Προς το περιεχόμενο

Μακροζωία - Προιόντα που προτείνετε για υγιεινή διατροφή


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα έρθεις Κρήτη τώρα, η παραπάνω διατροφή που είπα δεν υπάρχει πουθενά. Ανήκει στην ιστορία. Αυτήν όμως εννοούμε όταν λέμε κρητική διατροφή. Δηλαδή μέχρι και τη δεκαετία του '70 θα έλεγα εγώ χοντρικά, που μετά σιγά σιγά μπήκαμε σε άλλη φάση (ξεκίνησε μαζική αστικοποίηση με όλα τα παρεπόμενα, δηλαδή αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες, στην οικονομική κατάσταση, στις δουλειές, στον γενικότερο τρόπο ζωής κλπ. κλπ.) και προφανώς επηρεάστηκε και η επαρχία.

Και για την άσκηση δεν το συζητάμε. Παλιά δεν υπήρχε χοντρός άνθρωπος. Έπρεπε να ψάξεις πολύ για να βρεις. Τώρα είναι δύσκολο το ανάποδο.

 

το θέμα είναι όμως... πως αυτό που "εννοείται όταν λέτε κρητική διατροφή" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Γιατί εάν ήταν κρητική, τότε δεν θα την συναντούσες αλλού. Όπως επίσης, εάν ήταν κρητική διατροφή, στην Κρήτη δεν θα καλλιεργούσαν κατά 99% ελιές από Πελοπόννησο.

 

Το ότι ο περισσότερος κόσμος ΠΛΕΟΝ την ονομάζει κρητική διατροφή είναι αποτέλεσμα της ψευτο-μόδας με την Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μεσογειακή διατροφή είναι γενικά αρκετά υγιεινή...

  • Άφθονα λαχανικά (μπρόκολο, μαρούλι, λάχανο, σπανάκι, καρόττα κ.α), φρούτα (αχλάδια, μήλα, πορτοκάλια, δαμάσκηνα, ροδάκινα, ακτινίδια κ.α), δημητριακά (εμένα μ αρέσει πολύ και η βρώμη για πρωινό με λίγο γάλα), όσπρια, καμιά πατάτα ως κυρίως γεύμα ή συνοδεία με άλλα φαγητά και καλύτερα να προτιμάς προιόντα ολικής άλεσης ψωμί ή ζυμαρικά.
  • 2-3 φορές τη βδομάδα οποσδήποτε θαλασσινά (σαρδέλες, σκουμπρί, γάβρος, σολομός, τόνος) για τα υπερπολύτιμα Ω3 λιπαρά οξεά τους αλλά και τα υπόλοιπα ψάρια βάζε τα στο πιάτο σου συχνά. Με την ίδια συχνότητα τρώγε πουλερικά και αβγά, ειδικά γαλοπούλα είναι τίγκα στην πρωτεϊνη αλλά και κανονικό κοτόπουλο καλό είναι.
  • Γαλακτοκομικά (γάλα, τυρί, γιαούρτι) επίσης μέσα, αλλά με μέτρο... Σοβαρή πηγή ασβεστίου, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, δεν γίνεται να βγουν εντελώς από τη διατροφή.
  • Μην υποτιμάς τους ξηρούς καρπούς είναι άκρως ευεργετικοί για την υγεία και κυρίως για την καρδιά... Αμύγδαλα, καρύδια και φουντούκια...Με μέτρο όμως και αυτά (δλδ μια κλειστή χούφτα την ημέρα είναι καλά)
  • Κόκκινο κρέας 2-3 φορές το μήνα.
  • Σε όλες τις μερίδες φαγητού επιβάλλεται μια κουταλιά ελαιόλαδο, όπως και στις σαλάτες (κλασσικά ντομάτα, αγγουράκι και κρεμμυδάκι)
  • Μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί όχι μόνο δεν βλάπτει αλλά λειτουργεί και ως αντιοξειδοτικό, πάντα όμως να συνοδεύεται μαζί με φαγητό.

Φαστ φουντ, πιτόγυρα, τηγανητά της κακιάς ώρας, μαργαρίνες, πίτσες, ποτά, μπύρες με το κιλό και οποσδήποτε γλυκά, όσο νόστιμα και αν είναι τα άτιμα, τα ξεχνάς αν θες να λες ότι κάνεις υγιεινή διατροφή, αλλά και για να δεις αποτελέσματα. Επίσης περιόρισε το αλάτι όσο μπορείς.

 

Α προσωπικά έχω βγάλει και τη ζάχαρη τελείως έξω από τη διατροφή μου και την έχω αντικαταστήσει με μια κουταλιά μέλι σε κάνα ροφημα. πχ στο πράσινο τσαι που είναι και λιποδιαλυτικό πέρα απ΄οτα υπόλοιπα θετικά που προσφέρει...

 

Προσωπικά αυτά προσπαθώ να ακολουθώ όσο μπορώ, έστω τα σπιτικά φαγητά που φτιάχνει η μάνα μου ή εγώ καμιά φορά που μαγειρεύω πάνω κάτω σε αυτά κινούμαι. Και επίσης 3-4 φορές τη βδομάδα πάω για τρέξιμο.

 

Το αποτέλεσμα:

-5 κιλά. Νιώθω πολύ όμορφα με τον εαυτό μου και έχω διώξει περιττό λίπος εδώ και 1 μήνα που το τηρώ. Μην φανταστείτε και 6 pack έτσι αλλά καμία σχέση με πριν που έτρωγα μισό κιλό γλυκά και πιτόγυρα 2-3 φορές τη βομάδα.... Ακόμα και στην εμφάνιση δείχνω διαφορετικά και νιώθω ότι έχω ενέργεια.

 

Τώρα όσον αφορά τη κρητική κουζίνα...

Η κρητική κουζίνα είναι μεσογειακή δηλαδή πολύ υγιεινή. Αλλά ρε παιδιά 3 φορές που έχω πάει στο νησί είδα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Καταρχάς οι ντόπιοι στην κουζίνα τους βάζουνε άφθονο κρέας, πολύ ποτό και ακόμα και τα πιο light πχ ντάκους και σαλάτες τα κάνουνε να κολυμπάνε στα λάδια και στα τυριά... Είπαμε... Σε άλλα μέρη ή νησιά πχ μπορεί αλλά στην Κρήτη εγώ δεν είδα υγιεινή διατροφή, εκτός και αν έπεσα στην περίπτωση... Νομίζω διαφήμιση είναι περισσότερο η διατροφή των Κρητικών, βέβαια δεν λέω ότι τρώνε και βρωμιές...

 

Υγ: Δεν έχω κατι με τους Κρητικούς προς θεού ούτε θέλω να τους μειώσω, τα παιδιά από την Κρήτη ξέρουν σίγουρα καλύτερα από εμένα.. Απλά εγώ αυτά διαπίστωσα... Τώρα τι να πω...

 

 

 

τρωω μπεικονια, κρεμα γαλακτος, τυρια, αυγα, πρασινα λαχανικα, κρεας, ψαρι. απο xl πηγα σε l σε κατι βδομαδες. 0 ασκηση, 0 ελεγχος θερμιδων, απλα λιγοτερο απο 20 γραμμαρια υδατανθρακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι ότι όταν μεγάλωναν οι γονείς μου (δεκαετίες του '50 και του '60) κρέας έτρωγαν μία φορά το μήνα. Και αυτό το έκαναν όλοι - και στα αγροτικά και στα κτηνοτροφικά χωριά. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι αυτό. Επίσης ξέρω ότι έτρωγαν πολλά όσπρια, πολλά χόρτα, γαλακτοκομικά προϊόντα (κυρίως στα κτηνοτροφικά χωριά), πολλά λαχανικά, πολλά φρούτα (κυρίως στα αγροτικά χωριά) και πολλά ψάρια (κυρίως στα παραθαλάσσια χωριά). Το κρέας ήταν σχεδόν ανύπαρκτο.

Σωστός. Τα ίδια μου έχουν πει γονείς και συγγενείς.

 

 

Άλλο που ξέρω είναι ότι μέχρι τη δεκαετία του '70 οι ελιές (άρα και το λάδι) ήταν ελάχιστες. Καμία σχέση με τώρα, που δεν υπάρχει τετραγωνικό μέτρο χωρίς ελιές. [Τα χωράφια ήταν γεμάτα από διάφορα σπαρτά (σιτάρι, όσπρια, αμπέλια κλπ)].

Εξαρτάται απο την περιοχή. Στη δική μου περιοχή τα ελαιόδεντρα υπήρχαν σε μεγάλους αριθμούς απο πολύ πριν το 70. Έτσι μου εχουν πει.

 

 

το θέμα είναι όμως... πως αυτό που "εννοείται όταν λέτε κρητική διατροφή" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Γιατί εάν ήταν κρητική, τότε δεν θα την συναντούσες αλλού. Όπως επίσης, εάν ήταν κρητική διατροφή, στην Κρήτη δεν θα καλλιεργούσαν κατά 99% ελιές από Πελοπόννησο.

 

Το ότι ο περισσότερος κόσμος ΠΛΕΟΝ την ονομάζει κρητική διατροφή είναι αποτέλεσμα της ψευτο-μόδας με την Κρήτη.

Ονομάστηκε κρητική προφανώς για συγκυριακούς λόγους (συγκέντρωνε τα περισσότερα στοιχεία της θετικής διατροφής, ο κόσμος εύκολα θυμάται την Κρήτη, μαρκετινγκ, κλπ, κλπ). Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν είναι κρητική διατροφή. Αν εσύ θες να την λες μεσογειακή διατροφή κανένας δεν θα σε κρίνει. Θες να την λες καλαματιανή διατροφή; Και πάλι κανενας δεν θα σε κρίνει.

 

 

Timonkaipumpa διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Διακρίνω κάποια ψήγματα εμπάθειας ενάντια στην γενικότερη έννοια «Κρήτη» ; Μήπως υπήρξε κάτι που σε έκανε να κατηγοριοποιήσεις όλους τους κρητικούς σαν κάτι αρνητικό; Καμία μη-μου-άπτου Χανιώτισσα; Κανένας γρόθος δεκανέας στο στρατό; Θες να το μοιραστείς μαζί μας για να λήξει η παρεξήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν τους κατηγοριοποιώ εγώ... οι ίδιοι το κάνουν και επαυξάνουν κάτι δηλώσεις σαν και τις δικές σου.

 

Οπότε, δεν βρίσκω καμία παρεξήγηση... εκτός και εάν εσύ συνεχίσεις την καραμελίτσα με τις και καλά κακές αναμνήσεις, την οποία πιπιλάνε πλήθος κρητικοί και λοιποί που είναι αρκετά στόκοι για να θέλανε να είναι κρητικοί.

 

 

 

Και on topic, κρητική διατροφή την ονομάσανε διάφοροι που θέλουν να μαρκετάρουν την Κρήτη. Και λυπούμαι αυτούς που το μόνο που βλέπουν και τους νοιάζει είναι η κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 

 

 

 

Δεν τους κατηγοριοποιώ εγώ... οι ίδιοι το κάνουν και επαυξάνουν κάτι δηλώσεις σαν και τις δικές σου.

 

Οπότε, δεν βρίσκω καμία παρεξήγηση... εκτός και εάν εσύ συνεχίσεις την καραμελίτσα με τις και καλά κακές αναμνήσεις, την οποία πιπιλάνε πλήθος κρητικοί και λοιποί που είναι αρκετά στόκοι για να θέλανε να είναι κρητικοί.

 

 

 

Περαστικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa το θέμα είναι υγιεινή όχι αδυνατιστική τροφή. Που σημαίνει ότι μπορεί να έχασες κιλά, αλλά με οργανισμό τίγκα στην κρέμα γάλακτος και (υποθέτω δεν γνωρίζω) μη τονωμένο μυϊκό σύστημα δεν θα τη συνιστούσα σε άλλους τη συγκεκριμένη διατροφή.

 

 

isay μην ασχολείσαι. Ο συγκεκριμένος είχε μπει σε άσχετο με την Κρήτη topic, είχε αρχίσει πάλι το παραλήρημα με τους Κρητικούς χωρίς να διαβάσει καν τι συζητούσαν, τον διόρθωσαν ότι μιλάνε για κάτι τελείως άκυρο κι απάντησε "οκ συγγνώμη, αλλά αυτό με τους Κρητικούς ισχύει".

 

 

Έχει τερματίσει το κομπλεξόμετρο μαζί με κάτι άλλους.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa το θέμα είναι υγιεινή όχι αδυνατιστική τροφή. Που σημαίνει ότι μπορεί να έχασες κιλά, αλλά με οργανισμό τίγκα στην κρέμα γάλακτος και (υποθέτω δεν γνωρίζω) μη τονωμένο μυϊκό σύστημα δεν θα τη συνιστούσα σε άλλους οργανισμούς τη συγκεκριμένη διατροφή.

 

το σωμα δεν ειναι φτιαγμενο για να λειτουργει σωστα με γεωργικα προιοντα, μιας και αυτο ειναι κατι που εχουμε εδω και 15-20000 χρονια. Τα δε φρουτα που λενε ολοι να τρως ειναι χαλια πλεον, μιας και ειναι φτιαγμενα για να ειναι πιο γλυκα. Δεν εχει καμια σχεση το πορτοκαλι του τωρα με το πριν 30 χρονια.

Επειδη πριν απο λιγο καιρο ημουν νοσοκομειο για αυτο που ειχα παθει, εκανα εξετασεις αιματος καθε μερα. Μου ειπανε οτι ολα ηταν αψογα. Ειχα προβλημα με λιγο αυξημενη πιεση προτου αρχισω και τωρα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και λοιποί που είναι αρκετά στόκοι για να θέλανε να είναι κρητικοί.

 

Συμφωνώ! Περαστικά σε όσους είναι Κρητικοί. Καλά τα λες.

 

χαχαχαχαα πωπω σαπίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ίδια απορία έχω και γώ.....αν τον δεις στο requiem for a dream μοιάζει για 15χρονο όπως επίσης αν δεiς πως εμφανίζεται με τους 30 seconds to mars.....ο αδερφός του πάντως είναι νορμάλ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο π**στης θα μου πει κανένας πως είναι έτσι στα 40 ?!

 

jared-leto-2012-pictures-5019.jpg

 

κρεμες, φοτοσοπ και αποχη απο το σεξ για να μην χανει την παιδικοτητα απο το βλεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρωω μπεικονια, κρεμα γαλακτος, τυρια, αυγα, πρασινα λαχανικα, κρεας, ψαρι. απο xl πηγα σε l σε κατι βδομαδες. 0 ασκηση, 0 ελεγχος θερμιδων, απλα λιγοτερο απο 20 γραμμαρια υδατανθρακες.

 

Αγαπητέ Τούφα,

άλλο υγιεινή διατροφή και άλλο χάνω κιλά. Το έγραψα και σε ένα άλλο τόπικ ότι θέλει ισορροπία η διατροφή για να είναι υγιεινή και σωστή. Γι αυτό έγραψα και τροφές που επιτρέπονται με συχνότητα. Αν ήταν πχ να βγάζαμε έξω τελείως το κρέας και να τρώγαμε κάθε μέρα θαλασσινά με μισό κιλό αμύγδαλα ζήτω που καήκαμε. Χρειάζεται απ' όλα ο οργανισμός, αλλά με μέτρο... Όμως τα fast food, τα τηγανητά, οι κρέμες, τα γλυκά και οι σάλτσες όσο πεντανόστιμα και αν είναι μόνο αρνητικά και θερμίδες δίνουν, επομένως τα πετάμε έξω από τη διατροφή μας. Οι σαλάτες πάντως και τα λαχανικά είναι καλό να υπάρχουν σχεδόν καθημερινά στα γεύματα μας.

 

Επομένωςκαι στη δική σου περίπτωση έχασες μεν κιλά αλλά πήρες κακής ποιότητας θρεπτικά συστατικά. Το ίδιο μπορεί να κάνει και κάποιος που θα τη βγάζει όλη μέρα με μια φέτα μαρμελάδα σε ψωμί το πρωί, 1 κομμάτι πίτσα το μεσημέρι με λίγη μπύρα και 2 σουβλάκια το βράδυ. Πολύ πιθανό να δει τη ζυγαριά να πέφτει μέρα με τη μέρα, ειδικά αν έχει καλό μεταβολισμό αλλά στην ουσία παίρνει σκουπίδια και μόνο κακό κάνει στην υγεία του...

Το ίδιο και κάτι γυναίκες που όλη τη μέρα τη βγάζουνε με μήλα,γιαούρτια και 2 ντομάτες. Κιλά θα χάσουν αλλά το σίδηρο και ο αιματοκρίτης τους θα πάει στο μηδέν και σύντομα θα έχουν τάσεις λιποθυμίας....

Επεξ/σία από vk13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις την εντυπωση οτι πρεπει να κανουμε διαιτα για να δουμε τον αιματοκριτη και τον σιδηρο στο πατο; στον πατο ειναι ουτως η αλλως λογο περιοδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...