Προς το περιεχόμενο

Με χτυπησε το ρευμα σε λαπτοπ


geotek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω ημουν ξυπολητος στο πατωμα

 

...και τί έκανες στο πάτωμα (και ξυπόλυτος κι όλας) ;!

Κinky stuff...

 

μου εχει τυχει σε 2 σπιτια σε εξοχη πουν δεν ειχαν γειωση να με χτυπησει το λαπτοπ

 

...και μετά να πάρει όλα τα φλασάκια και να φύγει τρέχοντας...;

 

 

(...δεν είναι ότι τον κοροϊδεύουμε όπως το λες - τουλάχιστον όχι για την εμπειρία, αλλά όπως και να το κάνεις για την υπερβολή της αντίδρασης σε αυτήν, που περιέγραψε : "3 μέτρα" δεν σε πετάει κάποια διαρροή από λάπτοπ -όπως είπε κι ο Άι-Σέης, θα έπρεπε να είχε καρβουνιάσει και το εργαλείο αλλά και ο ίδιος- αλλά μάλλον το ένστικτο...Το τί ακριβώς συνέβει -μιλώντας...ηλεκτρικά- μάλλον θα παραμείνει μυστήριο, αν και λογικά κάποια υπερσυγκέντρωση στατικού ήταν και δεν πρόκειται να το ξαναβιώσει. Μια από τα ίδια και στην δική σου περίπτωση, μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επειδή όλοι το παίζουν και μάγκες και ειδικοί (καταστροφικός συνδυασμός), θα υπενθυμίσω ότι δεν είναι δύσκολο στον πλανήτη που ζούμε και με την τεχνολογία που έχουμε, να συμβαίνουν ΒΛΑΒΕΣ.

 

Έτσι λοιπόν θα σού πρότεινα με τη βοήθεια κάποιου που ξέρει να ελεγχθεί πρώτα το εύκολο, δηλαδή ότι όντως δουλεύει ορθά η γείωση όλων των πριζών του σπιτιού (βασικό για την ασφάλεια όλων στο σπίτι) και αν αυτό είναι οκ, να συνεχίσεις με έλεγχο για τυχόν προβλήματα στο τροφοδοτικό του laptop είτε ακόμα και σε θέματα μεταλλικών επαφών στο φορητό, ποτέ δεν ξέρεις τί έχει συμβεί κατασκευαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι το παίζουν και μάγκες και ειδικοί (καταστροφικός συνδυασμός), θα υπενθυμίσω ότι δεν είναι δύσκολο στον πλανήτη που ζούμε και με την τεχνολογία που έχουμε, να συμβαίνουν ΒΛΑΒΕΣ.

 

Έτσι λοιπόν θα σού πρότεινα με τη βοήθεια κάποιου που ξέρει να ελεγχθεί πρώτα το εύκολο, δηλαδή ότι όντως δουλεύει ορθά η γείωση όλων των πριζών του σπιτιού (βασικό για την ασφάλεια όλων στο σπίτι) και αν αυτό είναι οκ, να συνεχίσεις με έλεγχο για τυχόν προβλήματα στο τροφοδοτικό του laptop είτε ακόμα και σε θέματα μεταλλικών επαφών στο φορητό, ποτέ δεν ξέρεις τί έχει συμβεί κατασκευαστικά.

Δεν αποκαλώ τον εαυτό μου ειδικό αν και εχω σχετικές σπουδες και κάποια εμπειρία. Συμφωνούμε στο θέμα βλάβες. Στατιστικά συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. Εσύ που απαντάς σαν ειδικός λύσε μου την πολύ απλή απορία. Αν υπήρχε τέτοια βλάβη που να «χτυπήσει» την ts απο τα πέντε εκατοστά και να την πετάξει 3 μέτρα, θα μπορούσε ακόμα να γράφει απο τον υπολογιστή που έγινε το συμβάν; Επίσης δεν θα είχε κάποια μυικά/δερματικά προβλήματα στο δάχτυλο/χέρι που ακούμπησε τον υπολογιστή;

 

Αν η ts έλεγε οτι πολύ τακτικά εχει «τζιζ» ακουμπώντας τον φορητό σε διάφορα σημεία τότε σίγουρα θα υπήρχε κάποια μόνιμη βλάβη και οχι κάποιο τυχαίο γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα που θέτεις είναι ιατρικής φύσεως.

 

Και επειδή έχω ψάξει και το θέμα αυτό, ΝΑΙ γίνεται και από μικρότερα ρεύματα, να χτυπηθεί πιο ΩΡΑΙΑ ένα νεύρο και το τίναγμα να είναι νευρικής ισχύος και όχι μυικής, που φέρνουμε όλοι στο μυαλό με κεραυνούς και τόξα ...

 

Επειδή έχω και βιωματική εμπειρία, φορτίζομαι στατικά έντονα την άνοιξη, έχει τύχει σε καλοριφέρ να πετάξω σπίθες ... και μια φορά από στατικό φορτίο αυτοκινήτου, με τίναξε η πόρτα στο κλείσιμο και μού είχε μουδιάσει για ώρες όλο το χέρι μέχρι τον αγκώνα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, πόσο νοικιάζεις την παρουσία σου για να σε πάρω για γεννήτρια...

 

Πραγματικά, είσαι υπερβολικός. Δεν υπάρχει καμια περιπτωση το αποτέλεσμα της ηλεκτρικής εκκένωσης να δημιουργησε όλα αυτα που περιγράφεις..

Για να μουδιάσεις τοσο έντονα πρέπει να σου "αδειάσανε" τάση κατευθέιαν σε κεντρικό νεύρο με υποδόριο ηλεκτρόδιο. Νευροβιολόγος speaking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιατρικής φύσεως το βολταϊκό τόξο στα πέντε εκατοστα;

 

Έχω γίνει αγωγός εκατοντάδες φορές (στατικός ηλεκτρισμός, συνεχές, ρεύμα, εναλλασσόμενο ρεύμα, πυκνωτής πλυντηρίου, σκατα γείωση, κλπ). Ευτυχώς μέσα στην απροσεξία/ηλιθιότητα μου ήμουν τυχερός και επιβίωσα.

 

Θες να συζητήσουμε την αντίδραση του νευρο-μυικού ιστού στα ρεύματα και τάσεις; Άνοιξε νεο θέμα στο μπλα-μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιατρός δεν είμαι, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με χρόνια εμπειρία σε ηλεκτρομαγνητικά θέματα.

 

Η ιατρική όμως επιστήμη, και αν θέλει ας βοηθήσει ο νευροβιολόγος φίλος παραπάνω, θέλω να μού απαντήσει πώς έγινε από στατικό φορτίο απλού αυτοκινήτου (Peugeot 307) να μού μούδιασε το χέρι μέχρι τον αγκώνα για ώρες.

 

Επίσης, πώς γίνεται να έχουμε τιναχτεί μεταξύ μας με τη μητέρα μου σε εφαπτομενικό άγγιγμα χεριών στο σπίτι και να έχει φωτίσει όλο το σπίτι βραδιάτικα (μάλλον από εκεί το κληρονόμησα).

 

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι ποτέ δεν ξέρουμε τις εξαιρέσεις των κανόνων που συνήθως εφαρμόζονται ειδικά στους ανθρώπους. Τα συστήματα ξέρουμε επακριβώς πώς δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισο λεπτο. Τσεκαρω λιγο την γραμμη διευθυνσης. Α ωραια. Στο γνωστο insomnia εχω μπει. Προς στιγμη νομιζα οτι μπηκα σε καποιο παραλληλο συμπαν οπου ο Χαρδαβελας ηταν insomnia's founder .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω ενα dell 1564. Αποψε καθως πηγα να συνδεσω τον φορτιστη με χτυπησε το ρευμα. σε αποσταση 5 εκ απο το χερι μου με τιναξε τοσο δυνατα που με πεταξε 3 μετρα πισω.

Ο raiden ήθελε να κάνει κανένα fatality χαχχαχα άκου με πέταξε 3 μέτρα χ0αχ0χα δηλαδή ρε φιλαράκι αυτοί που βάζουν το χεράκι τους στη πρίζα μεσα τους είδες να αιωρήθηκαν έστω ενα μετρό πίσω;;;Στη χειρότερη να κάτσουν εκει που ειναι μεχρι να γίνουν στάχτη.

Σοβαρά μήπως έπαθες καμιά επιληψία;;;

 

kostasgr78

 

Επίσης, πώς γίνεται να έχουμε τιναχτεί μεταξύ μας με τη μητέρα μου σε εφαπτομενικό άγγιγμα χεριών στο σπίτι και να έχει φωτίσει όλο το σπίτι βραδιάτικα (μάλλον από εκεί το κληρονόμησα).

 

χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν είναι απαραίτητο το ότι κάποιοι περνάνε άπειρες ώρες σε φόρουμς, να συνδέεται και με την έλλειψη ψυχικών προβλημάτων, αφού περνάνε χρόνο χλευάζοντας ανώνυμα άλλους ανθρώπους, έχοντας σοβαρά τραύματα από την παιδική ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...