Προς το περιεχόμενο

Κόστος σκύλου (κατοικίδιο)


NetJammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι τοσο ψαγμενος για να ανταποκριθω στις απαντησεις που εχετε γραψει.Καλα τα λετε περι εκτροφεων και συντηρηση μιας ρατσας αλλα λογικα σκεπτομενος δε καταλαβαινω πως ας πουμε ενας εκτροφεας μπορει να θεωρηθει φιλοζωος (εστω με τη ρατσα που εκτρεφει) τι στιμη που σημαντικος παραγοντας σε αυτο που κανει ειναι και το ποσο θα πουλησει τα κουταβια απο τις γεννες.Για παραδειγμα αν ειναι να παρω διδακτορικο κοινοτροφιας επειδη θελω να αγορασο εναν σκυλο που μου αρεσει μορφολογικα και τυχαινει αυτο να ειναι το pitbull τοτε χαιρω πολυ !!Βεβαιως δεν ειμαι και υπερ στα pet shop που το κυριο μελημα τους ειναι το κερδος και στην πλειοψηφια τους δεν νοιαζοντε βαθεια για ρατσες κλπ.Δηλαδη οι μισοι που απαντησαν μου λενε απλα να δοσω 1000-1500 για να ειμαι σιγουρος οτι αυτο που θα παρω θα ειναι ενα υγειες pitbull και οι αλλοι μισοι αντι να με παροτρινουν να παρω pitbull με συμβουλευουν να μην παρω pitbull η σκυλο γενικα παραθετωντας μου μονο τις δυσκολιες που εχει η συμβιωση με ενα σκυλο. Πραγματικα δε με βοηθουν τετοιες απαντησεις,θα με διευκόλυνε καποιος να μου πει ας πουμε που μπορω να βρω ενα σωστο και υγειες pitbull και για το θεο δηλαδη καλυτερα μην μου πειτε "πηγαινε στον ταδε εκτροφεα και δωσε 1000 ευρω".Δεν πιστευω να μην υπαρχει ενα petshop η καποιος που να ασχολειται και να μην σου παρεχει πληροφοριες η ενα σωστο σκυλο.Εν τελει θα παω να παρω πληροφοριες απο ενα petshop που βρισκεται ακριβως κατω απο το σπιτι μου,ο τυπος βεβαια απο οτι εχω δει δεν πουλαει καθολου ζωα ειναι κτηνιατρος και μονο με ιατρικη περιθαλψη ασχολειται και πωληση αξεσουαρ- τροφων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να σου πει καποιος μη παρεις.πιτ μπουλ η να το σκεφτεις καλυτερα, δε στο λεει για κακο... Στο.λεει για να προφυλαξει εσενα και το σκυλο απο μελλοντικα προβληματα. Δεν ειναι ολες οι ρατσες καταλληλες για ολους τους ανθρωπους , και δυστυχως πολυ.συχνα βλεπουμε ασχημα αποτελεσματα απο λαθος επιλογες.

Εαν εσυ ξερεις τις απαιτησεις της ρατσας και πιστευεις πραγματικα οτι μπορεις ν ανταποκριθεις με γεια σου με χαρα σου.

 

Κανενας κτηνιατρος δεν ειναι αρμοδιος να μιλησει για ρατσες. Το πιο υπευθυνο ειναι ν απευθυνθεις στο pitbull club of greece. Εκει ατομα με εμπειρια και γνωσεις θα σε βοηθησουν.

 

Υγ. Κανενα πτυχιο δε χρειαζεται.. Αυτα που εγραψα νωριτερα, ευκολα τα μαθαινεις με λιγη αναζητηση. Και δε θες για ολες τις ρατσες 100-1500 ευρω.. Ροτβαιλερ ας πουμε ενα παιδι απ τη σχολη μου, πηρε απο εκτροφεα με 800 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό αυτό που λές Μαργαρίταγρ . Σχετικά με το να κάνει ο καθένας την δουλειά του .

 

Όπως ο Κτηνίατρος δεν μπορεί να λέει για εκτροφή και φυλές , καθώς είναι δουλειά εκτροφέων και μόνο , έτσι και οι τελευταίοι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μπλέκονται και να κάνουν την δουλειά των Κτηνιάτρων .

Και μιλάω για τα εμβόλια και τις "συμβουλές" που δίνουν στους ιδιοκτήτες για το οτιδήποτε . Απο το " να ξερεις , αυτο ειναι κληρονομικό " μέχρι το " πάρε το τάδε αντιβιωτικό , αν θες ελα εδω να το δωσω " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μεχρι ενα σημειο "μπορουν" να συμβουλευουν... Να δωσω παραδειγμα? Μια μερα που πηγα τη σκυλα μου στη θαλασσα, μετα τρελαθηκε στα τσισα. Επαιρνα τηλ τον γιατρο και δε τον εβρισκα. Πηρα τηλ τον εκτροφεα της και με καθυσηχασε. Οντως περασε απο μονο του κι ο γιατρος την αλλη μερα μου πε το ιδιο.

Γενικως συμφωνω οτι "ο καθενας στον τομεα του"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερα τον κτηνιατρο γιατι προφανως θα εχει περισσοτερες γνωσεις επι του θεματος,δεν ειπα απολυτα οτι θα ειναι αριστος γνωστης!Δεν γεννιεται κανεις με ετοιμες τις γνωσεις στο κεφαλι του..Και δεδομενου οτι η δουλεια μου αλλα και αρκετα hobby εχουν σχεση με την τεχνολογια τα ηλεκτρονικα και την ασφαλεια υπολογιστων.Δεν νομιζω οτι οτι θα εμβαθυνω τοσο πολυ τις γνωσεις μου επι του θεματος την παρουσα φαση,ισως κατα οταν παρω το σκυλι να ασχοληθω,αν και παλι δε νομιζω οτι πρεπει να γινω ειδικος περα απο το να τον να τον φροντιζω σωστα..Ασχετως το οτι δεν ζητησα και κατι τετοιο δηλαδη !Βεβαιως ολες οι γνωσεις καλοδεχουμενες ειναι αλλα λεμε τωρα.

Τελος ασχετως απο την οικονομικη μου δυνατοτητα εμενα μου φαινονται πολλα λεφτα τα 800 ευρω που αναφερετε ας πουμε ,δε το λεω υποτιμητικα δηλαδη οτι δεν αξιζει τοσο μια ζωη ας πουμε απλα θεωρω υπερβολικο να ζηταει ενας "φιλοζωος" εκτροφεας ή καποιος αλλος τοσα χρηματα.Μπορει να φενεται υπερβολικο αυτο που γραφω αλλα ειναι αποψη μου.Και στην τελικη ετσι οπως διαβαζω αυτα που γραφετε,εστω οτι παιρνω ενα pitbull απο ιδιωτη που γεννησε το δικο του pitbull (που ας παρουμε ως δεδομενο το οτι το ειχε ζευγαρωσει με αλλο pitbull) και στην πορεια δε ζυγιζει 30 κιλα που ας πουμε οτι ζυγιζει ενα "γνησιο" pitbull και ζυγιζει 33 ή 23 δε θα κατσω και να σκασω.Ισως και να προτιμησω να αγορασω ενα pitbull 2-3-4 μηνων απο καποιον ιδιωτη που μπορει να εχει αντιστοιχες γνωσεις (πιο προχωρημενες) με καποιους απο εσας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι το μόνο που σ'ενδιαφέρει είναι να πάρεις έναν σκύλο που να μοιάζει σε πιτ μπουλ, ώστε να μπορείς να τον πλασάρεις σαν πιτ μπουλ σε όσους δεν ξέρουν, σωστά; Εγώ αυτό καταλαβαίνω, γιατί αν ήθελες πραγματικά πιτ μπουλ θα φρόντιζες να αγοράσεις ένα πιτ μπουλ, και αν δεν σε ένοιαζε απλά να το παίζεις ότι έχεις πιτ μπουλ, απλά δεν θα σ'ενδιέφερε η ράτσα και θα υιοθετούσες είτε κάποιο μεγαλύτερο (σε ηλικία) ζώο, είτε κάποιο ημίαιμο.

 

Και όσον αφορά τα 1000 ευρώ για την αγορά σκύλου. Το κουτάβι θα το πάρεις και εκπαιδευμένο (ή τουλάχιστον έτσι πρέπει, αν πας σε σωστό). Είναι η φροντίδα των γονιών, είναι τα φάρμακα της σκύλας, η γέννα της, η τροφή που θα της δώσει, το περιβάλλον στο οποίο ζει. 1000 ευρώ για αγορά ενός σκύλου ράτσας δεν είναι τίποτα. Από την άλλη είναι πολύ κορόιδο κάποιος που θα πληρώσει 200, 300, 400 ευρώ σε κάποιον για ν'αγοράσει έναν σκύλο που κανονικά θα έπρεπε να τον πάρει τζάμπα. Γιατί κανείς ιδιώτης που έχει πολύ καλή και υγιή σκύλα και την έχει ζευγαρώσει με αρσενικό επίσης γερό και της ίδιας ράτσας δεν πρόκειται να σου πουλήσει το κουτάβι στην μισή τιμή των εκτροφέων. Ίσως να την ρίξει την τιμή 50-100 ευρώ, παρακάτω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

 

Και στο κάτω κάτω και από την άλλη να το δούμε, καλύτερα να δώσω 1000 ευρώ σε κάποιον που φροντίζει τα σκυλιά, παρά έστω και ένα ευρώ για να πάρω ένα κουτάβι που οι γονείς του ζουν σε άθλιες καταστάσεις και αυτό θα είναι μέσα στα προβλήματα και να βοηθήσω να διαιωνίζεται το πρόβλημα (για πετ σοπ μιλάω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερατε ποσα εξοδα εχουνε οι εκτροφεις δε θα σας φαινοταν υπερβολικο το ποσο... + τον κοπο και το χρονο του εκτροφεα.

 

Αναρρωτιεστε ποσα χρηματα χρειαζεται ενας εκτροφεας για να κατεβασει τα σκυλια του σε εκθεσεις?? Εγω μια φορα που την κατεβασα πληρωσα 50 ευρω τη συμμετοχη αν θυμαμαι καλα. Κ εμενα κ αθηνα δε χρειαζοταν να πληρωσω μεταφορικα ή και διαμονη.

Ποσο κοστιζει αραγε η τεχνητη γονιμοποιηση? Ποσα χρηματα δινει σ εναν αλλο εκτροφεα για να χρησιμοποιησει τον αρσενικο του σαν επιβητορα ή να τον αγορασει??

Εδω πολλοι τα βρισκουν σκουρα με τη συντηρηση ενος σκυλου, για 10-15 σκυλια ποσα χρηματα να χρειαζονται?

Κι οι εξετασεις για κληρονομικες παθησεις?

Το οτι μπορει να δωσει 3000 για ν αγορασει ενα σκυλο που τελικα δε θα.μπορεσει να γινει γονιος?

 

+ ο κοπος και.ο χρονος που δεν μπορουν να "τιμολογηθουν".

 

Ενας πετ σοπας παιρνει το κουταβι "ετοιμο" και το δινει... Κι αμα δε φυγει γρηγορα? Βλεπω καμια.φορα μεγαλοσωμα κουταβια 3-4 μηνων κλεισμενα στα κλουβια και.ποναει η ψυχη μου. Ποσα.προβληματα θα χουν απ την ακινησια δε θςλω να ξερω...

 

Αλλα κι οι ιδιωτες ειναι καλη φαση... Γεματη η χ.ε απο κουταβια 30 ημερων.. Πουυυ να τα κρατησουν μεχρι δυο.

 

Συζηταμε συζηταμε...καντε βρε παιδια μια ερευβα αγορας και δειτε ποιοι και ποσοι ιδιωτες η πετσοπαδες τηρουν τα βασικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα κι οι ιδιωτες ειναι καλη φαση... Γεματη η χ.ε απο κουταβια 30 ημερων.. Πουυυ να τα κρατησουν μεχρι δυο

Κανείς, μα κανείς ιδιώτης που έχει καλή σκύλα και ράτσας 100% και έχει γεννήσει κουτάβια επίσης 100% ράτσας από υγιή επιβήτορα δεν πρόκειται να βγάλει τα κουτάβια σε αγγελία.

 

ΚΑΝΕΙΣ.

 

Είτε η σκύλα έχει προβλήματα υγείας, είτε είναι ημίαιμη, είτε ζευγάρωσε με μπάσταρδο ή ημίαιμο σκύλο. Πρώτα απ'όλα τα κουτάβια θα έχουν πουληθεί πριν καν γεννηθούν. Τουλάχιστον ένα θα πάρει ο ιδιοκτήτης του αρσενικού, και τα υπόλοιπα θα τα δώσεις χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι. Και ο ίδιος να μην μπορείς να τα πουλήσεις, θα έρθεις σ'επαφή με εκτροφείς και θα σου τα πάρουν. Όλα τα κουτάβια που είναι στις αγγελίες, δήθεν ράτσας, είναι ακριβώς αυτό, δήθεν ράτσα. Και απλά βρίσκουν κορόιδα και πλασάρουν τα ημίαιμά τους για καθαρόαιμα και βγάζουν τα έξοδα της γέννας της σκύλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη βγαλαμε συμπερασμα τωρα ε ? Πως εαν το σκυλι δεν κοστιζει 1000+ ευρω και δεν ειναι απο εκτροφεα οτι και ρατσα να μας πλασαρουν δεν τους πιστευουμε !!

@gigisoni : εαν διαβαζες απο την αρχει του topic θα καταλαβαινες πως το σκυλι δεν ειναι για μενα ασχετα αν μενω στο ιδιο σπιτι καποιες μερες,ειναι για τον πατερα μου.Και πιστεψε λογο ηλικιας και λογο σοβαροτητας ποτε δε θα επερνα ενα σκυλο για να λεω στους γνωστους μου "πω κοιτα πειρα pitbull" ,ελεος δηλαδη.Το petshop το εχω αποκλεισει ουτως η αλλως. Μαλλον θα ψαξω απο καποιους γνωστους μηπως βρω κατι,γιατι τα 1000 ευρω εξακολουθουν να μου φαινονται πολλα !

 

* κουβεντα κανουμε χαλαρωσε..Να σε ρωτησω ομως,εγω αν βρω εναν ιδιωτη που ειναι καλα πληροφορημενος για το θεμα και ας πουμε οτι ειναι σαν και εσενα ,να μην τον εμπιστευτω εστω και αν ειναι γνωστος μου ?Το σκυλι που θα παρω δε θα ειναι καλο ? Γιατι μου φαινεσαι πολυ απολυτος και αρνηνικος σε οτι και αν υποθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη βγαλαμε συμπερασμα τωρα ε ? Πως εαν το σκυλι δεν κοστιζει 1000+ ευρω και δεν ειναι απο εκτροφεα οτι και ρατσα να μας πλασαρουν δεν τους πιστευουμε !!

@gigisoni : εαν διαβαζες απο την αρχει του topic θα καταλαβαινες πως το σκυλι δεν ειναι για μενα ασχετα αν μενω στο ιδιο σπιτι καποιες μερες,ειναι για τον πατερα μου.Και πιστεψε λογο ηλικιας και λογο σοβαροτητας ποτε δε θα επερνα ενα σκυλο για να λεω στους γνωστους μου "πω κοιτα πειρα pitbull" ,ελεος δηλαδη.Το petshop το εχω αποκλεισει ουτως η αλλως. Μαλλον θα ψαξω απο καποιους γνωστους μηπως βρω κατι,γιατι τα 1000 ευρω εξακολουθουν να μου φαινονται πολλα !

 

* κουβεντα κανουμε χαλαρωσε..Να σε ρωτησω ομως,εγω αν βρω εναν ιδιωτη που ειναι καλα πληροφορημενος για το θεμα και ας πουμε οτι ειναι σαν και εσενα ,να μην τον εμπιστευτω εστω και αν ειναι γνωστος μου ?Το σκυλι που θα παρω δε θα ειναι καλο ? Γιατι μου φαινεσαι πολυ απολυτος και αρνηνικος σε οτι και αν υποθει!

 

Πάρτο από την άλλη. Αν εσύ είχες μία υγιέστατη σκύλα με pedigree και την ζευγάρωνες με αντίστοιχο αρσενικό, πόσο θα τα πουλούσες τα μικρά; Αν ο εκτροφέας τα πουλάει 1000 και το πετ σοπ ή η αγγελία 400, εσύ πόσο θα τα πουλούσες; Μπας και το πιάσεις έτσι.

 

Πιτ μπουλ και συνταξιούχο δεν το συνιστώ, τα πιτ μπουλ θέλουν καθημερινή άσκηση τουλάχιστον 1,5 ώρα, όχι απλά βολτίτσα στο πάρκο και πίσω σε 15 λεπτάκια. Είχε φίλος μου και η ζωή του ήταν προγραμματισμένη γύρω από τις ανάγκες του σκύλου πρώτα, και μετά τις δικές του. Ο συνταξιούχος πρώτα θα δει τις δικές του ανάγκες και μετά του σκυλιού.

 

 

κουβεντα κανουμε χαλαρωσε..Να σε ρωτησω ομως,εγω αν βρω εναν ιδιωτη που ειναι καλα πληροφορημενος για το θεμα και ας πουμε οτι ειναι σαν και εσενα ,να μην τον εμπιστευτω εστω και αν ειναι γνωστος μου ?Το σκυλι που θα παρω δε θα ειναι καλο ? Γιατι μου φαινεσαι πολυ απολυτος και αρνηνικος σε οτι και αν υποθει!

Χαλαρός είμαι, είναι ο γραπτός λόγος που παρεξηγείται εύκολα.

Συνήθως από γνωστό την παθαίνεις και πολύ συχνά.

Εγώ απλά σου λέω ότι θα σε πιάσουν κορόιδο. Το αυθεντικό σκυλί ράτσας για να το πω πιο χύμα, δεν θα το βρεις σε τιμή λιγότερο από 50-100 ευρώ από όσα το δίνει ο εκτροφέας. Οτιδήποτε άλλο, απλά πιάνεσαι κορόιδο και πληρώνεις κάτι το οποίο θα έπρεπε να το πάρεις τζάμπα, ή το πολύ να δώσεις κάτι ενδεικτικό και πάντα σύμφωνα με αυτά που θέλεις εσύ και όχι ο ιδιοκτήτης της σκύλας. Αν θέλω θα σου πετάξω 50-100 ευρώ, αν δεν θέλω δεν δίνω τίποτα. Από την στιγμή που μπορείς να βρεις σκυλί τζάμπα (καταφύγια, ημίαιμα, παρατημένα) είναι πολύ μεγάλο κορόιδο κάποιος που θα πληρώσει 400 ευρώ για ν'αγοράσει κάτι βασικά της ίδιας κατηγορίας, μόνο και μόνο γιατί ο γνωστός του τού υπόσχεται ότι είναι "αυθεντικό, υγιέστατο και ράτσας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι και ολοι οι ανθρωποι ιδιοι,ο πατερας μου εκτος απο ειδησεις και nova δε κανει και τιποτα αλλο σοβαρο οποτε μια λαχειο επιασε!!Μη φανταστεις οτι ειναι κανας γερος επειδη ειπα συνταξιουχος ! Κοιταξε αν ημουνα στη θεση που αναφερεις μιας και σου ειπα οτι θα κοιταξω σε γνωστο,εγω προσωπικα μπορει να τα εδινα και τσαμπα,ξερω γω δε μου παει και η ψυχη να παρω λεφτα.Ετσι το βλεπω τωρα και πιστευω πως και στην κατασταση που περιγραφεις θα το εβλεπα εξισου απλα,το μονο που θα με ενοιαζε ειναι να εχει ο σκυλος την φροντιδα και την προσοχη που του αρμωζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν γνωριζα καποιον με σκυλια απο εκτροφειο , που εχουν σωστο χαρακτηρα, τους εχει κανει ολες τις εξετασεις, τα χει παει σε εκθεσεις, και ΞΕΡΕΙ πως να φερθει στα κουταβια, δε θα το απεκλεια να παρω απο αυτον.

 

Και το ξερει το τονισα γιατι αθελα μας κανουμε παρα πολλα λαθη... Σκεψου εναν να χει κουταβια γερμανικα ποιμενικα και να τρεχουνε σε γλιστερα πλακακια..

 

 

Τα πιτ μπουλ δεν ειναι αναγνωρισμενη ρατσα οποτε εκτροφεα δε θα βρισκες ουτως η αλλως. Τα american stafordsair terrier ειναι ο πιο κοντινος, αναγνωρισμενος, σκυλος. :)

 

Εγω αν γνωριζα καποιον με σκυλια απο εκτροφειο , που εχουν σωστο χαρακτηρα, τους εχει κανει ολες τις εξετασεις, τα χει παει σε εκθεσεις, και ΞΕΡΕΙ πως να φερθει στα κουταβια, δε θα το απεκλεια να παρω απο αυτον.

 

Και το ξερει το τονισα γιατι αθελα μας κανουμε παρα πολλα λαθη... Σκεψου εναν να χει κουταβια γερμανικα ποιμενικα και να τρεχουνε σε γλιστερα πλακακια..

 

 

Τα πιτ μπουλ δεν ειναι αναγνωρισμενη ρατσα οποτε εκτροφεα δε θα βρισκες ουτως η αλλως. Τα american stafordsair terrier ειναι ο πιο κοντινος, αναγνωρισμενος, σκυλος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει καποιοι εδω να καταλαβουν οτι δεν θελουν ολοι εναν σκυλο επιδειξης αλλα απλα εναν σκυλο για παρεα και μονο.

Τωρα αν εχει μια βουλα μαυρη παραπανω η αν το υψος τους δεν ειναι 33 εκατοστα αλλα 34 δεν τους ενδιαφερει και πολυ.

Φιλε μου πιτ μπουλ ειναι γεματος ο τοπος και μπορεις να βρεις πολυ φτηνα αφου δεν ειναι καν αναγνωρισμενη ρατσα.

Εχουν πολλοι φιλοι μου που το πηραν απο αγγελια και ουτε καρκινο επαθαν τα σκυλια τους ουτε τιποτα.

Οσοι θελουν να τρεχουν σε εκθεσεις ας σκασουν 1500-4000 χιλιαρικα για σκυλο αλλα υπαρχουν και αλλοι αγοραστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας πιτ μπουλ δεν υπάρχει κάποια ράτσα, εννοείς ένα από τα τρία American Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier ή το Staffordshire Bull Terrier. Πολλοί ονομάζουν πιτμπουλ και το αμερικάνικο μπουλντόγκ. Διασταυρώσεις αυτών, επίστης τα λένε πιτ μπουλ. Ράτσα σκέτο πιτ μπουλ δεν θα βρεις, νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο ότι μιλούσαμε για κάποια από τις τρεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει καποιοι εδω να καταλαβουν οτι δεν θελουν ολοι εναν σκυλο επιδειξης αλλα απλα εναν σκυλο για παρεα και μονο.

Τωρα αν εχει μια βουλα μαυρη παραπανω η αν το υψος τους δεν ειναι 33 εκατοστα αλλα 34 δεν τους ενδιαφερει και πολυ.

Φιλε μου πιτ μπουλ ειναι γεματος ο τοπος και μπορεις να βρεις πολυ φτηνα αφου δεν ειναι καν αναγνωρισμενη ρατσα.

Εχουν πολλοι φιλοι μου που το πηραν απο αγγελια και ουτε καρκινο επαθαν τα σκυλια τους ουτε τιποτα.

Οσοι θελουν να τρεχουν σε εκθεσεις ας σκασουν 1500-4000 χιλιαρικα για σκυλο αλλα υπαρχουν και αλλοι αγοραστες...

 

Δεν μιλαει κανενας για σκυλο επιδειξης. Οταν ομως λες θελω λαμπραντορ, κοκερ, καννις κλπ εννοεις ενα σκυλο με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα. Αλλιως παιρνεις ενα ημιαιμο που να μοιαζει με καποια ρατσα και τελος.

 

Χαλαμε τοσο "μελανι" για να γραψουμε εδω μεσα και καποιοι δε καταλαβαινουν τιποτα. Ε πατε ν αγορασετε απ οπου θελετε κι οταν θα τρεχετε μ επιθετικοτητες, δυσπλασιες κλπ μη ψαχτειτε για το τι φταιει. Εσεις θα το χετε επιλεξει.

 

Βλεπω κατι "καθαροαιμα" που τα επιδεικνυουν κιολας οι κατοχοι τους, ο θεος να τα κανει. Κι οχι δεν εχω προβλημα με τα σκυλακια αλλα με τους ιδιοκτητες που ζουνε στον κοσμο τους. Πατε δειτε σκυλο της χ φυλης απο ιδιωτη και μετα και σ εναν καλο εκτροφεα. Κι αμα δε δειτε διαφορες και δε πειτε "κι εγω τετοιο θα γουσταρα" εμενα να με φτυσετε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...