Προς το περιεχόμενο

Κόστος σκύλου (κατοικίδιο)


NetJammer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ξαναδιάβασε τι έγραψες.... Bold για να σε βολέψει...

 

Ναι ξερεις τι λεει αυτο στα bold?Οτι οι "ειδικοι" σου κανανε λαθος παλιοτερα πιστευοντας οτι προσβαλλονταν τα μεγαλης ηλικια σκυλια που δεν ειχαν γεννησει.Αρα αν δεν ζευγαρωσεις το καμαρι σου (θηλυκο) , σαν σωστος ιδιωτης , του τραβας μια στειρωση για να το προστατεψεις απο την ασθενεια αυτη !Αρα χρησιμοποιουμε την ασθενεια αυτη σαν "λογο" για στειρωση.

Μετα οι "ειδικοι" σου ηρθαν και ειπανε "ωχ καναμε λαθος , τελικα ολα τα σκυλια ΜΠΟΡΟΥΝ να παθουν αυτην την ασθενεια , μικρα ή μεγαλα (σε ηλικια) ασχετως αν εχουν γεννησει μια ή περισσοτερες φορες ή και καμμια" !!

 

Αν εσυ καταλαβαινεις κατι διαφορετικο απο την παραγραφο ή/και απο τα bold , τοτε εχεις καποιο θεμα κατανοησης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

περα απο τη ολοσωστη μεν αλλα περιττη δε αναλυση πως γινονται οι ρατσες ας παμε σε ενα υπαρκτο παραδειγμα.

Ας παρουμε ολως τυχαιως μια ρατσα...ας πουμε ΠΙΝΤΣΕΡ.Εχει χρονο υπαρξης 200 χρονια περιπου.Εγω στην "πιανω" απο το 1929 που πρωτογραφτηκε στους επισημους κυνολογικους καταλογους.83 χρονια πριν.

Δες πιντσερ της εποχης , πιντσερ τωρινο. ιδια φατσα!Σαφως "ιατρικως" τα σημερινα ειναι πιο προσεγμενα..αλλα φατσικως...ιδια.

Δεν το λεω εξελιξη εγω.Το λεω ραφιναρισμα.Εξελιξη θα ηταν να ειχαν παρει το πιντσερ και να του ειχαν δωσει αλλους χρωματισμους π.χ. μαυρους / ασπρους ! ή να του εβαζαν λιγο τριχα ξερωγω.Και παραλληλα να το βελτιωναν και ιατρικως προφανως.

Εγω το λεω διατηρηση , εσυ πες το οπως θες.

Μα και διατήρηση να το πεις και όχι εξέλιξη, αυτό που λες εσύ δεν είναι εξέλιξη, είναι όπως είπα μπαστάρδεμα και αφήνω στην τύχη. Το ότι μπορείς να έχεις σκυλί που θα έχει τα χαρακτηριστικά της ράτσας του είναι το όλο θέμα. Για να έχεις την εξέλιξη που θέλεις εσύ, πχ το πίντσερ με μαυρόασπρους χρωματισμούς, πρέπει να υπάρξουν τουλάχιστον δύο εκτροφείς που θα συμφωνήσουν σ'αυτό και να περάσουν χρόνια και χρόνια από την ζωή τους προσπαθώντας να το πετύχουν. Και όταν το πετύχουν, αυτό δεν θα είναι πια πίντσερ, θα είναι άλλη ράτσα σκύλου.

 

Προφανώς έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν καινούργιες ράτσες σκύλων, κάνε μία αναζήτηση και θα δεις ότι τα τελευταία 70 χρόνια έχουν παρουσιαστεί καινούργιες ράτσες. Όπως έγραψα είναι πολύ χρονοβόρα η διαδικασία και ο εκτροφέας πρέπει να ξοδέψει χρόνια από την ζωή του, προσωπικό χρόνο, λεφτά κτλ για να μπορέσει να το πετύχει αυτό. Χώρια τα κουτάβια που θα του βγαίνουν περίσσεμα, που φυσικά δεν τα δίνει όπου κι όπου ούτε τα στραγγαλίζει για να γλιτώσει.

 

@pintsie οταν ειπα παραπανω απο 5-6 , εννοουσα σκυλια..οχι ρατσες! ημαρτον κοπελια !

Πάνω από 5-6 σκυλιά δεν είσαι εκτροφέας, είσαι επαγγελματίας και προσπαθείς να κάνεις την αναπαραγωγή σκύλων επάγγελμα και να ζεις από αυτό. Και πάνω από 5-6 σκυλιά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να τα φροντίσει κατάλληλα και όπως πρέπει, εκτός αν τα έχει κλειδωμένα σε κλουβιά με ακαθαρσίες μηνών βγάζοντάς τα έξω μόνο όταν η θηλυκιά έχει οίστρο και ταίζοντάς τα ό,τι πιο φθηνό υπάρχει.

 

@zeniath + gigisoni ναι γινονται ολα οσα λετε για αυτο εχουμε πηξει στις αρρωστειες (και κληρονομικες προφανως πολλες φορες).Αν νομιζετε οτι ολοι οι μελλοντες γονεις κανουν εξετασεις ΠΡΙΝ τεκνοποιησουν ή γνωριζουν αν εχουν καποια αρρωστεια σας γελασανε.

Οι εξετασεις που κανει η εγκυος gigisoni τις κανει αφου καταστει εγκυος και τσεκαρει για την πορεια της υγειας του εμβρυου γιατι οι πιθανοτητες αποβολων ειναι τραγικα μεγαλες ακομα και σε ηλικιες 28-30.Δεν κανουν εξετασεις μονο για αρρωστειες.

Και εδω μιλαμε για εξετασεις ΜΕΤΑ την τεκνοποιηση.Εδω στα σκυλια θελουμε πληρες τσεκαπ ΠΡΙΝ .....για να μας βγει το σκυλι ΚΟΜΠΛΕ.

Ενω δεν τα κανουμε ουτε καν σαν ανθρωποι (ενω φυσικα και θα επρεπε)

 

Οσο για την στειρωση και οτι το λενε ειδικοι ..ναι οκ..ειδικοι ειναι ολοι τους μεχρι να διαψευστουν στο μελλον.

300-400 για μια στειρωση και εγω αν ημουν κτηνιατρος θα την προτεινα.δεν ειμαι τοσο βλακας!

 

Ποιος σου είπε ότι οι άνθρωποι δεν κάνουν εξετάσεις πριν την τεκνοποίηση;

Και ποιος σου είπε ότι αν ρωτήσεις τον οποιοδήποτε γιατρό αν πρέπει να κάνεις εξετάσεις πριν την τεκνοποίηση θα σου πει όχι;

Άσχετα που είμαστε πιο ζώα από τα ζώα και δεν κάνουμε.

Ξέρω όμως πολύ κόσμο που πριν αποφασίσει για παιδί, όχι μόνο ιατρικές εξετάσεις έκανε, αλλά και βελτίωσε την διατροφή του, έκοψε τσιγάρο, όχι μόνο η γυναίκα αλλά και ο άντρας, έκοψε το ποτό, κτλ. Και έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας. Αλλά πού παιδεία...

 

300-400 για μια στειρωση και εγω αν ημουν κτηνιατρος θα την προτεινα.δεν ειμαι τοσο βλακας!

Όχι, αν ήσουν κτηνίατρος και το πρότεινες για να βγάλεις λεφτά θα ήσουν πολύ μεγάλος βλάκας, γιατί οι μελλοντικές εγκυμοσύνες της σκύλας θα σου προσφέρουν πολλά περισσότερα χρήματα. Το ίδιο ισχύει και για το αρσενικό και τις σκύλες που θα γκαστρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gigisoni ο εκτροφεας ειναι επαγγελματιας...δεν ξερω αν το καταλαβαινεις..ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ στο τελος. και αδρα μαλιστα.

και 5-6 να χει , στην πρωτη γεννα/γεννες εχει μανι μανι τα διπλασια..αρα το να πω οτι ενας εκτροφεας εχει παραπανω απο 5-6 σκυλια δεν ειναι τοσο τραγικα λαθος(μπορει να χει καμμια 10αρια)..δεν εννοουσα να χει καμμια 100στη στοματα...απλα 5-6 μου φαινονται τραγικα λιγα για ζευγαρωματα...μετα απο λιγες γεννες ειτε θα ξεσκιζεις τα ελαχιστα θηλυκα ειτε θα αρχιζουν οι αιμομιξιες.

 

οσο για οσα λες για τους ανθρωπους και τις εξετασεις ειμαι 100% συμφωνος .Πρεπει να γινονται του κερατα οι εξετασεις , αλλα προφανως δεν γινονται , για πολλους λογους που δεν ειναι του παροντος.

Γνωστος μου γεννησε η κοπελα του πριν κανα χρονο .Εδινε 2χιλιαρικα περιπου το μηνα σε εξετασεις της εγκυου.Στα 30 η πιθανοτητα αποβολης ειναι 50% τους ελεγε ο γιατρος.Φυσικα γινοντουσαν εξετασεις για την υγεια του εμβρυου αλλα γινοντουσαν και εξετασεις προληψης αποβολης.Ετσι στα ξαφνικα χανεις το παιδι , χωρις λογο και αιτια.

 

Το θεμα ειναι οτι γινομαστε τραγικοι στην προληψη ασθενειων στα μελλοντικα μας κουταβια και οσον αφορα στα παιδια μας δεν γινεται κατι παρομοιο.Μου φαινεται λιγο υποκριτικο (μιλαω γενικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ :

 

Παλαιότερα πίστευαν ότι προσβάλλονται σκυλιά σε μεγάλη ηλικία μόνο, που δεν έχουν γεννήσει ποτέ και ότι ο τοκετός προστατεύει το ζώο από το ενδεχόμενο να παρουσιάσει πυομήτρα. Σύμφωνα με τα νεότερα δεδομένα όμως, η πυομήτρα μπορεί να παρουσιαστεί και σε ζώα μικρότερης ηλικίας (ακόμα και ύστερα από τον πρώτο οίστρο) και σε ζώα που έχουν γεννήσει μία ή περισσότερες φορές.

 

καταρριφθηκε ο μυθος....

Δυστυχως ο μυθος δε καταρριφθηκε.

Η πυομητρα οπως προειπα,παιζουν πολοι παραγοντες και στατηστικα,καθε γεννα μειωνει κατα 50% την πιθανοτητα πυομητρας!Αυτο δε συμαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση δημιουργιας πυομητρας(μολυνση της μητρας) επιδη εχει γεννησει 1 ή περισσοτερες φορες ή οτι ειναι πιο νεαρο το σκυλι!Αλλα το οτι δεν εχει κανει γεννα,προσθετει ακομη μεγαλητερες πιθανοτητες να συμβει αυτο σε ποιο προχορημενες ηλικιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν κρατιέμαι, θα το πω κι ας φανώ κακιά! Μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να τραγουδάει. Χάνεις τον καιρό σου και ενοχλείς και το γουρούνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, η λογική σου είναι η εξής.

 

Παλιά νόμιζαν ότι ο ήλιος γυρνάει γύρω από την Γη και τώρα (αν είναι δυνατόν δεν ντρέπονται) μας λένε ότι η Γη (!) γυρίζει γύρω από τον Ήλιο σύμφωνα με νέες παρατηρήσεις(!!!).

 

ΑΡΑ

 

Όλοι οι αστροφυσικοί είναι άχρηστοι.

 

Θες αντίστοιχο παράδειγμα με γιατρούς μήπως;

 

 

Σοβαρά, καταλαβαίνεις τι γράφεις ή δεν έχεις συναίσθηση;

 

εγω μια χαρα καταλαβαινω τι γραφω και τι διαβαζω.Εσυ?

 

Το παραδειγμα σου ηταν ακυρο.Στο παραδειγμα σου οι αστροφυσικοι πιστευαν το Α και μετα αποδειχτηκε οτι ισχυε το Β.Βασει των μεσων που ειχαν στην διαθεση τους τους χαρακτηριζεις οπως θες.Καποιοι μετρησαν την περιμετρο της Γης τοτε χωρις καν να εχουν τα σημερινα τεχνολογικα μεσα διαθεσιμα.Και καποιοι σημερινοι λενε ο,τι ναναι.

Τα συμπερασματα δικα σου.

 

Η παραγραφος απο το αρθρο που παρεθεσα και δεν το κατεβασα απο το κεφαλι μου , δεν λεει οτι οι κτηνιατροι πιστευαν το Α και τους προεκυψε το Β.Πιστευαν το Α και τους προεκυψε επιπλεον και το Β.Το καταλαβαινεις ?Θες περισσοτερη αναλυση?

Πιστευαν οτι η ασθενεια χτυπαγε σκυλια που ΔΕΝ ειχαν γεννησει ΚΑΙ ηταν μεγαλα σε ηλικια.Και τους προεκυψε το "ΔΕΝ ειχαν γεννησει και ηταν μεγαλα σε ηλικια και μικρα σε ηλικια και ειχαν γεννησει".

Το καταλαβαινεις ή θες και βοηθεια?

 

Ισως να ισχυει με πιθανοτητες οπως λεει και εκτορ7 , δεν αντιλεγω , αν το βρεις και σε κανα αρθρο εκτορα θα με εκανες ευτυχισμενο (οχι οτι το αμφισβητω , η λογικη αυτο λεει που λες και συ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξερεις τι λεει αυτο στα bold?Οτι οι "ειδικοι" σου κανανε λαθος παλιοτερα πιστευοντας οτι προσβαλλονταν τα μεγαλης ηλικια σκυλια που δεν ειχαν γεννησει.Αρα αν δεν ζευγαρωσεις το καμαρι σου (θηλυκο) , σαν σωστος ιδιωτης , του τραβας μια στειρωση για να το προστατεψεις απο την ασθενεια αυτη !Αρα χρησιμοποιουμε την ασθενεια αυτη σαν "λογο" για στειρωση.

Μετα οι "ειδικοι" σου ηρθαν και ειπανε "ωχ καναμε λαθος , τελικα ολα τα σκυλια ΜΠΟΡΟΥΝ να παθουν αυτην την ασθενεια , μικρα ή μεγαλα (σε ηλικια) ασχετως αν εχουν γεννησει μια ή περισσοτερες φορες ή και καμμια" !!

 

Αν εσυ καταλαβαινεις κατι διαφορετικο απο την παραγραφο ή/και απο τα bold , τοτε εχεις καποιο θεμα κατανοησης!!

Οι ειδικοι το ξερουν απο πολυ παλια οτι η πυομητρα μπορει να δημιουργηθει και σε πολυ νεαρα ζωα δεν εξεταζουν ζωα απο το 2000 και μετα!

Εχουν δει πολλες φορες περιπτωσεις με πυομητρα σε νεαρα ζωα,πολυ πιο πριν βγουν οι αλλοι ειδικοι να το διαψευσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εχει ξεφυγει λιγο σιγουρα μακαρι ολοι οσοι θελαν σκυλο να μαζευαν καποιο αδεσποτο και αμα μπορεις και συ φιλε διαλεχτε ενα απο το κυνοτροφιο η απο το δρομο. Δευτερον δεν ειναι οι εκτροφεις αγιοι και ολα τα πετ σοπ διαολοι αλλα σιγουρα σκυλια σε κλουβια κλεισμενα πρεπει να τους απαγορευτει να εχουνε. Τωρα πιτμπουλ δυσκολη ρατσα ειδικα για συνταξιουχο αν εχετε σπιτι με αυλη και εχει ορεξη ο πατερας σου να ασχοληθει μαζι του παρε κανα λυκοσκυλο,λαμπραντορ,χασκυ η μποξερ πιο ευκολες φυλες για μεγαλωμα τωρα ποσο κοστιζει ενα σκυλι καταρχην αν θελετε ενα σκυλι συνεχεια δεμενο καπου να του πετατε κανα αποφαι η κανα κοκαλο αστο. Ο σκυλος ειναι σαν να χεις ενα παιδι απο εκει και περα το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο κτηνιατρος κυριως και με φαγητο υπαρχουν καλες φτηνες τροφες και λυσεις οπως το μαγειρευτο τα κοκκαλα προσοχη μονο τα μεγαλα αυτα απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν κρατιέμαι, θα το πω κι ας φανώ κακιά! Μην προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να τραγουδάει. Χάνεις τον καιρό σου και ενοχλείς και το γουρούνι!

μην ανησυχεις , εχεις φανει εδω και ωρα.ευχαριστω για τους χαρακτηρισμους σου.

 

 

@εκτορ μπορει , αλλα το ξερεις σιγουρα αυτο που λες?Αν το ειχαν δει γιατι δεν το λεγανε?για να δικαιολογουν τις στειρωσεις?Ή πιστευαν οτι δεν αξιζει ο κοπος να μας ενοχλησουν/πληροφορησουν για καποιες ελαχιστες περιπτωσεις καταπατησης του κανονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε τυπάρα, ήξεραν ότι εμφανίζεται σε νεαρά που δεν έχουν κάνει γέννες και πλέον και σε αυτά που έχουν κάνει. Το θέμα είναι ότι με την στείρωση οι πιθανότητες σχεδόν μηδενίζονται. Τι το καλό δεν καταλαβαίνεις.

 

Αν εσύ θέλεις να διαλέγεις ότι σου αρέσει από αυτά που ισχύουν για να πιστεύεις πρόβλημά σου, αλλά δε θα μας τρελάνεις κιόλλα βραδιάτικα. Έλεος πια πολύ σημασία σου δώσαμε.

 

Βραδιάτικα να πούμε. Άμα πια. Καληνύχτα σου και καλά μυαλά δεν συνεχίζω σε αυτό το θέατρο του παραλόγου που μας έχεις χώσει.

Επεξ/σία από zeniath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βραδιάτικα να πούμε. Άμα πια. Καληνύχτα σου και καλά μυαλά δεν συνεχίζω σε αυτό το θέατρο του παραλόγου που μας έχεις χώσει.

 

Μα γιατι , ποιος θα μας φερνει τα νερα ?ποιος θα σφουγγαρισει μετα το περας της παραστασης ?ποιος θα κλεισει τις κουρτινες ?

 

Μην φευγεις εισαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρησιμος !! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ανησυχεις , εχεις φανει εδω και ωρα.ευχαριστω για τους χαρακτηρισμους σου.

 

 

@εκτορ μπορει , αλλα το ξερεις σιγουρα αυτο που λες?Αν το ειχαν δει γιατι δεν το λεγανε?για να δικαιολογουν τις στειρωσεις?Ή πιστευαν οτι δεν αξιζει ο κοπος να μας ενοχλησουν/πληροφορησουν για καποιες ελαχιστες περιπτωσεις καταπατησης του κανονα?

Ουτε εγω ειμαι και τοσο υπερ στο θεμα εκτρωσης,αλλα υπαρχουν ομως λογοι που καποιοι θεωρουν σωστο να γινονται,κυριος σε χωρες που εχουν και μεγαλο προβλημα με τα αδεσποτα!

Δεν ειναι κανονας,απλα ειναι προδιαθεση και ειναι κατι που δεν ειναι σιγουρο.

Αυτο με τα ποσοστα,ειναι απλα ενα στατιστικο στοιχειο που προκιπτει με βαση και τα σημερινα δεδομενα των περιπτωσεων εμφανησης πυομητρας σε μεγαλες ηλικιες!

Γιατι ομως δινεται τοση μεγαλη σημασια στην κτηνιατρικη,οι περιπτωσει σε μεγαλες ηλικιες?Εδω ειναι το θεμα!

Ο λογος ειναι η ιδια η θεραπεια!

Που ουσιαστικα ειναι η στειρωση,δλδ ναρκωση και επεμβαση!

Και το μεγαλο στοιχημα σε τετοιες προχωρημενες ηλικιες ειναι αν θα αντεξει το σκυλι τη ναρκωση ή οχι!

Γι'αυτο και σου προτεινουν να κανεις τη στειρωση σε πιο μικρη/νεαρη ηλικια,αν δε σκοπευεις να το να το ζευγαρωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω ειμαι και τοσο υπερ στο θεμα εκτρωσης,αλλα υπαρχουν ομως λογοι που καποιοι θεωρουν σωστο να γινονται,κυριος σε χωρες που εχουν και μεγαλο προβλημα με τα αδεσποτα!

 

οκ αυτο που ειπες με τις πιθανοτητες ισχυει (οπως και ηταν λογικο).

 

παραγοντες εμφανισης της ασθενειας.

  • η υπερευαισθησία του ενδομητρίου στην προγεστερόνη. Η προγεστερόνη μετά την ωορρηξία και για 9-12 εβδομάδες παραμένει σε πολύ αυξημένα επίπεδα στο αίμα (πάνω από 40 ng/ml)
     
  • η αυξημένη συγκέντρωση οιστρογόνων. Ζωα τα οποία δεν έχουν ζευγαρώσει και ζώα στα οποία έχουν χορηγηθεί συχνά σκευάσματα για αναστολή οίστρου ή αποτροπή σύλληψης)
     
  • μόλυνση της μήτρας με παθογόνα βακτήρια (E.Coli, Streptococcus, Staphylococcus, Proteus, Klebsiella κ.α.

αρα παιζουμε στο 1-2.Δεν λεει κατα τι ποσοστα επηρρεαζει την εμφανιση της νοσου , δεν παυει ομως τα 1-2 να την επηρεαζουν.

 

 

@zeniath αρχικα να σε ενημερωσω οτι δεν ειναι παρανομο και ουτε καν μπορεις να απαγορεψεις σε καποιον να βλεπει το προφιλ σου.

στην συνεχεια ηθελα να δω αν εισαι ανηλικος (αρα δεν μπορουμε να σε βαλουμε να δουλεψεις στο θεατρο του παραλογου).

Αλλα βλεπω εισαι πληρως ενηλικας και για αυτο πιανεις δουλεια αμεσα στο κυλικειο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...