Προς το περιεχόμενο

Νέες πληροφορίες για τα πρώτα Windows RT συστήματα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και παλι' date='λογο των atom,τα RT δε υπερεχουν ουτε σε αυτονομια,ουτε σε βαρος,ουτε σε θερμοκρασιες(δεν εχουν ουτε ανεμηστηρακια)και πιστευω,ουτε σε τιμη!

Και υποστηριζουν κανονικοτατα ολη την x86 κληρονομιά!

Οποταν παλι χολενει,εναντι των 8!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia[/quote']

Καταλαβαίνω τι λες, αλλα μην είσαι σίγουρος ούτε και γι αυτό. Οι atom δεν έχουν καλυτερη αυτονομια σε σχεση με τους επεξεργαστές που θα τρέχουν rt. Και κατσε να δουμε αν θα σέρνονται σε x86 εφαρμογές.. Στην πραγματικότητα το μεγαλο πλεονέκτημα των full win 8 tablet, ειναι ότι θα τρέχουν και απλές x86 εφαρμογές. Οπότε εξ αρχης θα έχεις τεραστία ποικιλία εφαρμογών. Κάτι που δεν θα έχουν τα rt απο την πρώτη στιγμή.

Σε βάθος χρόνου όμως, αν τα rt πετύχουν στην αγορα δεν ξέρω ποσοι θα αγοράζουν full 8. Αυτό που ολοι θέλουν σε ταμπλέτες ειναι να δουλεύουν εφαρμογές φτιαγμένες για ταμπλέτες δηλ για δάχτυλά και όχι ποντίκι. Θα μπορείς με τα full 8 να τρέχεις εξ αρχης πχ photoshop, αλλα στην πραξη δε θα βολευει καθόλου. Τα μενου που εχει θέλουν ποντίκι. Οκ σε ανάγκη τα δουλεύεις και με δάχτυλο, αλλα η εμπειρια χρησης παει περίπατό. Αν αργότερα βγει photoshop με μενου για δάχτυλά , πληρως δυνατοτήτων και τρεχει σε rt, και αν αυτό συμβαίνει σχεδόν για ολες τις εφαρμογές, γιατί να παρει κάποιος full win 8;

Ασε που η rt αναμένεται να εχει και αλλα συν όπως πχ άμεσο shutdown / power on, κάτι που στα full δεν θα ειναι τόσο άμεσο, ή 15 μερες αυτονομια σε hibernation. Στοιχειά σημαντικά στη φορητοτητα..

Με λίγα λογια μακροχρόνια, η microsoft μάλλον τα rt θέλει να επιβάλει στις ταμπλέτες, και μονο βραχυχρόνια η full win 8 version θα παιξει το ρολο της "γέφυρας" ανάμεσα σε αυτούς τους 2 κόσμους.

Αυτό λεει η θεωρια. Η πραξη μπορεί να αποδειχθεί πολυ διαφορετική.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ενα μηχάνημα που θά μπορεί να μετατρεπεται απο ταπλετ σε λαπτοπ,το desktop ui,θά παίξει συμαντικο ρόλο!

Όσο για την αυτονομια,η intel δηλώνει οτι έχουν καλύτερη αυτονομια,απο τούς arm.

Το αν θα ισχυσει αυτο ,θά το δούμε σε λιγους μήνες.

Τώρα για το μέλλον έχουμε πολλή καιρό μπροστά μας!

Το θέμα,είναι ότι η ms δούλεψε πολλά χρονιά πάνω στο touch του desktop,και δε νωμιζω να το απομακρινει έτσι εύκολα!

Για μένα το να δουλέψω στο desktop με το touch,με τα 8 έχει γίνει πλέων παιχνιδάκι.Αυτο φυσικά δε σημενει ότι θα είναι τόσο εύκολο για όλους,άλλα δε θά είναι "ακαταλληλο" οπως όπως ήταν τα προηγουμενα λογισμικα!

 

Υ.Γ.Να στο θεσω,αλλιως!

Αν η εξεληξη θελει τους περισσοτερους απο μας,να εχουμε ενα ταπλετ συνέχεια μαζι μας και στο γραφειο μια οθονη, mouse και keyboard,τοτε η τα title apps,οπως ειναι σημερα,σιγουρα θα τα βρουν σκουρα σε μια desktop χρηση!

Με αλλα λογια οσα title apps και να αποκτησουν σ'αυτα τα 3-4 χρονια,ο συνδιασμος desktop&tablet,θα ειναι παντα πιο ελκιστικος και πιο συμφερον,απο ενα απλο tablet!;)

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητα χρόνο με το χρόνο έχουν μεγαλύτερες οθόνες με μεγαλύτερη ανάλυση. Δεν βλέπω τον λόγο να μην τρέχουν windows rt στο μέλλον. Η διάφορες μεταξύ pads και κινητών έχει να κάνει μόνο στην διαγώνιο της οθόνης. Αν η Microsoft δεν κάνει κάτι ενιαίο και κρατήσει στην ουσία ένα λειτουργικο σε διαφορετικές εκδόσεις μόνο και μόνο για το μέγεθος της οθόνης, θα είναι fail...

Δεν καταλαβαίνω την διάφορα των pads απο τα κινητα ώστε να δικαιολογείται διαφορετικό λειτουργικο....(wp8 = windows rt)

Όσο για τα tablet ποτε δεν είχαν την επιτυχία των pads και ούτε πρόκειται να την έχουν όσο και να βελτιωθεί το λειτουργικό.

Tablet προϋπήρχαν πολυ πριν το iPad αλλα μόνο που το iPad δεν είναι tablet ώστε να έχει την ίδια τύχη. Η σύγκριση των pads με τα tablet, μόνο και μόνο επειδη η Microsoft προσπαθεί να χρησιμοποιήσει κοινο λειτουργικο την θεωρώ, άτυχη...

Δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει την desktop επιρροή της για να μπει στον χώρο των pads, αλλα την windows phone προέκταση που είναι αρκετα καλη και δοκιμασμένη αντιστοιχως απο τους ανταγωνιστές της. Με λίγα λόγια τα pc έχουν χάσει απο τα smartphones και όχι το αντίθετο ώστε να μεταφέρει το λειτουργικο τους στα pads...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διάφορες μεταξύ pads και κινητών έχει να κάνει μόνο στην διαγώνιο της οθόνης.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Αν και αυτό ειναι ευρέως διαδεδομένο, δεν ειναι τελείως σωστο. Αν ρωτήσεις 100 ατομα τα 95 θα σου πουν ότι ένα ipad δεν ειναι παρα ένα iphone με μεγαλη οθόνη. Δεν ειναι όμως ακριβώς έτσι. Το ipad εχει εφαρμογές ειδικά γι αυτό. Ο developer εχει λαβει υπόψιν ότι η εφαρμογή του θα τρεχει σε μεγαλη οθόνη και έχει αξιοποιήσει το μέγεθος για να φτιάξει την εφαρμογή του ποιο χρηστική. Απορώ μάλιστα που έχεις αυτή την άποψη τη στιγμή που γραφεις απο ipad, αρα πρέπει να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εκτός αν δεν έχεις iphone ώστε να έχεις κανει τη σύγκρισή.

Απο την άλλη, αυτο που γραφεις ισχύει στο android. Ένα android tablet για την ωρα ειναι ολόιδιο με ένα smartphone, απλα εχει μεγαλη οθόνη. Δεν εχει φτιαγμένες εφαρμογές ειδικά γι αυτό ακόμα. Τουλάχιστον πλην εξαιρεσεων. Αυτή ειναι και η διάφορα απο το ipad.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρουν την αυτονομία σε αδρανοποίηση λες και ειναι κάτι σπουδαίο η πολύ σημαντικό. Αυτο που θέλω να μου πούνε ειναι η αυτονομία σε standby (σβηστη οθονη, αλλα το OS και δικτυο δουλευουν). Βρισκω πολυ σημαντικό το γεγονός οτι μπορώ να έχω την τάμπλα μου συνδεδεμένη στο 3G δικτυο, και να λαμβάνω ειδοποιησεις και να μπορει να καθετε σε αυτο το mode ΜΕΡΕΣ (εξαρταται βεβαια και απο την υπολοιπη χρήση)

 

Οταν μου πουν αν μπορει να το κάνει αυτο και ποσο θα κρατάει... θα έχουν την προσοχή μου σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρουν την αυτονομία σε αδρανοποίηση λες και ειναι κάτι σπουδαίο η πολύ σημαντικό. Αυτο που θέλω να μου πούνε ειναι η αυτονομία σε standby (σβηστη οθονη' date=' αλλα το OS και δικτυο δουλευουν). Βρισκω πολυ σημαντικό το γεγονός οτι μπορώ να έχω την τάμπλα μου συνδεδεμένη στο 3G δικτυο, και να λαμβάνω ειδοποιησεις και να μπορει να καθετε σε αυτο το mode ΜΕΡΕΣ (εξαρταται βεβαια και απο την υπολοιπη χρήση)

 

Οταν μου πουν αν μπορει να το κάνει αυτο και ποσο θα κρατάει... θα έχουν την προσοχή μου σίγουρα.[/quote']

 

Καλυτερα να περιμενεις να σου πουν οι ιδιοι οι χρηστες,παρα να περιμενεις απο τις εταιρίες!

Οποταν υπομονη ή αλλιως,πας στα σιγουρα και ουτε περιμενεις,ουτε ρισκαρεις!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρουν την αυτονομία σε αδρανοποίηση λες και ειναι κάτι σπουδαίο η πολύ σημαντικό. Αυτο που θέλω να μου πούνε ειναι η αυτονομία σε standby (σβηστη οθονη' date=' αλλα το OS και δικτυο δουλευουν). Βρισκω πολυ σημαντικό το γεγονός οτι μπορώ να έχω την τάμπλα μου συνδεδεμένη στο 3G δικτυο, και να λαμβάνω ειδοποιησεις και να μπορει να καθετε σε αυτο το mode ΜΕΡΕΣ (εξαρταται βεβαια και απο την υπολοιπη χρήση)

 

Οταν μου πουν αν μπορει να το κάνει αυτο και ποσο θα κρατάει... θα έχουν την προσοχή μου σίγουρα.[/quote']

Τώρα που το λες, δεν ειμαι σίγουρος αν διαβασα 15 μερες για αδρανοποίηση ή standby. Γιατί σε αδρανοποίηση δεν καιει ρεύμα οπότε μπορεί να εχει αυτονομια και μήνες λογικά.. Αρα μάλλον έκανα λάθος και οι 15 μερες ειναι γι αυτό που γραφεις.. Διαφορετικά συμφωνώ σε ότι γραφεις. Αλλα δεν το βρίσκω τώρα για να στο πω σιγουρα. Αν κάποιος το εχει πρόχειρο ας το επιβεβαιώσει. Παντως αυτό το ειχα διαβασει για το surface που δεν έχει 3g

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...