέσματα. Επίσης περιόρισε το αλάτι όσο μπορείς.

 

Α προσωπικά έχω βγάλει και τη ζάχαρη τελείως έξω από τη διατροφή μου και την έχω αντικαταστήσει με μια κουταλιά μέλι σε κάνα ροφημα. πχ στο πράσινο τσαι που είναι και λιποδιαλυτικό πέρα απ΄οτα υπόλοιπα θετικά που προσφέρει...

 

Προσωπικά αυτά προσπαθώ να ακολουθώ όσο μπορώ, έστω τα σπιτικά φαγητά που φτιάχνει η μάνα μου ή εγώ καμιά φορά που μαγειρεύω πάνω κάτω σε αυτά κινούμαι. Και επίσης 3-4 φορές τη βδομάδα πάω για τρέξιμο.

 

Το αποτέλεσμα:

-5 κιλά. Νιώθω πολύ όμορφα με τον εαυτό μου και έχω διώξει περιττό λίπος εδώ και 1 μήνα που το τηρώ. Μην φανταστείτε και 6 pack έτσι αλλά καμία σχέση με πριν που έτρωγα μισό κιλό γλυκά και πιτόγυρα 2-3 φορές τη βομάδα.... Ακόμα και στην εμφάνιση δείχνω διαφορετικά και νιώθω ότι έχω ενέργεια.

 

Τώρα όσον αφορά τη κρητική κουζίνα...

Η κρητική κουζίνα είναι μεσογειακή δηλαδή πολύ υγιεινή. Αλλά ρε παιδιά 3 φορές που έχω πάει στο νησί είδα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Καταρχάς οι ντόπιοι στην κουζίνα τους βάζουνε άφθονο κρέας, πολύ ποτό και ακόμα και τα πιο light πχ ντάκους και σαλάτες τα κάνουνε να κολυμπάνε στα λάδια και στα τυριά... Είπαμε... Σε άλλα μέρη ή νησιά πχ μπορεί αλλά στην Κρήτη εγώ δεν είδα υγιεινή διατροφή, εκτός και αν έπεσα στην περίπτωση... Νομίζω διαφήμιση είναι περισσότερο η διατροφή των Κρητικών, βέβαια δεν λέω ότι τρώνε και βρωμιές...

 

Υγ: Δεν έχω κατι με τους Κρητικούς προς θεού ούτε θέλω να τους μειώσω, τα παιδιά από την Κρήτη ξέρουν σίγουρα καλύτερα από εμένα.. Απλά εγώ αυτά διαπίστωσα... Τώρα τι να πω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά τη κρητική κουζίνα...

Η κρητική κουζίνα είναι μεσογειακή δηλαδή πολύ υγιεινή. Αλλά ρε παιδιά 3 φορές που έχω πάει στο νησί είδα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Καταρχάς οι ντόπιοι στην κουζίνα τους βάζουνε άφθονο κρέας, πολύ ποτό και ακόμα και τα πιο light πχ ντάκους και σαλάτες τα κάνουνε να κολυμπάνε στα λάδια και στα τυριά... Είπαμε... Σε άλλα μέρη ή νησιά πχ μπορεί αλλά στην Κρήτη εγώ δεν είδα υγιεινή διατροφή, εκτός και αν έπεσα στην περίπτωση... Νομίζω διαφήμιση είναι περισσότερο η διατροφή των Κρητικών, βέβαια δεν λέω ότι τρώνε και βρωμιές...

 

Υγ: Δεν έχω κατι με τους Κρητικούς προς θεού ούτε θέλω να τους μειώσω, τα παιδιά από την Κρήτη ξέρουν σίγουρα καλύτερα από εμένα.. Απλά εγώ αυτά διαπίστωσα... Τώρα τι να πω...

 

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι όταν μεγάλωναν οι γονείς μου (δεκαετίες του '50 και του '60) κρέας έτρωγαν μία φορά το μήνα. Και αυτό το έκαναν όλοι - και στα αγροτικά και στα κτηνοτροφικά χωριά. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι αυτό. Επίσης ξέρω ότι έτρωγαν πολλά όσπρια, πολλά χόρτα, γαλακτοκομικά προϊόντα (κυρίως στα κτηνοτροφικά χωριά), πολλά λαχανικά, πολλά φρούτα (κυρίως στα αγροτικά χωριά) και πολλά ψάρια (κυρίως στα παραθαλάσσια χωριά). Το κρέας ήταν σχεδόν ανύπαρκτο.

Άλλο που ξέρω είναι ότι μέχρι τη δεκαετία του '70 οι ελιές (άρα και το λάδι) ήταν ελάχιστες. Καμία σχέση με τώρα, που δεν υπάρχει τετραγωνικό μέτρο χωρίς ελιές. [Τα χωράφια ήταν γεμάτα από διάφορα σπαρτά (σιτάρι, όσπρια, αμπέλια κλπ)]. Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

Άμα έρθεις Κρήτη τώρα, η παραπάνω διατροφή που είπα δεν υπάρχει πουθενά. Ανήκει στην ιστορία. Αυτήν όμως εννοούμε όταν λέμε κρητική διατροφή. Δηλαδή μέχρι και τη δεκαετία του '70 θα έλεγα εγώ χοντρικά, που μετά σιγά σιγά μπήκαμε σε άλλη φάση (ξεκίνησε μαζική αστικοποίηση με όλα τα παρεπόμενα, δηλαδή αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες, στην οικονομική κατάσταση, στις δουλειές, στον γενικότερο τρόπο ζωής κλπ. κλπ.) και προφανώς επηρεάστηκε και η επαρχία.

Και για την άσκηση δεν το συζητάμε. Παλιά δεν υπήρχε χοντρός άνθρωπος. Έπρεπε να ψάξεις πολύ για να βρεις. Τώρα είναι δύσκολο το ανάποδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, καλη η διατροφη, η ακηση κτλ αλλα ενα πραμα σε σκοτωνει πιο γρηγορα απο την χοληστερινη, τον διαβητη κ.α. κι αυτο ειναι το αγχος. αν δεν εχεις αγχος θα ζησεις 200 χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...