Προς το περιεχόμενο

Κόστος σκύλου (κατοικίδιο)


NetJammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ λοιπον αν παιρνουμε απο πετ σοπ ειμαστε δακτυλοδεικτουμενοι γιατι στηριζουμε μια βιομηχανια που βασανιζει τα ζωα και αν παρουμε απο απλους ιδιωτες θα παρουμε ενα μουλικο που κανονικα θα επρεπε να μας χαρισουνε μην πω οτι θα επρεπε να θανατωθει γιατι δεν πληρει τα στανταρντς της ρατσας.

Αν γινουν ολα αυτα βεβαια η ζητηση δεν θα καλυπτει την προσφορα απο τους ελαχιστους εκτροφεις που ξαφνικα θα πουλανε τα κουταβια τους σε διπλασια ισως και τριπλασια τιμη σε σχεση με πριν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μιλαει κανενας για σκυλο επιδειξης. Οταν ομως λες θελω λαμπραντορ, κοκερ, καννις κλπ εννοεις ενα σκυλο με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Αλλιως παιρνεις ενα ημιαιμο που να μοιαζει με καποια ρατσα και τελος.

 

Χαλαμε τοσο "μελανι" για να γραψουμε εδω μεσα και καποιοι δε καταλαβαινουν τιποτα. Ε πατε ν αγορασετε απ οπου θελετε κι οταν θα τρεχετε μ επιθετικοτητες, δυσπλασιες κλπ μη ψαχτειτε για το τι φταιει. Εσεις θα το χετε επιλεξει.

 

Βλεπω κατι "καθαροαιμα" που τα επιδεικνυουν κιολας οι κατοχοι τους, ο θεος να τα κανει. Κι οχι δεν εχω προβλημα με τα σκυλακια αλλα με τους ιδιοκτητες που ζουνε στον κοσμο τους. Πατε δειτε σκυλο της χ φυλης απο ιδιωτη και μετα και σ εναν καλο εκτροφεα. Κι αμα δε δειτε διαφορες και δε πειτε "κι εγω τετοιο θα γουσταρα" εμενα να με φτυσετε.....

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, πολλές φορές τα ημίαιμα είναι πιο γερά από τους γονείς τους, γιατί δεν κουβαλούν μόνο τα κληρονομικά ελαττώματα της ράτσας τους, αλλά λόγω διασταύρωσης με κάτι άλλο (που ίσως και λόγω κακών συνθηκών επιβίωσης να έγιναν πιο ανθεκτικά σε ασθένειες) γίνονται πιο γερά και δεν έχουν τις ασθένειες της ράτσας τους.

 

Αλλά το θέμα είναι ότι τότε δεν αγοράζεις σκύλο ράτσας, αλλά ημίαιμο, και τζάμπα δίνεις τα λεφτά σου, αν πλήρωσες, και πιάνεσαι κορόιδο. Το να στο χαρίσουν και να επιλέξεις τέτοιον σκύλο κανένα πρόβλημα, το αντίθετο. Αλλά το να πληρώσεις λεφτά για να πάρεις σκύλο ράτσας και να μην είναι σκύλος ράτσας, είναι πολύ μεγάλη βλακεία.

 

Αν γινουν ολα αυτα βεβαια η ζητηση δεν θα καλυπτει την προσφορα απο τους ελαχιστους εκτροφεις που ξαφνικα θα πουλανε τα κουταβια τους σε διπλασια ισως και τριπλασια τιμη σε σχεση με πριν....

Και να συμβεί αυτό, εσύ τι πρόβλημα θα έχεις; Αφού δεν σ'ενδιαφέρει η αγορά από εκτροφέα, αλλά από αγγελία (δεν θέλω να πιστεύω ότι συνεχίζεις να ενισχύεις τα πετσοπάδικα μετά από αυτά που έχεις διαβάσει), άρα δεν σ'ενδιαφέρει η οποιαδήποτε τιμή ράτσας....

 

Στο Βέλγιο που απαγορεύεται η πώληση σκύλων και γατιών στα πετσοπάδικα, γιατί δεν έχει ανέβει η τιμή στα εκτροφεία; Και σε διπλανές χώρες το ίδιο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αμα θες σκυλο συγκεκριμενης ρατσας, η καλυτερη επιλογη ειναι ενας σωστος εκτροφεας για τους λογους που αναφερουμε εδω και ποσες σελιδες....

 

Και ναι αν παρεις απο πετ σοπ εφοσον ξερεις το δραμα, συμβαλλεις στην κατασταση... Κι εγω πηρα αλλα τουλαχιστον ημουνα μικρη και δεν ηξερα. Μετα.που εμαθα επραξα αναλογως.

 

Και να σας πω και κατι αλλο? Αν καποιος δεν εχει να δωσει τα 300-400 ευρω παραπανω για εκτροφεα, δε θα πρεπει καν να παρει σκυλο. Γιατι και οι μηνιαιες τους αναγκες ειναι μεγαλες αλλα και "απροοπτα" συμβαινουν πολυ συχνα και θα πρεπει να χουμε προνοησει για να τα αντιμετωπισουμε.

 

Εμενα τα σκυλια ειναι η μεγαλη μου αδυναμια, η τρελλα μου και εχω περασει πολλες ωρες διαβαζοντας, συζητωντας με ιδιοκτητες, κτηνιατρους, εκπαιδευτες, σε σκυλοφορουμ... Θεωρω κατα.καποιο τροπο χρεος μου να ενημερωνω τον κοσμο σχετικα με αυτα που ξερω. Τα οποια και εγω απο καπου εμαθα. Και δυστυχως εχω ζησει παρα πολλες φορες το σκηνικο που καποιος δεν ακουει στην αρχη, και μετα τρεχει και δε φτανει.

 

Τωρα βεβαια και πλυση εγκεφαλου δε κανουμε. Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε.κι ο καθενας κατι ο,τι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Στο Βέλγιο που απαγορεύεται η πώληση σκύλων και γατιών στα πετσοπάδικα, γιατί δεν έχει ανέβει η τιμή στα εκτροφεία; Και σε διπλανές χώρες το ίδιο γίνεται.

Γιατι το Βελγιο ειναι μια χωρα με νομους και οχι μπουρδελο οπως η Ελλαδα.

Γιατι εκει οι εκτροφεις ξερουν καλα την δουλεια τους και γιατι υπαρχουν αρκετοι ωστε να καλυψουν την ζητηση ενω εδω μπορει να πρεπει να περιμενεις ακομα και δυο χρονια για να βρεις σωστο κουταβι..

Τελοσπαντων εγω κατα βαση συμφωνω με εσας που λετε οτι ειναι καλυτερα να παρει καποιος ενα κουταβι απο εναν σωστο εκτροφεα αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι και υπαρχουν πολλοι απατεωνες.

Πρεπει να καταλαβετε ομως οτι υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να δωσουν 1500 και πανω και απλα θελουν εναν σκυλο που να εχει συγκεκριμενο μεγεθος και καποια βασικα στοιχεια χαρακτηρα και αυτοι θα πανε σε πετσοπ η σε ιδιωτες

Επισης ειναι μεγαλο θεμα και η επιλογη κτηνιατρου γιατι εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα αφου εχουν σακατεψει πολλους σκυλους ενω αν πας στις χαι κλας κληνικες σε γδερνουν κανονικα.

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο κτηνιατρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το Βελγιο ειναι μια χωρα με νομους και οχι μπουρδελο οπως η Ελλαδα.

Γιατι εκει οι εκτροφεις ξερουν καλα την δουλεια τους και γιατι υπαρχουν αρκετοι ωστε να καλυψουν την ζητηση ενω εδω μπορει να πρεπει να περιμενεις ακομα και δυο χρονια για να βρεις σωστο κουταβι..

Τελοσπαντων εγω κατα βαση συμφωνω με εσας που λετε οτι ειναι καλυτερα να παρει καποιος ενα κουταβι απο εναν σωστο εκτροφεα αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι και υπαρχουν πολλοι απατεωνες.

Πρεπει να καταλαβετε ομως οτι υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να δωσουν 1500 και πανω και απλα θελουν εναν σκυλο που να εχει συγκεκριμενο μεγεθος και καποια βασικα στοιχεια χαρακτηρα και αυτοι θα πανε σε πετσοπ η σε ιδιωτες

Επισης ειναι μεγαλο θεμα και η επιλογη κτηνιατρου γιατι εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα αφου εχουν σακατεψει πολλους σκυλους ενω αν πας στις χαι κλας κληνικες σε γδερνουν κανονικα.

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο κτηνιατρο

Έ ωραία, αυτά τα άτομα που θέλουν σκύλο με ορισμένα χαρακτηριστικά θα συνεχίσουν να τον βρίσκουν από αγγελίες. Η διαφορά είναι όμως ότι αν κανείς δεν πληρώνει για σκύλο που δεν είναι 100% ράτσας, αυτά τα άτομα θα παίρνουν τον σκύλο που θέλουν με τα χαρακτηριστικά που θέλουν να έχει τζάμπα, χωρίς να χρειάζεται να σκάσουν 400 ευρώ και να πιαστούν κορόιδα.

 

Στα πετσοπ πρέπει να σταματήσουμε να πηγαίνουμε και επιτέλους να καθιερωθεί και στην Ελλάδα η μή πώληση σκύλων και γατιών εκεί. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να είμαστε υπαίτιοι για την τυραννία κάποιων ζώων. Πάρε το σκυλί που αγόρασες και κλείδωστο σ'ένα κλουβί και μην το ξαναβγάλεις μέχρι να ψοφήσει. Είτε κάνεις αυτό είτε όχι στο σκυλί σου, δεν έχει διαφορά, γιατί εσύ ο ίδιος πλήρωσες κάποιους άλλους να συνεχίσουν να το κάνουν.

 

Όσον αφορά τους εκτροφείς στην Ελλάδα, δεν νομίζω να είναι όλοι απατεώνες. Και ούτε οι τιμές θ'ανέβουν αν σταματήσουν τα ζώα στα πετσόπ, όπως δεν ανέβηκαν και σε χώρες της Ευρώπης. Πάντα θα υπάρχουν τα ημίαιμα, οι αγγελίες, δεν πρόκειται να σταματήσουν αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ναι ποσο στωστο σ φαινεται αυτο?εμενα καθολου..Που ξες αν το ταιζουν το ποτιζουν,τι τροπους εκπαιδευσης χρησιμοποιουν (θετικο η αλλα ωραια πραγματα ξυλο , ηλ κολαρο κτλ κτλ κτλ ).Και κυριως το δευτερο γτ το ταισμα μπορεις να το ψιλοεγλεξεις.Επισης αφου εκπαιδευτει εσυ τη θα κανεις για να μη "ξεμαθει" αυτα που εμαθε??Δε θα ξερεις γτ δεν ησουν εκει να σου πει συμβουλες ή να δεις πως δουλευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει μια τεχνικη για εκπαιδευση , που ειναι η ουσια της ιστοριας.

 

Θες να κανει το σκυλι σου κατι. π.χ. να κατσει οταν του λες ΚΑΤΣΕ.

Το σκυλι ποτε δεν θα μαθει οτι το ΚΑΤΣΕ σημαινει σαν λεξη κατσε στον πισινο σου.Δεν ξερει να μιλαει ανθρωπινα :)

Αρα πρεπει να συνδυασει το ακουσμα της λεξης με την κινηση να κατσει στον πισινο του.Οσες φορες και να του πεις ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΣΕ..δεν προκειται να καταλαβει και να κατσει.

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι την ωρα της εντολης να ωθησεις/αναγκασεις το σκυλι με καποιον τροπο να κατσει.

Π.χ. βαζοντας μια λιχουδια ψηλα και πανω απο την μυτη του οποτε ενστικτωδως να κατσει στα πισω ποδια του.

 

ΚΑΤΣΕ (λιχουδια πανω απο την μυτη)...κινηση να κατσει..μπραβο.....μπραβο...παρε και την λιχουδια...και ξανα απο την αρχη.

 

στο τελος θα συνδυασει το ΚΑΤΣΕ με το καθισμα.ασχετως αν το καθισμα εγινε απο αλλο ερεθισμα.

 

Αυτο θεωρητικα μπορει να δουλεψει με ολες τις εντολες (τις απλες κυριως)...ΟΧΙ , ΕΛΑ , ΚΑΤΣΕ , ΚΑΤΩ , κλπ κλπ κλπ

 

 

Το παραδειγμα με την λιχουδια το εφαρμοσα στο δικο μου σκυλο.Στο τελος φτασαμε στο σημειο να εχω την λιχουδια...και αν δει οτι δεν της την δινω κατευθειαν , να καθεται στα πισω ποδια της , χωρις να της πω τιποτα...να αφηνω την λιχουδια κατω και αφου την αφησω μετα να την παρει.

Αυτην την εξαιρετικη πειθαρχια την εφαρμοζει μονο με τις λιχουδιες..σε οτιδηποτε αλλο (παιχνιδια π.χ.) δεν νοιωθει χριστο...κανει του κεφαλιου της.

 

οριστε και ενα βιντεο με το ΚΑΤΣΕ :) http://www.youtube.com/watch?v=mE66p7Rh9Hc&feature=plcp

 

Θελω να καταληξω οτι δεν χρειαζονται εκπαιδευτες..2-3 βασικα πραματα αν εχουμε υποψη μας , υπομονη και πολλες επαναληψεις και μαθαινει το σκυλι.

 

Εχω φιλο που χωρις εκπαιδευτη εχει μαθει στο σκυλο του (ημιαιμο) το ΚΑΤΣΕ (καθισμα στα πισινα του ποδια) , το ΚΑΤΩ (ξαπλα κατω) , το ΑΡΙΣΤΕΡΑ (παει και στεκεται στην αριστερη μερια του φιλου μου) και το ΜΙΛΑ (οπου γαυγιζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...